یکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۶
تبلیغ داخلی

تبلیغات

تبلیغات

 |  ۱۲/ مهر/ ۱۳۹۰ - ۱۳:۰۲
  |   نظرات: بدون نظر
25 نفر بازدید

ساکت : با این اتهام‌ها قلبم را شکستند

مرجع خبری پرسپولیس : به دنبال و انتقادها و اتهام‌هایی که حسینی رییس هیات‌مدیره باشگاه سپاهان نسبت به مدیریت قبلی این باشگاه داشت و البته با واکنش پورسینا رییس پیشین هیات مدیره هم مواجه شد، محمدرضا ساکت مدیرعامل پیشین سپاهان بالاخره سکوت خود را شکست و پاسخ جز به جز ادعاهای مطرح شده از سوی حسینی را داد. پیش‌بینی می‌شد ساکت که به زعم بسیاری از اهالی فوتبال مدیریت سازمان‌ یافته‌ای را طی ۱۰ سال در سپاهان دارد، نسبت به چنین انتقادی ساکت ننشیند.

محمدرضا ساکت در گفت‌وگوی تفصیلی در این‌باره ابتدا اظهار کرد: بنده در طول ۲ ماه گذشته به احترام مسوولان شرکت فولاد مبارکه و رحیمی مدیرعامل کنونی باشگاه که او را یک سپاهانی اصیل دانسته خیلی صحبت‌ها و اتهام‌های زیرپوستی را تحمل کردم. به شدت مخالف این فرهنگ زشتی هستم که وقتی مدیری از مجموعه‌ای جدا می‌شود، افراد قبلی و بعدی بخواهند توی صورت همدیگر پنجه بندازند!

*** شعارهای هواداران معترض، منسوب به من نیست

وی افزود: بنده یک لحظه فکر نکردم که رحیمی در مسوولیت جدید دچار مشکل شود و معتقدم سپاهان با حضور او روزهای خوبی را خواهد داشت؛ معمولا در کشور ما هر تغییری در بخشی ایجاد می‌شود، فرهنگ عمومی مرتبط با آن بخش، دیر با موضوع کنار آمده و صبوری‌ها کم است؛ حتی در زمانی که خودم سرمربی تیم را عوض کردم، از سوی عده‌ای از هواداران مورد حملات شعاری قرار گرفتم که همه این‌ها طبیعی است. هیچ حرکتی از سوی هواداران را منسوب به خود نمی‌دانم.

*** خط دادن به هواداران اتهام کذب و زشتی بود که به بنده دادند

ساکت تاکید کرد: بنده سوگند می‌خورم که کوچکترین پالسی نسبت به اعتراض‌های اخیر بعضی از هواداران سپاهان نداشته و این کار را بسیار کثیف می‌دانم. ضمن اینکه تهمت‌های مطرح شده از سوی حسینی در این‌باره را بسیار زشت دانسته و همگی را تکذیب می‌کنم. خیلی از مسوولان امنیتی و اجرایی باشگاه می‌توانند شهادت دهند که از آنها خواهش می‌کردم در واکنش به اعتراض‌های هواداران سعی کنند آنها را توجیه کنند، اما اکنون اتهامی بزرگ و غیرواقعی به من زده‌اند! بنده وقتی از مجموعه سپاهان جدا شدم، احساسم بر این بود که هر گروهی می‌تواند متفاوت از گروه دیگر کار کند و دوستان باید کارشان را انجام دهند.

*** به اذعان سازمان لیگ سپاهان شفاف‌ترین قراردادهای مالی با بازیکنان را دارد

مدیرعامل پیشین باشگاه سپاهان در واکنش به یکی از ادعاهای حسینی مبنی بر دیده شدن دلالی در زیرمجموعه باشگاه و حتی در بسته شدن لیست بازیکنان این فصل تیم فوتبال سپاهان، گفت: در این جا همه را رجوع می‌دهم به مصاحبه‌هایی که حدود یک‌ماه و نیم پیش از سوی سازمان لیگ برتر مطرح شد که در آن سپاهان یکی از معدود باشگاه‌های کشور بود که شفاف‌ترین قراردادهای مالی را با بازیکنان داشت. اصلا رویه سپاهان طی سال‌های گذشته این بوده که تمام مذاکرات با حضور خود بازیکن و حتی بعضا در جلسات هیات مدیره صورت گرفته است. هر مربی که انتخاب می‌شد لیستی از بازیکنانی را در هیات مدیره مطرح می‌کرد و ما هم از بازیکنان دعوت به مذاکره داشتیم.

