مرجع خبری پرسپولیس : عبدالرحمن شاه حسینی رئیس سابق کمیته‌ی انضباطی فدراسیون فوتبال به تشریح دلایل اختلاف قضایی پرونده “علی دایی” سرمربی سابق تیم ملی و فدراسیون فوتبال پرداخت.

شاه‌حسینی در پاسخ به این سوال که در قرارداد علی دایی با فدراسیون حق با چه کسی است؟ گفت: چند نکته را باید گفت. در آیین نامه انضباطی فدراسیون که از زمان دادکان بود با تدوین مقرراتی که منطبق با مقررات فیفا بود دست خودمان را بسته بودیم که نتوانیم پرونده ها را بسیار طولانی کنیم.

 

ماده ۱۶ آیین نامه سابق می گفت که کمیته انضباطی ظرف یک هفته مکلف است که به دعاوی رسیدگی کند و رأی صادر کند و اگر مهلت بیشتری خواست فقط تا یک ماه می توانند افزایش دهند متأسفانه این ماده را در آیین نامه انضباطی جدید برداشتند و امروز اگر پرونده‌ای ۵۵ سال یا ۶۰ سال طول بدهند آقایان می گویند قانونی نداریم که این پرونده هم بیش از ۵ ماه طول کشید.

 

 

وی افزود: نکته بعد اینکه متأسفانه در حین رسیدگی به این پرونده رئیس کمیته انضباطی اعلام کرد که این پرونده نزد آقایان کفاشیان است و این واقعا جای تأسف است که پرونده‌ای که یک طرفش فدراسیون فوتبال و یک طرف سرمربی تیم ملی فوتبال است در اختیار یکی از اصحاب دعوا باشد. در تمام دنیا براساس استانداردها و قراردادها اگر یک مربی اخراج بشود نسبت به باقی مانده مدت قراردادش اخراج کننده مکلف است کل مبلغ قرارداد را پرداخت کند.

 

 در این شک نداشته باشید آقای دایی حق دارد معترض شود که چرا طولانی شده و هم معترض شود که چرا به این شکل رأی صادر شده در خصوص اینکه اعلام شده که دایی نمی تواند به فیفا شکایت کند و اگر شکایت کند به جایی نمی رسد جای تأسف دارد کسانی که دارند کار مدیریت می کنند حداقل اساسنامه فدراسیون فوتبال را که به عنوان مادر مقررات فوتبال ماست و به تأیید فیفا رسیده را بخوانند. کفاشیان هم در ماجرای قرارداد دایی مقصر است.

 

وی ادامه داد: بند ۲ ماده ۶۳ اساسنامه فدراسیون فوتبال می گوید در صورت عدم قبول رأی صادره از سوی فدراسیون هر یک از طرفین می توانند جهت قضاوت نهایی به فیفا مراجعه نمایند پس آقای دایی اگر به صدور رأی که توسط کمیته صادر خواهد شد اعتراض داشته باشند می توانند به فیفا شکایت کنند و از طرفی من اعتقاد دارم که این دعوا دعوایی است بین سرمربی تیم ملی کشور با فدراسیون من قبول ندارم که این پرونده در فدراسیون ماست چون کمیته انضباطی زیرمجموعه فدراسیون است از ابتدا دایی می توانند شکایت کنند حالا می گوییم مشکلات فوتبالی خودمان را در کشور خودمان حل کنیم بهتر است ولی اینطور اظهارنظر نکنند که دایی نمی توانند به فیفا برود و اگر برود به نتیجه نمی رسد. فیفا در رسیدگی به این مسائل جدی بوده و هست و با کسی هم تعارف ندارد.

 

* دایی ۲ سال از قراردادش مانده بود و بعد از باخت مقابل عربستان اخراج شد از طرفی دایی می گوید من پول ۲ سال را می خواهم فدراسیون می گوید دایی ۹ ماه بعد سرمربی پرسپولیس شد در نتیجه ۹ ماه بیکار بود ومتمم چک هم گرفته و امضا کرده و متمم قراردادش هم قبول کرده خب حالا ۲ سال را باید پول بدهند یا ۹ ماه؟

مگر اینکه که شرط ضمن عقدی در قراردادش باشد یعنی زمانی که دایی سرمربی تیم ملی بوده با فدراسیون که اگر ایشان اخراج شد و رفت در تیم دیگری باید قید شده باشد که اگر این‌طور باشد بعد دایی از زمانی که رفت پرسپولیس نباید بقیه پولش را بگیرد ولی من بعید می دانم بنده اطلاع دارم و قراردادش را دیدم اینطور نبوده قراردادی است مثل سایر قراردادها شرطی را که محدود کرده باشد نیست بنابراین من اعتقاد دارم ایشان تمام مدت را می تواند بگیرد.

