سرمربی پیشین تیم ملی فوتسال کشورمان در مورد اتفاقات سال ۹۵، گفت‌وگویی  انجام داد.

سال 95 سالی کم‌حاشیه از سرمربی پیشین تیم ملی فوتسال کشورمان بود. او با تیم فوتسال دانشگاه آزاد در قعر جدول لیگ برتر جا خوش کرده بود که در نهایت، تصمیم به جدایی از این تیم گرفت. گفت‌وگوی نوروزی خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران پویا با حسین شمس را در زیر می‌خوانید:

** فوتسال و فوتبال ساحلی از برادر بزرگ‌تر خود افتخارات بیشتری کسب کردند

سال 95 برای حسین شمس چگونه بود؟

سال‌ها همیشه برای من، خوب و پربار بوده است. با توجه به اینکه امسال، سال بسیار خوبی برای فوتسال کشور محسوب می‌شد، طبیعی بود که ما نیز مانند سایر فوتسالی‌ها از نتایج درخشان تیم ملی فوتسال خوشحال باشیم. امسال همه فوتسالی‌ها به خاطر مقام سومی جهان سر خود را بالا نگه داشتند، مقامی که در هیچ رشته تیمی برای کشورمان سابقه نداشت. امیدوارم بازیکنان فوتبال ساحلی کشورمان بتوانند در اردیبهشت‌ ماه سال آینده به چنین مقامی برسند تا مسئولان فدراسیون فوتبال بفهمند این دو برادر کوچک‌تر، از برادر بزرگ‌تر افتخارات بیشتری کسب می‌کنند، بلکه محبت‌ها به این سمت هم سرازیر شود.

** بزرگ‌ترین اشتباه زندگی خود را کردم که بدون مطالعه به دانشگاه آزاد رفتم

 به نظر می‌رسد حضور در تیم دانشگاه آزاد، نقطه‌ای سیاه در کارنامه ورزشی شما محسوب می‌شود.

امسال برای خود من، افسوس باقی گذاشت، چون بدون مطالعه تیم دانشگاه آزاد را انتخاب کردم. البته در رودربایستی و دوستی با محمد دادکان قرار داشتم و هدایت دانشگاه آزاد را پذیرفتم، اما بعداً پشیمان شدم و کار را در نیمه راه رها کردم. دادکان وقتی به من پیشنهاد داد، از اندونزی پیشنهاد بسیار خوبی داشتم، اما آن را نپذپرفتم و تصمیم گرفتم بمانم. تا جایی که توانستم به دانشگاه آزاد کمک کردم، اما متأسفانه نشد. به دلیل اینکه کارمان را دیر آغاز کردیم و یارگیری خوبی نداشتیم. ما از هفته سوم وارد مسابقات شدیم و با هر بازیکنی که روی زمین مانده بود قرارداد بستیم. پس از من، این تیم دو مهره خوب جذب کرد، اما باز هم بی‌فایده بود. این تیم به دلیل اینکه بدنسازی خوبی نکرده بود، نتوانست نتایج خوبی کسب کند. من بزرگ‌ترین اشتباه زندگی خود را مرتکب شدم که بدون مطالعه با این تیم قرارداد بستم.

 پس از آن هیچ پیشنهادی نداشتید؟

دو پیشنهاد داشتم، اما اجازه دادم که سال تمام شود و برای سال آینده برنامه‌ریزی کنم. ضمن اینکه اینقدر برنامه کلاس‌های من فشرده است که فکر می‌کنم سال آینده مسئولیت تیمی را قبول نکنم و فقط به کلاس‌های AFC بروم. الان مسئول آنالیز مسابقات زیر 20 سال آسیا هستم که در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. در فروردین‌ ماه هم کلاس‌های الیت و نخبه‌های آسیا برگزار خواهد شد و در مجموع هر ماه کلاسی دارم که بعید به نظر می‌رسد بخواهم تیمی را قبول کنم. فعلاً‌ فقط به آموزش می‌پردازم.

** لیگ خوب کمک می‌کند تیم ملی خوبی داشته باشیم

 لیگ برتر امسال به نظر شما چگونه بود؟

لیگ بسیار خوبی بود. سابقه نداشت که چهار تیم تا هفته آخر شانس قهرمانی داشته باشند که نشان می‌دهد کیفیت لیگ بسیار بالا بود. گیتی پسند با توجه به اینکه بیشترین بازیکن ملی‌پوش را داشت، توانست به مقام قهرمانی برسد و استحقاق آن را نیز داشت. تیم‌های دبیری،‌ مس سونگون و حفاری هم شایسته بودند، اما با چند امتیاز اختلاف، پشت سر گیتی‌پسند ماندند. تیم‌های شهرداری ساوه و شهروند ساری نیز نتایج خوبی کسب کردند. ماحصل این لیگ، تیم ملی خوب است، چون همیشه لیگ خوب کمک می‌کند تیم ملی خوبی داشته باشیم.

