شنبه ۳ اسفند (۱۳:۵۹)

مرجع خبری پرسپولیس : دیروز برای پرسپولیس یک روز عادی نبود. ظاهر تمرین البته مثل همیشه بود اما کنجکاوی یکی، دو خبرنگار باعث شد که همه‌چیز از حالت عادی خارج و وضعیت فوق‌العاده اعلام شود، وضعیت سبز سبز بود. یک کیک بزرگ که روی آن عدد ۳۶ خودنمایی می‌کرد یعنی اینکه امروز روز تولد کریم باقری کاپیتان شایسته پرسپولیس و تیم‌ملی است. بعد از دقایقی بازیکنان فهمیدند و به او تبریک گفتند و بعد هم نوبت هواداران رسید که یکسره تا پایان تمرین او را تشویق کنند.
در ستایش ۳۶ سالگی اسطوره فوتبال ایران چه می‌توان گفت؟ گرچه ۳۶ سالگی سن و سالی دست‌نیافتنی برای بسیاری از بازیکنان فوتبال حتی در سراسر دنیاست اما به‌نظر می‌آید کریم باقری سال‌هاست که اکسیر جاودانگی را در فوتبال ایران یافته و آن را سرکشیده است.
«کاپیتان» بی‌شک در زمره بزرگ‌ترین‌های پرسپولیس است و می‌توان بی‌تشویش او را کامل‌ترین هافبک تاریخ فوتبال ایران دانست.
بازیکنی که اگرچه فوتبال را در زمین‌های خاکی تبریز شروع کرد اما خمیره استثنایی او خیلی زود به بار نشست و نامش در فهرست تیم‌ملی نوجوانان ایران قرار گرفت. از همان ۱۷ سالگی می‌شد حدس زد که چه ستاره کم‌نظیری در آسمان فوتبال ایران درخشیدن را آغاز کرده است. او از همان دوران در مقام یک بازیکن نجات‌بخش ظاهر شد و آنچنانکه از ۳۰متری دروازه جوانان سوریه را گشود و جوانان ایران را به مرحله بعد فرستاد همواره در همین قالب باقی ماند و حالا در ۳۶سالگی نیز همان است.
کریم باقری در ۳۵ سالگی با پرسپولیس قهرمان شد و تنها سه‌بار دروازه حریفان را گشود اما در ۳۶ سالگی او را در موقعیت متفاوت می‌بینیم. امسال آقا کریم گل‌های حساس سه امتیازی فراوانی به‌ثمر رسانده و حالا در جدول گلزنان نیز ۹ گله است. واقعا چه کسی فکرش را می‌کرد؟

جالبتر از آن اما حضور در تیم‌ملی است که به هنگام دعوت جای هیچ شک و شبهه‌ای را نیز باقی نگذاشت و حتی منتقدترین فرد نیز به علی دایی خرده نگرفت. گویی ۳۶ سالگی در طالع او سال بازگشت به اوج و دریافت هر چه بیشتر عنایت و الطاف خداوندی است.
 
کاپیتان پرسپولیس تفاوت‌های بسیاری با هم‌نسلان خود داشت و حالا فاصله بسیار بیشتری نیز با نسل جدید فوتبال دارد. کافیست به چهره و پوشش او خیره شوید. کریم باقری برخلاف همه بازیکنانی که روز بازی را با روز دامادی یکی می‌دانند همواره ظاهری ساده و بی‌پیرایه داشته است. در واقع جاودانگی حضور او در اذهان مردم نه به‌واسطه بزک و دوزک ظاهری، که به‌خاطر توانایی‌های عینی و صد البته به‌واسطه سیرت زیبای اوست. این تن شریف هرگز وارد عرصه‌های ناپسند و نادرست فوتبال نشده و خود را آلوده ظواهر آن نکرده است. مرد شماره ۶ ترکیب بی‌نظیری از صفاتی است که علی‌الظاهر ربطی به فوتبال ندارند. کریم باقری را هرگز به‌واسطه جاه‌طلبی‌های بی‌حد و حصر و رکوردشکنی‌های پی در پی نشناخته‌اند. او حتی در پاره‌ای از اوقات زندگی حرفه‌ای‌اش را در پیله‌ای از بی‌تفاوتی و بی‌خیالی سپری کرد که شاید حرص هوادارانش را نیز درآورد. بیهوده نیست که در ۳۶ سالگی همچنان از بی‌علاقگی‌اش به دنیای پرمخاطره و پردردسر مربیگری حرف می‌زند و انگار قهرمانی پرسپولیس در این فصل باید آرزوی غایی او در واپسین سال‌های حضورش در فوتبال تلقی کرد.
آقا کریم البته با اشتیاق از قهرمانی سخن می‌گوید و بدش نمی‌آید که یک بار دیگر هم که شده روی سکوی قهرمانی میکروفن در دست بگیرد و سرود فتح‌الفتوح را سردهد.
۸۴ بازی ملی و ۵۰ گل‌زده گرچه عددی رویایی و دست نیافتنی برای بسیاری از بازیکنان فوتبال ایران است اما برای کریم باقری این اعداد چندان اهمیتی ندارند. مهم لحظه‌ای است که توپ روی سر او جفت وجور می‌شود و دروازه امارات را فرو می‌ریزد تا برای دقایقی احساسات ۷۰ میلیون ایرانی را برانگیزد.
کریم باقری از جمله کسانی است که برایش عرض زندگی مهم تر از طول آن است. با همه این احوال تولدت مبارک آقا کریم…

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)