پیام صادقیان ستاره سابق پرسپولیس می‌گوید بزرگترین حسرتش خداحافظی نکردن با پیراهن این تیم است.

خیلی‌ها معتقدند یکی از بهترین استعدادهای فوتبالی یک دهه اخیر ایران پیام صادقیان بود. بازیکنی که از سن خیلی کم درخشید، چهره شد، به پرسپولیس و تیم ملی رسید، مزه پولدار شدن و شهرت را چشید؛ ولی خیلی زود رو به افول رفت. خیلی مسائل در نابودی فوتبال پیام نقش داشتند که مسلما خودش بیشترین سهم را از این موضوع داشته است.

صادقیان با وجود اینکه فقط ۲ فصل در پرسپولیس بازی کرد، ولی به شدت محبوب بخشی از هواداران این تیم است و اخبار پرسپولیس را هم به دقت دنبال می‌کند. پیام حتی همین حالا هم وقتی در مورد پرسپولیس حرف می‌زند، با ذوق و شوق این کار را می‌کند و مشخص است ذره ای از علاقه او به تیم محبوبش کم نشده است. بد ندیدیم در مورد مسائل مختلف پرسپولیس و البته اتفاقاتی که برای پیام در زمان فوتبالش رخ داد، گپ و گفتی بزنیم. گفت‌وگوی خبرورزشی را با یکی از بهترین استعدادهای سالیان اخیر فوتبال ایران در ادامه می‌خوانید.

پیام، الان باید به تو پیشکسوت بگوییم یا اینکه همچنان امیدوار به بازگشتت به مستطیل سبز باشیم؟

واقعیت را بگویم،از کلمه پیشکسوت خیلی خوشم نمی‌آید و خودم را پیشکسوت فوتبال نمی‌دانم. نمی‌دانم هرچه خواستید بگویید؛ بازیکن سابق یا هوادار پرسپولیس. خیلی این مسائل برایم مهم نیست. فوتبال که قرار نیست دیگر بازی کنم و علاقه ای به بازگشت به فوتبال ندارم. راستش دیگر انگیزه ای برای این کار ندارم.

چرا استعدادی مثل تو که زمانی ستاره پرسپولیس بود، باید در این سن بی انگیزه شود؟

اتفاقی است که افتاده و نمی‌شود که به عقب برگردیم. هرکسی دورانی دارد و دوران پیام صادقیان هم چند سالی است که به پایان رسیده است و فوتبالم تمام شد.

تو می‌توانستی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ ایران شوی ولی در اوج فوتبالت به بیراهه رفتی و نتوانستی به خیلی چیزها برسی. به نظرت دلیل آن چه بود؟

من به بیراهه نرفتم. نمی‌گویم اشتباه نکردم ولی در آن سن و سال خیلی چیز عادی بود. من داشتم کار خودم را می‌کردم ولی بعضی‌ها از هر فرصتی استفاده می‌کردند تا من را بزنند. بهتر است بگویید بقیه با پیام صادقیان چه کردند؟ چرا در بهترین سال فوتبالی‌ام از لیست جام جهانی ۲۰۱۴ خط خوردم؟ چه کسانی خط دادند که پیام صادقیان نباشد؟ تصورش را بکنید اگر من در آن مقطع و اوج فوتبالم به جام جهانی برزیل می‌رفتم و بازی می‌کردم چه اتفاقاتی برایم می‌افتاد اما اجازه ندادند.دیدم جلوی چشمم دارند سر پرسپولیس را می‌برند و من هم در آن فشار و استرس بازی یک حرکتی کردم.

برخوردشان با من چه بود؟ خب پیام صادقیان ۶ ماه محروم شود و فوتبالش نابود شود. بعد از من بارها اتفاق افتاد که بازیکنان در ایران و حتی فوتبالیست‌های سرشناس همین کار را با داوران کردند ولی هیچکدامشان ۶ ماه محروم نشدند. آدم این چیزها را می‌بیند که می‌گوید، می‌خواستند من را زمین بزنند.

صحبت از جام جهانی کردی. به نظرت خط خوردنت از جام جهانی برزیل فوتبالی نبود؟

نه نبود. خیلی مشخص بود که در همان زمان من را به دلایل غیرفوتبالی خط زدند و یک نفر هم مقصر اصلی این داستان بود.

چه کسی؟

جواد نکونام.خیلی واضح بود که باعث خط خوردن من از جام جهانی بود.

