اگر می دانستم شرایط پرسپولیس اینگونه است نمی آمدم!

مرجع خبری پرسپولیس : سرمربی پرسپولیس گفت: اگر در ابتدای فصل می‌دانستم شرایط این‌گونه است شاید این مسئولیت را قبول نمی‌کردم.


حمید استیلی سرمربی پرسپولیس شب گذشته در برنامه شب گذشته ورزش از نگاه ۲ حاضر شد و پیرامون مسائل مختلف به صحبت پرداخت. صحبت‌های سرمربی پرسپولیس را در زیر می‌خوانید:

* چه طور شد که مقابل سپاهان به تساوی رسیدید؟

 

بازی خوبی انجام دادیم و باید اعتراف کنم به عشق این هواداران تمام سعی و تلاش خود را انجام دادیم اما متاسفانه از دقیقه ۷۰ شعارهای تماشاگران آغاز شد و روی تمرکز تیمی ما اثر گذاشت.

* از ابتدای فصل صحبت کنید. چطور شد که مسئولیت فنی پرسپولیس را پذیرفتید؟

سال گذشته بازی‌های پرسپولیس دیر به اتمام رسید و خودم در ابتدای فصل مشکلاتی داشتم ولی کمیته فنی مرا انتخاب کرد. همان روز هم نمی‌خواستم این مسئولیت را قبول کنم و در بهشت زهرا بر سر مزار برادرم حضور داشتم ولی اصرار شد که بیایم. هنگامی که مسئولیت را قبول کردم دیر شده بود و نتوانستیم نفرات مورد نظر خود را جذب کنیم چون عده‌ای تیم را ترک کرده بودند و عده‌ای نیز به خاطر مسائل مالی نمی‌توانستند به تیم ما بیایند.


* اما این شرایط برای همه تیم‌ها یکسان بود؟

ما در تیم ملی نفرات زیادی داشتیم و ۳ بازیکن را در لحظات آخر به خدمت گرفتیم. دقیقا ۳ روز به آغاز مسابقات لیگ برتر تیم ما جمع شد و این محال است که یک تیم با ۳ روز تمرین کردن بتواند کار تاکتیکی انجام دهد. شروع کار ما در بازی با ملوان بود که از دقیقه ۴۰ به بعد هنگامی که ملوانی‌ها یک توپ را از کنار دروازه ما به بیرون زدند شعارها شروع شد.

* پس بحث اصلی شما هواداران هستند که کم حوصلگی می‌کنند؟

نمی‌دانم چرا از ابتدای فصل این اتفاق می‌افتد و واقعا اگر احساس می‌کردم شرایط این گونه است شاید به پرسپولیس نمی‌آمدم. توقع نداشتم که جو این گونه باشد. واقعا شرایط برای ما نابرابر بود و نیمی از تیم ما در اختیار تیم ملی بود. ما پانزدهم جدول بودیم به یکباره ۱۱ نفر از پرسپولیس به تیم ملی دعوت شدند. این در حالی بود که در همان فرصت تعطیلات می‌خواستم تیم را سر و سامان دهم. جالب اینجا است که مشکلات حاشیه‌ای تیم ما هم زیاد بود.

* بیشتر توضیح می‌دهید؟

فوتبال یک پروسه دراز مدت است و نباید به دید کوتاه مدت به آن نگاه کرد. این تیم استخوان بندی تیم سال گذشته را دارد و کریمی و اولادی را اضافه کردیم. در همان ابتدای فصل ۳ مهاجم را به دلیل مصدومیت از دست دادیم. بازی‌ها هم هر ۳ روز یکبار برگزار می‌شد و زمان باز سازی و ریکاوری نداشتیم. حال شما تصور کنید از ناحیه هواداران نیز تحت فشار بودیم.

* پس چرا قبل از بازی وعده پیروزی می‌دادید و این گونه هواداران را دلگرم می‌کردید؟ رک و صریح می‌گفتید این شرایط را دارید…

من همیشه این صحبت‌ها را انجام می‌دادم و هوادار هم این مسائل را می‌دانست. یک سری از اصحاب رسانه هر روز سر تمرین ما هستند و این مسائل را انعکاس می‌دهند. مردم باید بدانند که بازیکنان ملی پوش من پنج شنبه ۹ صبح به تهران رسیدند. این همه بازیکن را هم دیروز در اختیار نداشتم. امیدوارم همه این شرایط را لحاظ کنند.

