پرسپولیس نیوز: سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا ۵ ستاره برتر تاریخ فوتبال ایران در لیگ قهرمانان قاره کهن را انتخاب کرده است.

سایت اینترنتی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در گزارشی به معرفی‌ برترین‌ ستاره‌‌های فوتبال ایران که در لیگ قهرمانان آسیا خوش درخشیده‌اند پرداخته است.

AFC‌ در ابتدای گزارش خود اینگونه می‌نویسد: «اگرچه هیچ تیم باشگاهی از ایران موفق به فتح لیگ قهرمانان آسیا (دوره جدید جام باشگاه‌های آسیا) نشده است، اما نمایندگان این کشور چندین بار تا آستانه فتح این تورنمنت پیش رفتند و در این تیم‌ها ستارگانی حضور داشته‌اند که در رده قاره‌ای خوش درخشیدند.»

جلال حسینی

جلال حسینی کاپیتان پرسپولیس که ۵۸ بازی در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده اولین بازیکن در فهرست ستاره‌های ایرانی منتخب AFC است.

AFC‌ درباره او نوشته است: جلال حسینی یکی از اسطوره‌های فوتبال ایران با بیش از ۱۰۰ بازی ملی برای کشور است است. او اولین بار سال ۲۰۰۸ به همراه سایپا در لیگ قهرمانان حضور پیدا کرد و با این تیم به مرحله یک چهارم نهایی این رقابت‌ها هم راه یافت. جلال حسینی با تیم‌های سپاهان و نفت تهران هم به مراحل یک هشتم نهایی این رقابت‌ها رسیده است. با این حال در سال‌های اخیر او به عنوان کاپیتان پرسپولیس در لیگ قهرمانان حضور داشته و بهترین نمایش‌های خود را در این رقابت‌ها ارائه کرده است. او سال ۲۰۱۷ به عنوان کاپیتان به غول‌های تهران کمک کرد که برای اولین بار به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان برسند. یک سال بعد او موفقیتی حتی بزرگتر کسب کرد وقتی که با زدن گل برتری تیمش در آخرین دقیقه بازی خانگی مقابل الجزیره امارات منجر به صعود تیمش به مرحله یک چهارم نهایی شد. در آن مرحله هم پرسپولیس از سد الدحیل گذشت. پرسپولیس در نیمه نهایی السد را حذف کرد و به این ترتیب حسینی تیمش را تا رسیدن به فینال فرماندهی کرد. از بخت بد این بازیکن ۳۸ ساله اما پیروزی ۲ بر صفر کاشیما آنتلرز در بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا مانع از تبدیل شدن پرسپولیس به اولین قهرمان ایرانی لیگ قهرمانان آسیا شد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) , فوتبال ایران ,

مهدی رحمتی

دروازه‌بان سابق استقلال و سنگربان حال حاضر تیم فوتبال شهرخودرو مشهد دومین بازیکن در فهرست اسطوره‌های ایران لیگ قهرمانان آسیا به انتخاب کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار دارد.

این سایت درباره رحمتی که ۶۱ بازی در لیگ قهرمانان انجام داده نوشته است: هیچ بازیکنی در مهمترین تورنمنت باشگاهی قاره آسیا به اندازه مهدی رحمتی به میدان نرفته است، سنگربان کهنه‌کاری که برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ به همراه سپاهان در مرحله گروهی این رقابت‌ها شرکت کرد.
رحمتی که در اواسط سال ۲۰۱۱ به استقلال پیوست، سال ۲۰۱۳ به آبی‌های تهران کمک کرد که به مراحل حذفی لیگ قهرمانان صعود کند. استقلال آن سال برای اولین بار در لیگ قهرمانان آسیا به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کرد و در آن مرحله توسط اف‌سی سئول کره جنوبی حذف شد. رحمتی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در سومین دوره حضورش در استقلال به مراحل حذفی لیگ قهرمانان رسید. در ابتدای سال جاری، رحمتی که اکنون ۳۷ ساله است، نشان داد هنوز هیچ کدام از مهارت‌های دروازه‌بانی‌اش را از دست نداده است و به مهار ضربه پنالتی هموطنش کریم انصاری فرد در تیم السیلیه قطر منجر شد که تیم شهر خودرو برای اولین بار در تاریخ خود به لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کند.