بیشتر توضیح می‌دهی؟

باز کردن اتفاقات گذشته دردی را دوا نمی‌کند و نیازی نیست که بیشتر در خصوص آن صحبت کنم.

اگر به عقب برگردی دوباره همین راه را خواهی رفت؟

بله قطعا همین راه را انتخاب می‌کنم.

کاری بوده که از انجام دادن آن پشیمان باشی؟

نه اصلا از کارهایی که کردم پشیمان نیستم.

هواداران پرسپولیس خیلی دوستت دارند و همیشه حسرت این را می‌خورند که چرا تو بیشتر در تیمشان نماندی

هواداران پرسپولیس عزیز دل من هستند و خودشان می‌دانند که تا روزی که زنده هستم عاشقانه دوستشان دارم. در تمام روزهای سخت فقط آن‌ها هوای من را داشتند و از من حمایت کردند. الان هم من کنارشان و عضوی از آن‌ها هستم و خودم را هوادار پرسپولیس می‌دانم. واقعیت این است که خودم هم دوست داشتم در پرسپولیس ادامه دهم و حتی یک زمانی می‌خواستم که برگردم ولی نگذاشتند. دوست داشتم با پیراهن پرسپولیس بازی کنم و همانجا هم از فوتبال خداحافظی کنم ولی گفتند نه. بزرگترین حسرت من همین است و از کارهایی که در فوتبال کردم، پشیمان نیستم.

با این قیمت‌هایی که برای برخی بازیکنان در لیگ برتر مطرح می‌شود، اگر الان بازی می‌کردی چقدر دستمزد می‌گرفتی؟

اگر رک بگویم باید ۲ برابر بقیه پول می‌گرفتم و گرانترین بازیکن فوتبال ایران می‌شدم.

می‌دانم که بازی‌های پرسپولیس را دنبال می‌کنی. به نظرت چرا بعد از ۵ قهرمانی، پرسپولیس نتوانست در این فصل جام بگیرد؟

من رک حرف می‌زنم. به نظرم نمی‌خواستند پرسپولیس قهرمان شود. اگر قهرمان می‌شد و ششمین قهرمانی متوالی را می‌گرفت، برای خیلی‌ها گران تمام می‌شد. واقعیت این است که سر و صدای تیم حریف و هوادارانش بلند شده بود و خواستند به آن‌ها یک جامی‌بدهند تا اعتراض‌ها کم شود. هرکاری کردند تا پرسپولیس قهرمان نشود و جام به استقلال برسد. باز هم در این شرایط و با همه مشکلات دم بچه‌ها و کادرفنی گرم که توانستند خوب امتیاز بگیرند و نایب قهرمان شوند.

ولی استقلال بدون باخت قهرمان شد …

بله بدون باخت قهرمان شد ولی با چه شرایطی؟ رکورد پنالتی‌ها را شکستند و امتیاز بیرون از زمین به آن‌ها دادند. همه در خدمت استقلال بودند تا بعد از ۱۰ سال یک جام بگیرند. فکر می‌کنید اگر آن امتیازات نبود و یا آن پنالتی‌ها که اصلا در موردش حرف نمی‌زنم، نبود؛ باز هم بدون باخت قهرمان می‌شدند؟ اصلا قهرمان می‌شدند؟

ما خودمان فوتبال بازی کردیم و می‌دانیم اوضاع از چه قرار است. ولی هواداران پرسپولیس نگران نباشند چون خیلی زود جام را پس می‌گیریم.

یعنی تا این حد از قهرمانی پرسپولیس در فصل آینده مطمئن هستی؟

با این نفراتی که جذب شدند و تیمی‌که پرسپولیس بسته، قطعا مدعی شماره یک قهرمانی خواهد بود و شک ندارم که دوباره پرسپولیس قهرمان خواهد شد.

تو با سید جلال همبازی بودی و ارتباط خوبی با او داشتی. نظرن در خصوص خداحافظی سید جلال از فوتبال و ورودش به عرصه مربیگری چیست؟

سید جلال بزرگتر، دوست و همبازی من بود و احترام زیادی برای او قائلم. به نظرم می‌توانست به بازی کردن ادامه دهد ولی کاملا به تصمیمش احترام می‌گذارم و امیدوارم در مربیگری هم مثل دوران بازی اش موفق باشد. با شناختی که من از سید جلال دارم، شک نکنید مربی بزرگی خواهد شد چون کاریزما و شخصیتش را دارد. بهترین‌ها را برای او و پرسپولیس آرزو می‌کنم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)