* مگر استقلال و پرسپولیس متعلق به وزارت ورزش نیستند پس چرا شما نمی‌توانید مثل استقلال بازیکن بگیرید؟

در ابتدای فصل فتح الله زاده یک سری چک به بازیکنان تیمش داد و نفرات را دور هم جمع کرد. ضمن آنکه استقلال در فصل گذشته در جام حذفی حضور نداشت که مسابقاتش مثل ما طول بکشد. آنها بهتر توانستند کنار هم باشند. در ابتدای فصل نیز از من خواستند که به این تیم بیایم…

* ولی مشخص بود که شما سرمربی پرسپولیس می‌شوید؟

۳،۴ سال در ابتدای فصل این اتفاقات می‌افتاد ولی قسمت نبود و افتخار آن را نداشتم. واقعا مشکلات آنقدر زیاد است که نمی‌توانم آنها را بیان کنم. در حال حاضر می‌خواهیم برنامه ریزی کنیم تا برای نیم فصل بازیکن بگیریم و تیم را تقویت کنیم. ما دیروز مقابل تیمی بازی کردیم که قهرمان آسیا را رفت و برگشت شکست داده بود اما متاسفانه در مورد ما توقع بالا است.


* قبول دارید که نتوانستید از نفرات‌تان خوب استفاده کنید. چرا اولادی باید نیمکت نشین باشد؟

ما از نفرات‌مان بهترین استفاده را گرفتیم. مثلا از وحید هاشمیان خوب بازی گرفتیم و در بازی با داماش او فوق العاده کار کرد.

* پس چرا راحت‌ با هواداران صحبت نمی‌کنید که پرسپولیس این فصل برای قهرمانی بسته نشده و یا سهمیه آسیایی نمی‌گیرد؟

ما در بازی با سپاهان یک بازیکن امید را روی نیمکت نشانده بودیم. حتی با همین نفرات بهترین بازی را انجام دادیم و داور بازی نیز در چندین مورد اشتباه داشت. بضاعت ما همین است اما جا داریم که ۴ و ۵ بازیکن را در نیم فصل اضافه و شرایط تیم را عوض کنیم.

* در بازی‌های اول پرسپولیس نزدیک ۷۰ هزار نفر به ورزشگاه می‌آمدند و شاید پیدا کردن مخالف شما در بین این جمعیت سخت بود اما حالا که تعداد کمی به ورزشگاه می‌آیند پیدا کردن نفرات متخلف کار راحتی است؟

دیروز بیشتر شعارها از پشت نیمکت ما شروع شد و باشگاه هم اعلام کرده که در این سکوها دوربین گذاشته و قطعا نفرات را شناسایی خواهد کرد. نقش تماشاگر خیلی مهم است و در خیلی از زمان‌ها آنها می‌توانند موثر باشند و در خیلی فرصت‌ها می‌توانند یک تیم را تخریب کنند.

* اینگونه که شما صحبت می‌کنید یعنی به تیم‌تان خیلی اعتقاد دارید درست است؟

صدر در صد همینطور است. مطمئن باشید اگر اعتقاد نداشتم خیلی زودتر از اینها کنار می‌رفتم.

* ماندن‌تان برای حفظ تیم نیست؟

نه؛ من به تیمم اعتقاد دارم اما باید تیم را همیشه در اختیار داشته باشم. تیم من احتیاج به زمان دارد تا بازیکنانم در کنار هم باشند. ما وقتی برای تیم ملی برای دیدار مثل اندونزی یک هفته زمان می‌گذاریم پس باشگاه‌ها چه کنند؟ البته قبول دارم که تیم ملی هم مهم است.

