سازمان لیگ در نامه‌ای به باشگاه‌های لیگ برتری توضیحاتی در خصوص روند جذب بازیکن آزاد ارائه داده است اما بدون مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون و به‌صورت غیرقانونی!

در حالی که تنها چند روز به آغاز فصل جدید لیگ برتر باقی مانده است؛ سازمان لیگ فوتبال ایران با ارسال نامه‌ای به باشگاه‌های لیگ برتری توضیحاتی درباره روند جذب بازیکنان آزاد (سهمیه فیفا) و ابهامات موجود در این زمینه داده است.

سازمان لیگ در این نامه خطاب به باشگاه‌های لیگ برتری نوشته است: «بازیکنانی که در پایان نقل‌و‌انتقالات جذب باشگاهی نشده‌اند، مجاز به عقد قرارداد با باشگاه‌های متقاضی به‌عنوان سهمیه آزاد فیفا هستند مشروط بر اینکه باشگاه‌ مذکور در فهرست اسامی خود دارای ظرفیت مجاز برای جذب باشد».

نکته مهم موجود در نامه سازمان لیگ به باشگاه‌های لیگ برتری این است که «این‌گونه بازیکنان خارج از پنجره نقل‌و‌انتقالاتی مشمول سهمیه لیگ برتری نمی‌شوند».

فارغ از این موضوع که آیا چنین قانونی وجود دارد یا خیر؛ طبق اساسنامه، مرجع تفسیر و رفع ابهام درباره قوانین، هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال است اما پیگیری نشان می‌دهد چنین موضوعی در هیئت رئیسه مطرح نشده است. حال این‌که چگونه سازمان لیگ فوتبال که خودش باید متولی اجرای قانون باشد، به‌جای رفع ابهام باشگاه‌ها، با پاسخی غیرقانونی ابهامی دیگر اضافه کرده است، پرسشی است که مسئولان این سازمان باید به آن پاسخ دهند و بگویند در کدام جلسه هیئت رئیسه فدراسیون چنین موضوعی مطرح شده است.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد قانون مورد اشاره مربوط به بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ‌های خارجی نیست و این بازیکنان در صورتی که حتی پس از پنجره‌ نقل‌و‌انتقالاتی نیز به تیم داخلی ملحق شوند، به‌عنوان سهمیه بازیکن خارجی محسوب خواهند شد.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)