اگر کریمی خودش تصمیم می گرفت بدون پول در پرسپولیس بازی می کرد/مدیربرنامه های کریمی کار را به دقیقه ۹۴ کشاند/نمی توانستم حرمت نام پرسپولیس را از بین ببرم/برای بازیکنان خارجی مان تضمین می دهم/قول قهرمانی با فوتبال زیبا را می دهم

 

مرجع خبری پرسپولیس: مصاحبه با مدیرعامل باشگاه پرسپولیس/قسمت دوم

روشن است که هر مدیری بر اساس برخی سیاست‌های خود مجموعه تحت مدیریتش را اداره می‌کند، اما از دست دادن بازیکنان بزرگی مثل مازیار زارع، پژمان نوری، ابراهیم توره، پتروویچ، علی کریمی، نیکبخت، رحمان رضایی و مهدی واعظی با هیچ توجیهی برای هواداران نمی‌تواند قابل قبول باشد.

من چنین نظری ندارم. ما در عمل به گونه‌ای نتیجه خواهیم گرفت که رضایت هواداران را جلب کنیم. همه این بازیکنانی که از آنها اسم بردید، فصل گذشته در پرسپولیس بودند و ما در لیگ پنجم شدیم. اگر این بازیکنان متناسب بودند، چرا پنجم شدیم؟!

 

اما تماشاگر این گونه تحلیل نمی‌کند، تماشاگر شعار می‌دهد.

ما هم داریم برای آنها توضیح می‌دهیم. همه این بازیکنانی که گفتید و ما نتیجه نگرفتیم یعنی این‌که برای تیم مفید نبودند.

معتقدید در ناکامی فصل گذشته پرسپولیس این بازیکنان مقصر بودند؟

همه ما از بازیکن و مربی گرفته تا مدیر عامل باشگاه در این ناکامی مقصر بودیم. البته ذکر این نکته را هم ضروری می‌دانم که جدایی تعدادی از بازیکنان از پرسپولیس به دلیل قراردادهای یکساله یعنی پایان قرارداد آنها با باشگاه بود و ما نمی‌توانستیم اجباری آنها را حفظ کنیم.

 

یکی از انتقادات دیگری که بر باشگاه پرسپولیس وارد است، همین موضوع یکساله بودن قرارداد بازیکنان است.

این انتقاد به من برنمی‌گردد، چون این قراردادها پیش از مسوولیت من بسته شده است. ما امسال همه قراردادها را ۲ ساله منعقد کرده‌ایم. چون یک پروسه دوساله را دنبال می‌کنیم که هدف نهایی این پروسه قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیاست. بر این اساس قرارداد بازیکنان و حتی مربی نیز با همین سیاست دو‌ساله بسته شده است.

 

اما وجود ستاره‌های تاثیرگذار برای هر تیمی ضروری است؟

به نظر من این نام‌ها نیستند که فوتبال بازی می‌کنند. آیا نام‌هایی که از آنها یاد کردید در فصل گذشته کیفیت واقعی خود را نشان دادند؟ هیچ یک کیفیت خود را بروز ندادند. چرا؟

ما بازیکنانی مثل مازیار زارع را دوست داشتیم حفظ کنیم، اما وقتی قرارداد یکساله بوده و باشگاه اماراتی به او یک میلیارد تومان پرداخت کرد، ما چه کاری می‌توانستیم انجام دهیم.

 

جدا از زارع، هیچ یک از این بازیکنان سرشناس را نمی‌خواستید؟

جواب سیاه نمایی‌ها را در زمین مسابقه می‌دهیم

چرا، ما خواستار تداوم حضور همه آنها در پرسپولیس بودیم. پژمان نوری یکی از بهترین بازیکنان ما بود و دوست داشتیم در تیم بماند، اما او به خاطر رودربایستی با دوستانش از تیم جدا شد و به ملوان بازگشت. بعضی بازیکنان این طوری از جمع ما جدا شدند و برخی دیگر را هم خود نخواستیم. به هر حال باید به فکر جانشینان آنان می‌بودیم و این کار را نیز انجام دادیم.

 

جنجالی‌ترین سوژه فصل نقل و انتقالات، جدایی علی کریمی از پرسپولیس بود؛ اتفاقی که انگشت اتهام را به سمت شما دراز کرد.

