پیشکسوت فوتبال و مدافع اسبق تیم ملی مقصر شکست سنگین مقابل انگلیس را کی‌روش و تصمیمات اشتباهش می‌داند.

شکست سنگین ایران مقابل انگلیس در جام جهانی 2022 قطر به قدری شوکه کننده و ناراحت کننده بود که پیشسکوتان و کارشناسان فوتبال به شدت از عملکرد تیم ملی نا امید و عصبی هستند. محمد نصرتی، مدافع اسبق تیم ملی تصمیمات اشتباه کی‌روش را دلیل اصلی شکست مقابل انگلیس می‌داند و حتی خواستار اخراج او و استعفای مسئولان فدراسیون به خاطر این شکست سنگین است.

نصرتی در گفتگو با ایلنا در خصوص اینکه شکست سنگین مقابل انگلیس فوتبالدوستان را غافلگیر کرد، گفت: غافلگیر؟ غافلگیری چیست؟ آبروی ما در دنیا رفت. آبروریزی از این بیشتر؟ دیگر هیچ اعتبار و ارزشی در فوتبال دنیا نداریم. همه دیگر از ما به عنوان یک تیم ضعیف و بی ارزش یاد می‌کنند. هرچه بگویم کم گفته ام. جام جهانی بزرگترین رویداد فوتبالی دنیاست و همه آن را می‌بینند. دیگر در چه میدانی باید آبروریزی از این بزرگتر ایجاد می‌شد؟

وی با اشاره به صحبت های کی‌روش در نشست خبری گفت: آقای کی‌روش نمی‌دانم ما را چه فرض کرده است؟ خیلی جلوی خودم را می‌گیرم که حرف بدی نزنم. می‌آید می‌گوید این یک جلسه تمرینی برای ما بود؟ به جای یک عذرخواهی از مردم ایران چنین حرفی می‌زند؟ با توجه به این ترکیبی که چیده و چینشی که داشته است من که قبل از بازی در صفحه‌ام نوشتم با این ترکیب حداقل با 3 گل اختلاف می‌بازیم و مشخص بود. اینطور نبوده که بعد از رقم خوردن اتفاقات بگوییم اینجور شده است. تیم جلوی اروگوئه که از بهترین تیم‌های دنیاست نمایش به آن کم نقصی ارائه داده است و بعد کی‌روش می‌آید این همه تغییر در نفرات اصلی ایجاد می‌کند. بازیکنانی که با تمام احترامی که برایشان قائلم یک هزارم درصد هم فکرش را نمی‌کردند دعوت شوند و آنها را در جام جهانی فیکس بازی داده است. این بر اساس چه استراتژی و برنامه‌ای بوده است؟

نصرتی در ادامه گفت: اینها که گفتم مربوط به قبل از بازی است، در جریان بازی هم بیرانوند مصدوم می‌شود و شما دروازه‌بان را تعویض می‌کنی و با دست می‌زنی توی سر خودت؟ پس هنر مربیگری شما کجاست؟ چه هنری داری که به این شکل اعتماد به نفس تیمت را نابود می‌کنی؟ حسین حسینی می‌خواهد برود درون زمین و به جای اینکه با او صحبت کنی و روحیه بدهی اینطور روحیه‌اش را خراب میکنی. خوب است خودت گلر بودی.

وی در ادامه گفت: واقعاً تعجب می‌کنم. خیلی وقت بود تیم ملی با این سیستم بازی نکرده بود. بعد شما در نشست خبری می‌گویی این تیمی که الان حضور دارد همه در 2018 بودند و فقط یک ابوالفضل جلالی اضافه شده است. یعنی می‌خواهی بگویی صعود تیم ملی هم به نام خودت بوده است. شما چرا انقدر ما را ساده فرض کردید؟ کجا هستید الان؟ الان می‌گویند دو بازی دیگر فرصت داریم. چه فرصتی؟ مگر اینکه ولز و آمریکا را 3-0 یا 4-0 ببریم تا التیامی روی درد های مردم شود. می‌گوید بازی تمرینی بوده است. دهانت را ببند آقای کی‌روش. می گویند چرا ایراد می‌گیری ولی همه جای دنیا همین است. اصلاً همه اینها به کنار. شما آمار بازی را نگاه کنید. یک آبروریزی بزرگ بین المللی بوده است. واقعاً چه توجیهی دارید؟

نصرتی در مورد اینکه زمان استخدام کی‌روش، مسئولان فدراسیون مدعی بودند برای کسب نتایج آبرومندانه این تصمیم را گرفتند، گفت: کجایش آبرومندانه بود؟ یک زمان شما از لحاظ مالکیت توپ یا موقعیت سازی یا یک آیتم حرفی برای گفتن دارید و یک برتری نسبت به حریف دارید می‌گوییم یک نکته مثبت در بازی تیم وجود داشته است. اگر یک مربی از لیگ سه می‌بردند من به شما قول شرف می‌دهم نمایش بهتری از این چیزی که دیدم را نشان می‌داد.

