علیرضا بیرانوند می‌گوید که شرایط تیم ملی راضی‌کننده نیست اما تأکید می‌کند تغییر کادر فنی در فاصله 5ماه تا رقابت‌ها اصلا منطقی نیست

علیرضا بیرانوند بعد از 2فصل دوری از پرسپولیس، حالا دوباره به این تیم برگشته تا دنبال رسیدن به هدف‌های جدیدش در فوتبال باشد. بازگشت دوباره او به جمع سرخپوشان با واکنش مثبت هواداران پرسپولیس روبه‌رو شده و خودش هم امیدوار است که دوباره روزهای خوب گذشته را در پرسپولیس ‌تجربه کند. این تیم فصل گذشته در خط دروازه شرایط متزلزلی را با حامد لک تجربه کرد و حالا بازگشت بیرانوند می‌تواند ضریب اطمینان را در خط دروازه سرخ‌ها بیشتر کند. بیرانوند که در جام‌جهانی روسیه با پیراهن تیم ملی درخشید، حالا می‌خواهد آن اتفاق را در جام‌جهانی قطر هم تکرار کند. او در گفت‌وگو با همشهری در مورد بازگشت به پرسپولیس، شرایط تیم ملی و… به سؤالات پاسخ می‌دهد.

   از اردوی تیم ملی در قطر شروع کنیم؛ اردویی که حرف و حدیث‌های زیادی ایجاد کرد و ظاهرا برای بازیکنان هم چندان راضی‌کننده نبود.
خب، همه می‌دانند وضعیت تیم ملی چندان خوب نبود. مسئله مهم برای هر تیمی در فاصله چند ماه مانده به شروع جام‌جهانی، انجام بازی دوستانه است که ما وضعیت سختی را در این زمینه تجربه کردیم. وقتی بازی دوستانه به اندازه کافی انجام ندهیم، طبیعتا کار به آن شکل که کادر فنی و بازیکنان می‌خواهند، جلو نمی‌رود. البته این را هم بگویم که بچه‌ها در قطر با انگیزه بالایی تمرین می‌کردند ولی زمین چمن کمپ ما بسیار سفت بود و بچه‌ها در آن زمین و با آن شرایط آب و هوایی اذیت می‌شدند. البته کمپ عوض شد ولی باز هم شرایط خوبی نداشت.

  با این وضعیت تو امیدواری نتایج خوبی در جام‌جهانی بگیریم؟
امید که همیشه در وجود همه آدم‌ها هست ولی همه می‌دانند تیم ملی چه شرایط سختی دارد. ما باید براساس تعریف استانداردی که برای موفقیت وجود دارد، صحبت کنیم، باید ببینیم تیم‌های دیگر چگونه کار می‌کنند و چه برنامه‌هایی دارند و بعد در مورد خودمان صحبت کنیم. شما تیم‌های اروپایی را فاکتور بگیرید که به هیچ‌وجه با آنها قابل قیاس نیستیم ولی ببینید کره و ژاپن چه وضعیتی دارند و با چه تیم‌هایی بازی دوستانه انجام می‌دهند. ما باید در نخستین بازی با انگلیس بازی کنیم، آیا تیمی برای بازی دوستانه پیدا کرده‌ایم که شبیه انگلیس بازی کند؟ من قبلا هم در مصاحبه با شما گفتم که در جام‌جهانی روسیه، تا 6ماه قبل از بازی با مراکش، کی‌روش فقط روی این تیم تمرکز کرده بود و ما هیچ‌چیزی از اسپانیا و پرتغال نمی‌دانستیم.