 

* زمانی که ایوانکوویچ سرمربی بود شما عضو شورای عالی انضباطی بودید خبر دارید قرارداد یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلاری برانکو مالیاتش را فدراسیون داد یا خود برانکو؟ در حال حاضر دایی می گوید که مالیات من را باید فدراسیون بدهد فدراسیون می گوید به ما ارتباطی ندارد خودش باید بدهد.

واقعیت این است که اطلاع ندارم ولی کلیت را می توانم بگویم اگر در قرارداد هر شرط بین طرفین قید شده باشد درخصوص مالیات طرفین که متعهد شده اند باید عمل کنند و اگر قرار باشد حکمی صادر شود و بعد هم اجرا نشود بهتر است که آن حکم صادر نشود حکم به موقع صادر شود صحیح صادر شود براساس عدالت و زود هم اجرا شود.

 

* شورای استیناف که مقام بالاتر قضایی است نسبت به کمیته انضباطی رأی را می شکند یا تأیید می کند؟

من فکر می کنم کمیته استیناف باید این رأی را نقض کند و براساس آنچه را که مرسوم است در مقررات بین المللی و مقررات خودمان و در قرارداد قید شده رأی سالم را بدهد جالب است از رأی صادر شده طرفین ناراضی اند.

 

* پیش بینی تان چیست کمیته استیناف چه می کند؟

اگر رأی صحیح و سالم را بخواهند انتخاب کنند درست این است که به نسبت بقیه مدت قرارداد دایی باید فدراسیون را محکوم کنند. قرارداد بستند امضا کردند باید به مفادش هم پایبند باشند.

 

* این پولی که به دایی باید داده شود که کفاشیان از جیبش نمی دهد از سرمایه مردم می دهد اینجا خسارتی به بیت المال وارد شده اینجا پاسخگو چه کسی باید باشد؟

 

* کسی را که براساس تعلل در انجام وظیفه هنگام انعقاد قرارداد باید در حین انجام قرارداد اگر تصمیمی گرفته که باعث ضرر به بیت المال شود دولت و یا حکومت به کسی که مقصر است مراجعه کند و خسارت‌ها را مطالبه کند حالا هر شخصی می خواهد باشد تصمیمات غلط بنده و شاید جنابعالی باعث شود که به بیت‌المال ضرر بخورد آیا واقعا ما روزی را که با دایی قرارداد بستیم قرار بر این بوده که با دایی قرارداد ۲ ساله ۳ ساله ببندیم و وسط کار نقض کنیم خسارت وارد کنیم .

 

* این مدعی حقوق دولت چه کسی باید باشد دادستانی یا سازمان بازرسی؟

ورزش ما با توجه به اینکه این بودجه‌ها از محل ردیف سازمان تربیت بدنی هزینه می شود قطعا شخص آقای سعیدلو است.

 

* سازمان بازرسی نمی تواند وارد موضوع شود؟

سازمان بازرسی وظایف عام خود را دارد در تمام دادگاه های دولتی نمی تواند بازرسی کند گزارش کند. اگر به جرم رسید اعلام جرم کند در مرجع قضایی اگر جایی تغییر مدیریتی را تشخیص داد پیشنهاد کند به بالاترین مقام به مجمع عمومی فدراسیون یا سازمان تربیت بدنی جز سازمان بازرسی که بازرسی نهادهای دولتی را دارد.

 

وی افزود: سازمان تربیت بدنی به عنوان متولی هزینه های ورزش کشور از محل بودجه و ردیف بودجه خاص خودش هزینه می شود فرض کنید بنده عملی را انجام دهم که باعث خسارت چند میلیاردی به بیت المال شود مسئول هستم اگر مقصر باشم.

 

* کناره گیری شریفی رئیس کمیته انضباطی از پرونده آیا محمل قانونی دارد یا یک تصمیم شخصی است یا می تواند این کار را بکند؟

رئیس کمیته در پرونده‌های مهم و پرونده هایی که حالت ملی دارد نه تنها نباید در جلسات عقب نشینی کند بلکه باید حضور مستمر داشته باشد و در صدور رأی هم نقش داشته باشد هر چند که طبق مقررات اگر در پرونده رئیس کمیته انضباطی غایب باشد می شود با حضور بقیه اعضا رأی صادر کرد ولی ما باید از مواضع اتهام و از اینکه شبهه‌ای ایجاد نشود در اذهان عمومی دوری کنیم اگر پرونده به این مهمی فرض کنید بنده و دایی بودیم نه تنها کناره‌گیری نمی کردیم بلکه از ابتدا تا انتها و صدور و اجرای رأی حضور مستمر داشته باشیم ولی علتش را باید از شخصی پرسید که تصمیم گرفتند.

 

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)