** اگر بازیکنان فوتسال به کشورهای سطح اول فوتسال بروند، باعث ارتقای فوتسال کشور خواهد شد

به نظر شما حضور فوتسالیست‌های کشورمان در لیگ‌های خارجی می‌تواند به ارتقای فوتسال ایران کمک کند؟

اگر فوتسالیست‌های ما بخواهند به لیگ‌های کشورهایی چون روسیه و اسپانیا بروند که سطح بالاتری نسبت به فوتسال ایران دارند، طبیعی است که به ما کمک می‌کند، اما اگر بخواهند به لیگ‌های آسیایی مانند لبنان بروند که سطح پایین‌تری نسبت به لیگ برتر ایران دارند، کمکی به فوتسال ما نخواهد کرد. فکر می‌کنم اصغر حسن‌زاده چون پیشنهاد مالی داخلی‌اش به مراتب از پیشنهاد خارجی او بهتر بود، در ایران ماند. حسین طیبی هم باعث افتخار است که در یکی از سه تیم برتر فوتسال اروپا بازی می‌کند و گل می‌زند.

** بازیکنان ملی‌پوش باید خیلی از خودشان مراقبت کنند

اتفاقاتی حاشیه‌ای برای ملی‌پوشان کشورمان پس از جام جهانی ایجاد شد.

بازیکنی که در سطح ملی قرار دارد، باید خیلی از خودش مراقبت کند که متأسفانه این مراقبت انجام نشد. یک مورد اخلاقی پیش آمد که بسیار زشت بود. مورد دوپینگی داشتیم که دو سال محرومیت برای بازیکن ملی‌پوش در پی داشت. دو بازیکن هم با باشگاه خود به اختلاف خوردند و از باشگاه اخراج شدند. در بُعد اخلاقی این چند ملی‌پوش نتوانستند احترام لازم را برای خود کسب کنند و امیدوارم در آینده نزدیک به مرتبه‌ای برسیم که بازیکنان فوتسال هم از بُعد فنی الگو باشند، هم از بُعد اخلاقی که فعلاً در بحث اخلاقی به آن درجه نرسیده‌ایم.

** پشتوانه‌سازی در تیم ملی لازم بود

در اردوی آخر تیم ملی، ناظم‌الشریعه به بازیکنان ملی‌پوش استراحت داد و تنها جوانان را به اردو دعوت کرد. آیا موافق حذف نسل طلایی تیم ملی هستید؟

آقای ناظم‌الشریعه کار خیلی خوبی کرد. بازی با عراق خیلی مهم نبود. بازیکنان اصلی تیم ملی جای خود را دارند، مثلاً از نام احمد اسماعیل‌پور که سومین بازیکن برتر جهان شد،‌ نمی‌توان گذشت. لازم بود که شایسته‌های لیگ هم به تیم ملی دعوت شوند. الان 40 تا 50 بازیکن در اختیار تیم ملی هستند که هر کدام را که کادر فنی انتخاب کند، می‌تواند به کمک فوتسال ایران بیاید. این پشتوانه‌سازی لازم بود.

** نوروز بهترین زمان برای صله رحم است

چه برنامه‌ای برای عید دارید؟

معمولاً در عید تلاش می‌کنیم به دیدن اقوام برویم و همچنین سن ما بالا رفته و دیگران هم باید به دیدن ما بیایند. در طول سال گرفتاری‌های زیادی داریم، اما نوروز بهترین زمان برای صله رحم و بازدید است.

چند عید به خاطر فوتسال کنار خانواده نبودید؟

فکر می‌کنم سال 88 بود با تیم ملی به بلژیک رفتیم. آنجا دو بازی دوستانه برگزار کردیم که ایرانیان زیادی هم به استقبال ما آمدند. این تنها عیدی بود که کنار خانواده نبودم.

** دست به عیدی خوبی ندارم!

 آخرین بازی که عیدی گرفتید چه زمان و از چه کسی بود؟

فکر می‌کنم به قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد! (می‌خندد) خیلی وقت است که عیدی نگرفتم. آخرین عیدی به زمان مرحوم پدرم برمی‌گردد که سال‌های زیادی از آن می‌گذرد. سن ما هم بالا رفته است و همه توقع دارند عیدی بدهیم. البته دست به عیدی خوبی هم ندارم، اما تلاش می‌کنم همه را راضی نگه دارم!

