پرسپولیس نیوز : مهدی مهدوی کیا و کریم باقری پس از سفر به آمریکا به تهران بازگشتند.

مهدی مهدوی کیا و کریم باقری اخیرا در آمریکا حضور یافته و در جام دوستی نیز به میدان رفتند که با درخشش مثال زدنی باقری و گل های فروان وی همراه بود.

محمد محمدی دروازه بان ایرانی تیم لس آنجلس بلوز آمریکا نیز در این رقابت حضور داشت. این دو ستاره سابق فوتبال، همچنین سفری به لس آنجلس داشتند و با احمدرضا عابدزاده دیدار کردند.

مهدوی کیا در این خصوص گفت: حیف است که عابدزاده به جای فعالیت در فوتبال ایران ، در آمریکا که به تازگی فوتبالش پیشرفت کرده مربیگری کند. او دل پری از فوتبال ایران داشت. از آمادگی بدنی وی تعجب کردم. ازدوران حضورش در تیم ملی نیز سرحال تر بود. روزی سه ساعت تمرین بدنسازی انجام می دهد؛ کاری که فوتبالیست های امروز هم از انجامش عاجزند.

 

 

سفر به آمریکا و آلمان و یک بار دیگر پا به توپ شدن مهدی مهدوی کیا در فوتبال.

تورنمنت جام دوستی در آمریکا بود.دیدارهایی که بین ایرانی های مقیم آمریکا برگزار می شود.من و کریم باقری در این مسابقات شرکت کردیم و اول هم شدیم.آقای دکتر زرینه پزشک سابق پرسپولیس هم در تیم ما بود.مسابقات خیلی فشرده بود اما باید بگویم که کریم باقری واقعا آماده است.او 7-8 تا گل زد.به نظرم کریم هنوز هم می تواند فوتبال بازی کند.

اگر شما مربی بودید از کریم باقری دعوت می کردید تا در تیم تان بازی کند؟

سوال های حاشیه ای نپرسید.من از نزدیک آمادگی بدنی باقری را دیدم.او هنوز هم می تواند بازی کند.با اینکه 4-5 سال است خداحافظی کرده اما همچنان بدنش آماده است.

در حال حاضر فوتبال ما فقر بازیکن بازیساز دارد و این یکی از معضلات ما است.تا جایی که می توانیم بگویم جباری،نویدکیا و نوری از بهترین ها هستند که به تیم ملی هم دعوت می شوند.

کریم اگر می خواست می توانست بازی کند،اما این تصمیمی بود که خودش گرفت.او بازیکن بزرگی بود و نمی خواست تبدیل به یک نیمکت نشین شده است.او دوست نداشت طوری شود که خاطراتش در ذهن مردم کمرنگ شود.با این حال باقری توانایی های زیادی دارد و بدنش هم خیلی آماده است.

شما به همراه وحید هاشمیان در تیم منتخب هامبورگ و سن پائولی هم بازی کردید.درباره این مسابقه صحبت می کنید؟

این دیداری است که یکی از گزارشگران معروف آلمانی هر سال برگزار می کند.درآمد حاصل از این مسابقه هم برای ایجاد فضاهای ورزشی در مناطق محروم اختصاص پیدا می کند.این مسابقات امسال هم برگزار شد و چون تیم منتخب هامبورگ بود از من و وحید هم دعوت کرده بودند.جای تقدیر دارد که مسئولان تیم هامبورگ هنوز ما را فراموش نکرده اند.از آمریکا رفتم آلمان و در این مسابقه بازی کردم.

به نظر بازیکنان بزرگی هم در این مسابقه شرکت کرده بودند.

شوماخر که تماشاگر ویژه این بازی بود.مارکوس،سامر،بالاک،اولاف تون،بالاک و خیلی از بازیکنان بزرگ دیگر در این مسابقه حضور داشتند.سامر هم سرمربی این تیم بود.ما این بازی را 4 بر 3 بردیم.

گل هم زدید؟

نه،بازی نمایشی بود و زیاد خودمان را به آب و آتش نزدیم.تعداد بازیکنان ما زیاد بود.تقریبا 30 نفر بودیم که به من و وحید هم 25 دقیقه بازی رسید.

شما در یک سال و نیم اخیر در چند مجمع بین المللی شرکت کرده اید.این افتخار بزرگی برای ایران است.

من یازده سال در فوتبال اروپا بازی کرده ام و سالهای زیادی هم عضو تیم ملی بوده ام.به همین دلیل مورد توجه ای اف سی بوده ام.در این چند سال در چند بازی خیریه بازی کردم.یکی یاران بالاک،یکی تیم منتخب جهان و یکی هم این بازی.فرصت خوبی بود تا با بازیکنان بزرگ جهان ارتباط برقرار کنم.این افتخار بزرگی برای من است که شانس بازی کردن در مسابقات خیریه را دارم.امیدوارم که بتوانم از این کارها زیاد انجام بدهم.

