چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۶:۳۶
تبلیغ داخلی

تبلیغات

تبلیغات

 |  ۱۵/ بهمن/ ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
  |   نظرات: ۳ نظر
1,263 نفر بازدید

به بهانه سالروز اولین برد چهار گله پرسپولیس / روزی که استقلال با همه بزرگانش ۴ تایی شد

پرسپولیس نیوز: پرسپولیس همواره تیمی بوده است که به دلیل ثبت رکوردها و دستیابی به حدنصاب‌های جدید و خلق بازی‌های حماسی از نمادهای مختلفی بهره برده است که عدد ۶ یکی از مشهورترین آنها است.

طبیعی بود هواداران پرسپولیس بعد از شهریور سال ۵۲ سراغ دیگر نماد خود یعنی ۴ را نگیرند. نمادی که در بهمن سال ۵۰، با زدن ۴ گل به استقلال، از آن پرسپولیس شد و امروز سالروز همان مسابقه طوفانی است.

 

سرخپوشان ایران در گذر سال‌ها و به ویژه دربی‌ها نمادها، اِلمان‌ها و حماسه‌های گوناگونی را خلق کرده‌اند که بعضی شهرت یافتند و بعضی نیز به جهت تعدد موارد کم‌تر مورد توجه قرار گرفتند.

*آرزوی آنها خاطره کهنه و خاک گرفته ما

عدد ۶ مشهورترین این نمادها است. روزی که پرسپولیس، ۶گل را درون دروازه استقلال جای داد طبیعی بود که دیگر پیروزی با ۴ گل جلوه خود را از دست بدهد. نتیجه ای که استقلال هیچ گاه به آن دست پیدا نکرد ولی سرخپوشان در تاریخ دربی ها دو بار آن را رقم زده اند. بازی ۶ تایی باعث شد که بازی ۴ تایی مغفول بماند. در واقع آن چه که برای رقیب دیرینه، یک خواسته و آرزوی تمام قد است برای خانواده بزرگ پرسپولیس، خاطره‌ای قدیمی  به حساب می آید.

*خاطره‌ای به قدمت ۴۸ سال

 حماسه‌ای که امروز سالروز آن است. گرد فراموشی سال‌ها روی آن نشسته بود. با آن ۶تا، کسی سراغ آن آتش بازی را نمی گرفت ولی این بازی ها بخشی از تاریخ فوتبال ایران هستند که کلانی بزرگ و ایرانپاک فقید و خوردبین  وفادار و دیگر سرخ ها، آن را رقم زده بودند.

ترکیب پرسپولیس:

هشتمین دربی پایتخت از سری مسابقات جام باشگاههای ایران (جام منطقه ای) به قضاوت داود حیدری در ورزشگاه امجدیه برگزار شد. پرسپولیس با ترکیب هادی طاووسی ، مهراب شاهرخی ، فریدون معینی ، ابراهیم آشتیانی ، عزت الله وطنخواه ، جعفر کاشانی ، صفر ایرانپاک ، علی پروین ، همایون بهزادی به عنوان کاپیتان (محمود خوردبین) ، حسین کلانی ، اصغر ادیبی به مصاف استقلالی رفت که رایکوف نامدار را به عنوان مربی روی نیمکتش و تعدادی زیادی بازیکن ملی پوش و اسمی  را در ترکیبش داشت.

آلن راجرز که دو سال بعد در دربی ۶تایی هم روی نیمکت پرسپولیس بود در این بازی سرخپوشان را هدایت می‌کرد.

ترکیب استقلال(تاج):

 ناصر حجازی (منصور رشیدی) ، اکبر کارگر جم ، مسعود معینی ، منصور پورحیدری ، علی جباری (کاپیتان) ، نصرالله عبداللهی (مسعود مژدهی)، عزت جانملکی ، غلامحسین مظلومی ، کارو حق وردیان ، جواد قراب،  علیرضا حاج قاسم (مهدی حاج محمد) نفراتی بودند که در دربی هشتم برای آبی ها به میدان رفتند.

کلانی؛ این عقاب تیز رو

در ادامه گزارش این بازی را به روایت آنچه در نشریات وقت به چاپ رسیده بود باز نشر می کنیم.

کلانی عقاب تیزرو و موطلایی سرخ پوشان بعد از ظهر دیروز در برابر بیش از ۳۵ هزار تماشاگر  بی قرار در امجدیه، آتشی را که خود با گل استثنایی و بی نظیرش در دقیقه ۴۲ مسابقه برای پرسپولیس بر افروخت با گلزنی در دقایق پایانی به اوج رسانید تا  این شور و شوق با پیروزی۴بر یک پرسپولیس برابر تیم مدعی تاج چند برابر شود.

