شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۶:۲۳
تبلیغ داخلی

تبلیغات

 |  ۳/ فروردین/ ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
  |   نظرات: بدون نظر
1,482 نفر بازدید

تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد / از فرار مرفاوی تا یک برد و چهار تساوی

پرسپولیس نیوز : دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند.

داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.

 پیش از داربی ۸۹، دو تیم در ایام نوروز ۶ بار به مصاف هم رفتند که سهم هر دو تیم یک پیروزی بوده و ۴ بار هم بازی به تساوی کشیده شده است. داربی‌هایی که خیلی پرگل نبودند و تأثیرگذاری جو فروردین و عید نوروز تیم‌ها را محتاط‌تر کرده بود تا کام نوروز را برای هواداران‌شان تلخ نکنند.

داربی یکم؛ پرسپولیس ۰ – ۰ استقلال، ۱۶ فروردن ۱۳۴۷

نخستین تقابل تاریخ دو تیم در قالب یک دیدار دوستانه بود. مصافی که سر آغاز یک رقابت بود. آن بازی حساسیت خاصی نداشت و دو تیم هم زیاد به تکاپو نیفتادند و بازی در پایان با تساوی بدون گل به پایان رسید.

داربی نهم؛ پرسپولیس ۲ – ۰ استقلال، ۳ فروردین ۱۳۵۱

پرسپولیس آن روزها با آلن راجرز می‌درخشید قدرت بلامنازع فوتبال ایران بود. پرسپولیس بازی قبل را با نتیجه ۴ بر یک برده بود و استقلالی‌ها به دنبال انتقام این شکست سنگین بودند. بازی در نیمه اول تعریفی نداشت و دو تیم محتاط‌تر عمل می‌کردند. ابراهیم آشتیانی که آن روزها ستاره سرخ‌های پایتخت بود بارها سمت راست استقلال را اذیت کرد. سرانجام نفوذهایش از سمت راست در نیمه دوم جواب داد و صفر ایرانپاک در دقیقه ۵۰ دروازه پرسپولیس را باز کرد. پس از گل شاگردان راجرز این استقلال بود که سرا پا حمله شد تا دومین شکست متوالی را متحمل نشود اما حسین کلانی روی یک ضدحمله اختلاف را دو برابر کرد تا دوباره این پرسپولیس باشد که فاتح داربی پایتخت باشد.

داربی بیست و هشتم؛ پرسپولیس ۰ – ۰ استقلال، ۷ فروردین ۱۳۶۶

دو تیم رقابت سخت و نفسگیری داشتند و قدرت دو تیم تقریباً برابر بود. در آن زمان برنده داربی، بازیکن بیشتری را ملی پوش می‌کرد اما سختی این بازی و ترس از شکست در ابتدای سال باعث شد تیم‌ها محتاط‌تر باشند. استقلال بیشتر حمله می‌کرد و بازکنان جوان و باانگیزه این تیم خلاقیت بیشتری در حملات داشتند اما مدافعان باتجربه پرسپولیس این حملات را خنثی می‌کردند و تلاش‌های نصفه و نیمه پرسپولیس هم سودی نداشت. ترس از باخت دو تیم را در نیمه دوم محتاط‌تر کرد تا در پایان هر دو به تساوی بدون گل رضایت دهند و سال را بدون شکست آغاز کنند.

داربی شصت و دوم؛ پرسپولیس ۱ – ۱ استقلال، ۱۰ فروردین ۱۳۸۶

مصاف شصت و دو سرخابی‌های پایتخت نخستین قسمت از تساوی‌های متوالی و یک بر یک دو تیم بود. بازی که در آن سرخ‌ها شرایط بهتری نسبت به رقیب خود داشتند اما در پایان نتوانستند به برتری برسند.

پرسپولیس هجومی دنیزلی در حالی به مصاف استقلال می‌رفت که مدعی اصلی برتری در بازی بود و در سوی دیگر استقلال مرفاوی با نتایج مناسب این امید را در دل هوادارانش به وجود آورده بود که با پیروزی در این دیدار به صدر جدول نزدیک شود.

نکته جالب این بازی سه یاغی بود که در دو تیم حضور داشتند. علی علیزاده و علی انصاریان که آن زمان از از کاپیتان‌های پرسپولیس محسوب می‌شد پیراهن آبی تیم رقیب را بر تن کرده بودند و علیرضا نیکبخت هم به عنوان یکی از ستاره‌های محبوب استقلال شاگرد دنیزلی در پرسپولیس شده بود. از دیگر نکات عجیب این دیدار پیراهن پرسپولیس بود که این تیم با پیراهن‌های راه راه سفید و قرمز در ورزشگاه آزادی به میدان رفت.

