دوشنبه ۲۱ بهمن (۱۳:۰۴)

مرجع خبری پرسپولیس : رئیس کمیته فنی باشگاه پرسپولیس گفت : تغییر سرمربی یک ریسک است که می تواند سرانجام مثبت یا منفی داشته باشد.

فریدون معینی پیرامون شرایط فعلی تیم فوتبال پرسپولیس و تغییراتی که در کادر فنی این تیم صورت گرفته، اظهار کرد: معتقدم شرایط و مشکلات فعلی تیم فوتبال پرسپولیس فقط بحث فنی نیست و نمی‌توان به طور قطع انتظار داشت که با تغییر سرمربی تیم، نتایج به سود آنها خواهد بود.
وی افزود: تنها بخشی از مشکلات موجود به وضعیت مربیگری تیم‌ برمی‌گردد و بخش مهم دیگر به خود مجموعه باشگاه مربوط می‌شود؛ فکر می‌کنم بحرانی که اکنون پرسپولیس را فرا گرفته در نتیجه مجموعه عوامل متعددی است که مهمترین آنها مصدومیت شدید چندین بازیکن کلیدی تیم بود.
وی گفت: پرسپولیس لیگ امسال را خوب شروع کرد و بازی‌های قابل قبولی را هم برابر حریفانی چون سایپا، پاس و… به نمایش گذاشت اما آسیب‌دیدگی شدید میثاق معمارزاده و پس از آن مهدی واعظی و البته مصدومیت خلیلی و بادامکی، لطمه جدی به روند این تیم زد؛ البته ممکن است عده‌ای بگویند سایر بازیکنان سالم پرسپولیس هم نفرات برجسته فوتبال ایران هستند، اما باید بدانیم که همیشه حضور مجموعه‌ای از بازیکنان برجسته عامل موفقیت تیم نیست؛ برای مثال آ.ث میلان زمانی بهترین بازیکنان را
جمع کرد اما در رقابت‌های همان سال یکی از کاندیدای سقوط به دسته پایین‌تر بود.

