پیشکسوت فوتبال ایران گفت: عادلانه نیست که وزیر ورزش را باعث و بانی قهرمانی پرسپولیس بدانیم.

خداداد عزیزی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص چهارمین قهرمانی متوالی پرسپولیس در لیگ برتر، اظهار کرد: پرسپولیس لایق قهرمانی در لیگ برتر نوزدهم بود. برانکو در سال‌های گذشته زحمات زیادی برای این تیم کشید و در ادامه کالدرون با وجود ناآشنایی با تیم و تازه‌وارد بودن، نتایج خوبی کسب کرد، البته که در ادامه به دلایل ضعیف مدیریتی از پرسپولیس جدا شد. گل‌محمدی نیز راه مربیان گذشته را به خوبی ادامه داد و با اختلاف زیادی قهرمان شد.

وی با اشاره به روند یکنواخت پرسپولیس از ابتدای لیگ نوزدهم افزود: با کریم باقری رابطه خوبی دارم و حال و هوای تیم را از او جویا می‌شوم. بازیکنان پرسپولیس رابطه خیلی خوب و دوستانه‌ای با یکدیگر دارند. چندین سال است کنار هم بازی می‌کنند و هماهنگی خوبی دارند. سه قهرمانی متوالی در لیگ برتر به سرخپوشان اعتماد به نفس خوبی داده‌بود تا برای بار چهارم قهرمانی را از آن خود کنند. با این اختلاف امتیاز میان پرسپولیس و سایرین، نمی‌توان قهرمانی آنها را شانسی قلمداد کرد.

عزیزی ادامه داد: استقلال نیز مثل پرسپولیس مهره‌های خوبی دارد. تا زمانی که استراماچونی در استقلال حضور داشت، تنها تیمی که می‌توانست رقیب سرسختی برای پرسپولیس باشد، استقلال بود. با رفتن استراماچونی استقلال دچار مشکل شد و نتوانست در ادامه لیگ قدرتش را حفظ کند.

بازیکن سابق تیم کلن آلمان گفت: پرسپولیس بیش از اینکه به یک یا دو بازیکن وابسته باشد، یک تیم بود. از خط دروازه تا خط حمله هماهنگی و رفاقت خوبی میان بازیکنان وجود داشت. حتی در این اواخر که پرسپولیس نیمکت خوبی هم نداشت، بازیکنان داخل زمین به هر نحوی بازی را برای پرسپولیس در آوردند. در کنار تمام این موارد فکر می‌کنم کریم باقری تاثیر زیادی در موفقیت پرسپولیس داشت.

وی در خصوص امکان تداوم موفقیت‌های پرسپولیس در سال‌های آتی خاطرنشان کرد: وقتی تیمی چهار سال متوالی قهرمان می‌شود، بازیکنان اعتماد به نفس بالایی به‌دست می‌آورند. کادر فنی این تیم با وجود تغییراتی که داشته، نتایج فوق‌العاده‌ای کسب کرده است. سایر تیم‌ها در فصل آینده به مراتب کار سخت‌تری برای قهرمانی در پیش خواهندداشت. پرسپولیس همانند تیم‌های بزرگ دنیا نظیر بایرن‌مونیخ و یوونتوس که چندین فصل متوالی قهرمان لیگ خود شده‌اند، دست‌نیافتنی می‌شود.

عزیزی در خصوص شرایط پرسپولیس در آسیا تصریح کرد: لیگ قهرمانان آسیا دنیای دیگری است و از لحاظ هزینه‌ و امکانات هیچ موقع نمی‌توانیم خودمان را با تیم‌های عربی و شرق آسیا مقایسه کنیم. این تیم‌ها بازیکنان بزرگ و تاثیرگذاری جذب می‌کنند، اما معمولا بازیکنان خارجی تیم‌های ایرانی موثر نیستند. بشار رسن بازیکن خیلی خوبی است، اما آیا با بازیکنان خارجی تیم‌هایی مانند السد و الهلال قابل مقایسه است؟ بشار مکمل سایر بازیکنان پرسپولیس است، اما به تنهایی بازیکنی نیست که بتواند نتیجه بازی را تغییر دهد و در کنار ترابی، علیپور و امیری بازیکن خوبی می‌شود. مشکلی که پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا دارد، عدم توان مالی برای جذب بازیکنان خارجی بزرگ است.