دربی را تماشا کردید؟

من رفته بودم کمپ تیم ملی نوجوانان را ببینم.در راه بازگشت ترافیک سنگین بود و نتوانستم دربی را تماشا کنم.البته شنیدم که بازی خوب نبوده و انتقاد های زیادی را به همراه داشته است.

افسوس نخوردید که این بازی را ندیدید؟

وقتی این طور بوده و انتقادهای زیادی هم به این بازی شده پس همان بهتر که دربی را ندیدم.

فکر می کنید چرا دربی ها این طور شده است؟

شما ببینید،پرسپولیس در یک دربی با نتیجه 3 بر دو برنده می شود و کلی اتفاق در آن مسابقه می افتد.بازی جذاب و کاملا پر هیجان.مردم لذت می برند که این بازی را تماشا می کنند.بعد از آن سه بازی بدون گل مساوی می شود و این مردم را خسته می کند.فشار بالا و حساسیت های بالا به علاوه ترسی که به خاطر باختن وجود دارد روی بازی تاثیر می گذارد.این مسابقه وقتی قشنگ می شود که همه بدانند بازی فقط سه امتیاز دارد و هیچ کس نگران تبعات بعد از باخت نباشد.اگر همین سه دربی آخر که صفر-صفر شد با نتیجه یک بر یک به اتمام می رسید داستان فرق می کرد.فوتبال گل نداشته باشد مردم ناراحت می شوند.اگر این بازی هم یک بر یک شده بود مردم زیاد انتقاد نمی کردند.به نظر من باید همه مردم،رسانه ها و هواداران کمک کنند تا یک بستر خوب برای دربی فراهم شود.باید فشار از روی بازیکنان کم شود تا آنها اینقدر نگران باخت نباشند.دربی بردو باخت دارد اما بیشتر از سه امتیاز ندارد.

کمی درباره کمپ تیم ملی نوجوانان حرف بزنیم.شما این کمپ را انتخاب کرده اید؟

یک کمپ است بین دورتموند و فرانکفورت.البته بیشتر به دورتموند نزدیک است.امکانات خوبی دارد،زمین چمن،سالن بدنسازی،محل اسکان بازیکنان و …ما این کمپ را دیدیم و به فدراسیون فوتبال هم اعلام کردیم.توافقات خوبی انجام شده است.

شنیده ایم قرار است چند بازی تدارکاتی خوب هم انجام بدهید؟

ما مذاکرات را انجام داده ایم و منتظر ویزا هستیم.وقتی ویزا صادر شد زمان دقیق سفر را مشخص می کنیم.اردو 15 روزه است.درباره بازی های تدارکاتی هم باید بگویم که فعلا فقط حرف زده این اما چیزی قطعی نشده است.

احتمال دارد که با هامبورگ بازی کنیم؟

نه اصلا.فاصله هامبورگ با کمپی که ما قرار است در آن مستقر شویم زیاد است.اما با چند تیم پایه و امید و جوانان حرف زده ایم.

 می توانید بگویید با چه تیم هایی؟

در همین حاشیه بازی تیم منتخب هامبورگ با دو تا از ملی پوشان سابق تیم ملی آلمان که در تیم های پایه شالکه و دورتموند فعالیت دارند حرف زدم.آنها اعلام آمادگی کردند که با تیم ملی نوجوانان ایران بازی کنند.من زمان تقریبی را به آنها اعلام کردم و آنها هم گفتند که مشکلی وجود ندارد.الان نوجوانان در حال آماده سازی برای جام جهانی هستند.درمهرماه همه منتظر نتیجه هستند اما فراموش نکنید که باید نوجوانان را حمایت کنیم.فدراسیون تا اینجای کار حمایت کرده است و امیدوارم این حمایت ها ادامه داشته باشد تا تیم ملی با آمادگی کاملی راهی جام جهانی شود.

شما حاضر نشدید روی نیمکت تیم ملی بنشینید؟

من هرگز این کار را نمی کنم.این تیم به جام جهانی صعود کرده است و اعضای کادر فنی آن به همراه علی دوستی مربی عزیزم زحمتش را کشیده اند.من حق یک مربی را که باید روی نیمکت بنشیند را نمی خورم.ضمن اینکه من هنوز مدرک مربیگری ندارم،تمایلی هم ندارم که با عناوین مختلف روی نیمکت بنشینم.

درآمریکا با عابدزاده هم ملاقات داشتید؟

در روز آخر که می خواستیم برگردیم احمدرضا را دیدم.البته او به دلیل مشغله هایی که داشت کمی دیرآمد.ما رفتیم لوس آنجلس.عابدزاده دلش از این آشفته بازار فوتبال ایران پر بود.اما او هم از لحاظ بدنی در بهترین شرایط قرار دارد.حتی از زمانی هم بازی می کرد آماده تر است.روی سه ساعت تمرین می کند،تمریناتی که شاید خیلی از ملی پوشان هم نتوانند آن را انجام بدهند.این نشان می دهد که او سالم زندگی می کند.حیف است که عابدزاده با این همه محبوبیت و تجربه در آمریکا کار کند.آن هم در شرایطی که می تواند تجربیاتش را در اختیار جوانان ایرانی قرار بدهد.

 

 

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)