پروین: دست مهاجرانی را بوسیدم تا بزرگتر شوم / جای قطبی بودم می‌گفتم خداحافظ آقایان

مرجع خبری پرسپولیس : شرایط فرق کرده! این حرف را تقریبا همیشه از علی پروین می‌شنوید! با مرد چشم تیله‌ای در مورد همین جمله و درباره وضعیت دایی،‌ فدراسیون و… صحبت کردیم.

 

چشم تیله‌ای حرفهایش در همه موارد جذاب است چه وقتی که در مورد وضعیت موجود با رئیس‌جمهور سخن می‌گوید (که بازتاب فوق‌العاده‌ای داشت) و چه زمانی که در مورد مسائل کوچکتر سخن می‌گوید، این شما و این هم مصاحبه‌ای جزئی‌تر از علی پروین

* علی آقا این “شرایط فرق کرده” یعنی چه؟

– یعنی عوض شده! ما ۱۴ بازیکن مثل درخشان، پنجعلی، ناصر محمدخانی و… را دم درب هیأت فوتبال پیاده می‌کردیم می‌رفتند و سفید امضا می‌کردند و برمی‌گشتند اما حالا تا ۴۰۰ میلیون ندهی نمی‌آیند!

* یعنی همه چی شده پول؟

– کاشکی همه چی فقط پول شده بود! برخی مواقع بازیکن فوتبال امروزی می‌آید از کنارت رد می‌شود و خودش را می‌زند به آن راه! که یعنی ندیدمت! من در مسجد حشمت مهاجرانی را از دور دیدم،‌ رفتم تعظیم کردم و دستش را بوسیدم! من که کوچک نشدم! بزرگتر از بزرگ شدم اما حرمت را هم اینها فراموش کرده‌اند.

* محمد خودتان هم همینطور است؟

– به محمد گفته‌ام باید حرمت نگه دارد اما شرایط برای او سخت‌تر هم هست. ۲ روز پیش یک مطلب برایش نوشته بودند که او یک پورشه ۶۰۰ میلیونی زیرپایش انداخته! در حالی که قیمت اتومبیلش ۱۴۰ میلیون و مثل همه فوتبالیستهای دیگر  است. آخر آن مردم در شهرستان دور وقتی اینها را بخوانند چه می‌گویند؟ بازیکن کنار دستی‌اش چطور؟ وقتی می‌گویم شرایط سخت شده یعنی همین چیزها دیگر!

* ستاره شدن در تمام دنیا سختی‌های خاص خودش را  هم دارد دیگر! به هر حال نمی‌توانید فقط مزایایش را بردارید که؟

– بله ولی برخی مسائل را می‌توان درست کرد و لزومی ندارد به این شکل با آنها برخورد کرد.

* محمد چوب شما را هم می‌خورد البته علی آقا بازی‌اش می‌دهند می‌گویند پروین سفارش کرده! بازی‌اش نمی‌دهند می‌گویند به علی آقا لج کرده‌اند و بازی‌اش نمی‌دهند!

– به خودش هم گفته‌ام که باید آنقدر قوی باشد که حق خودش را بگیرد.

* در مورد دعوای علی دایی و فدراسیون فوتبال نظرات چیست علی آقا؟

– از حرف دایی خیلی خوشم آمد. او در برنامه ۹۰ گفت من کفاشیان را دوست دارم و یک جورهایی از وی عذرخواهی هم کرد. انشاءالله بزرگترها وسط کار را بگیرند و این مشکل را حل کنند اما فکر می‌کنم اگر کفاشیان می‌گفت نه آوردنش با من بود نه بردنش خیلی بزرگ می‌شد.

* برخی می‌گویند دایی نباید طلبش را از فدراسیون بگیرد، شما موافق هستید؟

– نه! حقش را باید بگیرد، خودش هم حرف خوبی زد. گفت ۳ تا راه دارد. اول اینکه پولش را بعد از اخراج بدهند، دوم اینکه توافق کنند و سوم اینکه شکایت شود! یک مربی در دنیای حرفه‌ای باید وضعیت خودش را بداند، نمی‌شود که به قول خودت فقط بخشی از ماجرا را جدا کرد! یعنی هم برکنارش کنند و با آبرویش بازی کنند و هم پولش را ندهند؟

* علی آقا در مورد پرسپولیس شایعاتی به گوش می‌رسید که شما برمی‌گردی؟

– اطلاعی ندارم!

