پیشکسوت تیم ملی گفت: رونالدو قبل از آنکه ستاره‌ای مورد توجه باشد، رقیب پرسپولیس بود و باید به چشم رقیبی سرسخت و آماده به او نگاه می‌کردند.

فرزاد آشوبی در گفت‌وگو با آنا، در خصوص عملکرد نمایندگان ایران در هفته اول لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۳ اظهار داشت: نتایجی که به دست آوردیم مسلماً در مورد تمامی تیم‌های کشورمان مورد انتظار هواداران نبود. نساجی مازندران در مصاف با حریف هندی با شایستگی به پیروزی رسید. انتظاری هم جز از این از تیم سید مهدی رحمتی نداشتیم، چون فوتبال هند فرسنگ‌ها از فوتبال ما دور است و باید بتوانیم برابر نمایندگان این کشور نتایج بسیار خوبی بگیریم. خوشبختانه نساجی بسیار بهتر از بمبئی سیتی بازی کرد و توانست در خانه این حریف سه امتیاز بگیرد تا با قدرت و روحیه بیشتری آماده دیدار با دیگر تیم‌های گروه خود شود.

وی افزود: تیم سپاهان نتوانست انتظارات را برآورده کند. نیروی هوایی عراق به‌مراتب تیم بهتری نسبت به حریف نساجی بود، ولی سپاهان با توجه به کادر فنی قوی خود و بازیکنان بسیار خوبی که در اختیار دارد، برای من تعجب‌آور بود که نتوانست در عراق برنده شود. یک امتیاز در خانه حریف ارزشمند است، ولی سپاهان توانایی آن را داشت تا بتواند نیروی هوایی را از پیش رو بردارد. با این حال بهترین تیم‌های جهان هم ممکن است در مسابقه‌ای روزشان نباشد و نتیجه مورد انتظار را به دست نیاورند؛ بنابراین باید منتظر ادامه بازی‌های سپاهان بود و قطعاً این تیم هم بازی‌های سختی در ادامه کار خواهد داشت.

پیشکسوت سرخابی خاطرنشان کرد: پرسپولیس در حالی نتیجه را به النصر واگذار کرد که می‌توانست چنین اتفاقی برای این تیم رخ ندهد. توجه بیش از حد به کریستیانو رونالدو باعث شد تا روند بازی به سمتی برود که انتظار کسب امتیاز برای بهترین تیم کشورمان را نداشته باشیم. البته مصدومیت مهدی ترابی در دقایق آغازین مسابقه و در اوایل نیمه دوم اخراج میلاد سرلک در شکست پرسپولیس تأثیرگذار بود. یحیی گل‌محمدی می‌توانست پس از مصدومیت ترابی، تعویض بهتری داشته باشد و شهاب زاهدی را به‌عنوان یار جانشین به زمین نفرستد. امید عالیشاه و یاسین سلمانی گزینه‌های بسیار بهتری برای جایگزینی بودند و جنس فوتبال آن‌ها شباهت بیشتری به ترابی مصدوم داشت. نتیجه جالبی گرفته نشد و این اتفاق در حالی رقم خورد که نماینده ما پتانسیل آن را داشت تا در این بازی مهم بازنده نباشد.

رونالدو باخت هم داده

وی یادآور شد: آنچه بیش از اندازه عجیب است توجه بیش از اندازه به رونالدو از زمان ورود به ایران تا زمان برگزاری و اتمام مسابقه بود. قطعاً رونالدو ستاره‌ای بین‌المللی و بی‌نظیر است که سالیان زیادی توانسته مخاطبان علاقه‌مند به فوتبال را مجذوب توانایی‌هایش کند، ولی قبل از آنکه تمامی این نکات در مورد او مطرح باشد باید به این نکته توجه می‌شد که او در تیم رقیب پرسپولیس حضور دارد و همه تلاشش را برای برتری تیمش خواهد کرد. همان‌طور که در تیم‌های منچستریونایتد، رئال مادرید و یوونتوس با همه وجودش بازی کرد. پس نگاه به این ستاره ناب فوتبال جهان باید نگاه به یک رقیب سرسخت و آماده باشد که باید با او در زمین مسابقه جنگید و مبارزه کرد تا بتوان خودش و تیمش را شکست داد نه اینکه آن‌قدر به او توجه شود که تمرکز، آرامش و حداکثر انرژی را از تیم پرسپولیس سلب کرد و چون نامش رونالدو است پس باید به او باخت. رونالدو با پیراهن تمامی تیم‌هایی که بازی کرده باخت هم داده و هیچ‌گاه قبل از شروع مسابقه برنده نبوده است.

رونالدو یک برند اقتصادی است

آشوبی با بیان این نکته که ضعف‌های بزرگ ساختاری و سخت‌افزاری که داشتیم در زمان حضور تیم النصر در ایران توی ذوق زد، تصریح کرد: از زمان ورود تیم النصر به ایران شاهد بی‌نظمی بسیار زیادی در مراسم استقبال از کریستیانو رونالدو بودیم و این موضوع در هتل ادامه پیدا کرد. مدیرانی که گفتند انتظار چنین استقبالی را از رونالدو نداشتیم شاید به خاطر آن است که فوتبال را نمی‌شناسند و قادر نیستند توجه جهانی و داخلی را به این ورزش درک کنند. رونالدو فارغ از اینکه فوتبالیست بسیار نامداری است، یک برند اقتصادی و اجتماعی هم شمرده می‌شود. حضور او و دیگر چهره‌های مطرح فوتبال جهان در هر کشوری با استقبال زیادی مواجه شده و در ایران هم نیازمند پیش‌بینی‌های دقیق‌تری بود. به نظرم طرح این موضوع که انتظار چنین استقبالی را نداشتیم فقط یک توجیه است، چون بار‌ها و بار‌ها شاهدی این قبیل بی‌برنامگی‌ها بوده‌ایم.

