برانکو ایوانکوویچ گفت: پرسپولیس مالیات من را پرداخت کرد و دیگر می‌توانم وارد ایران شوم و ایران را دوباره ببینم.

برانکو که این روزها تیم‌ ملی عمان را آماده رقابت‌های جام‌ ملت‌های آسیا می‌کند، گفت‌وگویی با اعتماد انجام‌ داد که در ادامه‌ می‌خوانید.‌

آقای برانکو از اینکه وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید از شما تشکر می‌کنیم. در عمان اوضاع چطور است؟
اینجا اوضاع خوب است و من از اوضاع اینجا رضایت دارم. هر روز ما بهتر می‌شویم و رشد می‌کنیم. من بازیکنانی دارم که می‌خواهند هر روز پیشرفت کنند و تقویت شوند و کار کنند. خیلی از این وضعیت خوشحالم و رضایت کامل از عملکردمان دارم.

مالیات ‌شما در ایران هم پرداخت شده است. آیا قرار نیست به ایران بیایید و بازدیدی از کشور دوم‌ خودتان داشته باشید؟
بله، پرسپولیس مالیات من را پرداخت کرد و دیگر می‌توانم وارد ایران شوم و ایران را دوباره ببینم. برای اینکه من زمان‌های زیبایی در ایران داشتم که خارق‌العاده بودند. همان‌طور که همیشه گفتم، ایران کشور دوم من است.

حرف از ایران شد، بیشتر از همه دل‌تان برای چه کسی در اینجا تنگ شده؟
در ایران خیلی لذت بردم و آدم‌های خوبی را ملاقات کردم، چون من در بخش فوتبال آن هم‌ در پرسپولیس کار کردم. ایرانی‌ها فوتبال را دوست دارند. دلم برای دوستانم تنگ شده به خصوص برای هواداران پرسپولیس که فوق‌العاده هستند. اعتقاد دارم آنها بهترین هواداران در دنیا و به طرز باورنکردنی عاشق پرسپولیس هستند و همیشه با هواداران پرسپولیس لذت بردم.

شما در تیم ملی و باشگاه پرسپولیس موفقیت‌های بزرگی به دست آوردید؛ کار کردن در عمان تا چه اندازه برای شما ایجاد انگیزه می‌کند؟ منظورم این است بلندپروازی‌های برانکو در آنجا تا چه حد پیش می‌رود؟
من خیلی خوشحالم و همین‌طور خوش شانسم که در زمینه فوتبال کار می‌کنم، چون هر روز یک اتفاق جدید دارد می‌افتد. من با جوان‌ها کار می‌کنم که این شاخصه ممتاز در کار من هست. من هنوز افکار بلندپروازانه‌ای دارم همین‌طور با تیم ملی عمان. هنوز کار کردن با جوان‌ها را دوست دارم و این موفقیت بزرگ من است.

برانکو در تیم ملی موفق‌تر بود یا برانکو در پرسپولیس؟
من به خودم به خاطر همکاری با تیم ملی می‌بالم. همان‌طور که می‌دانید ما با قدرت به جام جهانی آلمان ۲۰۰۶ راه پیدا کردیم. ما شروع خوبی برای انتخاب بازیکن‌ها در آن زمان داشتیم و همان‌طور که می‌دانید وقتی از تیم ملی جدا شدم، فقط علی دایی و یحیی از تیم ملی جدا شدند؛ آن‌هم به خاطر سن‌شان از فوتبال خداحافظی کردند. تیم ملی به کار خودش ادامه داد و الان هم دارد به خوبی به کارش ادامه می‌دهد دقیقا مثل همان زمانی که من بودم. نتیجه‌های عالی در جام ملت‌های آسیا و جام جهانی گرفتیم. ما در جام ملت‌ها در بوسان به مدال طلا دست پیدا کردیم که بسیار زمان زیبایی بود. دقیقا مثل زمانی که به پرسپولیس آمدم. همان‌طور که می‌دانید پرسپولیس خیلی نزدیک بود به لیگ دسته دو سقوط کند ولی وقتی آمدم ما با هم پرسپولیس را ساختیم و در آخر به فینال لیگ قهرمانان رسیدیم.

