رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با اشاره به مسائل حاشیه‌ای دیدار ذوب‌آهن اصفهان و استقلال تهران از محرومیت قطعی یکی از بازیکنان خاطی این دیدار خبر داد و گفت: با توجه به اتفاقاتی که در این دیدار افتاد و واکنش‌هایی که کادر فنی و برخی بازیکنان دو تیم داشتند، پرونده انضباطی این دیدار سنگین است و پس از دریافت گزارش ناظران و انجام بررسی‌های نهایی رای خود را صادر خواهیم کرد.

اسماعیل حسن زاده در گفتگو با مهر، در خصوص اتفاقات دیدار پنجشنبه شب تیم‌های فوتبال ذوب آهن اصفهان و استقلال تهران خاطر نشان کرد: من بخش هایی از بازی را دیدم. با توجه به اختیارات کمیته انضباطی حتی در صورتیکه گزارش این دیدار به دستمان نرسد می توانیم فیلم بازی را ببینیم و در این باره رای صادر کنیم.

وی اضافه کرد: از همین‌جا اعلام می کنم با توجه به مسائل انضباطی دیدار یاد شده برای این بازی پرونده باز می شود که قطعا سبک نخواهد بود، از لحاظ اتفاقات مربوط به تماشاگر و اهانت های آنها به داور، پرخاشگری مخصوصا از سوی سینا عشوری بازیکن شماره شش تیم ذوب آهن و نیز اتفاقات مربوط به نیمکت نشینان پرونده این بازی گشوده خواهد شد.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ادامه داد: در خصوص سینا عشوری از همین جا اعلام می کنم مطمئنا این بازیکن محروم می شود و صرف نظر از گزارش داور و ناظر مسابقه با توجه به مسائلی که مشاهده شد این محرومیت برای وی در نظر گرفته خواهد شد. مطالب دیگری نیز از جمله کوبیدن توپ به زمین توسط مهاجم تیم استقلال وجود دارد که رفتار زشت محسوب شده و تاثیر مستقیم روی سکوها می گذارد.

حسن زاده همچنین گفت: اتفاقاتی در هدایت کادر فنی دو تیم نیز به چشم آمد که منتظر گزارش بازی هستیم به طور حتم داور مسابقه در خصوص عکس العمل بازیکنان و مربیان گزارش خود را ارائه خواهد کرد و حتی مصاحبه مطبوعاتی و اظهاراتی که پس از این دیدار مطرح شده را نیز مدنظر قرار خواهیم داد. ما برای بازی روز پنجشنبه یک ناظر انضباطی نیز قرار دادیم تا گزارش کامل خود را ارائه دهد بنابراین پرونده بازی عادی نخواهد بود.

وی تصریح کرد: خوشحالیم از هفته دوم به بعد پرونده ها کاملا سبک بودند، ما بعد از تصمیمی که در اول فصل گرفتیم، در خصوص هشت مسابقه رأی صادر کردیم که کاملا سبک تر بوده اند، اما احساس می کنم پرونده ای که برای بازی ذوب آهن و استقلال گشوده می شود، قطعا سنگین است چرا که نه تنها ما بلکه همه آنهایی که از تلویزیون این بازی را تماشا کردند به مسائل حاشیه ای فراوان این بازی پی بردند.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در خصوص رفتار مربیان دو تیم نیز عنوان کرد: قطعا یک باشگاه وقتی در دفاع از رفتار ناپسند تماشاگران خود صحبت می کند، مدعی است که این مسائل به طور مستقیم از داور نشأت می گیرد که این موضوع در دنیا منسوخ شده است چرا که در هیچ کجا بخاطر داور تماشاچیان فحاشی نمی کنند.