*** اتهام وجود دلالی در قراردادهای سپاهان گناهی نابخشودنی است

وی ادامه داد: تمامی قراردادهای باشگاه سپاهان دارای مصوبات هیات مدیره است و حتی یک مورد دلالی در هیچ‌کدام از آنها دیده نمی‌شود. بنابراین اتهام‌های زده شده در این‌باره را بسیار زشت می‌دانم که حتی بر علیه هفتاد، هشتاد نفر از پرسنل شریف و زحمت‌کش باشگاه هم بود! کوچکترین دلالی در قراردادهای ما نیست و حتی اگر ایجنت رسمی هم وظیفه مدیریت برنامه‌های بازیکنی را داشته، قطعا با حضور خود بازیکن بوده است. ادعای مطرح شده علیه این موضوع گناهی نابخشودنی در حق مجموعه سپاهان بود که نمی‌توانم از آن بگذرم.

*** در ادعای  اجرای قانون سقف قراردادهای امسال و پیشنهاد به رحمتی تناقض وجود دارد!

ساکت تاکید کرد: حتی رویه باشگاه سپاهان در بستن لیست امسال هم همین بود و آقای حسینی در ۹۷ درصد مذاکرات شخصا حضور داشت و لحظه به لحظه در جریان کار بود. طرح این ادعای کذب که در بستن لیست امسال ردپای دلال وجود داشته، وصله ناچسبی است که اتفاقا خودش را هم شریک می‌کند. همچنین در موضوع سیدمهدی رحمتی هم باید خاطرنشان کنم که حسینی از زمانی که برسر کار آمده در بحث رعایت سقف قراردادها در بخش‌هایی سپاهان دوره‌های پیشین را سیبل کرده است. اینکه ایشان همواره تاکید کند در سپاهان امسال سقف قراردادها رعایت شده و دوباره بگوید حاضر بودیم ۱۰درصد بر مبلغ قرارداد رحمتی که بخاطر شرایط خاص بالاتر از سقف بوده پرداخت کنیم، اینجا یک تناقض و پارادوکسی در ادعاهای او بوجود می‌آید که قابل توجه است!

*** هیچ باشگاه ایرانی مالکیت زمین و سالن برای ۷۳ تیم ورزشی ندارد

مدیرعامل پیشین باشگاه سپاهان درباره ادعای عدم فعالیت‌های کافی در بخش کارهای زیرساختی و عمرانی باشگاه و اجاره‌ای بودن زمین‌های مسابقات و تمرینی سپاهان که از سوی حسینی مطرح شد نیز گفت: سپاهان ۷۳ تیم ورزشی دارد که همه آنها نیازمند زمین‌های چمن، سالن‌های چندمنظوره، استخر، سالن‌های برای رشته‌های رزمی، والیبال، هندبال، فوتسال و… متعدد است که قطعا نه در توان باشگاه سپاهان و نه هیچ باشگاه دیگری در کشور است که بخواهد خودش همه امکانات مربوطه را بسازد. حتی باشگاه ذوب‌آهن هم که اکنون ورزشگاه فولادشهر را دارد برای فعالیت بسیاری از تیم‌های ورزشی خود زمین اجاره می‌کند. سپاهان البته در صفاییه دارای مجموعه‌ای است که در آن ۷ سالن مجهز برای رشته‌های مختلف، زمین چمن و… وجود دارد؛ به تملک رسیدن چنین مجموعه‌ای از اقدامات بزرگ و ارزنده سیستم مدیریت قبلی بوده است.