از چندین روز پیش از این بازی تب این دیدار همه ایران را پر کرده بود و دیروز تماشاگران پرشور دو تیم سکوهای سرد و یخ زده امجدیه را لبریز از حضور خود کرده بودند. به راستی پیش بینی برای این مسابقه مشکل و غیر ممکن بوده، چون هر دو حریف نتایج خوبی کسب کرده  و آمادگی بالای خود را در این فصل از مسابقات باشگاهی کشور نشان داده و روزهای پیش از مسابقه را سخت‌تر از همیشه به تمرین و آماده شدن گذرانده بودند. مخصوصا اینکه رقابت سختی میان دو تیم برای گرفتن صدر جدول وجود داشت.

شرح گل‌ها:

گل اول:

گل اول بازی روی سانتر ابراهیم آشتیانی و ضربه استثنایی بغل پای راست کلانی در دقیقه ۴۳ وارد دروازه حجازی و تاج شد.

گل دوم:

صفر ایرانپاک آقای گل دربی پایتخت، در دقیقه ۵۶ با یک شلیک سهمگین بار دیگر دروازه تاج را باز کرد. شوت سر ضرب ایرانپاک از روی خط  ۱۸ قدم و با اشتباه محاسباتی ناصر حجازی وارد دروازه این تیم شد.

گل سوم:

علی جباری یکی از گل های خورده تاج را جبران می کند اما محمود خوردبین یار تعویضی پرسپولیس که در دقیقه ۱۷ جانشین بهزادی مصدوم شده بود در دقیقه ۷۵ روی کرنر حسین کلانی، گل سوم را به ثمر رساند.

گل چهارم:

 در دقیقه ۹۰ بازی هم کلانی روی یک ضد حمله سریع و فرار دیدنی زننده گل دوم خود و چهارم پرسپولیس شد تا سرخپوشان سنگین ترین شکست استقلال را در سالهای ابتدایی دهه ۵۰ رقم زده باشند.

 قهرمانی  پرسپولیس و سومی استقلال

نکته قابل توجه این بازی تعویض زنده یاد حجازی در دقیقه ۶۸ و حضور رشیدی به جای او بود. اما این بازیکن هم به مانند حجازی دو بار دروازه اش باز شد و نتوانست مانع از شکست سنگین تیمش باشد. پرسپولیس با شکست استقلال در این دیدار توانست برای ششمین بار در طول مسابقات صدرنشین جدول بازیها شود. سرخپوشان که تیم پرقدرتی در آن سال داشتند، اغلب بازیهای خود را با نتایج پرگل پیروز شدند. شاگردان راجرز در پایان فصل مقتدرانه و با ۱۳ برد و تنها یک باخت و کسب ۲۶ امتیاز مقتدرانه به قهرمانی  رسیدند. تیم استقلال نیز به مقام سوم رسید!

روزی که پرسپولیس نمی‌خواست بیشتر از ۴ گل بزند

پرسپولیس البته پیروزی با ۴ گل را سال ها بعد در ۲۷ فروردین سال ۱۳۹۵ تکرار کرد. روزی که مهدی طارمی، رامین رضاییان و محسن سلمان گلزنی کردند. آن روز به نظر می رسید که بازیکنان خودشان هم تمایل نداشتند بعد از گل چهارم ، گل دیگری بزنند. گویی تاکیدی وجود داشت برای این که یادآوری کند نماد ۴ هم برای پرسپولیس است. مثل ۶، مثل ۱۰ و ۳ در بازی که ایمون زاید، ۳ گل به ثمر رساند. مثل ۹ برای دربی ۹ نفره، مثل ۷ که بیشترین تعداد گل زده یک نفر در بازی های دربی است و توسط صفر ایرانپاک فقید ثبت شد.مثل ده که نماد‌بردهای ده نفره پرسپولیس است.

تبلیغات زیر خبر پاپ کل اخبار

 


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

3 Responses to “به بهانه سالروز اولین برد چهار گله پرسپولیس / روزی که استقلال با همه بزرگانش ۴ تایی شد”

 1. hji گفت:

  ۰

  ۰

  درود به شرف همتون…

 2. John گفت:

  ۰

  ۰

  جاتون خالی من و دوستانم اونجا بودیم. پشت دروازه، نزدیک تاجیا،زیر ساعت جدید . از ۸ صبح رفتیم. هوا سرد بود. پاهام یخ زده بود، گلها هنوز یادمه. گل کلانی و ایرانپاک عالی بود. حجازی که دو گل خورد، رشیدی اومد. اخر بازی، تاجیا شروع به فحاشی و اجر و سنگ اندازی کردن بطوری که بازی کنان نمی تونستن برن رختکن، خلاصه سربازهای مستقر هجوم بردن تو جمعیت و همه شون روتارومار کردن، دیدم که با باتومهای چوبی حسابی زدنشون. در ضمن گل جباری از ضربه ازاد بود که دفاع باز بود. ولی اثری در روند بازی نداشت. پرسپولیس هر کار خواست کرد اونروز. یادش بخیر، من عاشق کلانی بودم.

آمار بازدید:

بازدید امروز: 17397 بازدید

بازدید دیروز: 35670 بازدید

بازدید کل : 22430418 بازدید

افراد آنلاین: 5 نفر