* فکر نمی‌کنید نیمی از اعتراض تماشاگران به حق است. ۱۳ هفته گذشته است و استقلال هم همین شرایط را دارد اما در صدر جدول است…

استقلال در آغاز کارش و قبل از یارگیری این همه بازیکن در تیم ملی نداشت. ضمن آنکه مظلومی سال گذشته سرمربی استقلال بود و روی این تیم کار کرد و شناخت داشت اما من در پرسپولیس نبودم. شرایط ما با استقلال متفاوت است. ضمن آنکه در آغاز کار استقلال نتیجه گرفت. وقتی در ابتدای کار نتیجه بگیری اعتماد به نفس تیم بالا می‌رود. شما توجه کنید که استقلال هم مقابل صبای قم مساوی کرد اما اینقدر مشکل برای این تیم به وجود نیاوردند. ما با سپاهان مساوی کردیم و آن همه شعار دادند.

* چه کسانی برای شما مشکل درست می‌کنند، شفاف بگویید؟

از اولین بازی این مشکلات بود و شما اصحاب رسانه همه چیز را می‌دانید. هوادار باید در سختی‌ها هم کنار تیم باشد. من ۲۵ سال است که بازی و مربیگری می‌کنم و سر و ابرویم در همین فوتبال شکسته است. این کار را برای هوادار انجام دادم و آنها هم باید ما را درک کنند. هوادار نمی‌داند که تیم ما بعد از ۲۰ روز ۷ بازیکن را در اختیار نداشت؟ یا اینکه رضایی، نصرتی، بادامکی، هاشمیان و علی عسگر را هم نداشتم؟

* پس چرا قول برنده شدن می‌دهید؟

من مجبورم این کار را انجام دهم. نمی‌توانم تیمم را تخریب کنم و بگویم که ما نتیجه نمی‌گیریم. من به تیمم امیدوار هستم و باز هم روی این مسئله تاکید دارم. حسین بادامکی هم مصاحبه کرد و گفت که پارسال ۵ بازی پشت سر هم این تیم شکست خورد اما این همه فشار روی پرسپولیس نبود.


* با این صحبت‌ها مشخص است شما سکوی قوی در اختیار ندارید؟

من با سکو کاری ندارم. اگر بخواهم فکر و ذکرم را روی سکو بگذارم کاری نمی‌توانم انجام دهم اما باور کنید در خیلی از زمان‌ها تنها می‌شوم به خصوص هنگامی که تیم می‌بازد تنهای تنها هستم. جا دارد از رویانیان تشکر کنم که ایشان حمایت کرد و از کاشانی تشکر کنم که زحمات زیادی کشید. با هر مدیری که کار کردم هیچ زمان علیه آنها صحبت نکردم. من در سخت‌ترین شرایط در شاهین بوشهر بودم ولی یک بار علیه کسی حرف نزدم.

* اما در شاهین تیم‌تان خیلی بهتر بازی می‌کرد؟

چون فشارهای روحی و روانی خیلی کمتر بود. فشارهای روحی در ابتدای فصل روی تمام بازیکنان تیم من اثر گذاشت.

* از کریم باقری چه استفاده‌ای می‌کنید؟

ما چند هفته پیش با کریم صحبت کردیم و ایشان دوست داشت که در کنار بازیکنان تمرین کند. او گفت دوست ندارد پستی داشته باشد و آمدن او الگویی برای بازیکنان شده است.

* کریم جانشین جدیدی برای شما نیست؟

اینگونه نیست؛ من همیشه شفاف صحبت می‌کنم. هم با رویانیان و هم پروین مستقیما حرف‌هایم را می‌زنم. باقری شخصیت خوبی دارد و در تمرینات هم به ما کمک می‌کند و حتی برای ارنج هم از ایشان نظر گرفتم.


* چطور شد بیژن عزیزی با پرسپولیس به توافق نرسید؟

ایشان از مربیان خوب هستند که حتی در استیل آذین در مقطع کوتاه با هم همکار بودیم اما من در مشهد حضور داشتم و وقتی برگشتم دیدیم ایشان حضور ندارند. ظاهرا به خاطر قراردادشان به توافق نرسیده بودند. البته هماهنگ شده بود که چه مبلغی بگیرند ولی در نهایت به توافق نرسیدند. اگر شرایطی باشد با پروین صحبت می‌کنم که عزیزی برگردد.