*** خرید مجموعه باغ‌ فردوس از اقدام‌های مهم مدیریتی است

وی ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه باشگاه پلی‌اکریل دیگر قصد فعالیت ورزشی نداشت، ۲۵ هکتار زمین تحت مجموعه باغ فردوس را در زمانی که مهدی تاج و پورسینا هم در هیات مدیره بودند، با حمایت مسوولان شرکت فولاد مبارکه خریداری شد و تامین اعتبار آن هم از محل سهم ۳۰درصدی تربیت بدنی استان از آن یک‌درصدی بود که کارخانه فولاد مبارکه باید در ورزش هزینه می‌کرد. چرخش این اعتبار به داخل مجموعه سپاهان در طی چند سال که با همکاری استانداری و تربیت بدنی وقت از اقدامات مهم مدیریت قبلی بود. ارزش باغ در آن زمان ۱۴ میلیارد تومان بود که ۱۰میلیارد پرداختیم و مابقی هم مدتی پیش تسویه شد؛ مجموعه فردوس اکنون بیش از ۷۰ میلیارد تومان ارزش ریالی دارد.

*** با پیگیری‌های سمیعی‌نژاد، دعاوی حقوقی درباره باغ فردوس به نفع فولاد مبارکه خاتمه یافت

ساکت گفت: این نکته را یادآور می‌شوم که در آن زمان با توجه به اینکه امکان خرید ملکی برای باشگاه‌های دولتی وجود نداشت و با توجه به اینکه باشگاه در حوزه حرفه‌ای فعال بود، تملک مجموعه به شکل فوق صورت گرفت و سال گذشته هم سمیعی‌نژاد مدیرعامل کارخانه فولاد مبارکه با پیگری‌هایی که انجام داد مالکیت مجموعه برای فولاد مبارکه سپاهان‌ را در دعاوی حقوقی مطرح شده، قطعی کرد. بی‌تردید بخاطر تعداد زیاد هواداران سپاهان، نیاز است تا مسابقات تیم فوتبال ما در یک ورزشگاه بزرگ و ملی برگزار شود که سال‌ها در نقش‌جهان بازی کردیم و همگان از وضعیت کنونی و روند ساخت و بزرگتر شدن ورزشگاه اطلاع دارند.

*** آقایان نرفتند ببینند که باشگاه مجهز به سیستم نرم‌افزاری شبکه‌ای است؟!

مدیرعامل پیشین باشگاه سپاهان همچنین در واکنش به موردی دیگری مبنی بر اینکه فعالیت‌های اداری باشگاه تحت سیستم نرم‌افزاری مشخص ثبت و ضبط اطلاعات نیست، اظهار کرد: متعجبم از ادعای مطرح شده در این‌باره چرا که همه بخش‌های باشگاه به یک سیستم نرم‌افزاری شبکه‌ای و سراسری است که تمامی موارد و اطلاعات لازم در آن ثبت می‌شود. حتی مدیران مختلفی چون مهندس‌ هاشمی‌طبا، کفاشیان، نبی، عزیزمحمدی و… وضعیت اداره باشگاه را دیده می‌توانند صحبت‌های بنده را تایید کنند. اینکه ایشان می گویند چنین سیستمی در باشگاه سپاهان نیست شاید بخاطر این بوده که نرفتند اوضاع را ببینند یا اینکه به ایشان اطلاع‌رسانی نشده است.

*** استانداری اصفهان هم به جهت ایجاد نشاط اجتماعی برای برگزاری مراسم جشن قهرمانی تاکید دارد

ساکت با رد اتهام دیگری مبنی بر اینکه بعضی از اقوام او به واسطه برگزاری سه مرتبه جشن قهرمانی در سپاهان، تامین مالی شده‌اند، توضیح داد: اول آنکه ما عقده قهرمان شدن نداریم که بخواهیم برای یک قهرمانی سه‌ مرتبه جشن بگیریم؛ ضمن اینکه طبیعی است در هر سالی که سپاهان قهرمان می‌شود همه هواداران انتظار برگزاری چنین جشنی را دارند؛ حتی سال گذشته بخاطر مرحوم “شاطرزاده” این جشن را برگزار نکردیم. حتی مسوولان استان اصفهان بخاطر ایجاد نشاط و شادمانی اجتماعی در میان مردم، نسبت به برگزاری مراسم فوق تاکید دارند و خودشان هم در برنامه شرکت می‌کنند و ادعای اهدای هدیه از این طریق به وابستگان، اتهام سراسر کذب، زشت و دور از انصافی است که بخاطر طرح آن واقعا متاسفم!

