آقای گل سال‌های نه چندان دور فوتبال ایران و تیم پرسپولیس معتقد است فورواردهای امروزی تنبل شده و تمرینات اختصاصی انجام نمی‌دهند.

گادوین منشا با ۱۴ گل درحالی آقای گل شد که پشت سر خودش کوین یامگا دیگر بازیکن خارجی با ۱۰ گل زده می‌دید.

بهترین مهاجم ایرانی لیگ بیست و یکم هم شهریار مغانلو بود که تنها ۹ گل زد و این آمار کم گلزنی بهانه ای شد تا با فرشاد پیوس هم کلام شویم؛

آقا فرشاد شما بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس و یکی از برترین گلزنان تمام دوران فوتبال ایران هستید. به همین بهانه زنگ زدیم درخصوص مشکل گلزنی در فوتبال کشورمان صحبتی داشته باشیم.

این نظر لطف شماست. در خدمتم!

لابد می‌دانید آقای گل فصل گذشته ما یک خارجی به نام منشا شد و خبری از مهاجمان ایرانی در صدرجدول گلزنان نبود؟

بله، منشا ۱۴ گل زد که البته بیشتر گل‌هایش نیز از روی نقطه پنالتی بود. البته او مهاجم خوبی است اما من هم خیلی به این موضوع فکر کردم که چرا هیچ مهاجم ایرانی نتوانست در فصل گذشته تعداد گل‌هایش را دو رقمی‌کند.

دلیل اصلی‌اش چیست؟

یکی دو دلیل را نمی‌توان برشمرد و این موضوع دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. یکی شاید بی توجهی به استعدادها و استعدادیاب‌ها باشد. زمان ما افرادی مثل آقای اردشیرخان لارودی یا امیرخان ابوطالب و … در همین تهران استعدادها را شناسایی می‌کردند. آن زمان مربیان تیم ملی در رده‌های مختلف یا مربیان باشگاهی با این افراد زبده و استعدادشناس مشورت می‌کردند. یکی دیگر جمع شدن زمین‌های خاکی و فوتبال خیابانی باشد.

اشاره درستی کردید زمین خاکی و فوتبال خیابانی! بیشتر توضیح می‌دهید؟

بله، یک فوتبالیست به یک باره از زمین چمن شروع نمی‌کرد. شما ابتدا با بازی گل کوچک درزمین آسفالت و کوچه و خیابان با توپ پلاستیکی آشنا می‌شدید. در این بازی تکنیک شما به علاوه شم گلزنی تقویت می‌شد چون باید یک دروازه کوچک را باز می‌کردید. در ادامه پس از کمی‌رشد در گل کوچیک با زمین خاکی آشنا می‌شدید و در این زمین‌ها در سن کم با بزرگ ترها روبرو شده و آبدیده می‌شدید. بازی در این زمین‌ها خیلی کمک می‌کرد ترس نوجوان و جوان بریزد و از استرس فاصله بگیرد اما این روزها گل کوچک و زمین خاکی جمع شده است.

خود شما چگونه تبدیل به فرشاد آقای گل شدید؟

(با تواضع خاصی) از من بهتر خیلی‌ها بودند اما به شخصه خیلی تمرین می‌کردم. تمرین اختصاصی گلزنی می‌کردم و به تمرین کنار تیم اکتفا نمی‌کردم. وقتی به قطر رفتم دیدم چقدر تمرین اختصاصی برای یک مهاجم می‌تواند حائز اهمیت باشد. به نظرم مهاجمان امروزی یک مقدار شاید تنبل شده باشد.

تمرین اختصاصی می‌کنند اما بیشتر در سال‌های بدنسازی؟!

منظور من تمرین گلزنی بود. شما باید آن قدر در تمرینات با سرو پا گل بزنید که ملکه ذهن تان شود. چند وقت پیش فیلمی‌از کریستیانو رونالدو بهترین گلزن تاریخ بازی‌های ملی که به تازگی رکورد علی دایی خودمان را شکست تماشا می‌کردم که در ورزشگاه تاریک برایش سانتر می‌کردند و او هم باید حدس می‌زد توپ کجاست تا به آن ضربه بزند. یک مهاجم الکی آقای گل یا گلزن نمی‌شود. خود من هر روز جداگانه تمرین اختصاصی می‌کردم و این تمرینات خیلی بهم کمک کرد.

بهترین مهاجم پرسپولیس در فصل گذشته مهدی عبدی بود که ۷ گل زد؟

مهدی عبدی بازیکن با استعدادی است. او به قول ما فوتبالی‌ها هم سر دارد و هم پا و به نظرم باید تمرینات اختصاصی انجام دهد تا باز هم پیشرفت کند. من به عنوان یک مهاجم هرگز از گلزنی سیر نمی‌شدم. دوست داشتم هر هفته گل بزنم و اگر یک هفته گل نمی‌زدم تا صبح از غم و غصه خوابم نمی‌برد. باید تلافی می‌کردم و هفته بعدش ۲ گل بزنم.

توصیه شما به عبدی این است که اختصاصی تمرین کند و از گلزنی سیر نشود؟

توصیه که نه بلکه به عنوان مهاجمی‌که استعداد دارد باید این دو فاکتور را داشته باشد. مهدی عبدی پتانسیل رشد بیشتر را دارد و باید خودش بخواهد.

این روزها پرسپولیس دنبال خرید مهاجم خارجی است. موافق هستید؟

خرید مهاجم تراز اول برای پرسپولیس از نان شب هم واجب تر است. وقتی شما در بازار داخلی نتوانید مهاجم ششدانگ پیدا کنید طبیعی است در خارج از کشور دنبالش بگردید.

ظاهرا با کاسیانوی برزیلی به توافق رسیده‌اند؟

من شناختی از کاسیانو ندارم و شنیدم در لیگ پرتغال بازی می‌کند. امیدوارم این بار پرسپولیس در خرید مهاجم خارجی دقت لازم را به عمل آورده و بازیکن معمولی نخرد. یک مهاجم خارجی باید بتواند دو برابر مهاجمان داخلی ما گل بزند و…

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)