از روز اول گفتم خواستار تداوم حضور او در پرسپولیس هستم. با کریمی صحبت کردم و به او گفتم که هواداران و پرسپولیس باید برای تو مهم باشند و بر این اساس سعی کن بعضی از خواسته‌هایت را تعدیل کنی و ما هم در حد توان با تو همراه می‌شویم تا این کار به خاطر هواداران انجام شود. وقتی این داستان به دست دلال و واسطه رسید به اینجا ختم شد! بازیکنان وقتی به جایی می‌رسند، همه را به سمت مدیر برنامه‌ها سوق می‌دهند. مدیر برنامه‌ هم به فکر منافع خودش است. مدیر برنامه‌های کریمی ما را دواند، «بالا و پایین کرد، امروز، فردا، حالا به شما خبر می‌دهیم، حالا فکس می‌زنیم و…» تا این‌که کار را به دقیقه ۹۴ و وقت اضافه رساند. روز پایان نقل و انتقالات تا ساعت ۸ شب در دفتر باشگاه منتظر ماندم تا کریمی وضعیت خود را مشخص کند، این وسط دو بازیکن هم پشت خط نگاه داشتم تا او تکلیفش را مشخص کند که در صورت حضور او یکی از این بازیکنان را خط بزنم. تا ۸ شب خبری نشد و با هوار محمد و عادل کلاه کج قرارداد بستم. تازه ساعت ۱۰ شب به من زنگ زدند که حالا بیایید تکلیف کریمی را مشخص کنیم. در حالی که اینجا باشگاه پرسپولیس است، کریمی نه، هر بازیکن دیگر، باشگاه پرسپولیس حرمت دارد. درخواست‌هایی که مدیر برنامه‌های کریمی برای ما فرستاد، عبارت بود از این‌که از ۵۰۰ میلیون. ۴۰۰ میلیون‌تومان آن را تا مهرماه به صورت نقد می‌خواست. بعد گفت شرط گذاشت که در نیم‌فصل هم با پرداخت ۵۰ میلیون بتواند از پرسپولیس جدا شود! این در حالی است که طبق مصوبه و روال هر باشگاه، بازیکنان این تیم ۳۰ درصد از پول خود را در اول فصل، ۳۰ درصد نیم فصل و ۴۰ درصد را در آخر فصل دریافت می‌کنند، ضمن این‌که مالیات را نیز خودشان باید بپردازند. اما کریمی می‌خواست مالیات را هم ما بدهیم. این وسط بی‌حرمتی و قرارداد ترکمنچای تنها چیزی بود که عاید پرسپولیس می‌شد!

 

معتقدید با این کار حرمت باشگاه پرسپولیس را حفظ کرده‌اید؟

باشگاه پرسپولیس حرمتش خیلی بالاست. به نظر من کریمی دلش با پرسپولیس بود، اما بازی خورد. کریمی اگر خودش تصمیم‌گیرنده بود در پرسپولیس می‌ماند، مطمئن باشید بدون پول هم بازی می‌کرد، اما برخی او را به این راه کشاندند. این واقعیتی غیرقابل انکار است.

 

این ماجرا ریشه در بحران مدیریتی فصل گذشته داشت؟

همه اینها نقش داشتند. از مدیر برنامه گرفته تا بحران مدیریتی فصل قبل. پرسپولیس یک باشگاه بزرگ و حرمتدار است، هوادارانش حرمت دارند و من به عنوان مدیرعامل چنین باشگاهی موظفم حرمت آن را حفظ کنم. شاید عده‌ای ناراحت بشوند، اما در بلندمدت به این نکته پی خواهند برد که من کار درستی کردم.

 

به شرطی که تیم نتیجه بگیرد!

بر فرض اصلا نتیجه هم نگیریم و من از پرسپولیس رفتم، مطمئن باشید وجدانم راحت است و در آینده هم این طور در مورد من قضاوت خواهد شد که کار درستی انجام دادم. بودن یا نبودن من مهم نیست، باید از یک جایی ریشه بعضی مسائل را خشکاند. یک زمانی افنبرگ و برند شوستر را مادام‌العمر از تیم ملی آلمان کنار گذاشتند. شاید در مقطعی تیم ملی آلمان ضرر کرد، اما اصول مورد نظر را حفظ کردند. اگر اصول حفظ شود، برای همیشه سودش به باشگاه‌ها و تیم ملی خواهد رسید. من اگر می‌خواستم مماشات کرده و چشم از بعضی مسائل ببندم، سنگ روی سنگ بند نمی‌شد و تاوانش را باشگاه می‌پرداخت.

 

درباره موضوع درآمدزایی اعلام کرده بودید که یک اسپانسر ۶ میلیاردی برای باشگاه جذب شده، این مورد در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

سال گذشته پرسپولیس از نبود اسپانسر لطمه خورد. امسال پیش زمینه‌های لازم را فراهم کرده و برای برند پرسپولیس ارزش گذاشتیم. وقتی با حفظ یک سری اصول شرایط خوبی برای باشگاه ایجاد شود، تمام حواشی از بین رفته و به نقاط مثبت تبدیل می‌شوند. وضعیت پارسال هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ حیثیتی به باشگاه لطمه زد. وقتی اصول رعایت شود، حتی سرمایه‌گذار و اسپانسر بر اساس اصول مدنظر بسیار راغب‌ترند که در باشگاه سرمایه‌گذاری کنند. اما اگر هر لحظه سازی زده شود، یقینا اسپانسر هم سمت باشگاه نمی‌آید. سر بحث اسپانسر خیلی کارشکنی شده است، اما با قاطعیت می‌گویم این اسپانسر که علاقه‌مند به پرسپولیس است و قبلا با باشگاه همکاری داشته به پرسپولیس می‌آید و حتی پیش قرارداد مربوط هم به امضای طرفین رسیده و تنها در مورد بندهای قرارداد در حال کلنجار هستیم تا در نهایت این قرارداد عملیاتی شود. کارهای دیگری هم در مقوله درآمدزایی داریم، از جمله این‌که قصد داریم کارت‌های پیش‌بینی مسابقات را به صورت همزمان با باشگاه استقلال توزیع ‌کنیم و اقدامات مشابه دیگر تا مشکل درآمدزایی نداشته باشیم.