* شایعاتی مطرح می‌شود و اینکه قرار است مربی جدید به جای حمید استیلی به پرسپولیس بیاید. این موضوع در روند کاری شما تاثیر منفی نمی‌گذارد؟

نمی‌شود گفت که تاثیر منفی ندارد. من شفاف صحبت کردم و به باشگاه هم گفته‌ام که مختار است هر مربی را بیاورد ولی اعتقاد دارم مطرح شدن این مسائل در فضای تیم مشکلاتی را ایجاد می‌کند. من بارها گفته‌ام حتی با ۱۰ مربی هم مذاکره کنید حتی یک روزه هم من را کنار بگذارید اما این مسائل را علنی نکنید.


* در چه مقاطعی به رویانیان اعلام کردید که از پرسپولیس می‌روید؟

در بازی با فجر سپاسی بود که بازی را بردیم و من تلفنی به ایشان اعلام کردم قصد رفتن دارم اما رویانیان اعلام کرد ما تازه آمده‌ایم و بهتر است بمانید. یک بار دیگر هم که در شرایط سخت‌تری بودیم که اعلام کردم می‌روم ولی ایشان حمایت کرد.

* پروین دخالتی در کار شما ندارد؟

نه؛ ایشان هیچ دخالتی نمی‌کند و من از ایشان مشورت می‌گیرم.

* این مشورت‌ها اجباری نیست؟

ایشان تا به حال به من نگفته‌اند که چه کاری انجام دهم و من از آقای پروین خواسته‌ام که به من مشورت دهند.

* چه نفراتی قرار است در نیم فصل به پرسپولیس اضافه شوند؟

ما در ۳ پست نیاز به تقویت داریم به خصوص در دفاع کنار باید نفرات جذب کنیم. تنها نام مهدی کیانی را می‌برم که تقریبا به جمع بندی رسیده‌ایم و قرار است طی یکی دو روز آینده در تمرینات ما شرکت کنند.

* فرض را بر این بگیریم که تیم ملی به همین گونه بازی دارد و شرایط همین گونه است…

خوشبختانه تیم ملی تا ۱۰ اسفند بازی ندارد و حالا معلوم نیست که من تا ۱۰ اسفند باشیم یا نباشم.

* این حرف‌تان چه معنی می‌دهد؟

در این فوتبال هیچ چیزی معلوم نیست. معمولا تصمیم گیری‌ها کوتاه مدت است و به نتایج ربط دارد.


*‌ اگر شرایط اینگونه باشد آیا پرسپولیس درست خواهد شد؟

صد در صد با اضافه شدن نفرات این تیم تقویت خواهد شد. ما نزدیک به ۷ بازیکن را می‌توانیم عوض کنیم و از این لحاظ دست‌مان باز است اما این دلیل نیست که نفرات را عوض کنیم چون شرایط خیلی از بازیکنان‌مان خیلی بهتر شده است. اگر عده‌ای نتوانند رضایت‌ ما را جلب کنند از جمع ما جدا خواهند شد.

* در مقطعی به جواد کاظمیان بازی نمی‌دادید و حالا نوبت اولادی شده است…

همه از بیرون به این مسائل نگاه می‌کنند. اولادی شرایط خوبی نداشته و من به عنوان مربی دوست دارم بهترین بازیکنان را به زمین بفرستم در بازی‌های گذشته هم وقتی به زمین آمد شرایط بهتری نسبت به قبل داشت. ما اولادی را به خدمت گرفتیم که بتوانیم مشکل گلزنی‌مان را حل کنیم اما در بازی دوم آسیب دید. حالا هم برای او تمرینات اختصاصی گذاشتیم. در مورد کاظمیان که اشاره می‌کنید در مقطعی ملی پوش بود اما در پرسپولیس بازی نمی‌کرد باید بگویم این نظر من است و هر بازیکن باید بداند نظر مربی چه است. کاظمیان هر زمان برای ما به میدان رفته خوب کار کرده است.

