سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۴:۱۰
بالا داخلی سه
 |  ۶/ آذر/ ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۷
  |   نظرات: ۱۶ نظر
5,876 نفر بازدید

محاسبات ریاضی، هندسی و معماری هواداران پرسپولیس در تائید آفساید بودن گل تراکتورسازی

پرسپولیس نیوز: هواداران پرسپولیس پس از اقدام خارج از عادت برنامه ۹۰ که دوشنبه شب انجام شد، نسبت به ارائه مستندات علمی در نقض ادعای مطرح شده در تائید نظر کارشناسان داوری که بازیکن تراکتورسازی را در منطقه آفساید اعلام کردند، پرداختند. 

برنامه ۹۰ دوشنبه شب در کارشناسی داوری بازی پرسپولیس – تراکتورسازی به اقدامی دست زد که خارج از عادت معمول این برنامه بود و کمتر شاهد آن بودیم. این میزان از تلاش برای هواداران پرسپولیس سوال برانگیز شد که در این ارتباط جدای از واکنش‌های صورت گرفته در شبکه‌های اجتماعی، تماس‌های زیادی از سوی هواداران با باشگاه پرسپولیس صورت گرفت.

در این میان، تعدادی از هواداران به اعتراض اکتفا نکرده و با توجه به تخصص‌هایی که داشته‌اند، مطالب و ادله خود مستند بر پایه اصول علمی را ارسال کردند.

به این ترتیب، تصمیم گرفته شد، بعضی از این موارد منعکس شود.

یکی از هواداران، در توضیحات خود چنین می‌آورد: قاعده این است که ما در یک تصویر هر قدر به سمت نقطه گریز می‌رویم، باید فواصل کمتر و کمتر شود. حالا اگر خط فرضی را کنار بگذاریم و خط واقعی یعنی خط هجده قدم را در نظر بگیریم، یک نکته روشن می‌شود. اینکه با توجه به قاعده فوق، فاصله بازیکن تراکتورسازی با خط هجده قدم نسبت به فاصله شجاع خلیل‌زاده تا هجده قدم کمتر یا حتی برابر که هیچ، بلکه بیشتر هم شده است و این امر نشان می‌دهد او نسبت به خط هجده قدم دورتر و نسبت به دروازه، جلوتر از مدافع پرسپولیس قرار دارد.

حال اگر بخواهیم از فناوری‌ها استفاده کنیم باز هم یک اصل باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد که در برنامه ۹۰ از آن غافل شده‌اند. ما با یک فضای دو بُعدی سر و کار نداریم. باید سه بُعد از فضا را در این معادله قرار بدهیم که از اصول ریاضی و هندسه است.

در این صحنه همانطور که در برنامه ۹۰ اشاره شد، ملاک خط آفساید پای چپ شجاع خلیل‌زاده روی زمین است. بر اساس علم ریاضی و محاسبات هندسی باید در این ارزیابی، موقعیت دست چپ احسان حاج صفی نه در فضا بلکه روی زمین و در موقعیت یکسان در نظر گرفته شود که نتیجه را تغییر می‌دهد. این در حالی است که در برنامه ۹۰ موقعیت دست در بُعد دیگری ملاک قرار داده شد. ضمن آنکه برنامه‌های کامپیوتری به راحتی این موارد را محاسبه می‌کنند.

در این ارتباط یکی از مهندسان معماری با رسم تصویر روی کاغذ و ارسال آن مطلب را به شکل ساده‌ای توضیح می‌دهد.

وی اینگونه می‌گوید: هر دانشجوی معماری این اصل بدیهی را می‌داند که دو جسم در دو ارتفاع متفاوت را نمی‌توان روی یک خط پرسپکتیو مورد سنجش قرار داد.

در واقع ابتدا باید نقطه مورد نظر در ارتفاع که در این جا دست و شانه احسان حاج صفی را روی زمین و برابر با نقطه هدف که در اینجا پای شجاع خلیل‌زاده است، بدست آورد، پس از آن، خط پرسپکتیو را ترسیم می‌کنیم. در این صحنه وقتی این اصول را رعایت می‌کنیم، وقوع آفساید قطعی است و در واقع آنچه که از آن به عنوان خطای دید یاد شد، نه خطای دید، بلکه یک تشخیص درست بصری است.

