مرجع خبری پرسپولیس : از روز پنج‌شنبه ۱۵ مردادماه لیگ نهم استارت خواهد خورد. لیگی که از جنبه‌های مختلف تفاوت‌های عمده‌ای با لیگ سال‌های گذشته خواهد داشت. پراکندگی حضور تیم‌ها به تفکیک استانی، تقسیم قدرت میان تیم‌ها و حضور مربیان جدیدی هم‌چون زلاتکو کرانچار، فرزاد کمالوند و حمید کللی‌فر و عدم‌حضور نام‌هایی چون فیروز کریمی، فرهاد کاظمی، اکبر میثاقیان و … از تفاوت‌های عمده‌ی لیگ امسال با آن رقابت‌های سال گذشته است. البته این لیگ از جنبه‌ی دیگر هم با لیگ‌های گذشته متفاوت است و آن غیبت تماشاگران در بازی نخست مدافع عنوان قهرمانی است. استقلال به حکم کمیته‌ی انضباطی نمی‌تواند در نخستین دیدار خود تماشاگرانش را به همراه داشته باشد و همین مساله شاید بزرگترین نکته‌ی منفی لیگ نهم در آغاز باشد.

پنج‌شنبه: ۱۵ مرداد

* مس کرمان ـ پرسپولیس، ساعت ۱۹ و ۳۰، ورزشگاه شهید باهنر کرمان

این بازی شاید شروع خوبی برای لیگ نهم باشد. مصاف نماینده‌ی سال آینده‌ی ایران در لیگ قهرمانان آسیا با تنها نماینده‌ی ایران در فهرست برترین‌ باشگاه‌های جهان می‌تواند چشم صدها هزار نفر را به خود معطوف کند.                                                             


پرویز مظلومی معتقد است که پرسپولیس ناشناخته‌ترین تیم لیگ است. او اعتقاد دارد با تغییراتی که در تیم پرسپولیس به وجود آمده است، این تیم در هفته‌ی اول لیگ تیم مرموزی است. حضور بازیکنانی همچون مجتبی زارعی، میثم بائو، مهدی شیری و … در کنار زلاتکو کرانچار از قهرمان دو فصل قبل تیمی ساخته که برای مجموعه‌ی مس ناشناخته خواهد بود.

از سوی دیگر ترکیب مس کرمان نسبت به فصل گذشته پرقدرت‌تر به نظر می‌رسد. اضافه شدن مهاجمی همچون علی سامره و حفظ ترکیب فصل قبل مجموعه‌ی پر قدرتی را ازنماینده‌ی ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به وجود آورده و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مس می‌تواند مانند سال گذشته در میان مدعیان قرار گیرد.

* راه‌آهن ـ فولاد خوزستان، ساعت ۱۷ و ۱۵ دقیقه، ورزشگاه دستگردی تهران

پس از گذشت یک سال از انتقال راه‌آهن به شهرری همچنان این تیم در تهران بازی می‌کند و هنوز انتقال این تیم محدود به تغییر پسوند این باشگاه از تهران به شهرری شده است. راه‌آهن که این فصل بیشترین تغییر را در میان تیم‌های تهرانی داشته است، با سرمربی هلندی خود اردوی دو هفته‌ای را در ترکیه برگزار کرد. اردویی که با چند دیدار دوستانه همراه شد و نتیجه‌ی آن با رضایت “برندتس” سرمربی هلندی همراه بود. از سوی دیگر فولاد خوزستان پس از یک سال بار دیگر به مکتب فوتبال کرواسی روی آورده است. بازگشت لوکا بوناچیچ به فولاد نوید روزهای خوب گذشته‌ی این تیم را می‌دهد هر چند که هنوز نه هواداران و نه رسانه‌ها دلیل جدایی مجید جلالی را از فولاد درک نکرده‌اند اما، نام بوناچیچ نام کوچکی در فوتبال خوزستان نیست و همین بزرگترین پشتوانه‌ برای تیم فولاد است. تیمی که امسال باید در کنار استقلال اهواز و شاهین بوشهر از حیثیت فوتبال جنوب دفاع کنند.