* ظاهرا از رسانه‌ها هم گلایه‌هایی داشتید؟

کوچکتر از آن هستم که در مورد رسانه‌ها صحبت کنم و اگر من حمید استیلی شدم به کمک رسانه‌ها بوده است. مسائل حاشیه‌ای را خودمان دامن می‌زنیم. من اعتقاد دارم در مورد یک مربی کارشناس باید نظر بدهد نه اینکه هر جایی که کم آوردیم اسم مردم را بیاوریم. همه چیز را که نباید به مردم ربط داد. چرا مسابقه اس ام اس می‌گذاریم و یک مربی را زیر سؤال می‌بریم. هر مربی آیتم‌های دارد و با یک پیامک نمی‌تواند او را تحلیل کرد. قبول دارم مردم حاشیه‌ها را دوست دارند و یک چیز ناخوشایند چقدر زود در جامعه می‌پیچد ولی اعتقاد من این است که کارهای خوب را هم نشان دهیم. من اعتقاد دارم قشر خوب هم در فوتبالیست‌ها وجود دارد و ورزشکارانی هستند که در یتیم خانه‌ها‌ هستند.

* صحبت خاصی ندارید؟

من کوچک همه مردم هستم و هر چه دارم از آنها است. این را با تمام وجود می‌گویم و وقتی در کوچه و بازار مردم را می‌بینیم به آنها احترام می‌گذارم. تا به امروز هم هر چه آنها گفته‌اند جواب دادم چشم و اگر حرفی زده‌ام که آنها ناراحت شده‌اند عذرخواهی می‌کنم.

 

* یعنی به نیم فصل دوم امیدوار نیستید؟

طی صحبتی که با رویانیان داشتیم ایشان گفتند که تا پایان فصل هستم ولی باز هم به نتایج بستگی دارد.

 

* از این اتفاقات ناراحت نمی‌شوید؟

نمی‌توانم بگویم اصلا ناراحت نمی‌شوم اما به تیم و کارم اعتقاد و ایمان دارم و تا هر لحظه‌ای که باشم با قدرت کارم را انجام می‌دهم. هر زمان هم که من را نخواستند خیلی راحت کنار می‌روم.

 

* چه طور شد که عزیزیان از پرسپولیس رفت؟

عزیزیان زحمات زیادی کشید که در ۳، ۴ سال اخیر هم با من بود اما در ۱۳ و ۱۴ هفته اخیر در درون دروازه شرایط خوبی نداشتیم و این مسئله در کمیته فنی هم مطرح شده بود. بعد از بازی با داماش قصد جایگزین کردن داشتیم که عابدزاده بیاید و ایشان نپذیرفت. فعلا آقایان سومدیک و گمالوویچ با دروازه‌بانان ما کار می‌کنند ولی صد در صد یک مربی دروازه بانان به ما اضافه خواهد شد.

 

* چه کسانی این فشارها را به پرسپولیس وارد می‌کنند؟

به خدا نمی‌دانم. بعضی مواقع به مشهد می‌روم و یکسری از مردم من را می‌بییند و خودشان می‌گویند آقای استیلی ما را حلال کن چون یکسری حرف‌ها راجع به تو زدیم. همیشه به هواداران احترام گذاشتم و هیچ عکس العملی هم نشان نمی‌دهم. درست است که هوادار توقع دارد اما واقعا در بعضی مواقع توقعات زیاد است.

 

* چرا اردوی امارات را لغو کردید؟

چون همه بازیکنان را نداشتیم. در ابتدای فصل نتوانستیم تیم را کامل ببنیدیم و در حال حاضر هم جای خالی زیاد داریم. شما مطمئن باشید تیم در نیم فصل دوم یک تیم قوی خواهد شد. برابر سپاهان نصرتی و رضایی را در اختیار نداشتیم و علیرضا محمد بعد از ۲ ماه و نیم برای ما بازی کرد. این بازیکنان مقابل تیمی بازی کردند که از لحاظ گلزنی در رده سوم جدول است.

 

* سپس با تیمی نصفه و نیمه راهی اردو شدید، درست است؟

دقیقا همینطور است. واقعا نتوانستیم خوب بدنسازی کنیم. همه جای دنیا بازیکنان به هنگام بدنسازی در اختیار تیم هستند و می‌توانند برنامه‌های خود را زیر نظر سرمربی پیگیری کنند.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)