پرسپولیس با هدایت یحیی گل‌محمدی در شرایطی عنوان قهرمانی لیگ برتر را بدست آوردند که بیشترین برد، برترین تفاضل گل و کمترین گل خورده را به خود اختصاص دادند.

بیست و دومین دوره لیگ برتر فوتبال ایران با قهرمانی پرسپولیس به اتمام رسید تا سرخ‌پوشان پایتخت برای هشتمین بار جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر ببرند. پس از سقوط و قعرنشینی نفت مسجد سلیمان، تکلیف دومین تیم سقوط کننده به لیگ یک هم مشخص شد. به این ترتیب مس کرمان با شکست دو بر یک برابر سپاهان تنها یک فصل در لیگ برتر دوام آورد و بار دیگر به لیگ آزادگان بازگشت.

در زیر ترین‌های لیگ بیست و دوم را با هم مرور می‌کنیم:

بیشترین برد: پرسپولیس(20 برد) 

پرسپولیس با کسب 20 برد توانست دو سوم بازی‌های این فصل خود را با پیروزی پشت سر بگذارد و به رکورد خود در لیگ شانزدهم برسد. عملا قرمزپوشان موفق شدند در لیگ برتر نمره 20 را کسب کنند. هرچند بیشترین آمار برد در طول یک فصل لیگ برتر به دور نوزدهم این رقابت‌ها بازمی‌گردد که سرخ‌پوشان موفق به کسب 21 برد شدند.

کمترین برد: نفت مسجد سلیمان و مس کرمان(4 برد)

مس کرمان و مسجد سلیمانی‌ها با کسب 4 پیروزی، آمار کمترین پیروزی را داشتند. هرچند در تاریخ لیگ برتر، بدترین آمار کسب برد در طول یک فصل مربوط به لیگ سیزدهم است که مس کرمان با تنها یک برد به دسته پایین‌تر سقوط‌ کرد.

هر دو تیم مس کرمان و مسجد سلیمان هم با این تعداد برد به لیگ دسته اول سقوط کردند.

بیشترین مساوی: ذوب آهن( 15 مساوی)

سبزپوشان اصفهانی با به اتمام رساندن نیمی از بازی‌های خود با نتیجه تساوی، دارنده بیشترین مساوی در این لیگ شدند. البته مس کرمان( لیگ سیزدهم با 19 مساوی در 34 بازی) و گسترش فولاد(لیگ شانزدهم) و ماشین‌سازی( لیگ هجدهم) با 17 مساوی در 30 بازی رکوردهای ویژه‌ای در این زمینه در تاریخ لیگ دارند.

کمترین مساوی: پرسپولیس(6 مساوی) 

رکورد کمترین تساوی در این فصل هم به شاگردان یحیی گل‌محمدی رسید. هرچند بدون شک رکورد استقلال اهواز در لیگ نهم با کسب فقط یک تساوی شاید تا سال‌ها تکرار نشود.

بیشترین باخت: نفت مسجد سلیمان(18 باخت) 

نفت مسجد سلیمان که متخصص کسب رکوردهای منفی در طول این فصل بود، در این بخش نیز بدترین آمار را ثبت کرد. البته در تاریخ لیگ برتر باید پیکان را ثبت کننده آمار بیشترین باخت در یک فصل دانست. جایی که خودروسازان در دوازدهمین دوره با 18 تیم، 24 بار شکست خوردند و فقط 14 امتیاز کسب کردند.

کمترین باخت: سپاهان(3 باخت)

شاگردان ژوزه مورایس در این فصل فقط در 10 درصد بازی‌هایشان شکست خوردند اما تعداد بردهای کمتر مانع اول شدن آنها شد.

بیشترین گل زده: استقلال 52 گل

استقلالی ها با بازی تشریفاتی آخر خود مقابل تراکتور که برای هیچ کدام از دو تیم مهم نبود، توانستند عنوان هجومی ترین تیم لیگ را به خود اختصاص دهند. شاگردان ساپینتو در این فصل موفق شدند 52 گل به ثمر برسانند تا از شاگردان مورایس با 49 گل فاصله بگیرند.

کمترین گل زده: پیکان (12 گل زده)

شاگردان جوان سید مجتبی حسینی با این تعداد گل امسال آمار بسیار ضعیف گل زده را خلق کردند. البته پیکان با وجود این آمار ضعیف، بازهم وضعیت بهتری نسبت به فجرسپاسی که در لیگ بیست و یکم دارد که فقط 10 گل به ثمر رساند تا آمار 0/3 گل زده در هر بازی به نامش ثبت شود، دارد.

بیشترین گل خورده: نفت مسجد سلیمان(59 گل) 

مسجد سلیمانی‌ها یک رکورد منفی دیگر را هم را با دریافت 59 گل و میانگین 2 گل خورده تقریبا در هر بازی به دست آوردند. هرچند پیکان در لیگ دوازدهم با دریافت 75 گل و 2/2 گل در هر بازی شرایط خیلی بدتری در این زمینه دارد.

بهترین تفاضل گل: پرسپولیس (33)

آیتم دیگری که شاگردان گل محمدی به نام خود ثبت کردند مربوط به تفاضل گل است. در لیگ‌ها ۱۶ تیمی این آمار به  همین تیم در لیگ هفدهم با تفاضل مثبت ۳۳ و در لیگ‌های ۱۸ تیمی به سپاهان در لیگ دوازدهم با تفاضل مثبت ۴۱ بازمی‌گردد.

بدترین تفاضل گل: نفت مسجد سلیمان(منفی 37)

ضعیف‌ترین تیم فصل چهارمین رکورد منفی را نیز در زمینه بدترین تفاضل گل در اختیار دارد اما بدتر از این آمار در دست استقلال اهواز در لیگ پانزدهم با تفاضل منفی ۴۲ است‌‌‌. هرچند در لیگ ۱۸ تیمی فصل دوازدهم، پیکان رکورد ضعیف منفی ۴۳ را ثبت کرد.

برترین تیم در بازی‌های خانگی: سپاهان(۳۶ امتیاز)

بدترین تیم در بازی های خانگی: نفت آبادان(۱۱ امتیاز)

برترین تیم در دیدارهای خارج از خانه: پرسپولیس(36 امتیاز)

بدترین تیم در دیدارهای خارج از خانه: مس کرمان(۵ امتیاز)

بیشترین کلین‌شیت: علیرضا بیرانوند(پرسپولیس) 18 کلین شیت

آقای گل: شهریار مغانلو با 13 گل زده

**نکته مهم در قهرمانی پرسپولیس، استحکام خط دفاعی این تیم بود، به طوری که آن ها فقط 13 گل دریافت کردند تا مشخص شود رمز موفقیت در لیگ برتر در وهله اول گل نخوردن است. شاگردان گل محمدی با بهره برداری از این موضوع مهم توانستند سند قهرمانی این فصل را به نام خود ثبت کنند.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)