با اختلاف فاحش نسبت به استقلال، پاس و سپاهان

مرجع خبری پرسپولیس : اگر ۱۵ رکورد مختلف با معیار و مصادیق فوتبالی را در تاریخ لیگ ایران مورد بررسی قرار دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که تیم فوتبال پرسپولیس با کسب ۵/۱۱ رکورد از ۱۵ رکورد تیم برتر تمام ادوار لیگ ایران است.

 

 استقلال با ۵/۱ رکورد و سپاهان و پاس هر کدام با یک رکورد در رده‌های بعدی این عرصه قرار دارند. به جدول ۱۵ رکورد منحصر به فرد لیگ ایران توجه کنید: 

قاطع‌ترین قهرمانی در یک فصل
پرسپولیس در سال ۵۰، در ۱۴ دیدار لیگ صاحب ۱۳ برد و یک باخت شد. بر این اساس پرسپولیس آن سال موفق شد ۹۳ درصد از کل امتیازات را به خود اختصاص داده و از این حیث صاحب یک رکورد رویایی شود.

 

بیشترین گل‌زده در یک فصل
البته بیشترین و بهترین میانگین متعلق به پرسپولیس سال ۵۰ دارد که در ۱۴ بازی ۴۵ گل یعنی ۲/۳ گل در یک بازی به ثمر رساند، اما بیشترین گل‌زده در یک فصل متعلق به استقلال سال ۸۷ است که در ۳۴ بازی، ۷۰ گل زد یعنی اندکی بیشتر از دو گل‌زده در یک بازی توسط آبی‌ها ثبت شده است.

بیشترین امتیاز در یک فصل
سپاهان در لیگ سال ۸۸ یعنی لیگ نهم حرفه‌ای موفق شد ۶۷ امتیاز در یک فصل بگیرد و رکورد استقلال را که در سال گذشته با ۶۶ امتیاز ثبت شد، بشکند. البته سپاهان حتی به میانگین دو گل هم نرسیده و تنها به خاطر تعداد بازی‌های زیاد سپاهان در لیگ نهم حرفه‌ای صاحب این میزان امتیاز شد.

یکطرفه‌ترین قهرمانی در یک فصل
پرسپولیس صاحب یکطرفه‌ترین و شایسته‌ترین قهرمانی در یک فصل شده است. سرخپوشان در لیگ سال ۷۷ یعنی در مسابقات لیگ هشتم آزادگان توانستند ۶۵ امتیاز گرفته و قهرمان شوند. تیم دوم یعنی استقلال و سپاهان با ۱۲ امتیاز کمتر دوم شدند.

کمترین گل‌خورده در یک فصل
پرسپولیس در لیگ سال ۵۴ در ۳۰ بازی از مسابقات لیگ سوم تخت‌جمشید، ۱۲ گل‌خورده بود. سرخپوشان در این سال، طی دو بازی از راه‌آهن و استقلال شش گل خوردند و در ۲۸ دیدار دیگر تنها شش گل دریافت کردند که اتفاق عجیب و جالبی بود.

پرافتخارترین مربی در لیگ
علی پروین، پرافتخارترین مربی در لیگ ایران بوده است. پروین، سرمربی پرسپولیس عنوان قهرمانی (۷۷، ۷۸ و ۸۰)، عنوان نایب‌قهرمانی (۶۸، ۷۱، ۷۲ و ۷۹) و عنوان سوم (۷۰ و ۸۱) را به دست آورده و بر این اساس با سه قهرمانی، چهار نایب‌قهرمانی و دو عنوان سوم این مقام را به دست آورده است. پرسپولیس سه بار هم با علی پروین قهرمان جام‌حذفی شده است.

رکورد قهرمانی در تاریخ لیگ
پرسپولیس با کسب ۹ عنوان قهرمانی، پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ ایران شده است. سرخپوشان در سال‌های ۵۰، ۵۲، ۵۴، ۷۴، ۷۵، ۷۷، ۷۸، ۸۰ و ۸۶، ۹ بار قهرمان لیگ و چهار بار قهرمان جام‌حذفی شدهاند و بعد از پرسپولیس، استقلال با هفت قهرمانی در لیگ و پنج قهرمانی در جام‌حذفی، رتبه دوم افتخار این عرصه را دارد.

