رئیس فدراسیون فوتبال گفت: امسال این قانون را مصوب کرده‌ایم که آپشن هر بازیکنی بیست درصد قراردادش باشد.

مهدی تاج در نشست با روسای کانون مشوقین باشگاه‌ها و لیدرهای فوتبال با اشاره به قوانین جدید نقل‌وانتقالاتی فوتبال ایران، اظهار داشت: زمانی در لیگ برتر رقابت پویا و پربازده داریم که عدد و ارقام نزدیک بهم باشد. لیگ انگلیس به این دلیل همیشه جذاب است که هزینه‌های مالی تیم‌ها نزدیک به هم است. یک تیم از وسط لیگ تیم اول جدول را می‌برد. اگر بنا باشد که اینطور نباشیم سه، چهار تیم باید اول تا چهارمی رقابت کنند که برای تیم پربازده خوب نیست. گرفتاری‌های دیگری داریم که در جریان هستیم.

وی افزود: بازیکنی داشتیم که مورد اعتراض هواداران بوده است و 5 تا 10 دقیقه بازی می‌کرد و عدد قابل ملاحظه می‌گرفته است. وقتی بازیکن خارجی می‌آوریم یعنی کیفیتش باید از بازیکن داخلی بهتر باشد. گرفتن بازیکن خارجی یعنی گرفتن قابلیت اما بازیکن خارجی جذب می‌کردیم و 10 دقیقه هم به او بازی نمی‌دادیم. قانون جدید می‌گوید بازیکن خارجی زمانی باید بیاید که 1670 دقیقه یعنی 60 درصد بازی‌ها باید داخل زمین باشد. اگر بازیکن خارجی آوردید باید در زمین بگذارید و اگر نگذارید سال آینده نمی‌توانید او را بگذارید.

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به آپشن‌هایی که در قرارداد بازیکنان گنجانده می‌شود، گفت: بازیکن دو میلیارد تومان قرارداد می‌بندد ولی آپشن‌هایش 15 میلیارد است. در حال حاضر آپشن‌ها باید 20 درصد قراردادها باشد. اگر بازیکنی یک میلیارد تومان قرارداد می‌بندد آپشن‌هایش باید 200 میلیون تومان باشد. این اتفاقات امسال در لیگ ما می‌افتد. لیگ می‌تواند با این شرایط جذاب‌تر باشد. برخی‌از دوستان صحبت از حضور رونالدو، کریم بنزما و … در عربستان می‌کنند ولی همه فوتبال لیگ عربستان نیست. کشوری حتما سیاستی داشته است که بازیکن گرفته است و ما می‌دانیم پشت این سیاست‌ها چیست. حضور این بازیکنان می‌تواند آسیا را جذاب کند ولی در همه کشورها این اتفاق نیفتاده است. بنا نیست در فوتبال ما نیز چنین اتفاقی بیفتد.

تاج تصریح کرد: راه درست فوتبال این است که اگر درآمد درستی داشتید بازیکن بزرگ بیاورید و اگر درآمد ندارید بازیکن بفروشید. این تصمیماتی که گرفته‌ایم متناسب با لیگ ما بود. تمام در آمدهای مالی 16 باشگاه لیگ برتری را درآوردیم که همه زیان ده بودند. اگر این مسیر ادامه پیدا کند رو به بیراهه است. اینکه چک داده شود و کسی پاسخگو نباشد، درست نیست. گرفتاری تیم‌های پرطرفدار ما بیشتر است. می‌دانیم باشگاه‌ها چقدر بدهی دارند و با چه کسی سر و کار دارند. اگر کسی قرارداد بد یا خارج از عرف بست گرفتاری‌اش با خود فرد یا باشگاه است.

وی در رابطه با کارهای فرهنگی در باشگاه‌ خاطرنشان کرد: کار فرهنگی انجام می‌شود و نمی‌توان گفت اصلا انجام نمی‌شود. شب عاشورا در ورزشگاه آزادی مسابقه تیم ملی ایران و کره‌جنوبی را برگزار کردیم. مسئولان فرهنگی و دستگاه‌ها ورزشگاه آزادی حسینه صد هزار نفری درست کردند که چنین چیزی بی‌سابقه بود. دسته جمعی ناسزا گفتن اصلا زیبنده کشور ما نیست. احتمالا امسال لیگ مان را با حضور بانوان در برخی از ورزشگاه‌ها شروع خواهیم کرد. باید تجهیزات هر ورزشگاه و امکاناتش را بسنجیم و متناسب با شان بانوان آماده کنیم. نباید فضای نامناسبی در نظر گرفته شود. پیش‌بینی خودمان این است که ورزشگاه‌های نقش جهان اصفهان، گل‌گهر سیرجان و فولاد خوزستان آماده حضور بانوان هستند. از قدیم خاطرتان هست اگر دعوایی صورت می‌گرفت و خانمی حضور داشت می‌گفتند اینجا خانم حضور دارد و ناسزا نگویید. در ورزشگاه‌ها نیز داوری سوتی بزند نباید اتفاقی بیفتد. اگر رعایت نشود، با مشکلات جدی روبرو می‌شویم. سومین مسئله‌مان رعایت صندلی‌های ورزشگاه است. امسال هر باشگاهی مکلف است به تعداد صندلی هوادار نیرو بیاورد تا مردم را در صندلی خودشان بنشاند. هر فردی باید با کد ملی خودش بلیت بخرد.

رئیس فدراسیون فوتبال یادآور شد: برای همه در دنیا معلوم است که فلان صندلی با کد ملی در اختیار چه کسی است. این موضوع دیگر وظیفه نیروی انتظامی نیست و وظیفه خود باشگاه‌هاست که هر کسی روی صندلی خودش بنشیند. این کار بزرگ‌ترین کار فرهنگی است. قبلا دقیقه 60 بازی اعلام می‌شد برای فلان بازی 1526 نفر در ورزشگاه حضور دارند. ما نمی‌دانستیم این 26 نفر از کجا می‌آمد. الان باید دقیقا مشخص شود چه تعداد تماشاگر به ورزشگاه آمده است. اگر ورزشگاهی فاقد چنین رویه‌ای بود با محرومیت احتمالی روبرو خواهد شد و باید به ورزشگاهی برود که چنین امکاناتی داشته باشد. امیدوارم بحث سیستم کمک داور ویدیویی VAR را نیز داشته باشیم. فدراسیون فوتبال به طور جدی دنبال این موضوع هست. موانعی داریم که از دست فدراسیون خارج است، مثل تحریم‌هایی که برای ایران وجود دارد. فکر کنم خیلی از نابسمانی‌هایی که در ورزشگاه اتفاق می‌افتد، منشا آن داوری است.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)