رئیس فدراسیون فوتبال توضیحاتی را در خصوص برگزاری جلسات مختلف این فدراسیون ارائه کرد.

نشست مشترک روابط عمومی هیات‌ها، مدیران رسانه هیات‌ها و مدیران روابط عمومی باشگاه‌ها پیش از شروع فصل از ساعت ۱۰ صبح امروز  در سالن هتل آکادمی مرکز ملی فوتبال برگزار شد.

*در AFC اعتراض به داور جریمه 70 هزار دلاری دارد

مهدی تاج در نشست هم اندیشی مدیران روابط عمومی و مدیران رسانه هیات های فوتبال و باشگاه‌های لیگ برتر اظهار داشت: ماه محرم را خدمت همه تسلیت می گویم. اهمیت این جلسه خیلی زیاد است. در فیفا و AFC قوانینی برای مدیران رسانه وجود دارد. در مورد اعتراض به داوران همان روز یا حداکثر فردا با او برخورد قانونی انجام می شود. در AFC یک اعتراض به داور باعث جریمه ۶۰ یا ۷۰ هزار دلار می شود. از داوران حمایت می کنیم.

وی افزود: با داوران هم سخت گیری لازم انجام می شود و بهترین ها قضاوت خواهند کرد. شما به عنوان مدیر رسانه باید به سرمربی‌تان بگویید که در صورت اعتراض به داور محروم خواهند شد. 

*اگر با ساپینتو در هفته اول برخورد می شد، می فهمید اینجا حساب و کتاب دارد

رییس فدراسیون فوتبال عنوان کرد: کاری که باید با مربی استقلال در هفته اول انجام می شد و اگر می‌شد، دیگر اتفاقات اینچنینی نمی‌افتاد. خودش هم می‌دانست اینجا حساب و کتاب دارد. ارکان قضایی تیم چیده تا همه بازی‌ها را ببینند و اگر خلافی مشاهده کردند، حکم بدهند. در ابتدا هم نیازی به گزارش نوشتن داور و سازمان لیگ نیست.

*نمی توانیم دهان رسانه ها را ببندیم

تاج اضافه کرد: گاهی مواقع رسانه‌ها سوال‌های نامربوطی از سرمربیان می‌پرسند. نمی‌توانیم دهان رسانه ها را ببندیم اما مدیران رسانه می‌توانند تذکر بدهند که سرمربی باید درمورد بازی صحبت کند. این چیزها در دنیای فوتبال بدیهی است. یا خود سرمربی سراغ مسائل غیربازی می رود یا از او سوال می‌کنند که به سمت حاشیه خواهد رفت‌.

وی افزود: باید به ما در جهت بهبود وضعیت موجود کمک کنید. امسال باید نظم را حاکم کنیم زیرا چاره دیگری نداریم. باید جدی با بی‌انضباطی برخورد کنیم و هرچه کمک کنید، موفق تر خواهیم شد زیرا مسئول اصلی هستید. شان روابط عمومی و مدیر رسانه این است که خودش بداند وظیفه‌اش چیست.

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: ورود بانوان به ورزشگاه‌ها را داریم. یکی از دلایل ورود من به جلسه این است. اتفاق خوبی است که برای ورزش کشور یاید بیفتد. باید این تکلیف به بهترین شکل انجام شود. اگر مولفه اول خوب اتفاق نیفتد، تاثیر منفی در جو ورزشگاه می‌گذارد. یک مورد بحث داوری است.  داوران باید حتی المقدور خوب سوت بزنند اما وقتی این کار انجام نشود، هیچکس حق ندارد به داور در وسط زمین اعتراض کند. باید اعتراض خود را قانونی بنویسید و اگر کمیته داوران به تشخیص برسد، داوری که مرتکب اشتباه شده مثلا ۳ یا ۵ جلسه محروم می‌شوند.