بیشترین آقای گل
استقلال و پرسپولیس صاحب رکورد کسب عنوان آقای گل بوده‌اند. استقلال شش بار با غلامحسین مظلومی، غلامرضا عنایتی (هر کدام دو بار) و علی سامره و آرش برهانی آقای گل شده و پرسپولیس با کلانی (دو بار)، ایرانپاک و کلانی (مشترک)، فرشاد پیوس (دو بار)، دایی و خلیلی هر کدام یک بار آقای گل لیگ شده‌اند.

بهترین نتیجه در تاریخ لیگ
پرسپولیس بهترین نتیجه را در تاریخ لیگ به دست آورده است. سرخپوشان در لیگ سال ۷۳ موفق شدند تیم فوتبال شاهین بوشهر را با نتیجه ۱۰ بر یک شکست داده و با این برد خوب نخستین برد با نتیجه دو رقمی را به خودش اختصاص بدهد که اتفاق جالب توجهی بود. در لیگ‌برتر، ابومسلم یک بار استقلال رشت را ۹ بر دو برد.

رکورد بی‌شکستی در تاریخ لیگ
رکورد بی‌شکستی در تاریخ لیگ را پرسپولیس با ۴۳ بازی ثبت کرده است. پرسپولیس از روز ۱۹ دی ۵۰ که به تاج مسجد سلیمان یک بر صفر باخت، تا روز چهارم خرداد ۵۳ که در لیگ دوم تخت‌جمشید یک بر صفر به تاج باخت در ۴۳ بازی برابر حریفان مختلف خود نباخت و رکورد بی‌شکستی را به دست آورد.

رکورد پیروزی متوالی در یک فصل
از روز ۲۴ مهر ماه سال ۷۷ در لیگ هشتم آزادگان، پرسپولیس یک – صفر فولاد خوزستان را برد و تا روز ۲۱ اسفند ماه سال ۷۷، این تیم در ۱۴ بازی متوالی حریفان خود را شکست داد و با کسب ۱۴ برد متوالی صاحب رکوردی بسیار خوب و باکلاس در تاریخ لیگ ایران شد.

رکورد حفظ دروازه در یک فصل
بهرام مودت، دروازه‌بان پرسپولیس در لیگ سوم تخت‌جمشید در سال ۵۴. بهرام مودت از اوایل بازی با ذوب‌آهن در روز ۱۹ اردیبهشت ۵۴ تا روز ۲۷ شهریور ۵۴ که از ملوان گل خورد، برابر ابومسلم، آب و برق اهواز، سپاهان، برق شیراز، بانک ملی، صنعت نفت، راه‌آهن و آرارات هم گل نخورد. ۷۲۰ دقیقه گل و اضافه شدن دقایق ملوان و ذوب‌آهن، این رقم را به ۸۴۲ دقیقه رسانده است.

رکورد میانگین برتر گل در یک فصل
بیشترین میانگین گل برتر را در تاریخ لیگ ایران، پرسپولیس سال ۵۰ دارد که در ۱۴ بازی ۴۵ گل زد و با رکورد ۲/۳ گل در هر بازی صاحب یکی از بهترین رکوردهای گل در این عرصه بوده است.

رکورد قهرمانی‌های متوالی در لیگ
پرسپولیس سه بار به طور متوالی قهرمان لیگ شده است (۵۱ و ۵۲)، (۷۴ و ۷۵) و (۷۷ و ۷۸). اگر پرسپولیس در لیگ ۷۶ شرکت کرده و در آن قهرمان می‌شد، می‌توانست با پنج قهرمانی متوالی یک رکورد عجیب را ثبت کند.

رکورد قهرمانی در یک فصل
پاس تهران در سال ۷۱ این رکورد را شکست داده است. قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا، قهرمانی در لیگ ۷۰ و ۷۱ (هر دو در سال ۷۱ تمام شدند) و قهرمانی در جام‌حذفی تهران، چهار قهرمانی بودند که پاس آن را در یک فصل دشت کرد.

 

 

 

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)