مهرداد خانبان مربی – آنالیزور تیم پرسپولیس گفت: اگر ابتدای جام کسی می‌گفت که اردن به فینال آسیا می‌رسد شاید خیلی ها به طرف می‌خندیدند اما این تیم با حسین عموته سرمربی مراکشی خود همه را سورپرایز کرد.

جام ملت‌های آسیا با قهرمانی تیم ملی قطر به پایان رسید درحالی که تیم ملی ایران باز هم در صعود به فینال این رقابت‌ها ناکام ماند. مهرداد خانبان مربی تیم پرسپولیس در رابطه با قهرمانی دوباره و متوالی تیم ملی قطر، اظهار داشت: به اعتقاد من قطری‌ها جواب سرمایه گذاری بلند مدت و ۱۰ ساله خود را گرفتند. این کشور یک برنامه ۱۰ ساله چیدند و مربیان بزرگ و بازیکنان مطرح خارجی را به لیگ ستارگان آوردند که فوتبال خود را توسعه دهند. کاری که یکی دو سالی است عربستان در ابعادی بزرگ تر با رونالدو، سادیو مانه و … انجام می‌دهد و قطعا چند سال بعد نتیجه آن را خواهد گرفت.

وی ادامه داد: قطر یک پروسه ۱۰ ساله را دنبال کرد. همه دیدیم وقتی یک مربی بزرگ مثل کارلوس کی روش را آورده و نتیجه نگرفتند یا احساس کردند او دنبال فوتبال دفاعی است و به درد تیم ملی قطر نمی‌خورد بلادرنگ دست به اصلاح زدند. اخراج کارلوس کی روش آن هم در آستانه جام ملت‌های آسیا تبدیل به برگ برنده تیم ملی قطر و درنهایت منجر به قهرمانی این تیم شد. چه کسی فکرش را می‌کرد؟ این نشان دهنده اتخاذ تصمیمات درست در رأس فوتبال و فدراسیون قطر است.

مربی پرسپولیس که سابقه همکاری طولانی مدت در تیم ملی نیز دارد، در خصوص ناکامی‌های ژاپن و کره جنوبی نیز خاطرنشان کرد: به نظرم اردن نباید به کره جنوبی ۲ گل می‌زد و این تیم اسیر اتفاقات شد. ضمن آن که به خوب هم تیم اردن را آنالیز نکرده بودند. کره ای‌ها تیم یکدست و خوبی بودند که در بحث مالکیت توپ عالی بودند اما جلوی اردن غافلگیر شدند. ژاپن هم فکر می‌کنم باید یک سرمربی خارجی بزرگ تر بالای سر بازیکنان ستاره خود می‌گذاشت. سرمربی ژاپنی نتایج خوبی گرفته بود اما به نظر می‌رسید او تخلیه شده یا اینکه بازیکنان آن اعتماد لازم را به او نداشته باشند. ژاپن تیم خیلی خوبی بود که در بازی با ایران به بن بست رسید و در میان ناباوری از جام ملت‌های آسیا حذف شد.

مهرداد خانبان همچنین افزود: این دوره از جام ملت‌ها برای ما مربیان هم درس‌های خوبی در بر داشت. معتقدم این جام، جام انتقال از دفاع به حمله بود که برخی تیم‌ها به شکلی برق آسا آن را انجام می‌دادند و این موضوع شاخص این دوره از رقابت‌ها بود. به طور مثال می‌توان به بازی ایران و قطر اشاره کرد که خیلی بحث انتقال از دفاع به حمله در آن مشهود بود. حیف شد که ما به قطر باختیم در حالی که اصلا شایسته این شکست نبودیم و می‌توانستیم برنده از زمین خارج شویم. با این وجود بازی بسیار فنی و تاکتیکی از نظر من بود.

وی تیم ملی اردن و اکرم عفیف را غافلگیری‌های بزرگ جام ملت‌های آسیا خواند و یادآور شد: اگر ابتدای جام کسی می‌گفت که اردن به فینال آسیا می‌رسد شاید خیلی‌ها به طرف می‌خندیدند اما این تیم با حسین عموته سرمربی مراکشی خود همه را سورپرایز کرد. این تیم ضد حملات فوق العاده ای با موسی التعمری و شماره ۱۱ خود ( یازان النعیمات) مهاجمان تکنیکی و سریع خود می‌زد و با همین حربه هم تیم قدرتمند کره جنوبی را شکست داد. سورپرایز دیگر این دوره از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا، اکرم عفیف بود. ستاره تیم ملی قطر در مسابقات بزرگ مثل فینال یا بازی با ایران در نیمه نهایی در قالب یک ستاره ظاهر شد. او یک تنه تیمش را قهرمان جام ملت‌های آسیا کرد در حالی که همه از “سون” کره ای یا ستاره‌های تیم ملی ژاپن حرف زده و پیش بینی می‌کردند یک بازیکن از این دو تیم ستاره جام ملت‌ها می‌شود. اکرم عفیف همه را با نمایش خود سورپرایز کرده و ثابت کرد بهترین بازیکن حال حاضر آسیاست.

مهرداد خانبان در پایان در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر جدایی او و محمد عسگری از پرسپولیس نیز گفت: راستش را بخواهید من و محمد عسگری با آقا یحیی به پرسپولیس آمدیم و درستش هم این است که بدون آقا یحیی برویم. بحث شخصی یا مسئله خاصی نیست و ما پرسپولیس را دوست داریم و بهترین‌ها را هم برای این تیم آرزو می‌کنیم. در این سال‌ها خاطرات بسیار خوب و پرافتخاری از بودن کنار پرسپولیس داریم و تنها دلیل جدایی هم همین مسئله بوده و خواهد بود.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)