مرجع خبری پرسپولیس : کاپیتان سابق تیم ملی هم یکی از چهره های سرشناس در ورزشگاه آزادی برای بازی با بحرین بود.

 

صبح روز بعد بازی ایران و بحرین با آن ۶ گل، کریم باقری گوشی‌اش را پاسخ می‌دهد اما دارد آن طرف حرف می‌زند: «آقا جریمه کن، مشکلی ندارد.» ستاره سابق تیم‌ملی به طرح ترافیک رفته بود تا گیر یکی از افسرها بیفتد: «شما کارت را انجام بده. مشکلی نیست واقعاً».

انگار افسر اصرار دارد که کریم باقری را جریمه نکند اما او مدام تأکید می‌کند جریمه کن و کارت را انجام بده! در چنین شرایطی با او همکلام شدیم، درباره تیم‌ملی و برد تاریخی سه شنبه شب. کریم یک اعتقاد جالب داشت، حتی بعد از آن نتیجه ۶ بر صفر: «تیم‌ملی خوب بازی نکرد.» او در گفت‌وگو با خبرورزشی به سؤالات زیادی پاسخ می‌دهد.

*تیم‌ملی ۶ گل به بحرین زد. فکر کنیم شما هم مثل ما غافلگیر شدید.
دیگر فکر کنم اخراج بازیکن بحرین در همان ابتدای بازی، کار ما را آسانتر کرد که بتوانیم این بازی خانگی را ببریم. البته نباید از تلاش بالای بچه‌ها هم بگذریم. انصافاً همه آنها تا لحظه آخر در زمین دویدند و توانستیم این بازی را هم خوب ببریم و هم سه امتیازش را به دست بیاوریم.

*یعنی فکر می‌کنید اخراج بازیکن بحرین باعث برد بود؟
نه این‌طوری که فکر نمی‌کنم. منظورم این بود که اخراج بازیکن آنها خیلی کمک کرد تیم‌ملی با فشار کمتری بازی کند. در واقع روند بازی کلاً به نفع ما شد. مطمئن هستم اگر آن اخراج هم اتفاق نمی‌افتاد بچه‌ها می‌توانستند این بازی را ببرند. ولی در کل می‌گویم بجرینی‌ها تاوان اخراج بازیکن خودشان را دادند و اینطوری ۶ گل خوردند.

*قبول دارید همیشه بحرین را برای خودمان بزرگ می‌کنیم؟
آره، من هم این را قبول دارم ولی یک مقاطعی بوده که تیم‌ملی ما خوب نتیجه نگرفته است. در همان مقاطع هم به بحرین خوردیم. از طرفی آنها در اوج فوتبال خود بودند و برای ما زیاد مشکل تراشی کردند. به همین دلیل ما فکر می‌کردیم با تیم بزرگی بازی داریم ولی الان که تیم‌ملی در شرایط خوبش قرار دارد دیدید که چطور توانستیم بازی را ببریم. حالا شرایط خیلی فرق کرده است.

*البته حمایت تماشاگران هم خیلی روی کار تیم‌ملی تأثیر گذاشت. . .
بله، این طرفداراها همیشه در سخت‌ترین شرایط نشان داده‌اند که کار خود بلد هستند می‌آیند و به بهترین شکل ممکن حمایت می‌کنند. وقتی جو در ایران اینطوری است بازیکنان ما هم باید فقط به فکر انجام بازی خوب باشند. شک نکنید اگر دوباره شرایط حساس باشد و تیم‌ملی نیاز به حمایت داشته باشد این طرفداران تیم‌ملی را تنها نمی‌گذارند.

*خیلی جالب بود که اصلاً از تشویق‌های رنگی هم خبری نشد.
بله، این یک نکته خیلی مهم بود. وقتی تیم‌ملی بازی دارد نباید بحث رنگ وسط باشد. من دیدم که در آزادی کسی شعار رنگی نداد. این فرهنگ دارد در استادیوم آزادی جا می‌افتد. طرفداران باید رنگ‌ها را کنار بگذارند و در بازی‌های ملی فقط تیم‌ملی را کنار بگذارند چون همین رنگ‌ها قاطی می‌شوند و تیم‌ملی را تشکیل می‌دهند.

*با ۶ گل بردیم ولی ظاهراً شما کمی از نوع بازی کردن تیم‌ملی راضی نیستند. درست حدس زدیم؟
به نظر من تیم‌ملی خیلی خوب گل زد و بازی را برد وگرنه خوب بازی نکرد. فکر کنم کروش و بجه‌ها به زمان بیشتری نیاز دارند تا بهتر از این شود. نمی‌دانم منظورم را می‌فهمید یا نه. به نظر تیم‌ملی باید روانتر بازی کند.

*می شود بیشتر توضیح بدهید. یعنی شما مشکل تیم‌ملی را در کجا می‌بینید. اگر با کروش رودور شوید به او چه می‌گوئید؟
من که کارشناس نیستم بخواهم در این باره حرف بزنم. بهتر است از کارشناس‌ها درباره ضعف‌های تمی ملی بپرسید.

