فوتبال ایران یک بار دیگر فضایی پر از مصاحبه های رنگارنگ و دعوای رسانه ای را پس از پایان نیم فصل لیگ برتر فوتبال شاهد بود.

باشگاه خبرنگاران؛ تنش و التهاب، توهین و جسارت واژه های غریبی با فوتبال ما نیست و پیوند قدیمی با این رشته جذاب و پرطرفدار دارد.

وضعیت فرهنگی فوتبال ایران کار را به جایی رساند که عده ای در روز عید سعید غدیر خم پا پیش گذاشتند و با برگزاری جشن آشتی ملی فوتبال سعی در بهتر کردن فضای فوتبال کشورمان داشتند اما آنان که آستین همت بالا زدند شاید به این موضوع توجه نکرده بودند که فوتبال قوانین و قواعد خاص خودش را دارد و مشکلات فرهنگی در فوتبال ما یک شبه به وجود نیامده که یک روزه از بین برود.

همان روزی که جشن آشتی ملی در فوتبال ما برگزار شد به این موضوع اشاره کردیم که درست شدن فضای ملتهب فرهنگی فوتبال ما با یک جشن ساده و صرف ناهار کنار هم میسر نخواهد شد و امکان ندارد که این فوتبال خشن و عصبانی به این راحتی فضای مطلوبی را به دست آورد بلکه فوتبال ما برای رسیدن به آرامش و فضایی مطلوب نیاز به کار فرهنگی دارد و کار فرهنگی هم زمان می برد.

 

مدت زیادی از جشن آشتی در فوتبال ایران نمی گذرد و در همین مدت کوتاه شاهد درگیری های زیادی بین اهالی فوتبال بودیم دوباره امیر قلعه نوعی و محمد مایلی کهن علیه هم موضع گیری کردند و شاهد دعوای مدیران باشگاه ملوان و پرسپولیس هم بودیم و ‌آخرین نمونه بارز مشکلات فرهنگی فوتبال ما در دیدار تیم های داماش گیلان و استقلال رقم خورد و شاهد اتفاقات تاسف باری در این دیدار پرحاشیه بودیم انگار آقایان فراموش کرده اند که  همین چند روز قبل دور یک میز نشسته بودند و با لبخندهای ساختگی ناهار را کنار یکدیگر صرف کردند تا جامعه فوتبال احساس بهتری نسبت به مدیران و عوامل اجرایی اش داشته باشد.

فوتبال ما فضای نامناسبی دارد فکر کنید امیر قلعه نوعی پس از شکست در رشت مقابل داماش گیلان گذشته اش را به رخ میکشد و مدعی می‌شود که بچه نازی آباد است و چنین فحاشی هایی را تاکنون نشنیده است کسی نیست که به قلعه نوعی بگوید با این حرف قبل از اینکه اعمال زشت هواداران حریف را زیر سوال ببرد خودش گذشته ای که داشته و جایی که در آن بوده را زیر سوال برده اما در این اظهارنظرش، حکایت بسیار تلخی نهفته است.

قلعه نویی اعتراف می کند که فضای فوتبال تا چه حدی  غیرقابل تحمل است اما این فضا را چه کسانی برای فوتبال به وجود آورده اند؟

فضای نامناسب امروز فوتبال ایران دستپخت اهالی آن است یعنی همان کسانی که سالهاست در سطح اول این رشته جذاب و پرطرفدار فعالیت می کنند و داعیه فوتبال پاک دارند اما با ادبیات خود فضای فوتبال را آلوده کرده اند و هواداران فوتبال هم دنبال روی همین اسطوره های لمپن شده اند و شاهد چنین جو ناپاکی در فوتبال ایران هستیم.

زمان زیادی از جشن آشتی ملی فوتبال ایران نگذشته و در همین مدت کوتاه شاهد ناهنجاری های اخلاقی زیادی در سطح اول فوتبال کشورمان بوده ایم این مشکلات را همان زمان پیش بینی کرده بودیم و بهتر است مدیران فوتبال ایران که نام فرهنگی – ورزشی را روی باشگاه های خود گذاشته اند به دنبال راهکارهای فرهنگی برای خروج از بحران باشند بحران فرهنگی که اگر به آن رسیدگی نشود فوتبال ما را به قهقرا خواهد برد.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)