رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: فینال جام حذفی یک بازی ایرانی خواهد بود و قطعا یک داور ایرانی آن را قضاوت می‌کند.

خداداد افشاریان رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال پس از جلسه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در جمع خبرنگاران حضور پیدا کرد و اظهار داشت:از همه خبرنگاران زحمت‌کش تشکر می‌کنم و دست‌تان را می‌بوسم. موارد زیادی در هیئت رئیسه مصوب شد، اما یکی از آنها به کمیته داوران مربوط می‌شد. آیتم‌های زیادی در هیئت رئیسه فدراسیون مصوب شد. ما مصوبه‌ای در کمیته داوران داشتیم و امروز به هیئت رئیسه دادیم. خیلی خوشحالیم که لیگ برتر تمام شد و خدا کند که لیگ یک هم این هفته تمام شود و در جام حذفی هم حق به حق‌دار برسد. کمیته داوران یکی از معضلاتی که داشت، کسوت داورانی بود که در کشور بودند و قضاوت به آنها نمی‌رسید و یا آن شایستگی و لیاقت را نداشتند و قضاوت نمی‌کردند و ما را اذیت می‌کردند. باشگاه‌ها توقعات به‌ حقی داشتند، ما اشتباهات مرگباری در طول فصل داشتیم و در کنار آن قضاوت‌های خوبی هم صورت گرفت.

وی ادامه داد: یکی از معضلاتی که در بخش کمیته داوران فوتبال کشور وجود دارد این است که به برخی از داوران قضاوت نمی‌رسید و ما از این موضوع اذیت می‌شدیم. باشگاه‌ها توقعات به حقی داشتند. شاید اشتباهات مرگباری در طول فصل داشتیم و برخی از قضاوت‌ها خیلی خوب بود. باید به داوری در سال آینده کمک کنیم و به همین دلیل نخستین آیتم ما کم کردن تعداد داوران است. کمیته داوران تصویب کرده بود به استانداردی برای لیگ برتر برسیم. هنوز VAR نداریم و اگر بیاید شاید آمار کم و زیاد شود. در مصوبه امروز آمد که ۸۰ داور و کمک داور برای لیگ برتر به علاوه ۵ داور ذخیره داشته باشیم. ۱۰۰ نفر برای لیگ دسته یک و ۵ نفر هم از لیگ دو به صورت تشویقی به لیگ یک خواهند آمد. این روند برای سایر لیگ‌ها هم ادامه خواهد داشت تا حداقل تعداد مناسبی داشته باشیم و بتوانیم آنها را تنبیه یا تشویق کنیم که در نهایت تیم‌ها کمتر ضرر کنند.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: ناگفته نماند شاید مدینه فاضله این نباشد، اما باید به این سمت برویم. ما در کمیته داوران حتماً متر و معیارهایی برای این افراد انتخاب خواهیم کرد تا همه در این قالب سنجیده شوند. شما هم دعا کنید که پایان این فصل و شروع فصل آینده داوران خوبی در فوتبال کشور داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به عملکرد کمیته داوران در این فصل نمره قبولی می‌دهید یا خیر، تصریح کرد: اگر بخواهیم سه هفته پایانی را ملاک قرار دهیم، بسیار خوب بودند و از همه هفته‌ها عملکرد بهتری داشتند. راهی برای فرار از حقیقت نداریم. در بازی‌هایی بوده که داوران نتیجه را تغییر دادند ولی اگر بخواهم بگویم که راضی هستم یا نه، داوران می‌توانستند بهتر کار کنند.

افشاریان درباره شرایط داوران الیت فدراسیون فوتبال تصریح کرد: منصوریان و عرب‌براقی دو تن از داورانی بودند که در دو هفته از لیگ زیر نظر AFC کار کردند و ناظر AFC عملکرد آنها را بررسی کرد و نمره قبولی گرفتند و حدس می‌زنم در آینده خبرهای خوبی از این دو داور بشنویم.

وی درمورد اینکه آیا در فینال جام حذفی از داور خارجی استفاده خواهد شد یا خیر، عنوان کرد: خیر، بازی ایرانی، داور ایرانی خواهد داشت.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سؤال که بالاخره VAR به لیگ بیست‌وسوم می‌رسد یا خیر، یادآور شد: در جلسه امروز هیئت رئیسه هم درباره این موضوع بحث شد و با توجه به اینکه در بدنه دولت دوست دارند این اتفاق بیفتد، حس می‌کنم که دستورات خوبی دادند و فکر می‌کنم در چهار پنج ورزشگاه این سیستم را داشته باشیم و تا اوایل فصل آینده این اتفاق بیفتد.

افشاریان در واکنش به دریافت مطالبات داوران و همچنین سیستم رادیویی آنها، تصریح کرد: نمی‌دانم داوران تا هفته چندم دستمزدهای خود را دریافت کرده‌اند. ما امروز درمورد افزایش دستمزد داوران هم صحبت کردیم و فکر می‌کنم در اولین فرصت در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد. درصدی هنوز تعیین نشده است، اما فکر می‌کنم خبرهای خوبی در این مورد اعلام می‌شود. در مورد سیستم رادیویی هم باید بگویم فراهم کردن ۱۰ یا ۱۲ سیستم برای فوتبال کشور مشکلی ندارد، اما چیزی که ما را کمی دل نگران می‌کند این است که منتظریم ببینیم چه اتفاقی برای VAR می‌افتد تا پس از آن اقدام کنیم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)