پرسپولبس نیوز: علی‌اصغر انتظارخیر، مدیر سامانه هوشمند گیت‌های ورزشگاه‌های کشور توضیحاتی در مورد فروش بلیت الکترونیکی و مزایای آن ارائه کرد.

علی‌اصغر انتظارخیر، مدیر سامانه هوشمند گیت‌های ورزشگاه‌های کشور در نشست خبری اظهار داشت: همان‌طور که همه می‌دانید، این موضوع بلیت‌فروشی الکترونیکی چند سالی است که مجموعه‌های مدیریتی را درگیر کرده بود و این ایده تبدیل به عمل شد. نزدیک به دو سال پیش این پروژه آغاز به کار کرد و ساماندهی فوتبال از نظر بلیت‌فروشی در شورای تأمین مطرح شد. مکمل این موضوع فیفا و AFC بودند. گیت‌های الکترونیکی، شماره‌گذاری صندلی‌ها و بلیت‌فروشی از مهمترین موضوعات بودند.

وی در ادامه افزود: سامانه‌ای طراحی شده است تا وقتی تماشاگر وارد ورزشگاه می‌شود، بتواند از طریق کد ملی بلیت را تهیه و جایگاه خود را انتخاب کند. گیت‌های مکانیزه هم برای کنترل ورود تماشاگران به مجموعه استادیوم طراحی شده‌اند. در این سامانه تماشاگر می‌تواند جایگاه خود را مشخص کند.

مدیر سامانه هوشمند گیت‌های ورزشگاه‌های کشور درباره نحوه خرید بلیت و اینکه سایت‌ها مشکلی نداشته باشند، گفت: طبق مصوبه شورای امنیت کشور این سامانه برای کل کشور طراحی شده است و می‌توان از تهران بلیت مسابقه شهر دیگر را خریداری کرد. سامانه ما یک سامانه کشوری دیده شده است و سرورها یک جا متمرکز نیست. خیلی از مشکلاتی که قبل بوده است، مثل ترافیک و عدم تهیه بلیت وجود نخواهد داشت. همچنین استعلام کد ملی جزو اولویت‌هاست.

وی خاطر نشان کرد: از این به بعد یک ساعت مانده به بازی مثلاً می‌دانیم برای بازی استقلال و سپاهان چه تعداد بلیت فروخته شده است و معضلات پشت در ماندن را نخواهیم داشت. بر همین اساس می‌توانیم برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم. به یکسری نیرو نیز آموزش داده شده است و آنها نیز باید تعدادی را آموزش دهند تا بتوانند در روز بازی در زون‌هایی که تعریف شده است، بنشینند. آنها می‌توانند به تماشاگران کمک کنند تا جایگاه خود را پیدا کنند.

انتظارخیر درباره مشکلات پارک خودرو برای تماشاگران هم گفت: بحث پیش فروش بلیت هم مطرح شده که براین اساس باشگاه می‌تواند متوجه شود چه تعداد هوادار می‌آید. بر همین اساس می‌توان برنامه‌ریزی کرد. ما قبلاً نمی‌دانستیم چه تعداد تماشاگر برای بازی‌ها داریم.

وی درباره بلیت‌فروشی کاغذی و اینکه درآمدها به چه صورت توزیع می‌شود، تصریح کرد: امروز دوستان از فولاد خوزستان اینجا بودند. باشگاه ذوب‌آهن هم برای همکاری اعلام آمادگی کرده است. زمانی که بلیت خریداری می‌شود، آنلاین پول به حساب باشگاه و ذینفع‌ها واریز می‌شود، یعنی پول به حساب هیچ شرکتی نمی‌رود، چون بلیت آنلاین فروخته می‌شود. ما به لحظه می‌دانیم چه تعداد بلیت فروخته شده است. مثلاً می‌دانیم از ۱۰ هزار تماشاگری که بلیت خریدند چه تعداد وارد ورزشگاه شده‌اند. بنابراین شائبه وجود نخواهد داشت چه تعداد در ورزشگاه هستند و دو نفر نمی‌توانند یک بلیت بخرند.

مدیر سامانه هوشمند گیت‌های ورزشگاه‌های کشور ادامه داد: از طرفی سامانه بلیت‌فروشی به صورت سینک وصل به گیت‌هاست. در واقع دیگر شائبه‌ای برای تعداد تماشاگران وجود ندارد. هویت تماشاگران مشخص خواهد بود و قابلیت ردیابی هم دارد.

وی درباره احتمال به وجود آمدن بازارسیاه گفت: دیگر بلیت کاغذی معنا ندارد. زمانی که بلیت از سایت خریده می‌شود، جایگاه هر تماشاگر مشخص است. حتی نمی‌توان فرد دیگری را به جای خود به ورزشگاه فرستاد، چون اگر جرمی صورت بگیرد، به پای فرد اصلی نوشته می‌شود. یک نفر به من گفت که کاسبی‌اش به‌هم می‌ریزد که گفتم کار درست را ما انجام می‌دهیم. در واقع بحث دلالی هم در سامانه جدید جمع می‌شود.

انتظارخیر درباره بلیت ویژه میهمانان و همچنین شرایط طبقه دوم ورزشگاه آزادی هم گفت: برای بحث عوامل اجرایی و خبرنگاران گیت ویژه در نظر گرفته شده است. همه‌ی این افراد احراز هویت شده و وارد می‌شوند. درباره میهمانان ویژه هم یک فرآیند را تعریف کرده‌ایم. در این بین حق انتخاب با باشگاه‌هاست. برای این موضوع راهکاری در نظر گرفته شده است و در آن، در نظر گرفته شده که آن فرد میهمان باید در سایت ثبت کند و با کارت ویژه وارد شود. در واقع هر فرد میهمان باید احراز هویت شده و وارد شود. درباره طبقه دوم ورزشگاه آزادی هم باید بگویم که این جزو اولویت‌های دوم مجموعه است. گیت‌ها در حال نصب است و احتمالاً تا دو هفته دیگر به مرحله نهایی می‌رسد.

مدیر سامانه هوشمند گیت‌های ورزشگاه‌های کشور درباره اجرایی شدن بلیت‌فروشی الکترونیکی گفت: در وزارت ورزش و باشگاه‌ها باید توافق شود تا ما هم آن را عملیاتی کنیم. به تناسب هر باشگاه یک ادمین معرفی می‌شود و آن فرد همه چیز را در اختیار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که «شرایط ورود بانوان فراهم شده است یا نه و اینکه گیت‌های مخصوص برای این قشر نصب شده است؟»، گفت: به جز ورزشگاه آزادی بقیه مجموعه‌ها با سرعت و قدرت کار می‌کنند که می‌توانم به ورزشگاه فولاد آره‌نا و فولادشهر اشاره کنم. البته در آزادی هم کار در حال انجام است، ولی همه به این سمت در حال حرکت هستند. در آزادی کارهای کارشناسی برای ورود بانوان در حال انجام است، البته این مستلزم سیاست کلان کشور است. به‌هرحال آمادگی لازم در این باره وجود دارد.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)