پرسپولیس عملکرد بدی نداشت

پیشکسوت تیم ملی فوتبال با اشاره به وضعیت اسفبار زمین چمن ورزشگاه آزادی تأکید کرد: کیفیت بد چمن ورزشگاه آزادی یک آبروریزی بین‌المللی بود. چطور بعد از این همه مدت یک چمن با شرایط استاندارد و مطلوب در اختیار این ورزشگاه نیست گویای آن است که نیازمند تفکرات به‌‌روزتر و حرفه‌ای‌تری هستیم. پرسپولیس با وجود آنکه تمرکز و انرژی کافی را برای بازی با النصر نداشت، ولی با آن شرایط هم عملکرد بدی نداشت و اگر مصدومیت ترابی و اخراج سرلک پیش نمی‌آمد، نتیجه بهتری می‌گرفت. بازی در زمین چمن بی‌کیفیت برای هر تیمی ایجاد مشکل می‌کند. پرسپولیس جزء معدود تیم‌های ماست که فوتبال را از زمین خودی آغاز می‌کند و با بازی‌سازی روی زمین به دروازه حریفان می‌رسد. کیفیت بد چمن ورزشگاه آزادی مزید بر علت شد تا پرسپولیس نتیجه نگیرد، چون مدل بازی این تیم به زمین چمن باکیفیت نیاز دارد.

بهترین ورزشگاه کشور زمین چمن استاندارد ندارد

وی افزود: مدعی این هستیم که ورزشگاه آزادی بهترین ورزشگاه فوتبال کشور است. این بهترین ورزشگاه با چه وضعیت مدیریتی روبه‌رو شده که بازسازی و مرمت سکو‌های آن مدت بسیار زیادی طول کشیده و و به پروژه‌ای زمان‌بر مبدل شده است. می‌شود با مدیریت قوی این مشکل را حل کرد، ولی به شکلی مدیریت‌شده که بهترین ورزشگاه کشور از داشتن زمین چمن با کیفیت مطلوب و استاندارد محروم است و نمی‌توانیم زمینی با کیفیت مورد قبول همگان در اختیار تیم ملی کشورمان و معتبرترین مسابقات باشگاهی آسیا بگذاریم. واضح است در این زمینه قصور، بی‌توجهی و بی‌تخصصی رخ داده است. وضعیتی ایجاد شده که بازتاب بین‌المللی پیدا کرده و مشخص نیست چه زمانی وضعیت چمن این ورزشگاه استاندارد می‌شود.

لغو بازی‌های لیگ کمک به تیم های رقیب است

آشوبی در خصوص لغو هفته ششم لیگ برتر فوتبال ایران و اینکه سه نماینده ما در لیگ قهرمانان آسیا در فاصله دو هفته تا بازی‌های هفته دوم هیچ مسابقه داخلی ندارند، تصریح کرد: علامت سؤال بزرگی ایجاد شده است. وقتی دو هفته فاصله است لغو کردن یک هفته از مسابقات و عملاً گرفتن فرصت بازی در لیگ داخلی از تیم‌ها، کمک به تیم‌های حریف است و هیچ منطق و توجیهی ندارد. رقبا طبق روال و برنامه در شرایط مسابقه هستند و دو بازی برگزار می‌کنند و ما با یک تصمیم خلق‌الساعه بازی‌ها را لغو می‌کنیم. خیلی سخت است فکر کنید تا منطق فوتبالی برای چنین تصمیمی پیدا کنید. برای تیم‌ها و مربیان بودن در جو مسابقات باعث می‌شود تا در فرمت و قالب ایدئال و مطلوب باقی بمانند. سخت است درک این موضوع و باید دلایل لغو واضح و مشخص بیان شود.

نماینده‌های‌ ایران را در موضع ضعف گذاشتیم

وی افزود: لغو بازی‌ها باعث می‌شود تا نماینده‌های خود را در موضع ضعف قرار دهیم. حتی ممکن است در مسیر موفقیت نمایندگان کشورمان خلل ایجاد کند. ایده منطقی ورزشی برای لغو بازی‌ها وجود ندارد. فشردگی و تداخل برنامه مسابقات نمایندگان کشورمان و سایر تیم‌های دارای سهمیه در تیم ملی امید در لیگ قهرمانان آسیا و بازی‌های آسیای هانگژو با رقابت‌های لیگ ارتباطی با لغو مسابقات ندارد. مگر کشور‌های دیگر که درگیر چنین مسابقاتی هستند، بازی‌های داخلی را لغو کرده‌اند؟ چنین دلیلی منطقی نیست و به نمایندگان آسیایی ما لطمه می‌زند. با چنین تصمیمی قطعاً به روند آمادگی تیم‌های خود ضربه زدیم و به تیم‌های رقیب کمک کرده‌ایم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)