سرمربی تیم ملی فوتبال ایران مدعی است تیمش در مصاف با آمریکا در دور سوم از مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ صاحب فرصت‌های گلزنی بهتری شده است.

کارلوس کی‌روش بعد از دیدار تیم‌های ملی ایران و آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: خیلی ناراحتم از نتیجه به دلیل اینکه نتوانستیم صعود کنیم. متأسفانه رؤیای ما به اتمام رسید، خیلی خیلی نزدیک بودیم به صعود، اما نشد. فکر می‌کنم در نیمه اول آمریکا خوب بازی کرد و حق‌شان بود که گل بزنند، ولی در نیمه دوم ما خیلی بهتر بودیم و فرصت بیشتری خلق کردیم. ما فرصت‌های بهتری نسبت به آمریکا داشتیم، ولی مطمئناً وقتی شما گل نزنید تنبیه می‌شوید. واقعیت این است که ما در نیمه دوم استحقاق گل زدن را داشتیم و اگر به گل می‌رسیدیم شرایط کاملاً متفاوت بود.

وی درباره شرایط ادامه همکاری‌اش با فوتبال ایران گفت: جواب این سؤال در دستان من نیست و الان باید ذهن‌مان یک مقدار خنک و آرام شود و بررسی کنیم و ببینیم چه اتفاقی افتاده است. همه ما عمیقاً غمگین هستیم و بازیکنانم دل شکسته هستند. کار بسیار خوبی تحت شرایطی دشوار انجام دادیم. بازیکنانم استحقاق اعتبار و احترام هواداران فوتبال ایران را دارند، به خاطر کاری که برای فوتبال ایران انجام دادند.

«فوتبال ملی ایران به نظر شما نیاز به نسل جدید دارد؟»، سرمربی تیم ملی فوتبال خاطر نشان کرد: مطمئناً همه تیم‌های ملی باید همیشه خودشان را بازسازی کنند و خون تازه در آنها وارد شود تا بازیکنان جایگزین شوند. از بُعد کلی تازه کردن و اضافه کردن خون تازه کار خوبی است، ولی فکر می‌کنم همین تیم آمادگی این را دارد که در جام ملت‌ها بازی کند و هیچ شکی به آن ندارم.

کی‌روش خاطر نشان کرد: بازیکنان تیم ملی سن درست و کیفیتی مناسب دارند. به همین دلیل آمادگی این را دارند که ادامه دهند و قهرمان جام ملت‌ها شوند. مطمئناً از نظر فنی باید بازیکنان دیگر را تحت نظر داشته باشیم و تلاش شود تا بازیکنان جدید به تیم ملی اضافه شوند. همانطور که کار من را در تهران دیدید با 11 بازیکن زیر 22 سال کار کردیم و از آن گروه حتماً چند بازیکن در جام ملت‌ها خواهند بود. چیزی که می‌‌گویم این است که بازیکنان با تمام شرایطی که موجود بود کار بزرگی انجام دادند.

کی‌روش پس از شکست یک بر صفر ایران مقابل آمریکا و حذف از جام جهانی 2022 قطر اظهار داشت: نمی‌خواستیم این نتیجه را بگیریم و می‌خواستیم نتیجه دیگری کسب کنیم. آمریکا بازی را بهتر از ما شروع کرد و کنترل بهتری روی بازی داشت. آنها پرتحرک‌تر بودند، چند شانس هم داشتند و مستحق گلزنی بودند. در نیمه دوم بهتر شدیم و فرصت‌های بیشتری نسبت به نیمه اول به وجود آوردیم. ‌متأسفانه در فوتبال تیمی که گل می‌زند، بازی را می‌برد و تیمی که اول گلزنی کند، استحقاق بیشتری برای پیشروی دارد. ما در نیمه اول گل خوردیم و با نتایجی که رقم خورد مجازات شدیم. منصفانه است بگوییم که باید در نیمه دوم گلزنی می‌کردیم و نتیجه صحیح این بازی باید مساوی می‌شد. فوتبال و واقعیت همین است و برای آنها (آمریکا) در دور دوم آرزوی موفقیت دارم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در واکنش به سوال خبرنگار پرتغالی مبنی بر اینکه نظرش درباره تهدیداتی که بازیکنان در صورت خوش رفتاری نکردن با آن روبه‌رو بودند، گفت: افتخار می‌کنم که مربی تیم ملی هستم. بازیکنان بسیار عالی هستند. من در گذشته مربی تیم‌هایی مانند چین، آمریکا، امارات و آفریقای جنوبی بودم و در حال حاضر تحسین خودم را برای بازیکنان ایران دارم. از بازیکنانم به خاطر تلاش برای آموزش و یادگیری متشکرم.

وی ادامه داد: در دنیا مشکلاتی وجود دارد و همیشه ممکن است از یک منبع نامعلومی مسائلی گفته شود و اگر منبعی بدون نام داشته باشید و اطلاعاتش را بدهیم، این چیزی که گفته شده احمقانه بوده! باید به این دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم عادت کنیم. ما داستان‌های مختلفی درباره تهدیداتی که بازیکنان دریافت کرده‌اند، شنیده‌ایم. چیزی که می‌توانم بگویم این است که به خاطر تیم خود کار می‌کنند و به خاطر مکالماتی که با هم داشتیم، بازیکنان شروع کردند دوباره لبخند بزنند و متوجه شدند مأموریت‌شان چیست و وقتی بازی می‌کنند برای کشور ایران است و خوشحالم بازی کردند و مفتخر شدند که برای تیم ملی کشورشان بازی کنند.