*شما کارشناس نیستید؟ این‌همه سابقه ملی و باشگاهی دارید. شما نیستید پس چه کسی کارشناس است؟
نه من کارشناس نیستم. دوست ندارم زیاد هم در این باره توضیح بدهم ولی فکر کنم استرسی که از قبل روی تیم وجود داشت کار بازیکنان را سخت‌تر کرد. ولی در کل اصل کار این بود که ما ببریم اتفاقا خوب هم بردیم و بحرین را ۶ تایی کردیم.

*درباره هافبک‌ها که می‌توانید نظر کارشناسی بدهید؟ شما بهترین هافبک گلزن تاریخ فوتبال ایران هستید. الان می‌بینیم که هافبک‌ها خیلی خوب دارند در گلزنی به تیم‌ملی کمک می‌کنند.
این خیلی خوب است که هافبک‌ها دارند گلزنی می‌کنند. من همیشه گفتم بازیکن باید از توانایی خودش استفاده کند. چه دفاع باشد یا هر پست دیگری. الان مدافع‌های ما هم خوب گل می‌زنند و فکر کنم این یک امتیاز خوب برای تیم‌ملی است. بازیکنان ما خوب از توانایی گلزنی شان استفاده می‌کنند.

*شما بهترین بازیکن زمین را چه کسی دیدید؟
به نظرم همه در پست خودشان به اندازه‌ای که جا داشتند تلاش کردند. این خیلی خوب بود. اگر از من بپرسیدمی‌گویم بهترین بازیکن زمین تیم‌ملی ایران بود. از گلر بگیرید تا مدافع ها. کل تیم خوب بازی کردند ولی همان‌طور که گفتم نیاز به کار بیشتری داریم.

*الان درباره کروش نظرات مختلف یکسو شده. مثلاً انتقاد می‌کردند او برنامه ندارد و از این مسایل. ظاهراً شما معتقدید فقط نباید همه وظایف را روی دوش کروش بیاندازید.
ببینید همه انتظارات از کروش این است که بیاید نتیجه بگیرد. با توجه به کارنامه‌ای هم که او دارد، این انتظارات طبیعی است ولی ما الان در تیم‌ملی تنها کروش را نداریم. باید همه جامعه از مردم بگیرید تا مربیان و مسئولین دست به دست هم بدهند تا کارلوس کروش موفق شود. فدراسیون فوتبال هم نباید بی‌برنامه باشد چون الان خود من احساس می‌کنم کروش برنامه‌ریزی خوبی برای تیم‌ملی کرده است. اگر شرایط برای او و تیم‌ملی مهیا باشد می‌توانیم به دور بعد برسیم و از آنجا هم برویم جام جهانی. الان تیم‌ملی نیاز به حمایت دارد و نباید همه وظایف را روی دوش کروش بیاندازیم.

*با توجه به بازی‌های که تیم‌ملی با کروش تا الان انجام داده است، فکر می‌کنی تیم‌ملی محک جدی خورده؟ جواب خیلی‌ها منفی است.
من هم این را قبول دارم. فکر می‌کنم تیم‌ملی تا الان محک جدی نخورده است. احساسم این بود که در بازی بحرین این اتفاق می‌افتد ولی اخراج بازیکن بحرین کار را خراب کرد. بازیکنان ما باید در هر شرایطی آماده باشند. ما الان در گروه خیلی سختی نیستیم. بی‌شک در مرحله بعد می‌توانیم خیلی جدی محک بخوریم. فعلاً مهمترین هدف تیم‌ملی رسیدن به دور دوم است ولی از همین حالا باید خودمان را برای آن مرحله دشوار آماده کنیم چون آنجاست که شاید با تیم‌های ژاپن و کره و استرالیا و دیگر تیم‌های بزرگ بازی کنیم.

*چه شد تصمیم گرفتید به ورزشگاه بروید. کلاً شما خوب در میادین فوتبالی آفتابی می‌شوید. در جام ملت‌ها هم که کنار تیم‌ملی بودید.
خود کروش من را دعوت کرد که به ورزشگاه بروم و بازی را از نزدیک ببینم. قبل از بازی رفتم پائین و در رختکن بازیکنان را دیدم. با آنها حرف زدم و گفتم زیاد استرس نداشته باشند و به امید خدا می‌توانیم این بازی را ببریم. قبل از اینکه گرم کنند، آنها را دیدم. خواسته خود آقای کروش بود که بروم و به بچه‌ها روحیه بدهم.

*فدراسیون شما را دعوت کرد یا خودش؟
خود ایشان. چند بار همدیگر را دیده بودیم که لطف کردند و به من گفتند بیا استادیوم و از تیم‌ملی حمایت کن. گفته بودند برای بحرین حتماً بیا که من هم تصمیم گرفتم بروم. همه باید از تیم‌ملی حمایت کنیم.

*این ارتباطاتی که با کروش دارید ممکن است باعث حضور شما در تیم‌ملی شود؟
(خنده) برای چه؟ یعنی بروم در تیم‌ملی و کار کنم؟ از آینده که خبر ندارم.

*اگر پیشنهادی بشود می‌پذیرید؟
اول باید پیشنهاد شود بعد من در این باره حرف بزنم. الان که از آینده هیچ خبری ندارم و نمی‌توانم در این باره به شما جواب روشنی بدهم. آدم نمی‌داند تا شب چه اتفاقی می‌افتد چه رسد به آینده. الان هم که رفته‌ام بازی را دیده‌ام و امیدوارم تیم‌ملی با آقای کروش موفق باشد.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)