وی در مورد اینکه باید با این وضعیت چکار کرد، توضیح داد: اصلاً به نظرم همین الان باید کی‌روش را اخراج کنند تا دیر نشده است و مسئولینی که ایشان را آوردند استعفا دهند. اگر بخواهیم به مسائل دیگر ربطش بدهیم که واقعاً توجیه و فرار رو به جلو و پاک کردن صورت مساله است. می‌خواهد باخت را گردن مسائل دیگر بگذارد. فکر کردید با چه کسانی طرف هستید؟ همیشه در هر کشوری این مسائل پیش می آید. عراق یادم است یک زمان جنگ بود و قهرمان آسیا شدند. همیشه بوده است.

وی درباره اینکه آیا تیم ملی شانس صعود دارد، عنوان کرد: من بازی آمریکا – ولز را دیدم. نه اصلاً شانسی ندارند. با آقای کی روش ما هیچ شانسی برای صعود نداریم. البته آقای کی روش تیم را کوچ نمی کرد. یکجورهایی یکی از بازیکنان تیم را کوچ می کرد. نمی خواهم اسم بیاورم.

پیشکسوت فوتبال ایران با انتقاد از چینش ترکیب ایران خطاب به کی‌روش گفت: این چه ترکیبی بود که کارلوس کی روش برای تیم چید؟! حتی بازیکنان خودمان غافلگیر شدند. بحث دروازه بان می کنم حتی اگر یاشین هم بود این گل ها را می خوردیم. روی گل هایی که خوردیم دروازه بان مقصر نبود. آن دو گلی که ما زدیم آنها از روی شکم سیری بازی می کردند. آقای کی روش در نیمه اول کار را به نحو احسن برای انگلیس در آورد.

نصرتی افزود: در جوامع فوتبالی بین المللی برای ایران آبرو ریزی پیش آمد و در یاد همه ماند که در بالاترین سطح فوتبال 6 گل دریافت کردیم و مسئله در تاریخ ثبت شد. قول می دهم دیگر بدتر از این شکستی نداشتیم و نخواهیم داشت. قبل بازی هم پیش بینی کردیم که حداقل با اختلاف سه گل شکست می خوریم. اختلاف ما با انگلیس در حالتی که گردش توپ و ایجاد موقعیت کنیم 2 یا 3 گل بود. بازی با اروگوئه را بازی کردیم در جام جهانی آنها را ببینید. من می گویم فوتبال بازی کنیم. هم از نظر فنی، هم از نظر اخلاقی بازی کردیم. ما کثیف بازی کردیم. به اصطلاح انگلیسی ها ما درتی پلی را نمایش دادیم. بازی که هیچ چیزی نداشتیم.

وی با انتقاد از چینش ترکیب گفت: شجاع خلیل زاده و کنعانی زادگان در خط دفاع ایران عملکرد خیلی خوبی داشتند و تیم با اقتدار از مرحله مقدماتی صعود کرد، اما سرمربی تیم را طور دیگری چینش کرد. یا علی کریمی که مدتهاست آنطور که باید و شاید فرصت بازی زیادی نداشته. چرا باید در ترکیب اصلی تیم ملی باشد؟ آرمین سهرابیان عملکرد بسیار خوبی در گل گهر سیرجان داشت و دفاع وسط چپ پا است اما خط خورد. در صورتی که یک جای خالی دیگر داشت. چرا باید 25 نفره به جام جهانی برویم؟ امید نورافکن واقعا چرا باید خط بخورد؟! او اینقدر در بازی مقدماتی زحمت کشید.

پیشکسوت فوتبال در پایان با انتقاد از خط خوردن برخی بازیکنان هم گفت: اگر بخواهیم به زبان لوتی گری صحبت کنیم، در حق یکسری بازیکنان مانند امید نورافکن و میلاد سرلک نامردی شد. میلاد سرلک می گوید نسبتا مصدوم بوده، علی کریمی چه بوده؟! احمد نوراللهی اصلا آماده نبوده و دو هفته پیش آسیب دیده بود. ترکیب را دیدم اصلا شاخ درآوردم. نیاز نبود تیم حریف را غافلگیر کنیم بازیکنان خودمان غافلگیر شدند

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)