جمعه؛ ۱۶ مرداد

* ذوب آهن اصفهان ـ سایپا، ساعت ۱۷ و ۱۵ دقیقه، ورزشگاه فولادشهر

ذوب آهن فصل قبل شگفتی‌سازترین تیم لیگ بود. تیمی که تنها به دلیل تفاضل گل و در روز پایانی قهرمانی را از دست داد و با شایستگی تمام قهرمان جام حذفی شد.

سبزپوشان اصفهانی این فصل با تغییرات فراوان مدیریتی کار خود را از دو ماه قبل آغاز کردند. جدایی سعید آذری که بسیاری او را محور موفقیت‌های سال‌های اخیر ذوب‌آهن می‌دانند، بزرگترین کمبود این فصل ذوب آهن به حساب می‌آید. با این حال تغییرات اندکی در ترکیب تیم و حفظ کادر فنی موفق فصل گذشته همچنان هواداران فوتبال در اصفهان را به نتایج این تیم در فصل پیش‌رو امیدوار کرده است. رویارویی ذوب‌آهن در هفته‌ی نخست با تیم سایپا می‌تواند از جذابیت‌های هفته‌ی اول این فصل رقابت‌های لیگ باشد. سایپا با مایلی‌کهن تغییرات بسیاری را شاهد بوده است. جدایی بازیکنانی همچون کیانوش رحمتی و حسین کعبی که از ارکان موفقیت‌های این تیم در دو فصل گذشته بوده‌اند، بزرگترین نگرانی اندک هواداران این تیم کرجی است. با این حال تز مایلی‌کهن همچنان میدان دادن به جوان‌هاست. جوان‌هایی که نام بزرگی نیستند اما، مایلی‌کهن امیدوار است که آنها این فصل بزرگی کنند.

* پاس همدان ـ استیل آذین

پاس همدان تا آخرین روزهای شروع لیگ جزو تیم‌هایی بود که همچنان بلاتکلیف بودند. بالا و پایین رفتن‌ها و اظهار نظرهای متناقض سران باشگاه پاس درباره‌ی انتخاب سرمربی تیم به جایی رسید که مدیر فنی فصل قبل به عنوان سرمربی جدید انتخاب شد. پورحیدری که بارها مخالفتش را برای حضور روی نیمکت پاس به عنوان سرمربی اعلام کرده بود، سرانجام به عنوان سرمربی پاس انتخاب شد و او باید در نخستین تجربه‌اش روی نیمکت پاس به عنوان سرمربی رودرروی تیمی قرار بگیرد که بهترین‌های فوتبال ایران را گرد هم آورده است.

علی کریمی، فریدون زندی، امیر شاپورزاده و حسین کعبی مجموعه‌ای را به وجود آورده که بسیاری آن را یکی از مدعیان لیگ نهم می‌دانند. حضور حمید استیلی به عنوان سرمربی استیل آذین یکی از جذابیت‌های لیگ در هفته‌ی نخست است.

* پیکان قزوین ـ مقاومت سپاسی، ساعت ۱۸، ورزشگاه شهید رجایی قزوین

پیکان و حمید درخشان را در این فصل نمی‌توان تیمی متوسط دانست. جذب بازیکنان همچون محمدرضا طهماسبی، علیرضا عباس‌فرد و ایمان رزاقی‌راد در کنار سرمربیگری حمید درخشان از پیکان تیمی ساخته که می‌تواند یکی از شگفتی سازهای لیگ نهم باشد. از سوی مقابل مهمترین اتفاق در مقاومت سپاسی جدایی غلام پیروانی پس از ۹ سال از این تیم است و این بزرگترین تغییر در تیم مقاومت سپاسی بوده است. با این حال نباید انتظار داشت که مقاومت سپاسی نسبت به سال‌های گذشته تفاوت آن چنانی را داشته باشد و به احتمال فراوان این تیم کپی تیم سال گذشته خواهد بود؛ تیمی بدون حاشیه و پر از شگفتی.