حسن زاده در این باره افزود: همواره اصل بر این است که داور کار خود را انجام می دهد پس اگر می‌گوییم این موضوع بخاطر اشتباهات داوری است، حرف منطقی نخواهد بود، داور هم یک انسان است و ممکن است دچار اشتباه شود، درست مثل اینکه یک مهاجم در دو قدمی دروازه توپ را به بیرون می‌زند، اما این کار عمدی نبوده و اصل بر گل زدن مهاجم است.

وی همچنین گفت: ما وقتی به مدیرعامل باشگاه می گوییم چرا طرفداران شما چنین رفتاری دارند، می‌گوید آنها تاثیرپذیری مستقیم از نحوه قضاوت داور دارند، ولی اگر مربی یا سرمربی یا هر کسی که روی نیمکت می نشیند یک رفتار غیرعادی از خود نشان دهد تماشاچیان خیلی زودتر از او تاثیر می‌پذیرند، آیا آنوقت هم باید گفت تماشاچیان از رفتار داور واکنش های منفی بروز داده اند؟

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با تاکید بر این نکته که رفتار مربیان تاثیر فراوانی روی سکوها دارد، عنوان کرد: بارها از مربیان، کاپیتان ها و بازیکنان خواهش کردیم که تنها کار خود را انجام دهند و حتی در صورت اشتباه داور رفتار منفی بروز ندهند؛ چرا که در غیر اینصورت خلاف قانون انجام داده و در هیچ جای دنیا نیز رسم بر این نیست که در قبال اشتباه داوری چنین واکنش هایی صورت گیرد.

حسن زاده همچنین افزود: مایه تاسف است که در مورد این بازی باید عنوان کنم رفتارهای خوبی را از سوی مربیان و بازیکنان شاهد نبودیم، ما اعتراض های آقای قلعه نویی را دیدیم و رفتارهای برخی اطرافیان تیم ذوب آهن هم کاملا مشهود بود، در هر صورت منتظر گزارش این دیدار هستیم تا بررسی‌های لازم را انجام دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان احضار مربیان و خاطیان این بازی به کمیته انضباطی وجود دارد؟، گفت: اساسا بدون اینکه ما دعوت رسمی از آنها داشته باشیم با استناد به گزارش بازی می توانیم تصمیم گیری کنیم اما اگر احساس کنیم دعوت به جلسه آنها کمک می کند تا شرایط بهتری را داشته باشیم حتما این کار را انجام می دهیم اما باید عنوان کنم اصل بر این است که افراد به کمیته انضباطی نیایند و در خصوص هشت بازی دیگری که رأی صادر کردیم نیز کسی را به جلسه دعوت نکردیم.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در همین حال اضافه کرد: یک موضوع دیگری که باید عنوان کنم این است که یکی از مربیان در بخشی از مصاحبه مطبوعاتی علیه برنامه 90 صحبت کرد، من از همه دوستانی که در رسانه ها هستند، خواهش می کنم و آرزو دارم که به فرمایشات مقام معظم رهبری توجه ویژه ای نشان دهند و حتی اگر این آرزو از سال گذشته در دل مانده باز هم آن را مطرح می کنم تا دوستان این موضوع را فراموش نکنند.

حسن زاده خاطر نشان کرد: رسانه ها باید نگاهی ویژه به هشدار مقام معظم رهبری داشته باشند که سال گذشته در جمع ورزشکاران عنوان کردند: «برخی رسانه ها افراد را به جان هم می اندازند و هشدار می دهم از بداخلاقی ها پرهیز کنند». امیدوارم برخی از رسانه ها که این هشدار را مورد توجه قرار نداده اند از این پس چنین رویه ای را پیشه کنند تا جو کاملا آرام تر شود.

وی در پایان صحبت هایش تاکید کرد: از برخی رسانه های دیگر که کار خود را به درستی انجام می دهند، ممنون هستم و امیدوارم آن دسته از رسانه ها که توصیه مقام معظم رهبری را جدی نگرفته اند، از این پس تغییر رویه دهند چرا که رفتار آنها واقعا برای ورزش و فوتبال سم است.
 

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)