پنجشنبه ۱۰ بهمن (۱۱:۴۷)

مرجع خبری پرسپولیس : تمام راه حل هاى مدیریتى پرسپولیس / کسى را نبین، با کسى حرف نزن و شایعه بساز!

فقط باید چشمان مان را ببندیم و دچار یک توهم کورکورانه شویم تا در رؤیاهاى مان باور کنیم آنچه در پرسپولیس و بر نیمکت رهبرى این تیم مى گذرد، خالى از هر تنش و استرس است و فضایى توأم با آرامش را مى توان در این مجموعه دید. انکار و تکذیب امروز مدیران باشگاه پرسپولیس در مورد تغییر کادر فنى و جابه جایى مربیان روى نیمکت این تیم، دقیقاً مشابه داستان کتمان استعفا یا اخراج داریوش مصطفوى است. مدیرعاملى که هیچ کس نفهمید براساس چه پارامترهایى شایسته جانشینى گروه قهرمانان سال گذشته شد و البته کسى ندانست چرا تا این حد در تیررس رییس هیات مدیره باشگاه قرار گرفت!
افشین پیروانى اما قابل قیاس با داریوش مصطفوى نیست. مصطفوى براساس تغییر دیدگاه هاى مدیریتى ورزش ایران در حد فاصل سال هاى میانى دهه ۷۰ خورشیدى و براساس رویکردهایى سیاسى به کرسى هاى مدیریتى مى رسید اما افشین پیروانى در فضایى کاملاً فوتبالى از خانواده اى صرفاً ورزشى و اصیل راهى تهران شد. داریوش مصطفوى خواسته یا ناخواسته در مدیریت فوتبال فارسى به عنوان چهره اى شناخته شد که درست یا غلط، حقیقى یا مجازى و راست یا دروغ، به حواشى و پشت پرده فوتبال، اهمیتى همپا با اصل آن مى داد معرفى شد. افشین پیروانى اما امروز از اینکه غلام پیروانى (نماد سلامت فوتبال ایرانى) را برادر و الگو و پایه ریز تشخص فوتبالى اش مى بیند، احساس زجر و ناراحتى مى کند. این شاید محصول مدینه اى است که قرار بود در پرسپولیس با عنوان فاضله شناخته شود! پیروانى از برادرى اش با غلام از اینکه به دست او ساخته شده، پشیمان است
!

نهایت این جدل، به شکست ضعیف تر منتهى خواهد شد. داریوش مصطفوى با وجود تمامى تجربه اش و با نهایت تلاشى که براى فرار از بحران و بقا در اتاق مدیریت انجام داد، چون ضعیف تر بود از بدنه باشگاه جدا شد. چه تصور بیهوده اى است که افشین پیروانى را روى همین صندلى تصور کنیم. بازى مهره ها، جابجا کردن و یکى پس از دیگرى بیرون راندن و جذب کردن، تا روز پایانى فصل تداوم خواهد داشت. مدیرعامل و سرمربى دم دستى ترین گزینه هاى ممکن هستند، چون ضعیف ترین عناصر پیش روى هیات مدیره تلقى مى شوند. چطور انتظار دارید تیمى که مدیرعامل و سرمربى اش به زنده ماندن سمت خود تا یک ساعت دیگر کمترین اطمینانى ندارند، مدعى قهرمانى باشند امروز افشین قطبى را بهتر از قبل درک مى کنیم… او حیثیت نیمه مانده اش را برداشت و فرار کرد!

هیچ تفکر و برنامه دور اندیشانه اى وجود ندارد. عباس انصارى فرد روى کاغذ و براساس آنچه به امضا رسیده است، مدیرعامل این باشگاه شناخته مى شود ولى تا امروز حتى یک بازیکن یا مربى پرسپولیس با او رخ به رخ نشده و صدایش را نشنیده است. او منطقى ترین راه حل را براى بقا در اتاق مدیرعاملى برگزیده. سکوت و محو شدن… کسى او را نمى بیند، نه در راهروهاى باشگاه، نه در تمرین و نه در جلسات بازیکنان و سفرهاى برون شهرى! عباس انصارى فرد در حقیقت منطقى ترین راه حل را برگزیده است. کسى او را نمى بیند، صدایى از او نمى شنود، از اینکه آیا در چارت داخلى باشگاه هیچ قدرتى براى تصمیم گیرى دارد یا خیر خبرى ندارد و در یک کلام خودش را از کورس خبرى باشگاه دور نگه مى دارد. پس در روزهاى شکست احتمالى آینده، مورد مواخذه هم قرار نخواهد گرفت. شاید این بهترین پلتیک مدیریتى مدیرى است که لااقل در اخبار و ادعاهاى شفاهى هیات مدیره باید خونى جدید به پیکره باشگاه تزریق مى کرد! چه خون جدیدى چه شوک تازه اى ! قفل شدن در اتاق مدیرعامل، ممنوع الورود شدن بازیکنان به ساختمان باشگاه و به راه افتادن شایعات هر روزى در مورد مذاکره با مربیان جدید تنها رفتارهاى مدیریتى این «سایه» است!

برادران بیانى انگار ذاتاً فوتبالیست زاده شده بودند، مثل برادران پیروانى که انگار زاده شده اند براى مربیگرى. از این دست اخوان، در حوزه مدیریتى هم به چشم مى خورند. انصارى فرد خانواده اى است با گرایش مدیریتى که البته در بسیارى از موارد شباهت هایى غیرقابل انکار دارند. مدیران این خانواده بى صدا و در اوج ناباورى مى آیند. بعد از مدتى سیاست توسل به نام هاى بزرگ مانند آرى هان و دنیزلى و شنول گونش یا لوکا بوناچیچ و زاکرونى را در پیش مى گیرند و ناگهان به لایه هاى سکوتى خود فرو مى روند. توپ در حساس ترین زمان ها به زمین دیگرى افتاده و آنها از هیاهو دور شده اند!

Zoom
این است پرسپولیس

دیروز ساعت ۹ صبح خبر مى رسد که مذاکره با لوکا از سر گرفته مى شود البته پنهانى! ساعت ۱۱ صبح خبر مى آید که پیروانى فقط تا دربى روى نیمکت خواهد بود و نتایج این بازى ها است که سرنوشت او را معین مى کند. ساعت ۱۳ خبر مذاکره با گئورگى هاجى از در وارد مى شود و ساعت ۱۵ مى گویند: «افشین پیروانى تا پایان سال تحت هر شرایطى مربى این تیم خواهد بود…» نام چنین باشگاهى پرسپولیس است…. تیمى که سال قبل بدون نمونه اى کوچک مشابه این موارد، قهرمان شد!

 

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)