کی‌روش درباره اینکه او با دو جنگ داخل و خارج از زمین مواجه بود و امروز هم ترکیب تیم برنده مقابل ولز را به زمین فرستاد، اما تیمی در زمین بود که شامل فقر تاکتیکی بود و تیم برنده مقابل ولز را شاهد نبودیم و ایران بازی را باخت، گفت: من فکر می‌کنم که در نیمه دوم ما واکنش بسیار عالی مقابل تیمی که در کنفرانس قبلی هم گفته بودم که ثبات خوبی مقابل انگلیس و ولز داشته است، داشتیم. نظرم را گفتم که آمریکا بسیار تیم خوبی است و در دو بازی اول خود تیم موفقی بود و باعث تعجبم نشد که آنها مقابل ما همان‌طوری که مقابل ولز و انگلیس بازی کرده بود، ظاهر شدند.

سرمربی تیم ملی فوتبال با بیان اینکه تیمش در نیمه دوم بهتر بازی کرده است، یادآور شد: ما فرصت‌ها و شانس‌های بهتری برای گلزنی داشتیم و این مسئله رؤیای ما را به هم زد. هیچ شکی وجود ندارد که بازیکنان از نقطه‌نظر تعهد و اطمینان خاطر همه کارهای لازم در زمین فوتبال برای گلزنی را انجام دادند و به نظرم سخت نیست که ما مستحق گلزنی بودیم. در فوتبال هیچ‌گونه اگری وجود ندارد و نظر منصفانه‌ای بعد از باخت نیست. باید ببینیم واقعیت و حقیقت چیست. باید دوباره برگردیم و خودمان را بهتر آماده کنیم. باید روحیه و فکر خودمان را متوجه بازی کرده و سعی کنیم از کارمان تقدیر و احترام کسب کنیم.

وی افزود: در نیمه دوم باورم این بود که واکنش‌مان عالی بود، آنهم برابر تیمی که گفته بودم مقابل ولز و انگلیس بازی کرد، متفاوت بود. آمریکا همانطوری بازی کرد که برابر ولز و انگلیس بازی کرده بود با این حال ما به بازی برگشتیم و می‌خواستیم به رؤیای‌مان برسیم. بازیکنان هر آنچه که لازم بود، انجام دادند. ما استحقاق این را داشتیم که گل بزنیم. در فوتبال هیچ‌گونه اگری وجود ندارد. وقتی بازی تمام می‌شود باید بدانیم واقعیت چیست و باید بار دیگر خودمان را قوی‌تر کنیم و ادامه دهیم.‌ باید با کار کردن احترام کسب کنیم تا دنیا به ما اعتماد کند.

سرمربی تیم ملی فوتبال در واکنش به اینکه چرا تیمش آهسته کار را پیش برد، خاطرنشان کرد: چگونه می‌توانید شانه‌ای باشید که روی آن گریه کنند؟! مقابل انگلیس و ولز بازی آمریکا را نگاه می‌کردید، می‌گفتید که شانسی دارند. دیدید که آمریکا مقابل انگلیس و ولز چقدر تهاجمی بود. همچنین در نیمه اول مقابل ما هم اینطور بازی کرد و ما از این مسئله مطلع بودیم. ما با فشار زیاد کار کردیم. آمریکا در بازی با انگلیس سه کیلومتر بیشتر دویده بود. آمریکا بازیکنانی داشت که اجرای کار کمتری داشتند و همچنین در نیمه اول رقابت‌مان کمتر بود. این واضح بود. ما آهسته نبودیم، اما می‌خواستیم از بهترین استراتژی استفاده کنیم.

وی افزود: چند بازیکن ما آسیب دیدند و نتوانستیم کارمان را آنطور که باید پیش ببریم. در نیمه دوم کارمان را بررسی کردیم. وقتی مقابل تیمی بازی می‌کنید که مثل ماشین فراری سریع است، کاری که باید انجام دهید این است که شاه‌راه را ببندید و فضای مانور آنها را تقلیل دهید و همانطور که می‌توانستید ببینید، ما سه فرصت گلزنی هم داشتیم. در ناحیه گل این فرصت‌ها را مقابل آمریکا خلق کردیم، اما این فوتبال است و خدایان فوتبال کسانی هستند که گل می‌زنند و کسانی که گل نمی‌زنند، مجازات می‌شوند و حق انتخاب دیگری نیست.

کی‌روش تأکید کرد: بازیکنان من فداکاری زیادی انجام دادند و از هیچ چیزی برای پیروزی دریغ نکردند. می‌دانیم که آنها شرایط تمرین و بازی کردن‌شان مثل بقیه تیم‌های ملی نیست و ما آن شرایط را نداریم. وقتی که با آنها روزانه کار می‌کنم و می‌بینم که چقدر به کارشان علاقه دارند و ‌می‌خواهند کارشان را مهم کنند و نشان دهند ایران از فوتبال پشتیبانی می‌کند، خوشحال می‌شوم که ایران سهمی از این کار داشته باشد و نماینده فوتبال ایران باشم و نمی‌خواهم درباره چیزهای دیگر صحبت کنم. در سال 2014 و 2018 هم همین اتفاقات برای ما رخ داد، اما زندگی جلو می‌رود. بازی‌های بعدی می‌آید و چیزی که باید انجام دهیم این است که منتظر مسابقات دیگر باشیم و سعی کنیم بازی‌های بعد را ببریم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)