*** با طرح ادعاهای نادرست و قیاس آن با باشگاهی دیگر  به ذوب‌آهنی‌ها توهین شد

مدیرعامل پیشین باشگاه سپاهان با بیان اینکه مقایسه مدیریت‌های باشگاه‌ها با هم به دور از اخلاق حرفه‌ای است، خاطرنشان کرد: اینکه بخواهیم بعضی ادعاهای نادرست را طرح و با مشکل باشگاه ذوب‌آهن قیاس بگیریم، این توهین به ذوب‌آهنی‌هاست؛ لذا نباید در چنین فضایی سوءاستفاده کرده و سپاهان را بدین شکل تخریب کنیم.

*** انتخاب سپاهان از سوی فیفا یک انتخاب داخلی و شعاری نبود!

ساکت در بخش دیگری از واکنش‌هایش درباره صفات شعاری بودن و تزویرگرایانه که از سوی حسینی به مدیریت او نسبت داده شده بود، تاکید کرد: بنده در کارم نه شعاری دادم و نه تزویری در کار بوده است چرا که معتقدم انتخاب سپاهان از سوی کمیته آمار و اطلاعات فیفا به عنوان برترین باشگاه ایرانی در دهه اخیر یک انتخاب داخلی نبوده! نتایج و قهرمانی‌هایی که این باشگاه طی سالیان گذشته در رشته‌های مختلف بدست آورده هم اتفاقی نبوده است. متاسفانه اینکه بخواهیم تاریخ یک باشگاه را با چنین ادعاهایی زیرسوال ببریم، تخریب گذشته سپاهان نیست؟! واقعا هدف از این کار را نمی‌دانم! این باشگاه از سال ۱۳۳۲ فعالیت دارد و در ۱۰ سال گذشته هم موفق‌ترین نتایج را گرفته است.

*** تخریب تاریخ یک دهه باشگاه سپاهان چه معنایی دارد؟!

وی ادامه داد: بنده بارها در نهایت تواضع اعلام کردم موفقیت‌های سپاهان نتیجه تلاش یک شخص نیست و مرهون زحمات تک‌تک اعضای مجموعه سپاهان از مدیریت کارخانه و هیات مدیره باشگاه گرفته تا مربیان، بازیکنان، مسوولان تیم، پرسنل و هواداران باشگاه است. تخریب یک دهه فعالیت اشخاص زیادی که طی سال‌های گذشته برای اعتلای نام سپاهان تلاش کردند، چه معنایی دارد؟! یک سیستم مدیریتی جدید که نباید برای اثبات و مطرح کردن خود دست به تخریب تاریخ یک باشگاه بزند. نباید شان و منزلت سپاهان را با چنین صحبت‌های بیهوده و بی‌اساسی زیرسوال ببریم. یک دهه افتخار و سربلندی سپاهان قابل تخریب نیست.

*** دوستان با مراجعه به چک‌لیست ۲۰۱۱سپاهان از وظایف تک‌تک افراد را مطلع شوند

مدیرعامل پیشین سپاهان با رد نبود چک‌لیست‌هایی در باشگاه برای شرح وظایف مسوولان مختلف، توضیح داد: ما برای تمام بخش‌ها چک‌لیست‌های مشخص و سالانه داشتیم. اکنون نسخه‌ای از چک‌لیست آسیایی باشگاه برای سال ۲۰۱۱ در اختیار بنده هم هست که وظایف هر بخشی از باشگاه قبل، حین و پس از هر بازی در لیگ قهرمانان آسیا در آن مشخص است. در این موضوع از رحیمی می‌خواهم با مراجعه به چک‌لیست سال ۲۰۱۱ باشگاه و مطالعه‌ آن که مشروح وظایف تک‌تک افراد آمده به پاسخ لازم در این‌رابطه برسند.