معینی ادامه داد: پرسپولیس اکنون خوب بازی نمی‌کند و معتقدم هنوز به مهارت‌های تیم لازم دست پیدا نکرده است. این مهارت‌ها در برخی مواقع به سرعت برای یک تیم حاصل می‌شود و زمانی هم دیر بدست آمده یا در نهایت دستخوش ناملایمات و شرایط موجود تیمی شده که اصلا حاصل نمی‌شود.
این کارشناس فوتبال افزود: دوراندیشی و پیش‌بینی واقعیات یکی از اصول اصلی مدیریت در باشگاه‌ها و تیم‌های مختلف است؛ بالاخره ممکن است بازیکنان همیشه سالم نباشند و باید پیش از هر حادثه شرایطی را پیش‌بینی کرد یا اینکه برنامه‌هایی برای مدیریت در مقاطع بحرانی و حساس در دست داشت.
وی با بیان اینکه تغییر سرمربی پرسپولیس در مقطع کنونی، یک ریسک بزرک است، گفت: معمولا انتظار می‌رود با انجام چنین تغییراتی به تیم شوک وارد شود اما باید پذیرفت که سرانجام قطعی این تغییرات مشخص نیست؛ اکنون می‌بینیم تیم برق با تعویض سرمربی خود همچنان شکست می‌خورد اما در مقابل سایپا با مایلی‌کهن موفق شده است.
معینی گفت: از بین رفتن مشکلات و قرار گرفتن در یک سیر صعودی نیاز به عمیق‌تر فکر کردن، با برنامه بودن، دوراندیشی و در نظر گرفتن واقعیات است که می‌طلبد در باشگاه بزرگی چون پرسپولیس لحاظ شود وگرنه نباید انتظار کسب موفقیتی بزرگ داشت. تغییر مربی شاید خوب باشد اما همه کار نیست و باید مسایل مهمتر دیگری چون نیروی انسانی، حل مشکلات مالی، هماهنگی بین‌ بخش‌های مختلف، انجام وظیفه هر فرد در جایگاه خودش را هم در نظر داشت و اینکه با جدیت روند جاری را کنترل و نظارت کرد. مشکلات در هر مجموعه‌ای باید در مسیر و با کمترین اتلاف وقت حل شود وگرنه بدون شک ما شاهد عمیق‌تر شدن آنها خواهیم بود.
وی افزود: برای مثال تیم بزرگی چون منچستر یونایتد اگر یک بازی را در لیگ برتر با شکست مواجه شود، در کمترین زمان علت و مشکلات عامل این شکست را شناسایی و رفع می‌کند؛ آنها پیش از شروع مسابقات شرایط مختلف را پیش‌بینی می‌کنند و الفبای مدیریت بحران را به خوبی می‌دانند اما متاسفانه در باشگاه‌های ورزشی ما دیده می‌شود که اکثر به دنبال وصله زدن هستیم و کار را با واقع‌بینی و برنامه‌ریزی به صورت بنیادین پی‌گیری نمی‌کنیم. فکر می‌کنم در تیمی مثل پرسپولیس اگر شرایط را در زمان‌های لازم کنترل می‌کردیم، چه بسا پیروانی می‌توانست با این تیم نتیجه بگیرد اما ما حالت‌های بحرانی را به سرعت و در زمان خود کنترل و دفع نکردیم.
معینی همچنین با بیان اینکه هنوز فرهنگ مشاوره در کشور ما جایی ندارد، گفت: متاسفانه بحث مشاوره خصوصا در بخش ورزش حضوری کم‌رنگ یا بی‌رنگ دارد؛ شنیدم که قرار است “تومیسلاو ایویچ” برای دادن مشاوره‌های فنی به مربیان پرسپولیس عازم این تیم است؛ این تصمیم بسیار خوبی بود اما به واقعیت تبدیل نشد. واقعیت این است که هنوز فرهنگ مشاوره در بخش ورزش و فوتبال ما جای خود را پیدا نکرده است؛ برای مثال “الکس فرگوسن” که مربی بسیار بزرگ و شناخته‌ شده‌ای در سطح فوتبال جهان است، جدای از دستیارانی که در تیم منچستر دارد، از چهار مشاوره حرفه‌ای هم برای تمامی مسابقات و برنامه‌های تیمش کمک می‌گیرد. این اصلا عیبی ندارد که ما از دیگران مشاوره و کمک بگیریم و سرانجام تصمیم نهایی با خودمان باشد.
وی افزود: در حال حاضر هم این رویه به طور طبیعی در باشگاه پرسپولیس هم وجود دارد و به اندازه کافی نسبت به بحث مشاوره توجه نمی‌شود. بنده رییس کمیته فنی باشگاه هستم و تنها در مواقعی که نظری از من خواسته شد، آن را بیان کردم. شکل کار ما به گونه‌ای است که هر زمان احساس نیاز شده و درخواستی باشد، صحبت‌ها و نظرات مختلف مطرح می‌شود.
رییس کمیته فنی پرسپولیس با رد هرگونه دخالتی در تصمیمات فنی این باشگاه، در این‌باره گفت: بنده هیچ‌ وقت در تصمیم‌گیری‌های فنی پرسپولیس دخالتی نداشتم چرا که اصلا کمیته فنی به خودی خود نمی‌تواند ایجاد تصمیم کند؛ باید مسوولان از ما بخواهند تا مسایل و صحبت‌هایی مطرح شود. کمیته کمک می‌کند تا راه هموار موفقیت تیم هموار شود اما معتقدم در جایگاه تعریف شده واقعی‌اش در فوتبال روز دنیا به آن شکل لازم فعال نیست.
معینی پیرامون حضور “وینگادا” در تیم پرسپولیس نیز اظهار کرد: شناخت زیادی از این مربی ندارم اما در همین حد هم فکر می‌کنم یک مربی باتجربه است که می‌تواند از این نظر کمک خوبی برای پرسپولیس باشد؛ در مجموع همان‌ طور که گفتم تاثیرات مربی بخشی از برطرف کردن موانع و تقویت تیم است و بخش اصلی دیگر به شرایط داخل مجموعه برمی‌گردد.

 

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)