رئیس فدراسیون فوتبال گفت: امروز فضا را کاملا منطبق و برنامه ریزی شده برای باشگاه ها باز کرده‌ایم و شاید این اتفاق باید ۲۰ سال پیش می‌افتاد.

شهاب عزیزی خادم در ابتدا در رابطه با حضور در آیین تجلیل از سرمربیان ادوار تیم های ملی و ۲۰ سالگی کانون مربیان گفت: از حضور در جمع شما عزیزان بسیار خوشحال و خرسندم و جا دارد به زعم خود تشکر کنم از همه دست اندرکاران این تشکیلات که این برنامه را در راستای توجه و حمایت از مربیان تشکیل داده اند و امیدوارم این جلسات مستمر و بهتر ازقبل باشد.

وی در ادامه اضافه کرد: در روزهای اول حضورم در فدراسیون، جلسه ای را خدمت شما عزیزان بودیم. آنچه را که امروز در فوتبال ملی شاهد هستیم، مرهون زحمات شما عزیزان است و خیلی خوشحالیم که امروز همصدا و همگرا با یک کارکرد مشخص برای اهداف تان قدم برمی دارید. زحمات شما عزیزان از سوی فدراسیون شایسته تقدیر است و ما خودمان را جدا از شما نمی بینیم. فوتبال ایران مدیون بخشی از مربیان عزیز است که با کمترین هزینه و امکانات باعث پرورش استعدادهای زیادی در کشور شده اند. امیدوارم همکاری فدراسیون و کانون مربیان همراه با ایجاد یک نگاه مدرن و مترقی و توجه به المان های حاکم برفوتبال تداوم داشته باشد و ما با تمام توان در این مسیر قدم برخواهیم برداشت و می خواهیم این روابط را قوی تر از قبل کنیم.

رئیس فدراسیون افزود: فکر می کنم از یکی از وجوهات مشترک جامعه مربیان و فدراسیون همین بخش کم هزینه بودن است. به دلیل اینکه با شرایط سختی که در فدراسیون مسائل مالی و اقتصادی حاکم بوده و هست نتایج درخشانی را در تیم ملی بزرگسالان به اذن الهی بدست آوردیم و رکورد زدیم. همچنین در حوزه های مختلف بانوان، تیم های پایه، ساحلی و تیم امید آنچه که ما امروز می بینیم از مجموعه کم هزینه و کم توقع جامعه مربیان بوده و امیدوارم من و دوستان و همکارانم در فدراسیون بتوانیم روابطی مستحکم و قوی و با برنامه تر با کانون مربیان فوتبال ایران داشته باشیم. البته با حضور اشخاصی همانند ذوالفقارنسب که هم از نظر اخلاقی، فنی و انسانی مایه افتخار هستند و همه عزیزانی که در مجموعه کانون مربیان هستند. در این مسیر که به این همایش می آمدم شخصیت ویژه ذوالفقارنسب که با نقدشان و نگاه تشویقی و گاه نقدهایشان و آن متانت و انسانیت و ذات پاکی که در رفتارشان وجود دارد برای خود من درس بزرگی است. بارها از وی خواستم فدراسیون را تنها نگذارند و به ما در این مجموعه کمک کنند. از همه روسای سابق فدراسیون فوتبال تشکر کنم و همه آنها صادقانه کار کرده اند و کاری که ما امروز انجام می دهیم مبتنی بر تجارب این دوستان است.

عزیزی خادم اظهار داشت: در این جلسه دیدم فرصت های مناسبی برای پیشبرد فضای اقتصادی وجود دارد اما ترافیک کاری در بحث تیم های ملی هنوز این امکان را برای بخش بازاریابی فدراسیون فوتبال ایجاد نکرده است. شایسته و بایسته فدراسیون است که در این راستا برنامه ریزی کند. امیدوارم این جلسات پررنگ تر از قبل و قوی ترادامه پیدا کند. فدراسیون در راستای کمک به برگزاری این جلسات و رفتار مشارکت جویانه وآگاهانه کنار شما دوستان است. فدراسیون فوتبال آمادگی این را دارد فضای تیم های ملی را براساس استفاده از ظرفیت تجربه مربیان داخلی بگذارد ما در تیم ملی بزرگسالان سرمربی داشتیم و از کمک و تجربه عزیزانی که سابقه ملی داشتند استفاده کنیم. در تیم ملی امید از مهدوی کیا از که سرمایه های موجود فوتبال ایران است، استفاده کردیم.