*** رحمان احمدی را برای یک فصل جذب کردیم نه یک مسابقه

وی در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علت ضعف مدیریتی که باعث حذف سپاهان از لیگ قهرمانان آسیا شد را چه می‌دانید، اظهار کرد: قضاوت خاصی در‌ این‌باره نمی‌کنم و مسوولان فعلی را به چک‌لیست‌های موجود در باشگاه ارجاع می‌دهم، هرچند روزهای گذشته بعضی‌ها بخاطر اتفاق افتاده عذرخواهی کردند. همچنین باید بگویم که ما رحمان احمدی را برای یک فصل جذب کردیم نه یک مسابقه. ضمن اینکه هر بازیکنی پیش از قرارداد با باشگاه سپاهان تمامی تست‌های پزشکی و اطلاعات مربوط به او، اخذ می‌شود. احمدی هم مانند سایرین چنین پرونده‌ای دارد. این اقدامات جزوی از سیستم ما بود که در تمامی رده‌ها اعمال می شود. ضمنا طبق بند یک چک‌لیست بازی‌های آسیایی ۲۰۱۱، تیم فوتبال بزرگسالان بایستی قبل از شروع مسابقات با تهیه آیین‌نامه‌های مسابقه و ایجاد ارتباط با روابط بین‌الملل و فدراسیون فوتبال و اخذ آخرین قوانین صورت می‌گرفت. اشاره می‌کنم نامه‌ای که AFC برای فدراسیون درباره اعمال محرومیت محمد علی‌احمدی بازیکن تیم ذوب‌آهن از اولین مسابقه تیمش در لیگ فرستاد و تاکید کرده محرومیت‌های لیگ قهرمانان آسیا در مسابقات داخلی اعمال می‌شود خود گواه بر ادعای صحیح سپاهان در اجرای مقررات AFC است. طرح اعاده حقی که اکنون سپاهان براساس ماده قانونی فوق دارد، بی‌راه نیست و امیدواریم که به نتیجه برسد.

*** سپاهان هم مانند سایر باشگاه‌ها بدهی دارد و به معنای تخلف مدیریت قبلی نیست

ساکت در توضیح موضوع بدهی‌های باشگاه نیز گفت: در مدت گذشته رییس هیات مدیره بارها درباره بدهی‌های باشگاه صحبت کرده که به رغم آنکه موضوعی معمول در همه باشگاه‌های کشور است اما تنها در سپاهان به دفعات بسیاری مطرح شده است. تمامی این بدهی‌ها دارای مصوبه هیات مدیره و مستندات مالی است و این بدهی‌ها به معنای تخلف مدیریت قبلی نیست بلکه معمولا ناشی از عدم دریافت بودجه سالانه به طور کامل، عدم وصول مطالبات از بخش‌های درآمدزای مختلف باشگاه، تامین هزینه‌ فعالیت‌های پیش‌بینی نشده و… است.

وی افزود: واقعا عدد بیش از ۱۰ میلیارد تومانی که ایشان در این‌باره مطرح می‌کنند صحیح نیست و طبق مکاتبات که مدارکش درون باشگاه وجود دارد بدهی‌های سپاهان بین ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تا ۶ میلیارد تومان است. تمامی باشگاه‌ها بدهی‌های جاری دارند و بعضای نسبت به آن اذعان می‌کنند اما ظاهرا استثنائا درباره سپاهان با ادبیات دیگری مطرح شده و شائبه غیرقانونی بودن آن را متبادر می‌سازد. افرادی که چنین ادعای کذبی را مطرح می‌کنند را  به خدا واگذار می‌کنم چراکه جز سیاه‌نمایی غیرواقعی کاری دیگری نکردند.