* سرمربی فقط باید درمورد موضوع فوتبال حرف بزند‌

تاج تصریح کرد: در جام جهانی یک داور معروف اشتباه کرد و با وجود رایزنی‌های ما، محروم شد. اگر داور اشتباه تاثیرگذار کند، داوران حق مصاحبه ندارند و البته نباید به آنها هم اعتراض شود‌. ناظران هم باید علاقه مند باشند و وقت بگذارند. از شما انتظار داریم سرمربی فقط باید درمورد موضوع فوتبال حرف بزند‌. اگر حرف‌های دیگری هم دارد، جایش پس از بازی نیست. اینکه پس از هر بازی بلافاصله یک کنفرانس خبری برگزار شود در شرایطی که سرمربی از لحاظ روحی اعصابش خراب است یا بازیکنش گلی را خراب کرده است درست نیست و باید یک فاصله بگذاریم تا پس از رسیدن به آرامش حرف بزند.

*چه کسی حاضر است خواهر و مادر خودش به ورزشگاه بیاید؟

وی افزود: باید به مجموعه‌های بالای دستی خودمان پیشنهاد بدهیم. باید جو ورزشگاه را به شکلی کنترل کنیم که راحت ورود بانوان را انجام بدهیم. اگر ۵ هزار نفر شروع به فحاشی بد کنند، چه کسی حاضر است خواهر و مادر خودش به ورزشگاه بیایند؟ در این حالت به ما می‌‌گویند بانوان حق ورود به ورزشگاه ندارند.

تاج گفت: در فکر کردن انحصاری وجود ندارد و باید فکر کنیم این اتفاق خوب انجام شود تا با کنترل جو ورزشگاه یک بازی حضور بانوان را داشته باشیم و در ادامه این موضوع را ادامه بدهیم. درخواست خود من این است مصاحبه قبل از بازی و پس از بازی سرمربیان و همچنین نیمکتی که روی آن می‌نشینید درمورد داوری شرایط خوبی داشته باشد. با یک تصمیم داور نباید یک نفر بالا بپرد و پشتک و وارو بزند‌. اگر تماشاگر ببیند سرمربی‌اش چنین شرایطی دارد ، او هم تبعیت می‌کند. این رفتارها نشانه  دهنده این نیست که خیلی تعصب دارم‌. شاید تعصب یعنی اینکه بدون پول هم کار کنم.

*داوران به هیچ وجه حق مصاحبه ندارند

رئیس فدراسیون فوتبال پس از نشست، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال سلسله کار منظمی برای لیگ آینده، دارد. یکی جلسه روز گذشته با داوران بود که خیلی صریح گفتیم داوران دیگر حق مصاحبه ندارند و عملکردشان را کمیته داوران بررسی می‌کند. حدود 80 نفر از داوران کم شدند. این پلکانی است. هرکسی نمره خوب بگیرد می‌تواند از لیگ یک به لیگ برتر بیاید. هرکسی هم نمره ضعیف بگیرد به لیگ یک می‌رود. 

*اینکه سرمربی مثل مارگزیده می پرد و پشتک می زند، کار درستی نیست

وی افزود: جلسه بعدی که گذاشتیم و خیلی مهم بود، امروز صبح زود با بعضی از عزیزان داشتیم. با 8-7 ورزشگاهی که باید لیگ برتر را در آن‌ها برگزار کنیم که آن هم شرایط خاصی دارد. در جلسه دیگر هم از مدیران روابط عمومی و رسانه‌ای باشگاه‌ها خواهش کردیم امروز بیایند. این جلسه ادامه دارد. کمیته انضباطی و مجوز حرفه‌ای هم با این افراد صحبت می‌کنند. گفتم شما باید رسانه‌ها را کنترل کنید تا سوال نامربوط از سرمربی قبل و بعد از بازی نپرسند. نیمکت‌ها هم باید کنترل شوند. بنا نیست روی نیمکت وقتی داوری کرنری نگرفته، انگار مار گزیده، سرمربی داخل زمین می‌پرد و پشتک می‌زند! کار درستی نیست. باشگاه راحت می‌تواند اعتراض کند و رسیدگی می‌شود. همانطور که خیلی از داوران حذف شدند.

