تعداد سهمیه‌های ایران در فصل آینده لیگ نخبگان آسیا به‌صورت رسمی کاهش یافت.

پرونده مسابقات فوتبال باشگاهی قاره آسیا در فصل 24-2023 با قهرمانی تیم‌های سنترال کوست مراینرز استرالیا و العین امارات در رقابت‌های AFC CUP و لیگ قهرمانان آسیا بسته شد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در پایان مسابقات این فصل، رده‌بندی امتیازی کشورها بر مبنای عملکرد نمایندگان آنها در هشت فصل اخیر بازی‌های باشگاهی آسیا را منتشر کرد که ایران با کسب 68.640 امتیاز، در جایگاه ششم این رده‌بندی قرار دارد. عربستان، ژاپن، کره جنوبی، امارات و قطر در رتبه‌های اول تا پنجم رده‌بندی ایستاده‌اند.

سهمیه تیم‌ها برای فصل آینده فوتبال باشگاهی آسیا نیز بر مبنای همین رده‌بندی تعیین می‌شود. مطابق اعلام AFC، ایران در فصل 26-2025 لیگ نخبگان آسیا دارای 1+1 سهمیه خواهد بود. به این ترتیب یک تیم از کشورمان در مرحله گروهی لیگ نخبگان شرکت می‌کند و تیم دیگری از ایران، بخت خود برای حضور در لیگ نخبگان را در مرحله پلی‌آف این مسابقات می‌آزماید. کشورمان یک سهمیه هم در سطح دوم فوتبال باشگاهی آسیا (لیگ قهرمانان آسیای 2) خواهد داشت.

عربستان و ژاپن با کسب سه سهمیه مستقیم لیگ نخبگان و یک سهمیه در لیگ قهرمانان 2، گوی سبقت را از در این زمینه از سایر کشورها ربوده‌اند. امارات، قطر، کره جنوبی و چین هم 1+2 سهمیه در لیگ نخبگان و یک سهمیه در لیگ قهرمانان 2 کسب کرده‌اند.

ایران در فصل 25-2024 مسابقات باشگاهی آسیا دارای دو سهمیه مستقیم و یک سهمیه در مرحله پلی‌آف لیگ نخبگان خواهد بود. یک تیم از کشورمان هم در لیگ قهرمانان آسیای 2 شرکت می‌کند. به این ترتیب، یک سهمیه فوتبال ایران در رقابت‌های باشگاهی قاره کهن که به لیگ نخبگان آسیا مربوط می‌شود، کاهش می‌یابد.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)