حربه ای که بی حاصل شد

مرجع خبری پرسپولیس : علی دایی در اولین بازی تیمش از اصل غافلگیری استفاده کرد و به غیر از هواداران پرسپولیس و کارشناسان فوتبال، فراز کمالوند و تیم تراکتورسازی را تا حدودی دچار سردرگمی کرد.

 

همه پرسپولیس علی دایی را با سیستم متداول این روزهای دنیای فوتبال یعنی ۱-۳-۲-۴ می‌شناسند. علی دایی در ۷ بازی لیگ برتر و تمام بازی‌های جام حذفی فصل گذشته با این سیستم به مصاف رقبای خود رفت و حتی در بازی‌های تدارکاتی پیش فصل با این سیستم به کارش ادامه داد اما مقابل تراکتورسازی، ۳-۳-۴ که سیستمی ظاهرا تهاجمی‌تر به نظر می‌رسد را برگزید.

پیش از مسابقه با تراکتورسازی بسیاری از کارشناسان روی این نکته زوم کرده بودند که در سیستم مورد علاقه دایی از بین کریم باقری و محمد نوری کدام یک در قلب خط سه نفره بازی می‌کند، درحالی که هر دو نفر خیلی خوب به خط حمله اضافه می‌شوند، خوب بازیسازی می‌کنند و حتی گلزنان خوبی هستند. پیش‌بینی می‌شد عقب‌نشینی هر یک از آنها به ضررشان تمام شود اما غالب نظرات رأی به حضور نوری در هافبک دفاعی می‌داد که البته این هم نشد.

 

دایی از سه هافبک تیمش مازیار زارع، کریم باقری و محمد نوری توامان و نزدیک به هم استفاده کرد. مازیار کمی عقب‌تر و باقری و نوری در عرض هم. سیستم اتخاذ شده توسط دایی البته ایرادهایی هم داشت و به نظر می‌رسید فراتر از اصل غافلگیری، او برای استفاده از توانایی‌های نوری و باقری کمی اشتباه کرد. متمایل شدن بیش از حد نوری به جناح راست که توأم با عقب‌نشینی نوروزی می‌شد در واقع از توانایی‌های این هافبک خوشفکر کاست تا جایی که او پایین‌تر از حد انتظار ظاهر شد.

با متمایل شدن نوری به راست، سیستم پرسپولیس از ۳-۳-۴ به ۱-۴-۱-۴ تغییر شکل می‌یافت، درحالی که حتما علی دایی می‌داند شماره ۱۴ تیمش در میانه زمین و نزدیک به باکس تدافعی حریف چه قابلیت‌های بالایی دارد.

نوری برخلاف تمام بازی‌های پیش فصل، به خاطر تغییر سیستم ناگهانی علی دایی تبدیل به بازیکن متوسطی شد که به خاطر ناهماهنگی با نفرات کناری و بازی در کناره‌ها کمی گیج و گنگ به نظر می‌رسید.پرسپولیس به هر ترتیب سه امتیاز مسابقه را گرفت تا این تغییر سیستم ناگهانی زیاد به چشم نیاید اما در واقع تیم دایی و به‌خصوص خط هافبکش در ایجاد موقعیت گل نمایش فوق‌العاده‌ای ارائه نداد و با وجود بهره‌گیری همزمان از کریم باقری و محمد نوری، پرسپولیس کلا ۴ یا ۵ موقعیت مهم گلزنی داشت که یکی از آنها به ثمر رسید.

با این وصف شاید علی دایی با بازنگری در چیدمان نفرات و مهم‌تر از آن سیستمی که برای بازی اول اتخاذ کرده بود، دوباره به همان سیستم مورد علاقه‌اش روی بیاورد. شاید گروهی اعتقاد داشته باشند علی دایی با این تغییر سیستم به نوعی خواسته به تراکتورسازی و سرمربی جوانش پلیتیک زده و قصد داشته خط هافبک حریف را از کار بیندازد اما با شناخت از تفکرات سرمربی پرسپولیس و اینکه او فقط روی توانایی تیم خودش زوم می‌کند، باید به این مهم معترف شد که علی دایی بدون در نظر گرفتن اصل غافلگیری، با تغییر ناگهانی فقط از توانایی مهره‌های توانمندش کاست.

ایران ورزشی

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)