رئیس فدراسیون فوتبال می‌گوید در قانون جدید فیرپلی مالی باشگاه‌ها باید تنها ۷۰ درصد بودجه خود را برای تیم بزرگسالان اختصاص دهند.

مهدی تاج پس از پایان نشست مدیران عامل باشگاه‌های لیگ برتر فوتبال با کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان گفت: جلسه بسیار خوبی بود و بیش از سه ساعت طول کشید. می‌دانستم قانون فیرپلی مالی از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا ابلاغ خواهد شد. این اطلاع را داشتم و این اتفاق هم افتاد. به اضافه اینکه هر روز مشغول تنگ‌تر کردن حلقه دریافت مجوز حرفه‌ای هستند و الزاماً آن را بیشتر می‌کنند.

وی افزود: فیرپلی مالی در گذشته مورد اعتراض بسیاری از باشگاه‌ها بود و امروز ارزیابی 80 درصد باشگاه‌ها مثبت بود. اگر ما این کار را (سقف بودجه) اجرا نمی‌کردیم بدهی باشگاه‌ها به مراتب بیشتر شد. ما سقفی تعیین کردیم که بیشتر از آن هزینه نکنند. فیرپلی مالی دقیقاً قانونی به نام قانون سر به سر دارد. یعنی هر چقدر درآمد دارید به همان میزبان باید هزینه کنید. در قانون جدید بیشتر از 70 درصد بودجه نباید برای تیم بزرگسالان هزینه شود. 30 درصد باقی مانده برای بانوان، تیم‌های پایه و توسعه زیرساخت‌ها باید هزینه شود.

رئیس فدراسیون فوتبال تصریح کرد: روی قانون فیرپلی مالی کامل بحث شد. در قانون جدید مجلس، وزارت ورزش مکلف شده قانون فیرپلی مالی را انجام دهد. وزارت ورزش هم امروز فدراسیون فوتبال را مکلف کرد با نظر کارشناسانه قانون فیرپلی مالی که برگرفته از قانون سال گذشته است را انجام دهد. نظرات باشگاه‌ها را می‌گیریم و برای تصویب به مجمع می‌فرستیم.

تاج گفت: تصویب مجمع به منزله قانون است. در این قانون آمده است که باید قانون فیرپلی مالی به تصویب مجمع فدراسیون فوتبال برسد و 6 ماه هم وقت داریم. اروپا سال 2010 شروع کرد و 2016 تقریباً باشگاه‌های زیانده به نقطه سر به سر و در سال 2017 به نقطه سود رسیدند. در 2018 و 2019 به لحاظ کرونا دوباره متضرر شدند.

وی با اشاره به شرایط فعلی فوتبال کشور و مقایسه با شرایط اجرای قانون فیرپلی مالی باشگاه‌های اروپایی در سال 2011، تأکید کرد: در حال حاضر شرایط سال 2011 باشگاه‌های اروپایی را داریم. در جلسه مفصل خدمت وزیر گزارش دادیم. چهار باشگاه ورشکسته هستند و ما باید اینها را به شرایط عادی بازگرداندیم. بعضی از باشگاه‌ها باید صورت‌های مالی خود را به شرایطی که ما می‌گوسیم به تایید حسابرس برسانند. شرایط به گونه‌ای است که باید این رنسانس را اجرا کنیم. باید همه جمع شهامت این تصمیم شجاعانه را داشته باشند.

تاج در مورد انتقادات وارده به قانون سقف قرارداد، گفت: خیلی‌ها به ما انتقاد کردند که چرا قانون سقف قرارداد را اجرا کردیم. اگر این قانون را اجرا نمی‌کردیم که الان همه افتاده بودند. همین‌ الان هم که سقف قرارداد وجود دارد نتوانستیم پول بازیکنان را تسویه کنیم. اگر این هم نبود که دیگر… ولی فرق فوتبال با دیگر پدیده‌های اجتماعی این است که رقبایی هم دارد.

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: اگر شما در بخش مسکن موفق نشوید، این اتفاق فقط در داخل کشور است ولی در فوتبال اگر موفق نشویم رقبا از ما جلو می‌زنند. ژاپن، کره و قطر مانند ما نمی‌ایستند و از ما جلو می‌زنند. همین الان در جایگاه دوم آسیا هستیم باید تلاش کنیم تا به جایگاه اول آسیا بازگردیم.

وی راجع به عدم تطبیق نتایج با بودجه فوتبال، عنوان کرد: گزارشی به آقای وزیر دادیم که در رنکینگ فوتبال دنیا در رده بیستم جهان هستیم. در فوتبال ساحلی پنجم جهان و فوتسال ششم جهان هستیم؛ ولی در درآمد در رده بیستم آسیا قرار داریم.

«حق پخش و تبلیغات محیطی از جمله درآمدهای عمده فوتبال هستند، در مورد حق پخش با حضور وزیر ورزش به چه نتیجه‌ای رسیدید؟» تاج در پاسخ به این پرسش گفت: درآمدهای فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های کشور، تنها حق پخش نیست. درآمدهای دیگری هم داریم که باید احصا کنیم. علاوه بر درآمدها، مسئله هزینه‌ها هم وجود دارد. واقعیت این است که مالیات و ارزش افزوده فوتبال را به شدت تحت الشعاع قرار داده است. اگر اجازه ادامه حضور در جلسه داشتید گزارش بعضی مدیران عامل باشگاه‌ها مبنی بر ممنوع الخروجی، ممنوع المعامله و ممنوع الورود که همه به خاطر مالیات هستند را می‌شنیدید.

وی ادامه داد: در مالیاتی که در قانون پیش‌بینی شده فوتبال و اماکن ورزشی و مجموعه ورزش، از آن معاف هستند ولی مالیات یک تفسیر دیگری دارد. فدراسیون فوتبال یکی از بدهکاران مالیاتی و ارزش افزوده است. یک جلسه عالی بود که یک بار برای همیشه تکلیف این قوانین روشن شود. اگر با این دست فرمان پیش برویم، مطمئن هستم باشگاه‌های ما در بحث مجوز حرفه‌ای گرفتار می‌شوند.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره رفع مشکل حل مشکل مالکیت مشترک، گفت: این دو باشگاه از سایر موارد شرایط مطلوب‌تری نسبت به تمام این سال‌ها دارد. این باشگاه نسبت به مالیات و ورزشگاه قدم‌های موثری برداشته‌اند و توانسته‌اند مجوز مقاومت سکوها، زمین و آتش‌نشانی را دریافت کنند که اینها اقدامات بسیار سختی بود و آقای وزیر هم جلساتی برگزار کرد و توانستیم این موانع را رفع کنیم اما درباره مالکیت مشترک باید بگویم این موضوع در اختیار فدراسیون فوتبال نیست و حتی به نظر من در اختیار وزارت ورزش نیز نیست. این موضوع حتما باید حل شود و امروز هم با آقای وزیر در این خصوص صحبت مفصلی داشته‌ام. خودم نیز امروز به یک دستگاه نامه محرمانه و فوری ارسال کردم که اگر تا تاریخ مدنظر این اتفاق نیفتد عواقب آن شامل ما نمی‌شود چون هر کاری که باید انجام می‌دادیم را انجام داده‌ایم. به هر حال تا الان بحث مالکیت مشترک حل نشده است.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)