رضا جباری بازیکن اسبق پرسپولیس گفت: سکوت حمید استیلی در واکنش به اظهارات سرپرست قبلی تیم ملی، مرا به یاد حرف پروین می اندازد که می گفت جواب بعضی‌ها را نباید داد چون گنده می شوند.

رضا جباری، بازیکن اسبق تیم ملی و پرسپولیس در گفت‌وگو با خبر ورزشی، درباره اتفاقات اخیر مربوط به موضوع سرپرستی تیم ملی و دستمزد حمید استیلی، همچنین شرایط این روزهای پرسپولیس و البته موضوع حساس هدایت تیم ملی در جام جهانی اظهاراتی را مطرح کرد.

با توجه به حذف پرسپولیس از جام حذفی و شش بازی باقیمانده، هواداران تا چه اندازه به قهرمانی این تیم امیدوار باشند؟

از جمله جذابیت‌های فوتبال این است که این ورزش غیرقابل پیش‌بینی است. به یاد دارم وقتی جوان تر بودیم در لیگ آزادگان، تیم بهمن ۱۲ امتیاز از پرسپولیس جلوتر بود. من آن زمان در امیدهای بهمن توپ می‌زدم و مطمئن بودیم که تیم باشگاه مان قهرمان می‌شود اما در نیم فصل دوم استانکو سرمربی پرسپولیس شد و ضمن جبران آن اختلاف امتیازی در نهایت قهرمان هم شد. مشابه این اتفاق در فصل هفتم لیگ برتر زمان افشین قطبی رخ داد که سپاهان تقریبا قهرمان بود ولی آخر پرسپولیس به این عنوان دست یافت. در لیگ برتر اول هم باز پرسپولیس توانست استقلالی که تقریباً قهرمانی‌اش مسجل شده بود را پشت سر بگذارد. بنابراین در فوتبال هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست.

یعنی بازیکنان یحیی گل محمدی می‌توانند این ۶ امتیاز استقلال را جبران کنند؟

البته که بیش از هرچیز کادرفنی پرسپولیس می‌داند برای این چند بازی چه کار باید بکند و چه کار نکند. قطعاً با صحبت‌های منِ رضا جباری اتفاقی نمی‌افتد. ولی مهم این است که من به عنوان بازیکنی که دوتا پیراهن بیشتر پاره کرده ام بگویم، همه اعضای تیم پرسپولیس فقط باید حواسشان به خودشان باشد. اینکه رقیب چه کرد، باخت، برد یا مساوی کرد هیچ دخل و تصرفی به پرسپولیس ندارد. پرسپولیس باید همه فکر و ذکرش روی ۶ بازی آخرش باشد و تا جایی که می‌تواند امتیاز از دست ندهد تا انشالله آن اتفاقی که همه منتظرش هستند رخ بدهد.

ششمین قهرمانی متوالی؟

البته که شش قهرمانی پشت سر هم شیرین، جذاب و دلنشین است اما با توجه به پنج قهرمانی متوالی اخیر پرسپولیس حتی اگر این تیم امسال قهرمان نشود هم اتفاقی نمی‌افتد و برای هوادارانش قهرمان است. چون آنها به این تیم ایمان دارند. مهم و باز هم تاکید می‌کنم مهم این است که بچه‌های تیم با تمام وجود در زمین مسابقه حضور پیدا کنند، نه مثل بازی با آلومینیوم که تقریباً روحیه تیمی‌بین نفرات پرسپولیس وجود نداشت. وقتی پرسپولیس خودش باشد، بازی کند و نتیجه نگیرد این برای هوادار قابل توجیه است.

در جریان مسائل مربوط به سرپرستی تیم ملی و صحبت‌های مجتبی خورشیدی درباره دستمزد حمید استیلی قرار گرفتید و خبر دارید که به تازگی دوباره مصاحبه کرده و گفته حمید استیلی ۵۰۰ میلیون هم بگیرد برایش کم است؟

خب این نشان می‌دهد فهمیده که چه اشتباهی کرده است. یکی از معضلات و مشکلات بزرگ اجتماع ما همین است که افراد در هر پستی که هستند برای توجیه کار خودشان فوری شروع به فرافکنی می‌کنند و می‌گویند فلانی را ببینید چه کار کرده! فلانی را ببینید چه کار نکرده! این قبیل واکنشها از سوی یک مسئول مشخص می‌کند او در جای اشتباهی قرار گرفته است و برای توجیه حضور اشتباهش سراغ این و آن می‌رود.