*** دوستان از کوره در رفتند و حرف‌هایی به دور از وجدان و اخلاق زدند

وی ادامه داد: ممکن است بعضی باشگاه‌ها بدهی‌های انباشته‌ای داشته باشند که در کوتاه مدت قابل وصول نیست اما چنین بدهی‌هایی در سپاهان وجود ندارد. تمام بدهی‌ها مربوط به همین یکی، دو سال اخیر است که بخشی پرداخت شده و مابقی هم با تعیین اعتبار از سوی کارخانه فولاد مبارکه به راحتی پرداخت می‌شود. متاسفانه التهابات این روزها طوری شده که عده‌ای از کوره در رفته و صحبت‌هایی به دور از دیانت، وجدان و اخلاق می‌زنند. ما مجموعه‌ای بودیم که کنار فعالیت‌های ورزشی، روی مسایل ارزشی و اخلاقی هم تاکید زیادی داشتیم و معتقد بودیم شخصیت افراد نباید زیرسوال برود. تاکنون چنین اتهام‌هایی علیه هیچ‌کدام از باشگاه‌های ایران در طی سالیان گذشته مطرح نشده و متاسفیم بعضی افراد آن را درباره پرافتخارترین باشگاه کشور در دهه اخیر عنوان کردند!

*** فعالیت مدیران سپاهان نباید با طرح بعضی ادعاهای کذب زیرسوال رود

وی تصریح کرد: تغییرات مدیریتی در همه مجموعه‌ها وجود دارد و  بنده وقتی به نقطه‌ای رسیدم که احساس کردم نمی‌توانم با باشگاه سپاهان همکاری داشته باشم یا دوستان علاقمند نیستند، خیلی راحت و شرافتمندانه کنار رفتم. فکر می‌کنم ادعاهای مطرح شده از سوی رییس هیات مدیره سپاهان به نوعی فعالیت مدیرانی چون مهدی تاج و محسن پورسینا که در هیات مدیره‌های قبلی حضور داشتند را هم زیرسوال برد! وارد ساختن چنین اتهام‌های سنگین، شفاف‌سازی نیست. اسناد و مدارک تمامی ادعاهای بنده در داخل باشگاه وجود دارد و واقعا نمی‌دانم بخاطر چه چیزی عاقبت و آخرت‌مان را با طرح این حرف‌ها خراب می‌کنیم!

*** در ۱۰ سال گذشته بین ۷۵ تا۸۰ میلیارد تومان برای ورزش سپاهان هزینه شده است

مدیرعامل پیشین باشگاه سپاهان با بیان اینکه تمام بودجه ریالی که در ۱۰ سال گذشته به سپاهان تعلق یافته بین ۷۵ تا ۸۰ میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: سایر اعضای هیات مدیره گذشته باشگاه می‌توانند شهادت دهند که ما در مدت اخیر بیش از این مبلغ را به عنوان بودجه دریافت نکردیم. این را باید با خروجی کار که ارزش ریالی اموال باشگاه، نتایج و قهرمانی متعددی که در رشته‌های مختلف بدست آمده، ورزشکاران و قهرمانانی که به ورزش کشور معرفی شده مقایسه کرد. ما همچنین در بخش ورزش کارکنان هم فعال بودیم و در همین‌جا به تمامی پرسنل زحمت‌کش کارخانه فولاد هم اعلام می‌کنم که همواره سعی کردیم در نهایت صداقت و سلامت کار کنیم.

*** با این حرف‌ها قلبم را شکستند!

ساکت با ابراز ناراحتی گفت: با این حرف‌ها قلب مرا شکستند. من با تمام احترامی که برایشان قایل هستم خدا را بین خودم و این برادرم داور می‌گیرم. آنچه در ۱۰ سال گذشته انجام دادم تنها تلاش صادقانه‌ای برای موفقیت مجموعه سپاهان بود و همواره در این راه با جدیت کار کردم.

تبلیغات زیر خبر پاپ کل اخبار

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

آمار بازدید:

بازدید امروز: 6146 بازدید

بازدید دیروز: 57734 بازدید

بازدید کل : 19362847 بازدید

افراد آنلاین: 25 نفر