* شاهین بوشهر ـ ملوان انزلی، ساعت ۱۸، ورزشگاه شهید بهشتی بوشهر

مصاف جنوب و شمال ایران می‌تواند برای هواداران بوشهری که نخستین حضورشان را در لیگ برتر جشن گرفته‌اند، جذابیت‌های فراوانی داشته باشد. شاهین بوشهر که بدون شک ناشناخته‌ترین تیم لیگ است، باید در شرایطی رودرروی ملوان قرار گیرد که این تیم شمالی با تغییرات فراوانی در میان بازیکنانش پا به لیگ نهم گذاشته است.

* استقلال اهواز ـ ابومسلم خراسان، ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه، ورزشگاه تختی اهواز

استقلال اهواز یکی از سه ضلع فوتبال جنوب در لیگ برتر امسال کارش را بی‌سروصدا آغاز کرد. با وجود حضور مربی‌ پر سروصدایی همچون خداداد عزیزی این تیم در فصل نقل و انتقالات بسیار ساکت کارش را به پیش برد و همین مساله باعث شده که ابومسلم خراسان برای رویارویی با این تیم اهوازی کار دشوارتری را در مقایسه با دیگر تیم‌ها داشته باشد.

* صبای قم ـ تراکتورسازی تبریز، ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه، ورزشگاه یادگار امام قم

صبا باتری فصل قبل به صبا تغییر نام داد. محل دیدارهای خانگی صبا باتری از صباشهر به یادگار امام قم انتقال پیدا کرد. شهریاری و تیمش از صباباتری رفتند. ملاحی و تیمش به صبا آمدند. در پایان لیگ ملاحی و تیمش از صبا رفتند و پس از آن شهریاری و تیمش به صبا بازگشتند. تنها تغییر به اسم و مکان دیدارهای خانگی صبا محدود شد تیمی که قرار بود در راستای خصوصی‌سازی به بخش خصوصی واگذار شود، تیم گذشته و دولتی خود را دوباره بر سر کار بازگرداند و این نشان از سیکل معیوب در فوتبال ایران است. حضور ضیایی در کادرفنی صبا هم یک بازگشت به عقب بود. اما، با اتفاقی که برای فیروز کریمی افتاد، ضیایی باز این شانس را پیدا کرد که دوباره روی نیمکت صبا بنشیند و این نشانه‌هایی از بازگشت صبا به شیوه‌ی گذشته است. رویارویی صبا با تیم تازه وارد تراکتورسازی می‌تواند جزو بازی‌های خوب این هفته‌ی لیگ باشد.

فراز کمالوند که متخصص لیگ یک است، امسال نخستین تجربه‌ی خود را در لیگ برتر پشت سر خواهد گذاشت و حضور بازیکنانی همچون عرفان اولروم و پیمنتا ترکیب قدرتمندی را از تیم پرطرفدار تبریزی خواهد ساخت.

* استقلال تهران ـ فولاد مبارکه‌ی سپاهان، ساعت ۱۹، ورزشگاه آزادی

نبرد تهران واصفهان از مدت‌ها پیش آغاز شده است. زمانی که امیر قلعه‌نویی پس از اختلاف با امیررضا واعظی آشتیانی استقلال را به مقصد سپاهان ترک کرد، جدال بین تهران و اصفهان آغاز شد. بیانیه‌ها و مصاحبه‌های آتشین دو طرف از مدت‌ها پیش شروع شد؛ اما، سکانس پایانی آن دوشنبه و با حضور مدیران دو باشگاه رقم خورد. این بار هم رسانه‌ها مقصر معرفی شدند و مدیرعامل سپاهان اختلاف باشگاهش با استقلال را تنها پردازشی مطبوعاتی خواند. با این حال روز جمعه باید منتظر اتفاقات جالبی در ورزشگاه آزادی بود. ورزشگاهی که به حکم کمیته‌ی انضباطی هفته‌ی اول از تماشاگران میزبانی نخواهد کرد و شاید همین مساله ازاتفاقات بازی کم کند. با این حال رویارویی امیر قلعه‌نویی با تیم سابقش و با بازیکنانی که شاید برخی از آنها رابطه‌ی دوستانه‌ای با سرمربی فصل قبل نداشته‌اند، بتواند نقطه‌ی التهاب در شروع لیگ نهم باشد

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)