پرسپولیس نیوز: فدراسیون و سازمان لیگ فوتبال با روشن نکردن تکلیف سهمیه‌بندی لیگ قهرمانان آسیا، بخشی از جذابیت هفته‌های پایانی لیگ برتر را گرفتند.

تغییر فرمت لیگ قهرمانان آسیا از بهار – پاییز به پاییز – بهار، سرنوشت تعیین سهمیه این رقابت‌ها را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است چرا که با پایان یافتن فصل کنونی لیگ قهرمانان آسیا (پس از جام جهانی ۲۰۲۲)، لیگ قهرمانان ۲۰۲۴-۲۰۲۳ با فرمت جدید در شهریور ماه ۱۴۰۲ آغاز می‌شود و مشخص نیست که تیم‌های برتر فصل فعلی رقابت‌های داخلی سهمیه لیگ قهرمانان آسیا می‌گیرند یا نه.

سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال ایران هنوز تکلیف باشگاه‌های لیگ برتری را برای سهمیه‌بندی لیگ قهرمانان فصل آینده مشخص نکرده‌اند. این موضوع در کنار روشن شدن تکلیف قهرمان لیگ بیست و یکم، باعث شده که رقابت برای نایب قهرمانی لیگ برتر از تب و تاب بیفتد و به نوعی لیگ برای تیم‌های بالانشین فقط جنبه حیثیتی داشته باشد. در نتیجه این تعلل ارکان مدیریتی فوتبال ایران در روزهایی که آن‌ها درگیر جنگ قدرت هستند، به جذابیت لیگ برتر در هفته‌های پایانی لطمه زده و این رقابت‌ها را به حالتی تشریفاتی درآورده است.

پیش از این باتوجه به برابری سهمیه‌های ایران و عربستان در لیگ قهرمانان آسیا، زمزمه‌هایی مبنی‌ بر الگو برداری ایران از عربستان وجود داشت که بر اساس آن تیم‌های قهرمان فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ و ۲۰۲۳-۲۰۲۲ به همراه قهرمان جام حذفی ۲۰۲۳-۲۰۲۲ سهمیه مستقیم و قهرمان جام حذفی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ سهمیه پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا را می‌گرفتند.

در صورتی که همین الگو در فوتبال ایران اجرا شود، دیگر عنوان نایب قهرمانی اهمیتی ندارد و لیگ برتر به همین شکلی که الان پیش می‌رود، ادامه پیدا می‌کند اما اگر الگویی که نایب قهرمان در آن اهمیت داشته باشد، انتخاب شود، حساسیت دو هفته پایانی لیگ برتر دو چندان خواهد شد.

عجیب است که مسابقات لیگ برتر در حال تمام شدن است اما سازمان لیگ هنوز وضعیت سمهیه های لیگ قهرمانان را مشخص نکرده تا تیم ها تکلیف خودشان را بدانند برای چه رتبه ای تلاش کنند.

این کج سلیقگی در تعیین نوع رده بندی و اعلام قهرمان و تیم های سقوط کننده هم تا هفته های پایانی از سوی سازمان لیگ وجود داشت و مشخص نبود بازی رو در رو و تمام زیرمجموعه هایش مثل گل زده ملاک رده بندی است یا تفاضل گل ملاک است و دردسرهای زیادی ایجاد کرد و گویا درباره سهمیه لیگ قهرمانان هم همین ماجرا ادامه دارد.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)