بیشتر در این باره توضیح می‌دهید؟

در همین موضوع مورد بحث، اصلا جایگاه خورشیدی با حمید استیلی قابل قیاس نیست. هر کدام از آنها یک مقوله جدا هستند. یکی اصلا معلوم نیست از کجا وارد فوتبال شده، دیگری در جام جهانی گل قرن را زده است. اینکه خورشیدی خودش را با حمید استیلی مقایسه می‌کند از پایه و بنیان غلط است.

چطور؟

جایگاه حمید استیلی و بازیکنان امسال او که برای تیم ملی در جام جهانی و برای باشگاه‌های بزرگی مثل پرسپولیس فوتبال بازی کرده اند و بالا و پایین این ورزش را دیده اند کاملاً مشخص است. من اخلاق و منش و سابقه حمید استیلی که در بهمن هم با او هم تیمی‌بودم را به خوبی می‌شناسم. کاملاً مشخص می‌کند که از هر نظر غیر قابل قیاس با سرپرست قبلی تیم‌ملی است.

به نظر شما چه شد که در این مدت حمید استیلی سکوت کرد و پاسخی به این موضع گیری نداد؟

یک نکته مهمی‌که در فوتبال از علی پروین یاد گرفتم همین بود. اینکه خودش را درگیر مسائل بی ارزش و کوچکتر نمی‌کرد. علی آقا همیشه میگفت وقتی کوچکتر حرفی بزند اگر جوابش را بدهم گنده می‌شود. قطعاً حمید استیلی هم که از شاگردان علی آقا بوده با این منش و اخلاق آشناست. ضمن اینکه حمیدخان تجربه زیادی هم در فوتبال دارد و می‌داند اگر بخواهد خودش را با امثال خورشیدی رودررو کند در واقع به همان اندازه سطح خودش را پایین آورده. او فردی با درایت است و حتماً برای همین و از سر بزرگمنشی اش پاسخی به این مسائل نداده است.

در رابطه با سرمربیگری اسکوچیچ در جام‌جهانی حرف و حدیث زیاد است. نظر شما در این باره چیست؟

در این باره که اسکوچیچ مربی بزرگی است یا نه نظری نمی‌دهم و قطعاً هرکسی می‌تواند در این باره نظر خودش را داشته باشد اما بارها در فوتبال دنیا دیده ایم که مربیان کمتر شناخته شده آمده‌اند و اتفاقات بزرگی را رقم زده‌اند. در این برهه هم اسکوچیچ واقعاً نتایج خوبی گرفت و تیم ملی را با قدرت و اقتدار به جام جهانی رساند. از نظر حاشیه تیمی‌هم غیر از موضوع به وجود آمده بین او و طارمی‌هیچ حاشیه‌ای در تیم‌ملی ندیدیم. در همین جام جهانی گذشته دالیچ سرمربی بی نام و نشان کرواسی این تیم را به فینال ۲۰۱۸ رساند.

 

پس شما موافق حضور تیم ملی با اسکوچیچ هستید؟

اگر این حرف را می‌زنم، نه وکیل‌مدافع کسی هستم و نه از بودن اسکوچیچ یا نبودن او سود و ضرری شامل حالم می‌شود. من می‌گویم کسی که تیم ملی را با این شرایط خوب به جام جهانی برده، حقش است که در جام جهانی هم روی نیمکت بنشیند. من به آینده تیم ملی با این شرایط خوشبینم اما یک نکته وجود دارد.

چه نکته ای؟

اینکه تا زمانی که تدارک درست حسابی برای تیم ملی در نظر نگرفته ایم نمی‌توانیم انتظار صعود از مرحله اول را داشته باشیم. در واقع نباید بار الکی روی دوش کادر فنی و تیم ملی قرار بدهیم که شما باید به دور دوم صعود کنید. وقتی ما چیزی به تیم‌ملی ندهیم، نمی‌توانیم انتظاری هم از این تیم داشته باشیم. قطعا برگزاری بازی‌های دوستانه خوب با تیم‌های مطرح، تدارک لجستیکی عالی و آرامش تیم ملی می‌تواند زمینه ساز صعودمان شود. در غیر این صورت اگر از این تیم با همین وضعیت فعلی تقاضای صعود داشته باشیم فقط آنها را تحت فشار گذاشته ایم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)