رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: رای پرونده یحیی گل محمدی را صادر کردیم و اگر اطلاع رسانی نشده تقصیر ما نیست.

ابوالفضل حسن زاده محمدی در مورد اینکه مهدی تاج اعلام کرد ارکان قضایی فدراسیون باید با سرعت بیشتری آرای خود را صادر کنند، اظهار داشت: جلسه‌ای با حضور ارکان قضایی، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برگزار شد. مطالبی مطرح شد. رصد فضای مجازی و مطالبی که بیان می‌شود. اتفاقاتی که متاسفانه قبل یا بعد از بازی از طرق مصاحبه‌ها، اخبار و اطلاعاتی که بعضا کذب و شایعه است. به نظرم جلسه خوبی بود. در نهایت این باشگاه‌ است که به خاطر مسئولیتی که دارد از این مساله ضرر می‌کند.

*متاسفانه مطالبی بیان می‌شود که تبعات انضباطی یا اخلاقی برای باشگاه یا شخص دارد

رئیس کمیته انضباطی در مورد اینکه بیانیه نویسی‌ها فضای فوتبال را ملتهب می‌کند، گفت: موافقم، به بازیکن و باشگاه آسیب می‌زند. دوست داشتم در جلسه امروز در مورد این مطالب صحبت شود نه یک سری کلیاتی که همه نسبت به آنها آگاهی دارند. باید آسیب شناسی کنیم و ببینیم چه روشی را پیش بگیریم. نمی‌توانیم آزادی بیان را محدود کنیم. از طرفی متاسفانه مطالبی بیان می‌شود که تبعات انضباطی یا اخلاقی برای باشگاه یا شخص دارد.

وی تصریح کرد: اگر در خود ارکان قضایی با اصحاب رسانه جلسه‌ای داشته باشیم بهتر می‌توانیم مدیریت کنیم. بیان را نمی‌توانیم محدود کنیم اما حد بیان و مقررات باید از طرف باشگاه یا شخص رعایت شود.

* در ارکان قضایی پرونده جنجالی نداریم

حسن زاده در مورد پرونده جنجالی شکایت سایپا از شمس آذر که در موارد مشابه مثلا در فوتسال بازی‌ها 3 بر صفر شده و تیم دیگری جایگزین شده، گفت: در ارکان قضایی پرونده جنجالی نداریم. همه پرونده‌ها مثل هم هستند. طبق مقررات تصمیم گیری می‌شود. مطلبی که از طرف وکیل یا یکی از مسئولین سایپا بیان شده بود را دیدم که؛ کمیته انضباطی رویه سابق خودش را نقض کرده است. اگر یک مورد را دارند که بازی‌ها تمام شده، جعلی ثابت شده و ما بازی را 3 بر صفر به نفع تیمی اعلام شده، همینجا اعلام اشتباه می‌کنیم.

* مقررات آنقدر شفاف و واضح است که هیچکس نمی‌تواند خلاف آن تفسیری داشته باشد

وی افزود: 2 موردی که بود تیم پاراگ و نفت را اسم بردند در جریان فصل بوده که حکمش مشخص است. مطمئن باشید مقررات آنقدر شفاف و واضح است من حسن زاده که هیچ، فرد دیگری هم نمی‌تواند برخلاف آن تفسیری داشته باشد. مقررات و حکم قضایی مشخص است. تصمیمی گرفتیم و حق دو طرف است که اعتراض داشته باشند و پیگیری کنند.

* قانون می‌گوید اگر بازیکنی به خاطر رفتار مجرمانه مجوز بازی گرفت، غیر مجاز است

رئیس کمیته انضباطی در پاسخ به این سوال که چرا از شمس آذر باید به خاطر تخلف در لیگ یک، در لیگ برتر امتیاز کسر شود، گفت: این سوال خوبی است. بند 5 ماده 61 می‌گوید اگر اتفاقی افتاد بازیکنی به خاطر رفتار مجرمانه مجوز بازی گرفت، غیر مجاز است. شکایت بازیکن غیر مجاز باید در زمانِ 24 ساعت اتفاق بیفتد. این بند 5 می‌گوید اگر از طریق رفتار مجرمانه مثل جعل مجوز بازی صادر شد مشمول 24 ساعت نیست. هر زمانی می‌شود بازی‌ها را 3 بر صفر کرد. مگر اینکه فصل مسابقاتی تمام شده باشد که در فصل بعد، فصل بعد را باید چگونه تفسیر کنیم؟ این نظر کمیته انضباطی بوده، شاید کمیته استیناف تفسیر دیگری داشته باشد.