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: انتظارم از این جلسه که تا بعداز ظهر ادامه دارد این است که، مدیر رسانه‌ها و مدیران روابط عمومی وظایف خودشان را انجام بدهند. واقعا خوشحالم سازمان لیگ کاری علمی را انجام می‌دهد.

*قانون برای همه یکسان است

وی در خصوص بیانیه نویسی باشگاه‌ها، عنوان کرد: کمیته اخلاق احظاریه‌هایی برای بیانیه‌های اخیر در مورد سقف قرارداد، داد. قبل از فصل که هنوز شروع نشده هم بیانیه و هم مصاحبه بود. کمیته اخلاق خواست و شیطنتی هم در آن‌ها ندیدیم. کمیته اخلاق بخشید. خودشان هم گفتند ما چنین نیتی نداشتیم ولی اگر این مساله را رها کنیم بد است. قانون آمده، باشگاهی خودش عمل نمی‌کند می‌گوید فلان باشگاه عمل نکرده! شما کار خودتان را بکنید. نهادها و دستگاه‌هایی هستند که حواسشان به دیگران هست. باید هم فدراسیون فوتبال این انتظار را برآورده کند که قانون برای همه یکسان اجرا شود.

*در داوری ها تیم های پرطرفدار بیشتر رنج بردند

تاج در مورد اینکه گفته می‌شود اعضای باشگاه‌های کم طرفدار راحت تر از پرطرفدارها محروم می‌شوند، اظهار داشت: این هم صحبتی است که ثابت نشده، در داوری دیدیم تیم‌های پرطرفدار بیشتر رنج بردند. اشتباهات داوری که دیروز گفتند در فصل قبل 21 مورد بود، باشگاه‌های پرطرفدار آسیب بیشتری دیدند. این اثبات شده نیست که چون تیمی هوادار دارد با آن برخورد نمی‌شود ولی اگر هم این موضوع درست باشد باید اتفاقی را رقم بزنیم که یکسان عمل کنیم. انتظار من از کمیته اخلاق، انضباطی و استیناف که 3-2 جلسه با هم داشتیم، این است که امسال اگر هر اتفاقی افتاد به سرعت عمل شود. آنقدر دیر جریمه می‌شود که اثر وضعی آن از دست می‌رود. اگر به سرعت عمل شود و همان روز محرومیت در نظر گرفته شود مطمئن هستم اثر وضعی خوبی خواهد داشت.

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد پرونده انضباطی دو باشگاه سایپا و شمس آذر که باشگاه سایپا معتقد است در موارد مشابه آرا طور دیگری بوده، گفت: به هرحال طبق قانون اگر هر رایی صادر شود و به مذاق آن باشگاه خوش نیاید و فکر کند حقش ضایع شده، می‌تواند به کمیته استیناف برود.

تاج در خصوص بازی‌های دوستانه تیم ملی در شهریور، عنوان کرد: همه دوستان و نبی پیگیر هستند. در حالی انجام کارها هستیم.

*دوستان برای VAR سوئیس هستند و امیدواریم فیفا هم کمک کند

وی در مورد سفر نمایندگان فدراسیون فوتبال به سوئیس برای پیگیری بحث VAR، گفت: دوستان هنوز نیامده‌اند. امیدوارم اتفاق خوبی بیفتد. VAR یکی از مولفه‌های قطعی است که بخشی از ناهنجاری‌ها، گرفتاری‌ها و اعتراضات به داوری حل می‌شود. با توجه به شرایطی جدیدی که می‌خواهیم در ورزشگاه‌ها ایجاد کنیم، VAR برای نظم دادن خیلی موثر است. دیروز مشکلات را گفتم. امیدواریم فیفا کمک کند. دوستان هم سوئیس هستند تا این مساله حل شود. هم فیفا و هم مجموعه ما قدم‌های خوبی برداشته‌اند. برای داوران ما هم خوب است.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)