مرجع خبری پرسپولیس : فکر می‌کنم همیشه جنجالی‌ترین صحنه‌ای که می‌تواند برای یک داور به‌وجود بیاید مربوط به صحنه‌هایی است که در محوطه جریمه رخ می‌دهد و یک داور مجبور است پنالتی بگیرد یا گلی را مردود اعلام کند. فکر می‌کنم بدترین تصمیم داوری من مربوط به دیدار صباباتری و پرسپولیس بود که علیه پرسولیس پنالتی گرفتم و بعد هم متوجه شدم که این تصمیم اشتباه بوده است.


داوران لیگ برتری اگر چه در ۱۰ دوره لیگ همواره با حاشیه‌هایی روبه‌رو شدند اما اتفاقات اخیر بعد از بازی داربی، بازی تراکتورسازی و استقلال و … حساسیت نسبت به داوران را افزایش داده است. تماشاگر همشهری در شماره ۲۷ خود، گفت‌و گویی با سعید مظفری‌زاده دارد که از جمله داوران تحصیل‌کرده فوتبال ایران است که بخش‏های مهم آن در ادامه می‏آید.

 

• چند روزی است که از یک سفر کاری و حضور در یک تورنمنت آسیایی برگشته‌ام که برای اولین بار در آسیا طرح استفاده از تکنولوژی‌های رادیویی و استفاده از ۶داور مطرح شد که حتما موضوع قابل توجهی است و می‌توانیم درباره آن‌ها بحث کنیم.

 

• این سیستم‌هایی رادیویی حتما می‌توانند تحول بزرگی در موضوع داوری ایجاد کنند و حتی سازندگان و متصدیان این سیستم‌ها که اهل کشور فرانسه بودند نیز در این مسابقات حضور داشتد تا به لحاظ فنی و موضوعاتی پشتیبانی همه چیز را مورد بررسی قرار دهند. مسابقات «پرزیدنت کاپ» که در میانمار برگزار می‌شد بیشتر از این‌که برای فوتبال و تیم‌ها اهمیت داشته باشد برای داوری اهمیت داشت چرا که به صورت آزمایشی سیستم‌های جدیدی مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

• تمام لیگ‌های معتبر اروپایی نیز تجهیزات داوری خود را از همین شرکت تامین می‌کنند اما در مسابقات پرزیدنت کاپ جدیدترین نوع این سیستم رادیویی برای ارتباط داوران در زمین فوتبال مورد ارزیابی قرار گرفت که اجازه ارتباط کاملا آنلاین را می‌دهد و مشکلاتی مانند قطع ارتباط که در گذشته رخ می‌داد، در این سیستم جدید وجود ندارد.

 

• فوتبال ورزشی است که با اشتباهاتش جذاب است نه این‌که بگوییم این اشتباهات تنها به داوری مربوط می‌شود بلکه این اشتباهات بین بازیکنان و مربیان نیز مرسوم است و هر لحظه در نتیجه بازی نیز تاثیرگذار خواهد بود. این‌ها تمام اشتباهاتی هستند که به فوتبال روح می‌دهند و باعث جذابیت بالای آن می‌شوند.

 

• در جلسات فیفا که تصمیمات حساسی در آن اتخاذ می‌شود و تعداد زیادی از اعضای آن انگلیسی، اسکاتلندی و ولزی هستند در گذشته چندان نسبت به این موضوع میلی نشان نمی‌دادند و همیشه با آن مخالف بودند.در حال حاضر انگلستان و اسکاتلند با ورود تکنولوژی به موضوع داوری در فوتبال موافق هستند اما هنوز ایرلند و ولز جزو مخالفان اصلی هستند و اعتقاد دارند که تکنولوژی روح فوتبال را می‌کشد و فوتبال با اشتباهاتش جذاب و دیدنی است و البته فیفا هم با آن‌ها هم‌عقیده شده ولی در این بین یوفا و شخص میشل پلاتینی همچنان نسبت به استفاده از تکنولوژی در فوتبال اصرار دارند.

 

• من هم با نظر فیفا موافق هستم و اعتقاد دارم ورود تکنولوژی به داوری به روح فوتبال صدمه می‌زند و از هیجان آن می‌کاهد. داوری و فوتبال پا به پای هم پیشرفت کرده‌اند چرا که داوری و فوتبال از هم جدا نیستند و اگر چیزی به غیر از این اتفاق می‌افتاد فوتبال تبدیل به ورزشی کسل‌کننده می‌شد.

 

• دوپینگ در داوری هم وجود دارد اما هیچ وقت کنترل نمی‌شود. موضوع دوپینگ برای ورزشکارانی که با هم رقابت دارند و بر سر قهرمانی مبارزه می‌کنند وجود دارد اما دوپینگ برای داوری که در میانه زمین تک‌و تنها است و با هیچ کس هم رقابت نمی‌کند معنایی ندارد؟

 

• همیشه قاطعانه از قشر داوران دفاع کرده‌ام و اعتقاد دارم داوران پاک هستند اما هیچ وقت در هیچ زمینه‌ای نمی‌توان قاطعانه حرف زد به همین دلیل نمی‌توانم قاطعانه پاسخ منفی بدهم و بگویم داوران دوپینگ نمی‌کنند چون در این بین هر احتمالی وجود دارد.

 

• در ایران تنها عشق و علاقه داوران را به سمت داوری کشانده است اما در اروپا و آمریکای جنوبی بحث اسپانسرها نقش مهمی را ایفا می‌کنند و حتی پیش از شروع لیگ‌های اروپایی نیز از باشگاه‌ها مبالغی دریافت می‌شود که از مجموع این دریافتی، حقوق داوران پرداخت می‌شود به طور مثال در کشوری مانند اوکراین به هر داور ۲ هزار دلار حقوق برای هر بازی پرداخت می‌شود. این رقم البته در کشورهای اروپایی به ۶هزار دلار هم می‌رسد.

 

• فکر می‌کنم همیشه جنجالی‌ترین صحنه‌ای که می‌تواند برای یک داور به‌وجود بیاید مربوط به صحنه‌هایی است که در محوطه جریمه رخ می‌دهد و یک داور مجبور است پنالتی بگیرد یا گلی را مردود اعلام کند. فکر می‌کنم بدترین تصمیم داوری من مربوط به دیدار صباباتری و پرسپولیس بود که علیه پرسولیس پنالتی گرفتم و بعد هم متوجه شدم که این تصمیم اشتباه بوده است.

 


 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)