چند نفر را نام می‌بریم و نظر خود را راجع به آنها بگویید:

محمد ناظم‌الشریعه: مربی جوان، جاه‌طلب و موفق

عباس ترابیان: مدیر لایق و شایسته و بین‌المللی فوتسال

اصغر حسن‌زاده: استثنای فوتسال ایران و کسی که تا چند سال دیگر هم می‌تواند بهترین بازیکن آسیا باشد

حسین طیبی: لژیونر موفق و گلزن مادرزاد

وحید شمسایی: همچنان اسطوره

خسوس کاندلاس: معلم موفق که خدمت زیادی به فوتسال کشور کرد

کریم منصوری: مدیر موفق فوتسالی که در هیئت رئیسه سازمان لیگ فوتسال فعالیت می‌کند

ما نفهمیدیم که اختلاف شما و کریم منصوری چرا تمام نمی‌شود!

در کار اختلاف پیش می‌آید، اما این اختلاف از طرف من نبوده است. من همیشه به او احترام گذاشته‌ام و مطمئنم او با من خصومت شخصی ندارد. شاید گاهی فکر می‌کند در مسیرم دچار اشتباه می‌شوم و تذکراتی می‌دهد. این‌ها عادی است و هیچ کینه‌ای از هم به دل نداریم.

** حسن‌زاده بهترین فوتسالیست و اصغری‌مقدم بهترین مربی ایران در سال 95 بود

 ترکیب ایده‌آل حسین شمس در تیم ملی فوتسال را نام ببرید.

علیرضا صمیمی، محمد کشاورز، اصغر حسن‌زاده، قدرت بهادری و احمد اسماعیل‌پور بهترین ترکیب از نگاه من است.

 بهترین بازیکن و سرمربی فوتسال ایران در سال 95؟

فکر می‌کنم حسن‌زاده مرد سال فوتسال ایران بود چون هم با تیم ملی عملکرد موفقی داشت و هم در رده باشگاهی عملکرد موفقی داشت. در بین سرمربیان هم جواد اصغری‌مقدم را انتخاب می‌کنم. چون مهره‌های کمی داشت در حالی که خودش هم بازی می‌کرد. دبیری 13 مسابقه خانگی را پیروز شد که این برای اولین بار اتفاق می‌افتاد. این تیم در نیم‌فصل دوم بهترین تیم لیگ شد.

** شاید شمسایی در تاریخ تکرار نشود

به نظر شما چرا مربی – بازیکنان ما مانند اصغری‌مقدم این‌قدر خوب کار می‌کنند؟

حضور همزمان در هر دو پست خیلی سخت است، اما به دلیل عشق و علاقه‌ای که دارند، به هر دو پست می‌رسند. این دو بازیکن استثنایی هستند، هم وحید شمسایی که شاید در تاریخ تکرار نشود و اصغری‌مقدم نیز یکی از بازیکنان بسیار خوب تاریخ فوتسال ایران است. شاید اگر مربی دیگری بود، فکرش مشغول پست دیگر می‌شد اما این دو این‌قدر خوب بودند که با تیم‌های خود موفق شدند. 

آیا لیگ برتر فوتبال را دنبال می‌کنید؟

پیگیر لیگ هستم اما طرفدار تیمی نیستم. به خاطر رفاقتی که با سرمربیان تیم‌ها دارم، همه تیم‌ها را دوست دارم.

** قهرمانی این فصل حق پرسپولیس است

آیا پرسپولیس می‌تواند قهرمانی این فصل را کسب کند؟

این تیم قهرمان می‌شود و شایسته این عنوان نیز هست، مگر اینکه کسر شش امتیاز جدی باشد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، فکر می‌کنم کار سرخپوشان سخت خواهد شد. اما اگر شش امتیاز کسر نشود، از همین حالا باید قهرمانی را به پرسپولیس تبریک گفت. امسال قهرمانی حق پرسپولیس است، چون بازی‌های زیبایی به نمایش می‌گذارند، مربی باکلاس و مدیریت موفقی دارند که همیشه باعث آرامش تیم می‌شود.

** کی‌روش و برانکو بر گذشته‌ها صلوات بفرستند! 

در سال 95، میان برانکو و کارلوس کی روش اختلافاتی ایجاد شد. 

از این دو نفر خواهش می کنم از سنت نوروز ایرانیان یاد بگیرند، روی هم را ببوسند و بر گذشته‌ها صلوات بفرستند! این توقع از مربیان حرفه‌ای نمی‌رود که این‌طور به جان هم بیفتند. تعجب جامعه فوتبال از این است که این دو، این همه علیه هم بیانیه دهند.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)