چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۷
 |  ۳/ اردیبهشت/ ۱۳۹۷ - ۱:۴۳
  |   نظرات: ۶ نظر
2,239 نفر بازدید

مقایسه پاداش قهرمانی پرسپولیس با لیگ‌های معتبر آسیایی/ تقریبا هیچ!

پرسپولیس نیوز : در حالی که در فوتبال روز دنیا از عربستان و ژاپن در آسیا گرفته تا اروپا حق پخش و پاداش تیم‌ها امری تثبیت شده است، در ایران هنوز درباره آن حرف و حدیث فراوان وجود دارد.

هر سال رقابت‌های باشگاهی ایران نزدیک به ۹ ماه از سال علاقه مندان را سرگرم می‌کند و در نهایت غیر از یک جام که ارزش مادی آن شاید به ۲۰ میلیون تومان نرسد، چیز دیگری عاید تیم‌ها نمی‌شود. در واقع مساله قهرمانی در ایران حیثیتی است و سود مالی خاصی برای باشگاه‌ها ایجاد نمی‌کند. مساله درآمدزایی که امری جا افتاده در سراسر دنیا است به هیچ وجه در ایران شناخته شده نبوده و تیم‌ها به واسطه بودجه‌ای که بخش دولتی – که بیشتر باشگاه‌ها زیر مجموعه آن هستند – خود را اداره می‌کنند.

این در حالی است که در فوتبال روز دنیا بین تیم‌ها تفاوت‌های مالی زیادی وجود دارد. همان طور که در ایتالیا بین یوونتوس و کیه‌وو تفاوت درآمدی وجود دارد. در اسپانیا، آلمان و سایر لیگ‌های معتبر جهان نیز چنین شرایطی را مشاهده می‌کنیم.

پرداخت پاداش به تیم‌ها در هر تورنمتی یک رسم عادی است. در لیگ برتر انگلیس تیم‌ها براساس محبوبیت و کیفیت تیمشان درآمدزایی دارند. حتی بدترین تیم جدول نیز مطمئن است که درآمدی از این راه به دست می‌آورد و در کنار حق پخش تلویزیونی، تبلیغات و فروشگاه‌های گسترده و برپایی اردوها و بازی‌های دوستانه درآمد کلانی به دست می‌آورند. چلسی قهرمان دوره گذشته لیگ برتر ۳۸ میلیون پوند در کنار پاداش ۱۵۳ میلیون پوندی دریافت کرد و این رقم برای تیم‌های دوم تا بیستم جدول هم با رقمی پایین‌تر وجود داشته است.

منچستریونایتد موفق‌ترین تیم تاریخ انگلیس بیشترین درآمد را از حق پخش تلویزیونی به دست می‌آورد. مبنای پرداخت حق پخش در انگلیس به موفقیت و محبوبیت تیم برمی‌گردد. یونایتد یک میلیارد پوند از این راه توانست به دست بیاورد و بالاتر از آرسنال، چلسی، لیورپول و منچسترسیتی قرار گرفت.

سعید فتاحی،‌ مسئول برگزرای مسابقات سازمان لیگ، درباره پاداش تیم قهرمان لیگ برتر اظهار کرد: پاداش تیم قهرمان از محل درآمد باشگاه‌ها پرداخت می‌شود، به این صورت که ۵۰ درصد این درآمدها به طور مساوی بین همه باشگاه‌ها تقسیم و ۵۰ درصد دیگر بسته به رتبه‌ تیم‌ها به آنها پرداخت می‌شود. محل درآمد باشگاه‌ها هم، حق پخش تلویزیونی و درآمدهای حاصل از تبلیغات محیطی است که در حال‌ حاضر از حق پخش تلویزیونی چیزی عاید باشگاه‌ها نمی‌شود.

به‌ گزارش ‌ایسنا، باشگاه‌های لیگ برتر در لیگ هفدهم به شدت به عدم پرداخت درآمدهایشان از محل تبلیغات محیطی معترض بودند. سازمان لیگ فوتبال در راستای احقاق حق باشگاه‌ها با شرکت امین سیمای کیش صحبت‌هایی انجام داده‌اند اما فعلا این شرکت فقط مبلغی حدود ۱۰ میلیارد تومان از ۶۵ میلیارد تومان قرارداد را پرداخت کرده است.