 

باشگاه استقلال برای برطرف کردن مشکل زمین تمرین با ورزشگاه دستگردی قرارداد یکساله منعقد کرده، شما در این زمینه چه اقدامی انجام داده‌اید؟

با موسسه خیریه عمل قرارداد یکساله منعقد کردیم تا از زمین چمن مربوط برای تمرینات تیم استفاده کنیم. البته درصددیم بعضی امکانات مورد نظر سرمربی را در این زمین فراهم کنیم. در مجموع این مشکل هم برطرف شده است.

 

هر چند این طور از صحبت‌های شما استنباط شد که نتیجه‌گرایی در اولویت نخست شما قرار ندارد، اما در مجموع فصل پیش روی را چطور می‌بینید؟

همه تیم‌ها رقیبان جدی ما هستند. پرسپولیس هم آماده شده تا با بازی‌های زیبا و کسب موفقیت، هواداران را راضی کند. قصد داریم با نتایج خوب حواشی را جمع و بحث‌های اقتصادی و ساختار باشگاه را ساماندهی کنیم.

 

امسال غیر از ملامحمد هافبک عراقی، ۲ بازیکن برزیلی را نیز به خدمت گرفته‌اید، چه تضمینی وجود دارد که این بازیکنان خارجی مثل اکثر خارجی‌هایی که وارد فوتبال ایران می‌شوند، ضعیف نباشند؟

۴ ماه از نزدیک عملکرد تیاگو و برزیلیا را زیرنظر داشتیم و دوستانم گزارش کاملی از آنها به ما دادند. این بازیکنان ۲۰۰ بازی در مسابقات برزیل انجام داده‌اند و حتما در بازی‌های لیگ عملکرد آنها را خواهید دید و به من نمره قبولی خواهید داد. می‌دانم با توجه به خاطرات تلخ گذشته شاید برخی‌ها از حضور این برزیلی‌ها ترس داشته باشند، اما من به کار خودم یقین دارم.

 

به طور کلی در فصل نقل و انتقالات امسال چقدر هزینه کردید؟

امسال هزینه تیم را خیلی پایین آوردیم و بازیکنان خوب و جوانان با آتیه‌ای گرفتیم، آن هم با قیمت مناسب. قطعا هزینه امسال نسبت به سال گذشته کمتر خواهد بود و کیفیت کار بالاتر.

 

به این حد خواهید رسید که تماشاگران از شما راضی باشند؟

قطعا همین طور خواهد بود و تماشاگران امسال خلاء کریمی را احساس نخواهند کرد. ما امسال یک تیم ستاره داریم، نه یک ستاره. صحبتم با هواداران این است که به تلقین دیگران توجه نکنند. بعضی می‌خواهند ناامیدی را به تیم تزریق کنند و اعتماد به نفس را از مجموعه بگیرند، برخی از مسوولان هم چنین احساسی داشتند، اما وقتی روند کار را توضیح دادم، حس و حالشان فرق کرد. ما جواب کسانی را که سیاه‌نمایی می‌کنند در زمین مسابقه می‌دهیم.

 

همواره در ابتدای فصل تماشاگران با نگاه به دربی، بحث نقل و انتقالات تیمشان را پیگیری می‌کنند، به عنوان مدیرعامل باشگاه دربی امسال را چطور می‌بینید؟

استقلال هم تیم خوبی است، اما اطمنیان دارم که ما برتری خواهیم داشت.

 

لیگ نهم یک ویژگی دیگر دارد و آن این‌که قلعه‌نویی سرمربی سپاهان، مدعی قهرمانی شده و این مربی بندرت در لباس مربیگری مغلوب پرسپولیس شده است؟

شاید امسال شانس نیاورد و ببازد. به طور کلی به هواداران اطمنیان می‌دهم که امسال راضی خواهند بود و تیم خوبی خواهند دید. آنها هم از تیمشان و هم از طرح‌هایی که ما داریم، حمایت کنند. بیایند عضو باشگاه پرسپولیس باشند و از نزدیک به صورت شفاف در جریان امور باشگاه قرار بگیرند.

 

چه قولی به هواداران پرسپولیس می‌دهید؟

قول قهرمانی همزمان با فوتبال زیبا.

گفتگو:امید توفیقی

قسمت اول

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)