مرجع خبری پرسپولیس(۱۹:۳۰)/ چهارشنبه ۱۱ دیرحمان رضایی گفت:‌ اگر جزو بهترین‌های لیگ باشم، بدون شک به تیم ملی هم راه خواهم یافت.

pnnc – پرسپولیس بازی بدی را مقابل ملوان ارائه کرد.

ما نتوانستیم از موقعیت‌های‌مان در برابر ملوان استفاده کنیم و با وجود تلاش بازیکنان و فرصت‌هایی که به دست آوردیم در نهایت بازی را واگذار کردیم. با این حال هیچ‌گاه ناامید نیستیم چرا که بازی‌های زیاد دیگری تا پایان فصل باقی مانده است و اگر بتوانیم در بازی‌های آینده بهتر کار کنیم و نتیجه بگیریم می‌توانیم قهرمان لیگ برتر شویم.

pnnc –آیا عامل موفقیتی یک تیم را صرفا داشتن بازیکن صاحب نام می‌دانید؟

حضور بازیکنان متعدد حرفه‌ای در یک تیم‌ می‌تواند از عوامل موفقیت باشد اما بیشتر از آن داشتن یک تیم خوب است که مهمترین عامل موفقیت به شمار می‌رود. اینکه یک تیم تنها بخواهد به سه یا چهار بازیکن حرفه‌یی‌اش متکی باشد، صرف کسب موفقیت نیست. در یک تیم خوب و موفق باید درک و تفاهم متقابل میان بازیکنان با یکدیگر و همچنین مربیان با آنها وجود داشته باشد؛ باید صمیمت در میان آنها به حدی باشد که ضعف‌ها و کمبودهای یکدیگر را جبران کنند؛ این‌ها دقیقا وضعیتی است که اکنون پرسپولیس دارد و من با اتکا به آنها می‌گویم پرسپولیس در حال حاضر یک تیم واقعی است؛ این مساله در بسیاری از تیم‌های دیگر وجود ندارد.

pnnc – چرا همواره فوتبال ایران در خط دفاعی مشکل دارد؟

متاسفانه در فوتبال ایران از نظر دفاعی خوب کار نمی‌شود. این ضعف باعث می‌شود که وقتی تیم شما با حریفان قدرتمندی به خصوص تیم‌های بین‌المللی مواجه می‌شود، ضعف خط دفاعی بر اثر گل‌ خوردن تیم، بیشتر به چشم آید. معتقدم این مشکل در فوتبال ایران باید ریشه‌ای حل شود و اگر واقعا بطور جدی به آن بپردازیم می‌شود در مدت ۴ سال، آن را از بین برد.

یکی دیگر در نکات قابل توجه در این زمینه میزان آمادگی جسمانی بازیکنان است؛ به طور مثال یک مدافع باید حدود ۱۰۰ دقیقه تمرکز کامل را روی روند بازی داشته باشد اما ممکن است بر اثر ضعف آمادگی جسمانی و خستگی زیاد، تمرکز لازم را از دست داده و در مواقعی به خصوص اواخر بازی‌ها، اشتباهاتی داشته باشد. معمولا بیشتر مسابقات در پایان نیمه اول نتایج مساوی داشته یا برتری یکی بر دیگری خیلی محسوس نیست، اما به مرور و زمانی که لحظات پایانی بازی سپری می‌شود، تنها بر اثر اشتباه بازیکنان، تیم‌ها گل می‌خورند.

نکته دیگر این است که در ایران همه می‌گویند در وهله اول گل بزنیم و هیچ کسی از گل نخوردن حرفی نمی‌زند؛ در حالی که بهتر است یک تیم در ابتدا سعی کند گل نخورد و سپس به فکر گل‌زنی باشد؛ تسلط روی چنین شیوه‌ای در فوتبال واقعا کار زیادی می‌خواهد و به راحتی انجام‌پذیر نیست.

pnnc – قطبی زمانی که در پرسپولیس بود صحبت از تمرین روی شیوه دفاع فضایی می‌کرد به نوعی که مدافعین باید توجه بیشتری به پوشش فضاها داشته باشند، این در حالی است که بیشتر تیم‌های ایرانی به دفاع خطی اعتقاد بیشتری دارند؛ شما این تفکر را قبول دارید؟

من اعتقاد زیادی به دفاع فضایی ندارم؛ فکر می‌کنم در اروپا مدافعین تیم‌های بیشتر سعی می‌کنند مهاجمان حریف را کنترل کنند؛ یک اصل در فوتبال وجود دارد که می‌گوید “همیشه خطر جایی است که توپ نیست” لذا باید آن فضا را هم پوشش داد؛ اما باید توجه کنیم که توپ در هنگام حمله حریف زیر پای مهاجم یا هافبک حریف است، حال اگر شما بتوانید او را به خوبی کنترل کنید و فرصت ندهید تا مثلا پاس دهد یا بچرخد و یار دیگرش را پیدا کند، حمله او را خنثی کرده‌اید.

pnnc – به گفته کارشناسان یکی از مشکلات بازیکنان ما در زمینه‌ی نگرش بازیکنان است.

معتقدم دفاع خوب دفاعی است که در مقاطع مختلف بازی از جمله هنگام حمله کردن تیم و زمانی که نیاز به تغییرات است، سازماندهی‌اش را از دست ندهد و محکم بایستد. البته یک اصل می‌گوید در زمان دفاع تیمی، باید حداقل ۶ یا ۷ بازیکن در عقب تیم‌ باشند و حتی برخی معتقدند یک مهاجم و نهایتا دو مهاجم در جلوی تیم بمانند و بقیه باید در کار دفاع شرکت کنند. مسلما نباید دفاع را صرفا وظیفه مدافعین تیم بدانیم. فکر می‌کنم همیشه تیمی محکم‌تر و موفق‌تر است که فاصله بین خطوط آن کم بوده و کل تیم در مواقع مختلف به عقب و تا حدودی به جلو حرکت کنند؛ این رویکرد باعث می‌شود، انرژی کمتری هم از تمامی بازیکنان گرفته شود.

pnnc – آیا توجهی به حضور در تیم ملی دارید و اصلا تا چه حد دلیل حضورتان در پرسپولیس، راهیابی به تیم ملی بود؟

من در درجه اول تمام توجه‌ام را معطوف به شرایط بازی در تیم پرسپولیس کرده‌ و زیاد به تیم ملی فکر نمی‌کنم چرا که معتقدم اگر در پرسپولیس جزو بهترین‌های لیگ باشم، بدون شک به تیم ملی هم راه خواهم یافت. مثل هر بازیکنی دوست دارم در تیم ملی بازی کنم و شاید یکی از دلایل حضورم در پرسپولیس هم همین بود.

pnnc- لیگ ایران را در چه سطحی می‌بینید؟

فکر می‌کنم لیگ ما در حال حاضر سطح خوبی دارد اما متاسفانه حاشیه‌های آن بیشتر از وضعیت کیفی آن است. به وضوح می‌بینم که کیفیت‌ بازی‌ها اسیر حاشیه‌های مختلف و سطح فنی آن بسیار پایین‌تر از مسایل حاشیه‌ای است؛ البته همه می‌دانند که این حاشیه‌ها در فوتبال ما زیاد است که ایجاب می‌کند به فوتبال مملکت‌مان برسیم. مسابقات سال قبل را خیلی پیگیری نمی‌کردم اما امسال رقابت‌های نسبتا خوبی بین تیم‌ها می‌بینم و نتایج نشان می‌دهد یک تیم به راحتی نمی‌تواند پیش‌بینی کند در یک مسابقه پیروز است یا بازنده

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)