* نمونه‌های مشابه در آسیا

مسئولان لیگ عربستان تصمیم گرفتند تا تعداد تیم‌های لیگ این کشور را از ۱۴ به ۱۶ تیم افزایش دهند. در لیگ عربستان تیم قهرمان از فصل آینده قرار شده ۵ میلیون ریال سعودی معادل (۱.۳ میلیون دلار) پاداش دریافت کند. به عبارت دیگر پاداش تیم‌ها در عربستان شش برابر شده است. پیش‌تر رقم پاداش به تیم قهرمان در عربستان ۷۵۰ هزار ریال سعودی بود.

همچنین تیم دوم لیگ عربستان به جای ۴۰۰ هزار ریال سعودی، از سال آینده ۳ میلیون ریال سعودی دریافت خواهد کرد و به تیم سوم ۲ میلیون ریال سعودی پرداخت خواهد شد.

در لیگ ژاپن که می‌توان آن را برترین لیگ قاره آسیا نیز دانست، تیم قهرمان ۱.۵ میلیارد ین پاداش دریافت خواهد کرد. تیم نایب قهرمان ۷۰۰ میلیون ین، تیم سوم ۳۵۰ و تیم چهارم ۱۸۰ میلیون ین دریافت می‌کنند. همچنین پاداش جداگانه دیگری برای تیم‌های دیگر وجود دارد. تیم قهرمان ۳۰۰ میلیون ین و تیم‌های دوم تا انتهای جدولی نیز به ترتیب پاداش خود را که سیر نزولی دارد دریافت می‌کنند.

حتی قهرمانی در جام حذفی و رقابت‌های دسته یک ژاپن نیز پاداش‌هایی را برای تیم‌ها در پی دارند که بیشتر این منایع از طریق تبلیغات محیطی و حق پخش تلویزیونی که در اختیار شبکه‌های ماهواره‌ای است تامین می‌شود.

تقویت تیم‌هایی که رقیب نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان هستند باعث می‌شود تا متناسب با آن اقدام به خرید بازیکن و بهبود امکاناتشان کنند؛ اتفاقی که در لیگ ایران به ناشیانه‌ترین شکل ممکن ادامه دارد و حتی هواداران دو تیم پرطرفدار پایتخت انتظار دارند وزارت ورزش برای این دو تیم – که البته مالکیت آنها را نیز بر عهده دارد – خرج و منابع مالی آنها را تامین کند.

تبلیغات زیر خبر پاپ کل اخبار

 


ads


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

6 Responses to “مقایسه پاداش قهرمانی پرسپولیس با لیگ‌های معتبر آسیایی/ تقریبا هیچ!”

 1. محمدرضاپرسپولیسی نژاداز گرگان(هرچــی بـــرانکــــــــوبـگــــه) گفت:

  ۳

  ۰

  برانکو واقعا تو لیگ ایران شاهکار کرده عملا سه قهرمانی پیاپی..حضور در نیمه نهایی آسیا اگه دسته گل طارمی و اشتباهات داور نبود فینال بودیم…قهرمان سوپرکاپ..
  بهترین عملکرد تیمهای قهرمان ادوار لیگ از امتیاز گرفته تا بهترین خط حمله دفاع مالکیت..کار به جایی رسید که خودمون رکورد خودمون رو میشکونیم…
  بازم میگم هرچی برانکو بگه اگه دیسپلین پروفسور نبود تا الان فاتحه تیم خونده بود…شما همونایی هستید که میگفتین چرا به نعمتی بازی نمیده الان بازی میده گیر دادین به یکی دیگه….البته که اکثرا کیسه کشن
  یه سوال دارم آیا محرمی میخ نیمکت بود یا برانکو باهاش لج کرده!؟چرا داره جدا میشه تو این زمان حساس باشگاه؟محرمی ای که تو دسته یک نیمکت نشین بودعملا..برانکو درستش کرد پرو بال داد بهش تو پرسپولیس اسمی بهم زد چرا داره میره بخداااااااااااااا بازیکن دلش به حال من و تو باشگاه نمیسوزه دنبال منافع خودشونن…
  بخدا این ظلمایی که داره به پروفسور میشه اشک منو درآورده..ای کاش تمدید نمیکرد میرفت ازبکستان تا تیم میفتاد دست امثال دایی و درخشان و…
  لعنت به طارمی و مشاورش کیروش که تموم فتنه ها رو اونا درست کردن که الان باید منت یکی مثل محرمی رو بکشیم…حالا درک میکنم چرا برانکو بازیکنایی مثل ماهینی رو قبول داره…
  دوران بعد برانکو شما رو خواهیم دید اون روز سلامتون میکنم اسم منو بخاطر بسپرین …
  لعنت ب بدخواهای برانکو و پرسپولیسم