بازی با سوت فلیکس بریش آلمانی آغاز شد و پرسپولیس حملات جدی تری را نسبت به حریف انجام می‌داد. تیم مرفاوی که به دنبال خلع صلاح کردن حریف در ۲۰ دقیقه اول بازی بود. حملات سرخ‌ها در همان ابتدای بازی نتیجه داد و نیکبخت در دقیقه ۱۲ دروازه تیم سابق خود را باز کرد و برابر هواداران این تیم شروع به خوشحالی کرد. سکوت عجیبی بخش آبی ورزشگاه را فرا گرفته بود و سرخ‌ها هم یاغی گلزن خود را حسابی تشویق می‌کردند. در آن زمان نیکبخت بهترین گزینه گلزنی برای پرسپولیسی‌ها و بدترین گزینه برای استقلالی‌ها بود. مهرزاد معدنچی هم یک پنالتی پرسپولیس را خراب کرد تا در همان نیمه اول پرسپولیس دو بر صفر پیش نیفتد.

در نهایت مرفاوی و تیمش که ضربه بدی از یک خودی خورده بودند، پس از گل پرسپولیس بازی را در دست گرفته بودند و دنیزلی نیز با تغییر پست حسین کعبی او را یک خط به جلو آورده بود تا روی ضدحملات بتواند اختلاف را دو برابر کند. تا دقیقه ۴۳ که استقلال ضربه ایستگاهی مناسبی در پشت محوطه جریمه نصیبش شد و علی علیزاده موفق شد با یک ضربه اتفاقی و زمینی که در نهایت مشخص نیست گل به خودی یا گل علیزاده روی همان ضربه ایستگاهی و سانتر زمینی سیاوش اکبرپور به گل برسد تا بازی به تساوی برسد.

دو تیم با همین نتیجه به رختکن رفتند و در نیمه دوم باز هم این پرسپولیس دنیزلی بود که با معدنچی، کعبی و نیکبخت دروازه استقلال را به حمله بسته بود و چندین و چند موقعیت مسلم را از دست داد تا در پایان تلاش دو تیم فایده نداشت و بازی با همان نتیجه یک بر یک به پایان رسید تا تساوی‌ها یک بر یک دو تیم آغاز شود و ۶ بازی دو تیم نیز با همین نتیجه به پایان برسد. در کنفرانس مطبوعاتی این دیدار خبرنگاران به موقعیت های متعدد پرسپولیس و شانس استقلال اشاره کردند که مرفاوی در پاسخ گفت مهم این است که تیم ما در جدول ۱۲ امتیاز از پرسپولیس بالاتر است اما در پایان این فصل پرسپولیس توانست فاصله خود را با استقلال جبران کند و ۵۳ امتیاز سوم شد واستقلال نیز با ۵۲ امتیاز در رده چهارم قرار گرفت!

داربی شصت و چهارم؛ پرسپولیس ۱ – ۱ استقلال، ۱۵ فروردین ۱۳۸۷

این سومین دیدار از سریال تساوی‌های یک بر یک دو تیم بود. بازی رفت دو تیم با گل‌های روانخواه و محسن خلیلی به تساوی ختم شده بود و پرسپولیس در کورس قهرمانی با سپاهان قرار داشت. همانند بازی اول و این بار خیلی زودتر روانخواه استقلال را پیش انداخت تا آبی‌ها در دقیقه ۳ از حریف خود جلو بیفتند اما محسن خلیل روی پاس زیبای کریم باقری در دقیقه ۲۶ و با ضربه‌ای چیپ دروازه طالب‌لو را باز کرد تا گلزنان این بازی هم مثل نتیجه این دیدار، تکرار بازی رفت دو تیم باشد. این تساوی باعث شد تا سپاهان که در لیگ هفتم اصلی‌ترین رقیب پرسپولیس بود، فاصله‌اش را با سرخ‌ها کمتر کند و در پایان فصل هم پرسپولیس با گل دراماتیک سپهر حیدری در دقیقه ۹۶ قهرمان لیگ برتر شد.

 

داربی هفتادم؛ پرسپولیس ۰ – ۱ استقلال، ۱۰ فروردین ۱۳۹۰

یکی از پیروزی‌های مظلومی با تک گل آرش برهانی بود تا استقلال زیر نظر مظلومی پرسپولیس علی دایی را با ناداوری دبل کرد تا یک قدم دیگر به قهرمانی نزدیک تر شود. استقلالی‌ها در کورس قهرمانی بودند و پرسپولیس سعی می‌کرد تا سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند. فرصت‌طلبی برهانی بازی را با همان یک گل به اتمام رساند اما در انتهای فصل استقلال مظلومی قافیه را به سپاهان باخت و با یک امتیاز کمتر به نایب قهرمانی رسید.  دراین بازی محمد محمدی دروازه بان استقلال در محوطه جریمه با تکل دو پا غلامرضا رضایی بازیکن پرسپولیس را متوقف کرد اما داور(محسن ترکی) اعتقادی به پنالتی نداشت! پرسپولیس دایی هم موفق شد با کسب رتبه چهارم و قهرمانی جام حذفی به لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.

تبلیغات زیر خبر پاپ کل اخبار

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

آمار بازدید:

بازدید امروز: 32639 بازدید

بازدید دیروز: 29798 بازدید

بازدید کل : 24424515 بازدید

افراد آنلاین: 16 نفر