کاپیتان تیم ملی شطرنج ایران گفت: تمرکز، انضباط تیمی، جنگندگی و دارا بودن کادر فنی کم حاشیه، از رازهای موفقیت پرسپولیس در چند سال اخیر بوده و این تیم می‌تواند الگویی موفق است برای کار تیمی در ورزش ایران باشد.

«احسان قائم مقامی» استاد بزرگ شطرنج ایران در گفت وگو با ایرنا با اشاره به سابقه حضورش در فوتبال اظهار داشت: هم فوتبالیست بودم و تا ١٢ سالگی به صورت جدی زیر نظر «جلال چراغ‌پور» مربی توانمند فوتبال پایه ایران و استقلال فعالیت داشتم. در تیم نونهالان تهران فوتبال بازی می‌کردم و از طرفداران دو آتیشه پرسپولیس هستم. چند سالی هم (از جمله سال قبل) برای تیم شطرنج پرسپولیس بازی کردم و پیش‌تر نیز با این تیم مقام آسیایی هم کسب کردیم.

او در این گفت وگو با اشاره به موفقیت های چند سال اخیر پرسپولیس در فوتبال ایران و آسیا عنوان کرد: خیلی خوشحالم که فوتبال ایران تیمی با این شخصیت و صلابت را به خود می‌بیند و خوشحال‌تر از این بابت که تیم محبوبم و دوستان خوبم در این تیم با تلاش و درخشش خود باعث شادی و نشاطِ طرفداران میلیونی خود می‌شوند. پرسپولیس الگویی موفق است برای کار تیمی در ورزش ایران است.
استاد بزرگ شطرنج ایران ادامه داد: تمرکز و شخصیت تیمی و جنگندگی بازیکنان این تیم و انتخاب مربی و کادر فنی مناسب از جانب مدیریت و همچنین رعایت اصل دوری از حاشیه، طی سال های اخیر، مهمترین رموز موفقیتِ پرطرفداران ترین تیم فوتبال ایران بوده است. نکته جالب این که بازیکنان پرسپولیس سختی های زیادی را پیش رو دیدند و هیچ گاه این موضوع برای آنها بهانه ای نشده که دست از تلاش بردارند.بیش از قهرمانی، داشتن این روحیه مقاوم تیمی جای تبریک دارد.
عضو سابق تیم شطرنج باشگاه پرسپولیس افزود: پوکر قهرمانی پرسپولیس را خدمت خانواده بزرگ این تیم، صمیمانه و جانانه تبریک عرض می کنم. امیدوارم که این تیم منضبط، با تلاش و جاه طلبی و تمرکز بالا به کار خود ادامه دهد و همچنان قهرمانانه برای شادی و رضایت طرفداران خود بجنگد. به نظر من در حال حاضر شخصیت تیمی پرسپولیس از سایر تیم های ایرانی، به وضوح بالاتر است. برانکو ایوانکویچ تاثیر زیادی در ایجاد این مهم داشته است و کاریزما و اخلاق خوب «یحیی گل‌محمدی» این روال را تداوم بخشیده است.
کاپیتان تیم ملی شطرنج ایران در ادامه با اشاره به راز پوکر این تیم در لیگ برتر افزود: تمرکز ، انضباط تیمی، جنگندگی و دارا بودن کادر فنی کم حاشیه، از رازهای موفقیت پرسپولیس در چند سال اخیر است. امیدوارم قدرت پرسپولیس به هیچ عنوان فروکش نکند.

رکورددار بازی‌های شطرنج همزمان جهان و گینس افزود:‌ پرهیز از حاشیه یک قابلیت بزرگ است که گروهی از ورزشکاران حرفه‌ای می‌توانند به اهمیت آن پی‌ببرند.

