پرسپولیس نیوز: روز یکشنبه باشگاه تراکتور تبریز با صدور بیانیه‌ای خواهان لغو کامل مسابقات لیگ نوزدهم شد.

در بیانیه تراکتوری‌ها دو دسته استدلال وجود داشت؛ یکی صیانت از سلامتی مردم که یک بحث عام است و در موردش به اندازه کافی صحبت شده و دیگری مسایل مالی و اقتصادی که پرداختن به آن بسیار عجیب بود. در این چند سطر بحث‌برانگیز از بیانیه تیم تبریزی می‌خوانیم: «از خودمان سوال کرده‌ایم که هدف ما از برگزاری مسابقات فوتبال در کشورمان چه چیزی است؟ اینجا که خبری از اسپانسرهای آنچنانی، حق پخش تلویزیونی، پیش‌فروش بلیت مسابقات و درآمد نیست. اینجا سر و ته فوتبال فقط هزینه است و تیم‌ها در صورت لغو مسابقات، نه تنها ضرر مالی نمی‌بینند، شاید وضعیت مالی‌شان، بهتر هم شود!»

تراکتوری‌ها (بخوانید زنوزی!) مدعی شده‌اند با توجه به فقدان سازوکارهای کسب درآمد در فوتبال ایران، اگر بازی‌ها انجام نشود وضع باشگاه‌ها بهتر هم خواهد شد. اتفاقا حق با این دوستان است، اما سوال اینجاست شما که نسبت به چنین مطلبی اینقدر آگاه هستید، اصلا چرا باشگاه‌داری می‌کنید؟ آیا بهتر نیست قید تیم‌داری را بزنید تا متحمل کوچکترین ضرری نشوید؟ خب پولی که قرار است اینجا به عنوان «هزینه بی‌بازگشت» خرج کنید، بدهید دست جناب زنوزی که تاجر موفقی هم هستند تا تجارت‌شان پرسودتر شود. اصلا همین پول را در بورس سرمایه‌گذاری کنید که این روزها به شکل جهشی سود می‌دهد. نخواستید؛ بگذارید در بانک و سودش را بخورید! همه اینها بهتر از آن است که اداره یک تیم فوتبال را بر عهده بگیرید، به زعم خودتان پول‌تان را دور بریزید و بعد وسط کار خواهان لغو مسابقات شوید!

فوتبال ایران ضررده است و این نکته را عالم و آدم می‌دانند. با این حال یکی از انگیزه‌های اصلی برای مشارکت در همین فعالیت زیانبار، کسب موفقیت و شادی ناشی از آن است. حالا هم به نظر می‌رسد تیم‌هایی مثل تراکتور که هزینه کرده‌اند و بعید است در لیگ امسال موفقیت خاصی داشته باشند، دنبال زدن زیر میز هستند. این رفتار به هیچ وجه قابل هضم نیست. اگر اولویت برای‌تان منافع اقتصادی است، پس کلا باشگاهداری را تعطیل کنید و بروید سراغ بیزینس، اما اگر با علم به زیان‌ده بودن فوتبال ایران وارد این معرکه شده‌اید تا افتخار به دست بیاورید، منصفانه نیست که با عقب افتادن از کورس دنبال بهانه‌تراشی و ترک میدان بروید. همین!