 2. پرسپولیس 5 گفت:

  ۵

  ۴

  هوادارا احساس خطر کردند ، و الا ، چرا تا چند ماه پیش به تیم خرده نمیگرفتن ؟
  استرس و نگرانی از آینده سراسر وجودمونو گرفته ، دلیل نمیشه چون یه زمانی آقای درخشان و استیلی نتایج خوبی نگرفتن ، ما به هر قیمتی از نتایج ، ارنج تیم ، تصمیمات مختلف و نحوه بازی راضی باشیم .

  ما اصلا هرگز نفهمیدیم گناه رامین چی بود ،والان گناه مسلمان چیه .!!!!!

 3. عشق است پرسپولیس گفت:

  ۵

  ۱

  آقای محمد پرسپولیسی کدوم تبانی برادر من. حالا مگه استقلال و ذوب چه گلی به سر زدن که ما نزدیم. مگه نمیگین ما افت کردیم و بد بازی می کنیم و کیسه شده بایرن مونیخ. خب اگه اینطور بود که الان اختلاف امتیازمون حداقل بایستی دو تا ۳ امتیاز بیشتر نبود. بله کیسه بعد از اون بازیای افتضاح نیم فصل اول تازه یادگرفتن بازی کنن و خوششون اومده و انگیزه دارن. همین الانم تیم دوم ۹ امتیاز از ما کمتر داره. برادر من اینجا ایرانه و بازیکنای ما زیاد حرفه ای نیستن. تیم ما خیلی وقته اشباع شده و نیاز به حریف قدر داره که دوباره با انگیزه بشن. صد البته مشکلاتی هم داریم که هم برانکو مقصر و هم خود بازیکنا.

 4. حسن گفت:

  ۶

  ۵

  ببینید کی گفتم استقلال با این بازیکنا که حتی نیمکتش هم خوبه و با تاکتیکهای شفر و بازی دادن به همه ی مهره هاش در اسیا قهرمان میشه . تیم ما هم خیر سرش میگفتن میخاد رکورد سپاهان رو بزنه و بیشترین امتیاز طول فصل رو بیاره ولی با ترکیب و سیستم برانکو باخت و مساویهای بدی داد و فوقش ۶۴ امتیازی بشه. اگه محسن مسلمان رو وسط جای امثال ربیع خواه و ماهینی میذاشت الان هم امتیازهامون هم گلهامون و هم تعداد گلهای علیپور بیشتر هم شده بود.

 5. محمد گفت:

  ۵

  ۲

  با این وضع ترکیب و سیستم محتاط چیدن و بودن ماهینی و ربیع خواه و شجاع و ترکیب همیشه ثابت و قرار گرفتن بازیسازهامون مسلمان و بشار روی نیمکت و اماده شدن تیمهای استقلال و ذوب و سپاهان و غیره قول میدم لیگ اینده تیم ما دوم و سوم هم نشه. ببینید کی گفتم. ما امتیازهامون رو دور رفت که استقلال و ذوب خوب نبودن و با پاس گلهای مسلمان جمع کردیم.

 6. محمد پرسپولیسی گفت:

  ۱۰

  ۶

  یاد حرف زمانی کیسه کش میفتم میگفت پرسپولیس بعد از باخت در دربی دیگه تو لیگ نتیجه نمیگیره این حجم از اطمینانش واقعا مشکوکه
  شایدم تبانیه فوتبال ایران سیاسته دیگه یه سال کیسه قوی یه سال پرسپولیس

آمار بازدید:

بازدید امروز: 6107 بازدید

بازدید دیروز: 53092 بازدید

بازدید کل : 14601655 بازدید

افراد آنلاین: 15 نفر