تبلیغات زیر خبر پاپ کل اخبار

 


ads


این مطلب را به اشتراک بگذارید sms whatsapp

16 Responses to “محاسبات ریاضی، هندسی و معماری هواداران پرسپولیس در تائید آفساید بودن گل تراکتورسازی”

 1. مجتبی گفت:

  ۰

  ۰

  سلام خدمت همه ی طرفدارای گلم.تهشو بهتون بگم عزیزانم.سخته بخوان قبول کنن ۹۰درصد مردم ایران پرسپولیسی هستن.دارن میسوزن بابا.باید ی رقیب بزارن جا بمونه برا این تیم پر طرفدار.خوب مجبورن.

 2. این قرمزمنه۱۹ گفت:

  ۰

  ۰

  یه صدای ماندگار از یک هم وطن بی شیله پیله آذری رو به یاد بیارین که میگفت:وقتی پخش میکرد نظر سنجیو فردوپوس چرا میخند؟!!!!
  این هم وطن عزیزمون با سادگی تمام و از عمق وجودش این حرفو زد ولی از اون موقع دهان فردوپوس رو نسبت به تیمش گل گرفت و ایشون هیچ وقت به موضوعات باشگاه تراکتور که کم نبوده و نیست ورود نمیکنه.حداکثر اشاره ای میکنه بعد خودشم چون مهندسه ماله کشی میکنه!!!!خجالت آوره جناب فردپوس…

 3. رضا گفت:

  ۲۰

  ۲

  فقط من موندم، چشم که ساخته خداست عادل میگه خطای دید، بعد آون خطکش و کاغذ خودش درسته متاسفم برای اقای فردوسی پور
  یعنی خودت از خدا بالاتر میدونی، به گفته دوستمون تشخیص درست بصری است

 4. فقط پرسپولیس گفت:

  ۱۷

  ۰

  با قوانین و معادلات فیزیک هم میتونن نیروی وارد شده به پای شایان مصلح هم محاسبه کنن.. چطور کارشناس همینطوری میگه شدت خطا زیاد نبوده. درضمن چه آفساید بوده چه نبوده همینکه هوادارای احمق اون تیم بی افتخار جای خالی شدن کافیه.. ما نیم فصل دوم که تقویت شدیم دهن همه رو گل میگیریم

 5. پرسپولیس قهرمان. گفت:

  ۲۴

  ۰

  حتی در VARهم فقط ظاهر خطا را در نظر میگیرن که صحنه گل هزار بار نمایش داده شد و آفساید بود.فیفا هم به ظاهر بسنده میکنه و پرسپکتیو و این مزخرفات ظالم کیروشی پور محلی از اعراب نداره…ایشون مثل همیشه ساپورتش کردن که حاشیه درست کنه برای پرسپولیس…اگه عرضه داری یه بار فقط یه بار زوم کن رو سوراختور بعد ببین چه به روزت میارن برنامه ۹۰ رو هم ازش میگیرن..کجای قوانین فیفا به جز VAR به این خزعبلاتی که ایشون میگه توجه میکنن..وقاحت هم حدی داره!!!!

 6. پرسپولیس گفت:

  ۲۰

  ۰

  دمتون گرم.مه و خورشید فلک در کارن که هر طور شده نذارن پرسپولیس موفق بشه و در قهرمانی هتریک کنه.
  ولی به کوری چشم همتون ما تا اخر پشت پرسپولیس هستیم.اجازه هم به هیچکس نمیدهیم بخواد توی این تیم خلل ایجاد کنه.

 7. Sajad گفت:

  ۲۰

  ۰

  به قول رفعتی با خط کش و ریاضیات که نمیشه فوتبالو داوری کرد که!!! چه بساطیه این؟؟؟ برا بقیه تیمها هم سینوس کسینوس و پرسپکتیو انجام میدن؟؟؟؟؟!! صحنه ای که هم گزارشگر بازی حین بازی و هم کمک داور و هم اکثر کارشناسان( حدود ۸۰درصد کارشناسان)میگن آفسایده تکلیفش معلومه، اگه قرار باشه با پرسپکتیو داوریای بعد بازی رو آنالیز کرد که ۹۰درصد پرچمای کمک داورا رو هواست

 8. محمد شفیعی گفت:

  ۱۶

  ۰

  ما پرسپولیسی ها با سواد ترین آدم های دنیاییم.دمتون گرم

 9. فرزاد گفت:

  ۹

  ۰

  عادل استقلالی همین

 10. اكبر گفت:

  ۱۲

  ۰

  آقاى فردوسى پور بهتر است درمسایل علمى که در تخصصشان نیست دخالت نکنند پرسپکتیو یک رسم سه بعدى میباشد و نمیتوانید فقط در یک صفحه X Y از آن استنباط درست انجام داد . در هر حال مواردذیل در برنامه ٩٠ مد نظر قرار نگرفت .
  ١ – علت موازى نبودن خطوط دید از یک دوربین میباشد
  ٢ – ارتفاع نصب دوربین در اینگونه رسم وبدست آوردن نقطه صفر صفحه محاسبه نشده است
  ٣ – از تصویر بردارى حد اقل دو دوربین با ارتفاع متفاوت ومیکس آن میتون در مورد فضاى سه بعدى اظهار نظر نمود
  ۴ – بهتراست تا نصب دوربینهاى پیشرفت از اینگونه کارهاى عیر علمى پرهیز شده وفقط نظر کمک داورانى که در محل مناسب قرار دارند پذیرفت
  ۵ – براى اظهار نظر در مورد بحث شبه علمى نىازى به کارشناس داورى نیست کافى بود از یکى از متخصصان پرسپکتیو سوال شود

 11. Sajad 4610 گفت:

  ۱۳

  ۰

  هر آدم کوری میفهمه آفساید بود آقای چشم قشنگ

 12. Sajad 4610 گفت:

  ۱۱

  ۰

  کاملا تابلو آفسایده اگه دقت کنین فاصله بین شجاع با خط جریمه یه بازیکن به زحمت جا بشه. ولی فاصله بین مهاجم و خط جریمه، یه دفاع راحت قرار گرفته هنوز هم جا خالی هستش دیگه اینگه خط کش و گونیا لازم نداره عادل جان با اون چشم چپت

 13. Hossein. A گفت:

  ۱۰

  ۰

  من موندم صحنه به این تابلویی که نیم بدن بالای حاجی صفی توی افسایدبوده وهمه کار‌شناسان درباره افسایدبودنش اتفاق نظردارندچجوری عادل میادباخط کش ومحاسبه پرسپکتیو، تصمیم درست کمک داوروکارشناسان داوری روزیرسوال میبره؟! ازاون بدترکارشناس داوری برنامه است که بااراجیف محاسباتی عادل قانع میشه ومیگه اگه ویدیوچک بودگل سالم اعلام می‌شددر صورتیکه صحنه چندین بار نشون داده شد هردفعه همه گفتندافسایده.

 14. نصیر گفت:

  ۱۰

  ۰

  بنده خودم لیسانس رو عمران خونده بودم اما باید بگم اصولا صلب یا جامد فرض کردن یک انسان و رسم خطوط پرسپکتیو با کالیبره کردن صفحه اصولا حرکت حرفه ای نیست یک انسان به هیچ عنوان یک جسم صلب نیست و بین کف پا تا نوک سر اون بعضا تا دو متر می تونه کش بیاد و حالت الاستیک و کشسانی داشته باشه آنهم در حال دویدن! این رو بدونید از هر زاویه ای و مبدا قرار دادن هر خطی میشه به نتیجه متفاوتی رسید خیلی ها هم از بزرگان داوری در دنیا این صحنه ها رو قضاوت نمی کنن و به داور می سپارن..فردوسی پور هم که مشخصه به عنوان یک مجری دولتی محدودیت های خودش رو داره همانطور که به حضور دو پرچم دیگه در ورزشگاه اشاره نمی کنه بحرحال خیلی دوست داره لیسانس معماری که خونده و نقشه هایی که کشیده یه جایی به کارش بیاد بحرحال نقشه کشی قدیم کار خیلی سختی بوده آنهم با دست و شابلون…

 15. ششلول گفت:

  ۳۵

  ۰

  خوب است که عادل براى اثبات بى نظرى خود، اشتباهات فاحش و غیر قابل انکار داورى را که بیش از همه تیمها به ضرر پرسپولیس اتفاق مى افتد هم به همین صورت موشکافى کند. در مورد این صحنه حتى با فرض بى حرکت بودن بازیکنان در هنگام ارسال توپ، باز هم بین داورها اختلاف نظر است. ولى واقعیت این است که در هنگام ارسال توپ ، حاج صفى با سرعت در حال دویدن و نزدیک شدن به دروازه بود و همینکه شجاعى به توپ ضربه زد، در کسرى از ثانیه حاج صفى به چشم کمک داور در آفساید قرار گرفت. لذا اگر عادل هم جاى کمک داور بود حتماً آفساید مى گرفت.

 16. تیم مردمی گفت:

  ۶۴

  ۰

  دم مهندس های پرسپولیسی گرم

آمار بازدید:

بازدید امروز: 23077 بازدید

بازدید دیروز: 67996 بازدید

بازدید کل : 11159523 بازدید

افراد آنلاین: 12 نفر