کاپیتان تیم ملی شطرنج مردان ایران در تشابه فوتبال و شطرنج یادآور شد:‌ شطرنج به عنوان یک رشته استراتژیکی و در عین حال تاکتیکی از ظرافت‌های خاصی برخوردار است و شباهت های زیادی در تاکتیک‌ها با رشته تاکتیکی ترِ فوتبال دارد. در شطرنج و فوتبال، چیدمان مهره‌ها و تعریف و گرفتن کارکرد مورد انتظار از آنها در بازه‌های زمانی کوتاه یا بلند و ضرورت تغییر جای مهره‌ها یا بازیکنان و استفاده از تم های تاکتیکی ( که غالبا برنامه های تمرین شده هستند) مضامین ذهنی نسبتا مشابه و متجانسی نزد شطرنج‌بازان، مربیان و بازیکنان فوتبال ایجاد می‌کند.

قهرمان شطرنج ایران در ادامه با اشاره به تفاوت‌های این ۲ رشته تصریح کرد: تعریف عمومی تکنیک در این دو بازی متفاوت است. هر چند در هر ۲ ورزش آسان سازی، تبدیل و نتیجه گیری به عنوان ملاحظه اساسی مطرح می‌باشد. در فضا سازی‌های ذهنی نیز تشابهات زیادی بین این دو رشته وجود دارد، البته دقت محاسبه در شطرنجِ با کیفیت به دلیل ماهیت رشته، از فوتبالِ با کیفیت بالاتر است.
قائم‌مقامی ضمن تبیین جذابیت‌های این ۲ رشته افزود: از نگاه عموم مردم دنیا فوتبال جذاب‌ترین و زیباترین ورزش جسمی جهان است و شطرنج جذاب‌ترین و صد البته کامل‌ترین ورزش فکری جهان است. تشابه دیگر آنها این است که، من هر دو را عاشقانه دوست دارم البته که شطرنج برای من اولویت بالاتری داراست و اگر شطرنج وجود نداشت قطعا فوتبال زیباترین بازی جهان می‌شد.

ایزدیار: امیدوارم پرسپولیس قهرمان آسیا شود

دارنده هفت مدال طلای بازی‌های پاراآسیایی در رشته شنا گفت: روح قهرمانی در بازیکنان پرسپولیس جاری است و هر کدام از آنان، هدفی از پیش تعیین شده به نام قهرمانی دارند. امیدوارم به زودی قهرمان آسیا شویم.

«شاهین ایزدیار»  روز سه‌شنبه در گفت وگو با ایرنا ضمن تبریک قهرمانی پرسپولیس‌ به هواداران این تیم اظهار داشت: خیلی خوشحال هستم که تیم محبوبم توانست برای چهارمین مرتبه متوالی در لیگ برتر عنوان قهرمانی را از آن خود کند. این عنوان‌ها به راحتی به دست نخواهد آمد بلکه نتیجه یک همدلی و همگامی تیمی است که بن‌مایه اصلی آن از دوره «برانکو ایوانکویچ» شروع و همچنان ادامه دارد.

طلایی‌ترین مرد بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا ادامه داد: چند سال پیش پرسپولیس با وجود محرومیت به خاطر تعصب هواداران و بازیکنان غیرتی این تیم توانست تا فینال لیگ قهرمانان آسیا پیش برود. دوست دارم بار دیگر این تیم را در مسابقه نهایی معتبرترین رقابت باشگاهی آسیا ببینم. امیدوارم به زودی قهرمان آسیا شویم.

دارنده ۶ مدال طلای بازی‌های پاراآسیایی با اشاره به پوکر قهرمانی تیم گفت: من همچنان روی عدد ۶ هستم و شمار مدال‌های طلایم ۶ است امیدوارم پرسپولیس نیز بتواند ۶ مرتبه متوالی قهرمان شود. بازیکنان این تیم همدل هستند که برای موفقیت تلاش می‌کنند شکل بازی آنان در زمین مانند ورزشکاران رشته انفرادی است که در قالب مجموعه‌ای به نام «تیم» برای موفقیت و قهرمانی می‌جنگند.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)