براساس اعلام برخی از مدیران فدراسیون و سازمان لیگ، سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا دچار تغییر شده و به احتمال زیاد ۱+۳ خواهند بود.

به این ترتیب علاوه بر پرسپولیس و تراکتور، استقلال نیز به صورت مستقیم راهی لیگ قهرمانان شده و از همان ابتدای کار در مرحله گروهی قرار خواهد گرفت تا فولاد خوزستان تنها نماینده ایران در مرحله پلی‌آف باشد. اگر این اتفاق رخ بدهد، استقلال از یک مسابقه فوق‌العاده حساس و دشوار مقابل العین امارات نجات پیدا می‌کند چون طبق برنامه‌ریزی قبلی قرار بود در مرحله پلی‌آف برابر این تیم اماراتی صف‌آرایی کند. اتفاقاً همین مسئله سوژه خوبی برای هواداران پرسپولیس مهیا کرده تا در فضای مجازی حسابی برای استقلالی‌ها کرکری بخوانند و عبورشان از مرحله گزینشی را لطفی تلقی کنند که به واسطه نتایج خوب پرسپولیس در حق استقلال شده است.

لطف به واسطه حضور در فینال
پرسپولیسی‌ها در فضای مجازی با اشاره به خبر مذکور تاکید می کنند با توجه به حضور شاگردان یحیی گل‌محمدی در فینال لیگ قهرمانان آسیا، امتیازات فوتبال ایران در عرصه باشگاهی افزایش پیدا کرد و به همین خاطر کمیته مسابقات AFC تصمیم گرفت به جای ۲ تیم، ۳ نماینده ایران از همان ابتدای کار در مرحله گروهی فصل جاری شرکت کنند. هواداران پرسپولیس با اشاره به این مسئله در فضای مجازی تأکید می‌کنند استقلال به لطف نتایج درخشان حریف سنتی خود از حضور در مرحله پلی‌آف خلاص شد و می‌تواند خیال خود را از بابت حضور در مرحله گروهی لیگ قهرمانان، راحت شده ببیند.

کابوسی به نام العین
نکته مهمی که باعث شد هواداران پرسپولیس تا این حد روی حضور مستقیم استقلال در مرحله گروهی لیگ قهرمانان مانور کنند، احتمال بسیار زیاد تقابل شاگردان محمود فکری با العین امارات در پلی‌آف بود. همان تیمی که بهار سال ۹۶ سنگین‌ترین شکست استقلال در عرصه رقابت‌های بین‌المللی را با شش گل به این تیم تحمیل کرد و شرایط بسیار تلخی را برای آبی‌پوشان به‌ وجود آورد. پرسپولیسی‌ها می گویند فینالیست شدن آنها در فصل گذشته لیگ قهرمانان موجب شده استقلال از شر کابوسی به نام العین خلاص شود و حالا می‌تواند با خیال راحت برای کسب درآمد از بابت حضور در مرحله گروهی برنامه‌ریزی کند.