وی افزود: در فصل بعد به تعدادی که از این بازیکن استفاده شده باید کسر امتیاز شود. 2 مجازات داریم. یکی کسر امتیاز و دیگری بازنده شدن با نتیجه 3 بر صفر است. بازنده شدن در طول فصل و کسر امتیاز بعد از پایان فصل است.

حسن زاده در مورد اینکه سیدمهدی سیدعلی اعلام کرده 3 سال قبل رئیس یک هیات فوتبال قصد داشته به او سکه بدهد و با اینکه موضوع به ارکان قضایی فدراسیون اطلاع داده شده و آن فرد هم استعفا داد اما الان مدیرعامل یک باشگاه صنعتی است، اظهار داشت: همین امروز شنیدم. در جریان نیستم. چون برای گذشته است کمیته اخلاق باید رسیدگی کند.

* برای ساپینتو از همان ابتدای فصل تقریبا شدیدترین آرا را داشتیم

وی در مورد اینکه تاج اعلام کرد اگر ساپینتو همان ابتدا محروم می‌شد می‌فهمید فوتبال ایران حساب و کتاب دارد، گفت: هیچ کسی نمی‌تواند از پیش تعیین کند که ارکان قضایی چه حکمی صادر کنند. خودم هم در کمیته انضباطی یک رای دارم. شاید نظراتم را بیان کنم اما تشخیص با همان کمیته و ارکانی است که مستقل تصمیم گیری می‌کنند. برای ساپینتو هم از همان ابتدای فصل تقریبا شدیدترین آرا را داشتیم و از تمامی اهرم‌ها و ضمانت‌هایی که داشتیم استفاده کردیم. از او دعوت کردیم و خودش هم بعد از جلسه گفت جلسه خیلی خوبی بود. نظارتمان را به او اعلام کردیم. به هرحال نمی‌شود با اولین تخلف شدیدترین مجازات را اعمال کنیم.

*اگر رای گل محمدی اطلاع رسانی نشده مقصرش کمیته انضباطی نیست

رئیس کمیته انضباطی در مورد پرونده گل محمدی در بازی با فولاد، عنوان کرد: رای آن پرونده صادر شده، اگر اطلاع رسانی نشده مقصرش کمیته انضباطی نیست. رای بر جریمه نقدی صادر شد. (درخصوص مصاحبه بعد از بازی با فولاد)

* ساپینتو حق نداشت چنین رفتارهایی کند

رئیس کمیته انضباطی در مورد اینکه آیا برای محرومیت 4 ماهه ساپینتو سند و مدرکی ارائه شد، گفت: علت اخراجش یک بحث است. رفتار او بعد از اخراج محل رسیدگی بوده، خودم به عنوان ناظر ویژه در استادیوم بودم. از نزدیک شاهد بودم. کاری نداریم، اصلا داور به اشتباه اخراج کرده باشد او حق این رفتار را ندارد.

وی در مورد عواملی که باعث تحریک ساپینتو شد، اظهار داشت: این بحثی دیگر است. ملاک ما گزارش رسیدگی است. بدرفتاری بعد از اخراج مورد رسیدگی بوده است.

حسن زاده در خصوص اینکه چه دلیلی باعث اخراج ساپینتو شده، گفت: با داور صحبت کردم. گفت داور کنار اعلام کرده بابت تهییج و رفتاری که اشته تخلف کرده، تشخیص‌شان بوده که کارت قرمز بدهند. به نظرم کارت قرمزشان درست بود. وی در مورد اینکه گفته می‌شود کمیته انضباطی تیم‌های کم هوادار را راحت تر محروم می‌کند، اظهار داشت: مثال عینی بیاورید. ما چه تصمیمی گرفتیم؟ اگر ملاحظه‌ای هم بخواهیم داشته باشیم باید باشگاه خصوصی را لحاظ کنیم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)