وی با اشاره به اینکه افراد سیاسی نمی‌توانند در نتایج فوتبال تاثیرگذار باشند، تاکید کرد: همانطور که استراماچونی از استقلال رفت، کالدرون نیز از پرسپولیس جدا شد. کالدرون نقش زیادی در قهرمانی پرسپولیس داشت و در اواخر حضورش در ایران، نتایج خیلی خوبی کسب می‌کرد. عدم پرداخت مطالبات این دو نفر باعث جدایی هر دو از سرخابی‌ها شد. نقش افراد سیاسی‌ را در فوتبال، آنطور که این روزها مطرح می‌شود، قبول ندارم. زمانی که خودمان فوتبال بازی می‌کردیم، می‌شنیدیم که می‌گفتند عده‌ای از سیاسیون دربی استقلال و پرسپولیس را دوست ندارند و سعی دارند که این بازی مساوی شود. همچنین گاهی مردم از ما سوال می‌کردند که آیا به شما گفته‌اند که بازی باید مساوی شود؟ اما معمولا چنین اتفاقاتی در فوتبال رخ نمی‌دهد.

پیشکسوت فوتبال ایران اضافه کرد: بازیکنان هستند که درون زمین نتیجه بازی را تعیین می‌کنند. هیچ سیاستمداری نمی‌تواند برای بازیکن تعیین تکلیف کند که وقتی در موقعیت تک به تک قرار می‌گیرد، توپ را به اوت بزند و یا این که در دفاع توپ را دفع نکند. فوتبالیست‌ها هستند که تصمیم‌گیرنده نهایی هستند نه سیاسیون. سیاستمداران نمی‌توانند چنین اختلاف امتیاز زیادی میان پرسپولیس و سایر رقبا به وجود آورند. نقش سیاست را به این شکل در فوتبال قبول ندارم. نکته دیگر اینکه متاسفانه سیاسیون در فوتبال حضور دارند و شاید بتوانند مدیران را تغییر دهند، اما تغییر نتایج از دست‌شان برنمی‌آید.

عزیزی افزود: وقتی تیمی خوب بازی کند، چطور سیاستمداران می‌خواهند مقابلش بایستند؟ به نحوه جدایی سرمربیان دو تیم در سال‌های اخیر نگاه کنید. استراماچونی، شفر، کالدرون و برانکو که سه فصل قهرمان ایران شد، در نهایت به دلیل مشکلاتی که در دریافت حقوقشان داشتند، جدا شدند. به نظر من اگر وزیر ورزش پرسپولیسی بود، نخستین کاری که انجام می‌داد حفظ برانکو بود.

وی بیان کرد: عادلانه نیست که فکر کنیم وزیر ورزش، باعث و بانی قهرمانی پرسپولیس بوده است. فرض کنیم وزیر ورزش کمک می‌کند تا پرسپولیس در رقابت‌ها برنده باشد. اگر سپاهان، استقلال و تراکتور بازی‌های خود را با برد پشت‌سر می‌گذاشتند، با پرسپولیس پایاپای بالا می‌آمدند و دیگر تلاش وزیر هم به ثمر نمی‌نشست. باز هم تاکید می‌کنم این صحبت‌ها جالب نیست و فوتبال دست بازیکنان است. اگر بازیکنان توپ‌های خود را به گل تبدیل کنند، طبیعتا نیرویی خارج از مستطیل سبز نمی‌تواند نتایج را دستخوش تغییر کند.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)