* یعنی با شما اصلا صحبت نشده؟

– نه!

* این تیم ۵ ماه است که هیأت مدیره و مدیرعامل ندارد؟

– سکوت می‌کند.

* نظر شما در مورد افشین قطبی چیست؟

– باید حمایت کنند اینطوری که نمی‌شود کار کرد، هر روز یک مربی برایش بتراشند!

* به نظر می‌رسد انتخاب وی برای تیم ملی ایران از اول هم اشتباه بوده؟

– اون یک بحث دیگر است، به هر حال وقتی انتخابش کردی باید حمایتش کنی!

* عکس‌العمل قطبی هم در نوع خودش جالب بود! اگر شما بودید چه می‌کردید؟

– من بودم می‌گفتم خداحافظ آقایان!

* در مسابقات جام ملتهای ۲۰۰۷ ما یک اشتباه داشتیم که به نظر می‌رسد دوباره در حال تکرار آن هستیم و آن این بود که امیر قلعه‌نویی با نسلی پا به سن گذاشته و شکست خورده از جام‌جهانی و بی‌انگیزه به جام ملتها رفت و هم آنجا را باختیم و هم بعد از آن در راه جام‌جهانی به دلیل اینکه نسل جدید خام بود باز هم شکست خوردیم!

– مگر با این امنیت شغلی‌ها می‌توانست کار دیگری هم بکند؟ الان مربیان سفت فقط کلاه خودشان را نگه می‌دارند و تازه موفق هم نمی‌شوند! فکر می‌کنی حرفهای قبلی که گلایه‌ای بود به آقای احمدی‌نژاد منظور من چه بود؟ همین‌ها بود دیگه؟

* در مسابقات فوتبال جام ملتهای ۲۰۰۷ کره جنوبی تنها ۲ بازیکن جام‌جهانی را به همراه داشت و بقیه جوانترهایی بودند که باانگیزه می‌‌آمدند! نتیجه انگیزه بیشتر کره‌ای‌ها هم این بود که ایران را با آن همه لژیونر شکست دادند!

– خب جانشین نساخته‌ایم دیگر! به آنها نگاه نکن. کره جنوبی و ژاپن با سیستم جلو می‌روند. برنامه‌های بلندمدت دارند! با یک باخت که مربی عوض نمی‌کنند! درست انتخاب می‌کنند و پای انتخابشان می‌ایستند! شما ببین جای خود علی دایی ما چه کسی را داریم؟ بازیکن جانشین اینها باید حداقل ۷۰ درصدشان باشد که جانشین بشود دیگر؟ شما که نمی‌توانی علی دایی را برداری کسی را به جای او بگذاری که ۳۰ درصد اوست؟! اینکار بر چه اساسی درست است؟ مگر بازیکن ساخته‌ایم که حالا از او استفاده نکنیم و بگوییم اشتباه است؟ فوتبال ما به جای علی دایی چه کسی را ساخته است؟

* فرصت نداده‌ایم که بسازند؟

– تا ۵۰ سال دیگر هم کسی مثل دایی در ایران ساخته نمی‌شود! جانشین مهدوی‌کیا کیست و چقدر با او فاصله دارد؟

* خب کجا باید اینها را بسازیم؟

– در همین لیگ! در فوتبال ایران چند تا محسن عاشوری ساخته شده؟ این همه سال هم گذشته. به نظر من ما باید از پایه اینها را درست کنیم.

* علی آقا درست می‌گویی اما حالا که لیگ توان ساخت این بازیکنان را ندارد تیم ملی چرا درست برنامه‌ریزی نمی‌کند؟ ما الان علی کریمی را دوباره به تیم ملی دعوت کرده‌ایم تا در جام ملتها با ما باشد! در سال ۲۰۱۴ که دیگر علی کریمی نمی‌تواند برای تیم ملی ما فوتبال بازی کند! آن وقت جوانی که جانشین او شده هم هیچ کجا ساخته نشده و اعتماد به نفس ندارد! و باز هم در راه مقدماتی جام‌جهانی که برای ما مهمتر از همه چیز است می‌بازیم و می‌گوییم در این پست بازیکن نداریم!