وی تاکید کرد:خیلی از مربیان ما به روز هستند، استفاده از این موهبت برای فوتبال کم هزینه ترو به منفعت فوتبال است. نگاه دو سویه کانون مربیان برای تیم های ملی ما نقش پررنگ تری را نسبت به قبل ایجاد می کند. رفتار و فضای فدراسیون فوتبال کاملا شفاف و مبتنی بر صداقت و استفاده از ظرفیت های موجود است. فکر می کنم یکی از جاهایی که به ما می تواند کمک کند کانون مربیان است و امیدوارم در حوزه داوران، بازیکنان این الگو، که یک الگوی مناسبی است، شکل بگیرد و حتما تلاش خواهیم کرد تا کانون مربیان در مجمع فدراسیون فوتبال حضور داشته باشد.

عزیزی خادم با اشاره به اهداف فدراسیون گفت: فدراسیون فوتبال به هر صورت دو کارکرد دارد. یکی بحث تیم های ملی است، شما خودتان اشراف دارید مسائل تکینکی و فنی است و و نگاه و گفتمان توسعه محور آن به اذن الهی انجام می شود. با یک نگاه کاملا عدالتی و توازنی در این مسیر قدم برمی دارد که نگاه ما یک نگاه یکجانبه نیست و نگاه کامل وسیع و پرهیز از نگاه موازی است. سعی کردیم در فدراسیون فوتبال نگاه سیاسی و گروهی و خطی را کنار بگذاریم. چرا که فوتبال یک اعتبار بزرگ ملی است و همه موظف و مکلف می دانیم که آسیبی به آن وارد نشود. امروز موفقیت های بزرگی علی‌رغم تحریم، کرونا در فوتبال وارد شده است، نتایج به هر صورت متناسب با شان و شخصیت فوتبال ملی نبود.امروز فوتبال ملی صاحب اعتبارو ارزش است و این مدیون تک تک زحمات شما عزیزان در چه در حوزه بانوان و آقایان است.نتایج این روزهای تیم ملی گواه همین سخنان است. ما سریعترین صعود فوتبال ملی را به جام جهانی در تاریخ فوتبالمان شاهد هستیم.

وی اضافه کرد: در اینجا باید در ابتدا به خودم توصیه کنم و دیگر دوستان هم بدانند همانطور که در قرآن کریم به وضوح آمده است ذات انسان فراموشی است. اگر خودشان را جای دیگران قرار بدهد در رفتار، نگاهش عدالت را قرار بدهند متوجه می شوند که در ۶ ماه گذشته فوتبال کشور در چه جایگاهی بود.فوتبال ملی ما ممکن بود با یک تساوی هم جام جهانی و هم جام ملت های آسیا را از دست بدهد و تبدیل به یک خاکستر بر باد رفته می شد اما امروز کجای کار قراردارد؟در حصول این نتایج و این وضعیت کمترین نقش را عزیزی خادم داشت. اول لطف الهی و کمک همه عزیزان حتی همراهی شما دوستان گرامی را شاهد بودیم. روز اول می توانستیم یک مربی بیاوریم اما با کم ترین هزینه سریع ترین صعود به جام جهانی در حال رخ دادن است.

رئیس فدراسیون گفت: در جلسه ای که با رییس فدراسیون کره جنوبی داشتم اعلام کردند نزدیک به ۱۳۰ میلیون دلار هزینه برای تیم ملی شان صورت گرفته است. کشوری که میزبان المپیک و جام جهانی بوده است و زیرساخت های آن با کاملا متفاوت است. باید با همیاری در کنار فوتبال ملی را به جایگاه اصلی اش برسانیم و در این راه هیچ خللی در اراده ملی ایجاد نشود. فوتبالی که امروز همه درهایش باز و مشتاق است، باید رفتارمان مبتنی بر مشتاقانه باشد. با توجه به نقدهای که البته در برابر خیل عظیمی که در کنار تیم ملی هستند قلیل و انگشت شمار هستند.

