چهارشنبه ۲ اردیبهشت:(۱۹:۰۰)

مرجع خبری پرسپولیس:افشین قطبی امروز به صورت رسمی به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شد

 افشین قطبی که توانست با تیم فوتبال پرسپولیس به قهرمانی هفتمین دوره لیگ برتر دست یابد، امروز به طور رسمی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد.
وی که در اوایل فصل جاری لیگ برتر نتوانست با این تیم تهرانی ادامه فعالیت دهد، از سمت خود استعفا و ایران را ترک کرد.
ناکامی تیم ملی در مراحل مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ افریقای جنوبی باعث شد علی دایی برکنار شود. محمد مایلی کهن که سابقه حضور در این تیم را هم در کارنامه داشت، جایگزین آقای گل فوتبال جهان شد؛ اما فقط ۱۵ روز در این تیم ماندگار شد. مسائل جانبی در این مدت باعث شد وی استعفا کند.
پس از بررسی‌های روزهای اخیر، از بین نامزدهای هدایت تیم ملی، افشین قطبی با فدراسیون فوتبال به توافق رسید تا این سمت را از آن خود کند. محمود یاوری (سرمربی سابق تیم راه آهن تهران) و منصور ابراهیم زاده (سرمربی فعلی تیم ذوب آهن اصفهان)، دیگر گزینه های سرمربیگری این تیم بودند.

* سوابق افشین قطبی، سرمربی جدید تیم ملی
افشین قطبی متولد ۱۹ بهمن ۱۳۴۳ شمسی مطابق با ۸ فوریه ۱۹۶۴ میلادی در شیراز است.
او از سال ۱۳۶۰ تا سال ۱۳۷۰ در باشگاه های آلیتالیا، آتوباهن، ولی ایگلز و فلایرز امریکا بازی کرده و بعد از آن سال تا سال ۱۳۷۶ در دانشگاه لس آنجلس بازیکن بوده و در همین زمان، صاحب مدرک مربیگری حرفه ای A شده است. او از دانشگاه لس آنجلس مدرک مهندسی الکترونیک را نیز دریافت کرده است.
افشین قطبی در تیم ملی زنان ایالات متحده امریکا، تیم ملی فوتبال کره جنوبی (دسامبر ۲۰۰۰- جولای ۲۰۰۲ به عنوان مربی)، سوون سامسونگ بلووینگز (۲۰۰۲ – ۲۰۰۴ به عنوان مربی)، لس‌آنجلس گالکسی (۲۰۰۴ به عنوان مربی)، تیم ملی فوتبال کره جنوبی (۲۰۰۴ – ۲۰۰۷ به عنوان مربی) و پرسپولیس (۲۰۰۷ – ۲۰۰۸ به عنوان سرمربی) فعالیت کرده است. وی در دوران سرمربیگری گاس هیدینک، دیک ادووکات و پیم وربیک، در تیم کره جنوبی کمک مربی بوده است.
قطبی در سال ۲۰۰۷ برای هدایت تیم فوتبال پرسپولیس بازگشت. وی توانست در اولین سال حضورش در فوتبال ایران، این تیم را به مقام قهرمانی لیگ برتر برساند. در ۳۰ می ۲۰۰۸ میلادی اعلام کرد که برای فصل دیگر در ایران نخواهد ماند و از عقد قرارداد تازه برای هدایت تیم فوتبال پرسپولیس سرباز زد. وی در این زمینه گفته بود: “پرسپولیس باشگاه من است و در قلبم جا دارد. اگر با این تیم به توافق نرسم، با هیچ تیم ایرانی دیگری مذاکره نخواهم نکرد. ” اما قطبی در روز ۱۳ تیر ۱۳۸۷ اعلام کرد که به مدت دو فصل سرمربی پرسپولیس خواهد بود. او در نوامبر ۲۰۰۸ میلادی، از سرمربیگری در این تیم استعفا و ایران را ترک کرد.
قطبی قرار است هدایت تیم ملی فوتبال ایران را در ۳ دیدار با کره شمالی، امارات و کره جنوبی برعهده داشته باشد. تیم ملی ۱۶ خرداد با کره شمالی دیدار می کند، سپس ۲۰ و ۲۷ خرداد به ترتیب به مصاف امارات و کره جنوبی می رود.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)