– فردین معصومی می‌گوید: من تا زمانی کشتی می‌گیرم که یک نفر بتواند من را ببرند! راست می‌گه وقتی کسی او را نمی‌تواند ببرد چرا کشتی نگیره؟ شما باید کسی شبیه به علی کریمی داشته باشی که بدانی او در آینده می‌شود علی کریمی، آن وقت به او دور بدهی نه اینکه در تیم ملی را باز کنیم و آنجا را بکنیم آزمایشگاه!

* علی آقا آندو تیموریان و نکونام و… هم از همین لیگ آمدند و به اروپا رفتند! پس باید فضا هم به آنها بدهیم!

– آنها بودند اما حالا هم شما می‌بینی؟

* من نباید ببینیم، باید مربیان تیم ملی ببینند مثل برانکو که می‌دید!

– آن روزها قرار بود به جام‌جهانی برویم و بازیکنان یک دنیا انگیزه داشتند اما حالا آن انگیزه‌ها را نمی‌توانی ببینی! فعلا همه فقط به پول فکر می‌کنند و سلامتی خودشان! مربی تیم ملی که نباید ۳۲ تا بازیکن جدید بیاورد؟ تیم ملی یک بازی با قطر انجام داد، نیمه اول با یک تیم رفتیم تو زمین نیمه دوم با یک تیم دیگه! حتی گلر هم تعویض شد! این یعنی چه؟ چی رو می‌خواهی بفهمی با این همه تعویض؟ من این رو دارم می‌گم! راجرز رو یادته؟ ۱۳ تا آدم ۲۳ تا بازی انجام دادند! یعنی ۱۱ تا فیکس بودن ۲ تا تعویض! اصلا دیگه همه تیم می‌دونستن کی هست، کی نیست! ساعت ۸ شب قبل از بازی می‌آمد تیم رو ارنج می‌کرد با خیال راحت و می‌رفت! هرچه می‌گفتن این تیم اینجوری نیست، قهر می‌کنن و می‌روند! می‌گفت هر کی ناراحته بره! می‌دانی چرا شب ارنج می‌کرد؟ چون بازیکن با آرامش و با خیال راحت می‌رفت و می‌خوابید!

* این هم نمی‌شود که همیشه دور خودمان بچرخیم، بالاخره باید برنامه داشته باشیم دیگه ؟

– مثلا من بشوم مربی تیم ملی! تیم امید رو ببرم یک تورنمنت ساده! بازی اول ببازم، بازی دوم و سوم رو هم که ببازم یا مساوی کنم حتی خود شما هم شروع می‌کنید انتقاد کردن! بعد هم من را برمی‌دارند! کاری به این ندارند که چه برنامه‌ای داریم؟! مگه تو کره و ژاپن هم اینطوریه؟

* در بازی با تایلند که حتی نکونام و شجاعی را هم از اسپانیا دعوت کردند؟!

– چرا دعوت کردند؟ چون می‌خواستند نتیجه بگیرند چون اگر نتیجه نمی‌گرفتند، فردا یقه‌اشان را می‌گرفتند! یکی‌اش خود شما!

* نه، اگر تیم امید را می‌فرستاد ما روزنامه‌نگارها تحسینش هم می‌کردیم؟ شما قبول نداری اما من فکر می‌کنم تیم امید ما به دلیل انگیزه بیشتر از بازیکنان لژیونر ما آن بازی را راحت‌تر هم می‌برد! اما وقتی ما تیم ملی را با همه بزرگانش دعوت می‌کنیم تا مقابل تایلند بازی کنیم و اتفاقا کار به دقیقه ۹۰ هم می‌رسد معلوم است که صدای همه در می‌آید حتی در همان ورزشگاه هم مردم انتقاد می‌کنند!

– درست می گویی اما شرایط مهیا نیست و وقتی مهیا نیست چه کار باید کرد؟


این مصاحبه ادامه دارد …..

 

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)