عزیزی خادم در خصوص تبلیغات محیطی گفت: ما جلسات متعددی داشتیم. همانطور که در برنامه های انتخاباتی ما بود، برای اینکه نگاه حرفه ای به فوتبال داشته باشیم برنامه ریزی کرده‌ایم و یک قدم بزرگ را در این زمینه برداشتیم و به این قدم افتخار هم می‌کنیم. بر عهدی که بستیم پایبندیم. فوتبال ملی از انحصار بری است و برای همه است. امروز بعد از دهه ها اولین بار است که بحث های حاشیه ای وجود داشته، ما امروز فضا را کاملا منطبق و برنامه ریزی شده، برای باشگاه ها باز کرده‌ایم. شاید این اتفاق باید ۲۰ سال پیش می‌افتاد، این مساله اصلا به من مربوط نیست. ما نگاهی که وظیفه حرفه ای خودم است و مثل بعضی ها در تاریکی پشت مسائل شرعی و اعتقادی می‌روند نیستم. اعتقاد و مسائل شرعی سر جای خودش و مسائل حرفه ای سر جای خودش. فوتبال ملی باید به سوی استانداردها برود.

رییس فدراسیون با اشاره به عقد تفاهم نامه بین فدراسیون فوتبال ایران و قطر گفت: تفاهم نامه همکاری بین فدراسیون ایران و قطر امضاء شد و ظرف یکی و دو ماه آینده این تفاهم نامه به قرارداد تاریخی تبدیل خواهد شد که یک بخش آن آموزش و داوران است. ما سعی داریم دیپلماسی را در بالاترین سطح ممکن نگه داریم. همچنین تیم داوری ما برای هزینه های VAR هر نفر باید چیزی حدود ۱۰ هزار یورو هزینه بدهند و بیانیه هم دادند. چهل داور ما الان باید بروند و اگر نروند حذفشان می‌کنند. مسئولیت این کار با چه کسی است؟ متاسفانه جامعه فوتبال هم بعضی جاها سکوت می‌کند. ۱۵ شرکت در استاندارهای فیفا بودند و گفتند غیر از ۱۵ تا نمی‌توانی برداری. ۱۴ تا از آنها نمی‌آمدند. برای چه این شرکت آمده؟ برای چهار بازی که بتوانیم داورها را آموزش بدهیم. بعد از آن هم بتوانیم این فضا را ایجاد کنیم که ببینیم خدمات آن درست است؟ همچنین فوتبال بانوان علیرغم مشکلاتی که از قبل بوده و حاضر نبودند در این مسیر قدم بردارند اما حالا ملی پوشان بانوان کشورمان برای اولین بار به مسابقات جام ملت ها راه پیدا کرده اند. دارای پرواز اختصاصی هستند. به نظرم بهترین گفتار ما عملکردمان است و همه باید یاد بگیریم به ایران افتخار کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: روز گذشته جلسه را را با سجادی داشتیم. جا دارد از ایشان بخاطر اینکه همیشه در کنار ما هستند تقدیر و تشکر کنم. از تمام شهدا در تمام بازی ها و در تمام رده ها با افتخار یاد می شود. بیانات مقام معظم رهبری را هم که در خصوص حادثه چوار داشتیم که بیانات بسیار به جا و به موقعی بود و نشان داد فوتبال اثر اجتماعی اش را دارد و فدراسیون فوتبال در همین زمینه هم یک کار فرهنگی قوی کرده است. در این چند روز مساله ای که من به خاطر آن بسیار خوشحال و خرسندم بحث همین تبلیغات محیطی است که توانستیم قدم اول یک ساز و کار مناسب و متناسبی را برنامه ریزی کنیم و در این خصوص خودم را مکلف دیدم. قدم مهمی را برداشتیم و کار بزرگی شد.

رئیس فدراسیون فوتبال تاکید کرد: از برادر خودم سجادی وزیر ورزش واقعا تشکر جلسات متعددی را ما داشتیم که فضایی را ایجاد کنیم که انشاالله قدم های بزرگ را برای باشگاه‌ها داشته باشیم و به همه باشگاه‌‌ها تبریک می‌گویم و انشاالله مبارکشان باشد. اولین قدم اقتصادی را برداشتیم و کار بسیار سختی بود و باید ساز و کار مالی و حقوقی و… می‌شد و شما اگر بخواهی کار اول را انجام بدهی سختی‌های خودش را دارد ولی فدراسیون فوتبال همانطور که تعهد کرده بود، این کار را با افتخار انجام دادیم که انشاالله این یک قدم بزرگ و بسیار مهم در عرصه حرفه ای کردن فوتبال خواهد بود. امیدوارم بتوانیم همه در کنار آینده فوتبال ایران را بسازیم و به این موضوع افتخار کنیم و در آینده نزدیک شما را ببینم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)