فرهاد مجیدی

این سایت راجع به مجیدی که ۳۰ بازی در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده نوشته است: او ده سال بعد از العین به عنوان کاپیتان استقلال به مرحله نیمه نهایی این رقابت‌ها راه یافت اما بعد از ناکامی در صعود به فینال به دوران بازیگری‌اش پایان داد. حالا مجیدی به عنوان سرمربی استقلال برای اولین بار در نقش متفاوت به لیگ قهرمانان برگشته است.

قاسم حدادی‌فر

قاسم حدادی فر بازیکن ذوب‌آهن با سابقه ۳۸ بازی در لیگ قهرمانان آسیا چهارمین بازیکنی است که سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا او را در زمره اسطوره‌های ایرانی تاریخ مهمترین تورنمنت باشگاهی قاره کهن قرار داده است.

AFC راجع به حدادی‌فر ۳۶ ساله می‌نویسد: این هافبک باستعداد که تقریباً تمام دوران بازیگری‌اش را در تیم ذوب‌آهن سپری کرد، برای اهالی نیمه سبز شهر اصفهان یک اسطوره محسوب می‌شود. او اولین بار سال ۲۰۲۰ در لیگ قهرمانان آسیا حضور یافت و به عنوان کاپیتان به تیمش برای تجربه یک فصل عالی کمک کرد. حدادی‌فر در مرحله نیمه نهایی مقابل غول‌های عربستان سعودی تیم الهلال گلزنی کرد تا ذوب‌‌آهن دومین تیم ایرانی باشد که به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا می‌کند. در فینال اما زور ذوب‌آهن به تیم سئونگنام ایلوای کره نرسید. حدادی‌فر و یارانش سال بعد هم به لیگ قهرمانان آسیا برگشتند و تا مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌‌ها صعود کردند. او از سال ۲۰۱۶ سه بار به عنوان کاپیتان ذوب‌آهن تیمش را در مراحل حذفی لیگ قهرمانان آسیا همراه کرد و در آن سال‌ها گل‌های بسیار مهمی هم به ثمر رساند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) , فوتبال ایران ,

احسان حاج‌صفی
بازیکن سابق سپاهان که ۴۲ بازی در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده آخرین بازیکن ایرانی است که AFC برای فهرست اسطوره‌های ایرانی تاریخ این تورنمنت انتخاب کرده است.

حاج‌صفی در سن ۱۷ سالگی در ۴ بازی اولین تیمش در فصل ۲۰۰۷ لیگ قهرمانان آسیا نیمکت‌نشینی بود که فرصت رفتن به میدان را پیدا نکرد. او اولین بازی‌اش در این رقابت‌ها را در پیروزی ۵ بر صفر سپاهان مقابل تیم الاتحاد سوریه انجام داد. بعد از آن، حاج‌صفی نوجوان در تمام بازی‌های سپاهان شرکت و به این تیم کمک کرد که اولین نماینده ایران باشد که فینالیست لیگ قهرمانان آسیا می‌شود. در آن مرحله اما تیم او در مجموع دو بازی رفت و برگشت با نتیجه ۳ بر یک مغلوب تیم اوراوارد شد. حاج صفی پس از بازی در آلمان و یونان اکنون با تیم تراکتور دوباره به لیگ قهرمانان آسیا برگشته است.

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در پایان از کاربران خود خواسته که از میان این ۵ نفر، بهترین بازیکن ایرانی تاریخ لیگ قهرمانان آسیا را انتخاب کنند که می‌توانید در این نظرسنجی شرکت کنید.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)