اگر برانکو سرمربی ایران در جام ۲۰۲۲ بود با انگلیس چند – چند می‌شدیم؟
متاسفانه تیم ملی در روسیه و قطر نتیجه دلخواه را نگرفت با اینکه بازیکنان خیلی خوبی در تیم ملی بودند. نمی‌خواهم درباره مربی حرف بزنم ولی باید بگویم مشکل اصلی مربی تیم‌، کی‌روش بود.

از پرسپولیس بیشتر حرف بزنیم. پرسپولیس کدام فصل به خواسته‌های شما نزدیک‌تر بود؟‌
وقتی در سال ۲۰۱۴ به ایران آمدم پرسپولیس در شرایط خیلی بدی بود و ۵ هفته بازی‌ها را واگذار کرده بود و بعد از آن ما شروع به ساختن پرسپولیس کردیم و فصل بعدش قهرمانی را به خاطر تفاضل گل از دست دادیم و بعد از آن ما همیشه قدرتمند بودیم و قدرتمندانه قهرمانی به دست آوردیم. بهترین فصل من فصلی بود با طارمی، علیپور، جلال و بازیکنان خوب دیگر ربیع‌خواه، انصاری و البته کمال و بازیکنان دیگر. متاسفانه در آن زمان ما متحمل جریمه فیفا شدیم و دو سال پنجره‌ نقل‌ و انتقالات‌مان بسته بود و تنها با ۱1-۱0 بازیکن جوان ما به فینال لیگ قهرمانان راه پیدا کردیم و به یک نتیجه عالی دست پیدا کردیم و نتوانستیم بهتر از تیم ژاپنی باشیم.

پرسپولیس با شما در رقابت‌های آسیایی دوباره متولد شد . بدشانس بودید که قهرمان نشدید. قبول دارید با هزینه‌هایی که دیگر تیم‌های آسیایی به خصوص عربستانی‌ها انجام دادند قهرمانی پرسپولیس یا دیگر تیم‌های ایرانی در آسیا به نظر محال شده؟
بله، زمانی که من در پرسپولیس بودم ما هر فصل در مراحل حذفی لیگ قهرمانان بودیم و در لیگ قهرمانان ۲۰۱9/۲۰۱8 به فینال رفتیم آن هم با تیمی که به قدر کافی قوی نبود، چون ما نتوانسته بودیم بازیکن بگیریم؛ به خاطر جریمه فیفا. ولی عملکرد ما در لیگ قهرمانان خیلی خوب بود و مطمئنا پرسپولیس در حال حاضر بازیکنان خوبی را انتخاب کرده و تیم خوبی دارد و من فکر می‌کنم پرسپولیس می‌تواند برای قهرمانی در لیگ قهرمانان بجنگد و قهرمان شود.

از دید شما بزرگ‌ترین نقاط ضعف فوتبال ایران چیست؟ چه ضعف‌هایی دارد؟
ی
در ایران مثل بقیه کشورها باید به اردوهای تمرینی (Training) توجه کرده و فکر کنند چگونه این اردوها را برای تیم برپا کنند. در ایران استادیوم‌های خوبی وجود دارد، اما مشکل اصلی زیرساخت‌ها به خصوص برای تیم‌هاست، چون اردوها خیلی مهم هستند. نه تنها برای تیم اصلی بلکه برای آکادمی‌ها تا آکادمی‌ها را آماده و با بازیکنان جوان کار کنند. بچه‌ها در ایران فوتبال را خیلی دوست دارند. پتانسیل ایران در بازیکنان جوان بسیار بالاست و آنها را می‌توانند به آکادمی‌ها بیاورند و با آموزش‌های حرفه‌ای ایران می‌تواند شانس داشتن بهترین تیم را در آسیا داشته باشد.

در جام ملت‌ها اگر عمان با ایران روبه‌رو شود، می‌تواند برای ما دردسر درست کند؟
خیلی سوال جالبی پرسیدید. به این نگاه کنید وقتی به عمان آمدم با ایده‌های بلندپروازانه وارد شدم و می‌دانستم اصلا ساده نیست. باید بدانید ایران و ژاپن بهترین تیم‌های آسیا هستند و ایران همیشه رقیب اصلی عمان است. ولی این فوتبال است و هر اتفاقی می‌تواند بیفتد. ما مسافرت‌های زیادی برای آمادگی در بازی‌ها داشتیم در مقابل ژاپن، عربستان سعودی، استرالیا بازی کردیم و البته من مربی حرفه‌ای هستم و بهترین‌ها را برای تیمم انجام می‌دهم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)