اسناد رقم قراداد بازیکنان پرسپولیس و کادر فنی این تیم مشخص شد.

امروز مبلغ قرارداد بازیکنان و مربیان پرسپولیس در فصل بیست و دوم لیگ برتر منتشر شده و فردا نوبت به قرارداد استقلالی‌ها می‌رسد. به این امید که این انتشارها فقط به این تیم ختم نشود و در آینده‌ای نزدیک سازمان لیگ بدون هیچگونه اغماض مبلغ قرارداد تمامی تیم‌ها را منتشر کند چرا که شفاف‌سازی قدم اول در جلوگیری از فساد مالی است.

در جدول قرارداد بازیکنان آیتم های مختلفی مثل مدت قرارداد، مبلغ قرارداد سال قبل و مبلغ قرارداد سال های آینده ذکر شده و علاوه بر آن برای همه بازیکنان در قالب آپشن، رقم هایی ذکر شده است.

آپشن هایی که شامل رضایت مدیرعامل، قهرمانی لیگ برتر، قهرمانی جام حذفی، صعود به دور یک شانزدهم (از دور گروهی)، صعود به دور نهایی (از یک دوم)، کسب قهرمانی آسیایی، رضایت سرمربی، حضور در بیش از ۵۰ یا ۶۰ درصد از بازیها، حق مسکن، دعوت به تیم ملی و سایر ارقام می شود.

البته بازیکنان پرسپولیس از آپشن های صعود به دور یک شانزدهم (از دور گروهی)، صعود به دور نهایی (از یک دوم)، کسب قهرمانی آسیایی که شامل ۲۵ درصد آپشن پرسپولیسی ها می شود بهره ای نمی برند چون لیگ قهرمانان آسیا برگزار نشد.

البته این اعداد درباره بازیکنان مختلف، متفاوت است. به طور مثال قرارداد مهدی ترابی را ببینید؛ مجموع آپشن های قرارداد او ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است. او دو آپشن در قراردادش دارد که فعال نشده اند؛ صعود به دور یک شانزدهم (از دور گروهی) که ۵ درصد است و صعود به دور نهایی (از یک دوم) که آن هم ۵ درصد آپشن ها محسوب می شود. قرارداد 12 میلیاردی ترابی درحالی با فعال شدن آپشن های قهرمانی به 19 میلیارد رسیده که کمتر از یک سوم قرارداد یک میلیون یورویی رقیبش مهدی قائدی در استقلال است که بدون داشتن نقشی در قهرمانی تیمش و فعال شدن چنین آپشنی این پول را میگیرد.

مطابق جدولی که ضمیمه این مطلب شده، مبلغ قرارداد یحیی گل محمدی برای سال گذشته 18.8 میلیارد و برای سال آینده ۲۴.۵ میلیارد تومان بدون آپشن خواهد بود. جالب این است که تا مدت ها به خاطر استناد کدال بسیاری از رسانه ها قرارداد گل محمدی را 30 میلیارد عنوان می کردند درحالی که این مبلغ قرارداد کل کادرفنی بود و حتی فصل بعد هم قرارداد سرمربی قهرمان لیگ برتر به این رقم نخواهد رسید. این در حالی است که حجت کریمی سرپرست پیشین باشگاه استقلال قرارداد جواد نکونام با این تیم را 27 میلیارد اعلام کرد که حتی از قرارداد سال پنجم گل محمدی با پرسپولیس هم بیشتر است.

در مورد علیرضا بیرانوند؛ بیرانوند تا قبل از فسخ قراردادش باید امسال با ۱۴.۵ میلیارد برای پرسپولیس بازی می کرد و از آنجایی که فصل قبل قرارداد ۱۲.۵ میلیاردی داشت، پیش بینی می شد در فصل جدید هم قرارداد ۱۴.۵ میلیاردی با آپشن بیشتر شود اما بیرانوند قرارداد قبلی را فسخ کرده و حالا باید با قرارداد جدید از پرسپولیس پول بگیرد. در طرف مقابل اما علیرضا رضایی دروازه بان ذخیره استقلال که کمتر از 400 دقیقه در تیمش به میدان رفته در همین حد پول میگیرد.

مطابق جدولی که می بینید، علیرضا بیرانوند در فصلی که گذشت ۱۲.۵ میلیارد قرارداد بست، مهدی ترابی، دانیال اسماعیلی فر، سروش رفیعی، مرتضی پورعلی گنجی، سعید صادقی، میلاد سرلک و… ۱۲ میلیارد تومان قرارداد بسته بودند اما آپشن های آن ها متغیر بود. به شکلی که به طور مثال سعید صادقی و مهدی ترابی با آپشن از ۱۹ میلیارد عبور می کردند اما دانیال اسماعیلی فر و سروش رفیعی روی ۱۸ میلیارد می ماندند.

سروش رفیعی هم بینابین این دو دسته پول می گرفت. گولسیانی در ظاهر گران تر از بازیکنان ۱۲ میلیاردی پرسپولیس بود چرا که قرارداد ۱۴ میلیاردی داشت اما پرسپولیسی ها برای او آپشن خاصی ننوشتند و دستمزدش با آپشن به ۱۴ میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان رسید.

مطابق این جدول گران ترین پرسپولیسی، لوکادیا بود. وحید امیری با قرارداد ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی، کمال کامیابی نیا با قرارداد ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان، امید عالیشاه با قرارداد ۹ میلیارد و عیسی آل کثیر با قرارداد ۶ میلیارد در این لیست به چشم می خورند اما آپشن های آن ها متفاوت است. اما مسئله قابل توجه این است که آپشن ها فقط در صورت محقق شدن به قرارداد اضافه می شود و شرط آن هم کسب قهرمانی در لیگ و جام حذفی و صعود از لیگ قهرمانان آسیا است و در صورتی که تیم ناکام باشد همان پایه قرارداد به بازیکن پرادخت می شود.

از جمله قراردادهای عجیب در پرسپولیس رقم 600 میلیونی قرارداد محمد عمری است که در طرف مقابل برای مثال امیرعلی صادقی یکی از بازیکنان امید استقلال که حتی یک بازی هم انجام نداده است قراردادی 13 میلیاردی با این تیم بسته و یک دقیقه هم بازی نکرده است!

در مجموع انتشار قراردادها در سال های اخیر بیشتر از اینکه به ضرر پرسپولیس باشد به سود این تیم تمام شده چون نشان داده بازیکنان و مربیانی با کیفیت و عملکرد بهتر در اکثر مواقع کمتر از تیم رقیب خود و حتی پایین تر از نصف قرارداد آنها دریافت می کنند.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)