  یعنی بازی اول از نظر تو اینقدر مهم است؟
بله، یادم می‌آید بعد از قرعه‌کشی جام‌جهانی به شما گفتم که مهم‌ترین بازی ما بازی با انگلیس است و الان هم همین حرف را می‌زنم. همه می‌خواهند چهره ایران را در نخستین بازی ببینند و این مهم است که بتوانیم از انگلیس امتیاز بگیریم. خیلی‌ها می‌گویند باید ولز و آمریکا را ببریم ولی من می‌گویم بازی اول مهم است. البته با این شرایط کار سختی داریم و 2فیفادی هم داریم که دومی به جام‌جهانی نزدیک است و فقط می‌ماند یک فیفادی. ما از فیفادی قبلی استفاده نکردیم و بچه‌ها بابت این وضعیت نگران هستند. همه ما دوست داریم مردم را خوشحال کنیم ولی این وضعیت نگران‌کننده است. ما 21روز در تمرین بودیم و فقط یک حریف تدارکاتی داشتیم که چند بازیکن مؤثر و اصلی خودش را هم در اختیار نداشت. با این شرایط خدا باید به داد تیم ملی برسد.

  حتما می‌دانی که اسکوچیچ هم به‌شدت از سوی رسانه‌ها و هواداران فوتبال در ایران تحت فشار قرار گرفته و حتی بحث اخراج او هم مطرح شد. در این خصوص صحبت می‌کنی؟
من بازیکن هستم و حرفه‌ای نیست در این مورد صحبت کنم ولی خودتان می‌دانید که این فضا همیشه در فوتبال ایران برای مربیان یا بازیکنان وجود داشته است. ما فاصله کمی با شروع جام‌جهانی داریم، آیا واقعا تغییر کادر فنی منطقی به‌نظر می‌رسد؟ همه می‌دانند تیم ما از لحاظ پشتیبانی و آماده‌سازی چه شرایطی دارد، بهتر است کمی واقع‌بین باشیم. هم‌اکنون اسکوچیچ سرمربی تیم ملی ایران است، واقعا این منصفانه نیست که تمرکز این مربی را به هم بزنیم. تیم ملی واقعا نیاز به آرامش دارد، ما نباید آرامش تیم ملی را به هم بزنیم.

  در مورد پیوستن به پرسپولیس صحبت کن. از اینکه به این تیم برگشتی چه احساسی داری؟
من به فوتبال اروپا رفتم و هدف‌هایی داشتم که در نهایت به آن نرسیدم. بعدها در موردش بیشتر صحبت خواهم کرد که چه اتفاقاتی در بلژیک و پرتغال برایم رخ داد ولی حالا خوشحالم که دوباره پیراهن پرسپولیس را بر تن کردم؛ تیمی که در پیشرفت و رشد من تأثیر زیادی داشت. از طرفی دوست داشتم در تیمی باشم که شرایط بازی را پیدا کنم و این موضوع در آستانه جام‌جهانی برایم مهم بود. در آستانه جام‌جهانی، بازی‌کردن بسیار مهم است و این اصلا خوب نیست که یک گلر در شرایط بازی نباشد. امیدوارم من و پرسپولیس به هم کمک کنیم و روزهای خوبی را هم رقم بزنیم.

  در مورد نفرات جدیدی که به تیم اضافه شدند، چه صحبتی داری؟
پرسپولیس بازیکنان خوبی جذب کرده و نفرات خوبی هم از سال قبل در این تیم هستند. مهم این است که یک تیم خوب داشته باشیم و هواداران را خوشحال کنیم.

چقدر احتمال می‌دهی پرسپولیس قهرمان شود؟
در پرسپولیس هیچ‌کس به چیزی جز قهرمانی فکر نمی‌کند. قهرمانی در ژن پرسپولیس است.

  2هفته پیش هم بحث رفتن تو به خدمت سربازی مطرح شد که ظاهرا صحت نداشت؟
بله، من دانشجو هستم و درسم را ادامه می‌دهم.

حرف‌های سروش رفیعی را بعد از عقد قرارداد با پرسپولیس دیدی؟
بله، دیدم. به من هم گفته بود که قرار است در پرسپولیس کنار هم کیف کنیم. البته سروش بلافاصله بعد از عقد قرارداد با پرسپولیس هم شعر خواند که واقعا جالب بود. اتفاقا می‌خواستم در اینستاگرام برایش کامنت بگذارم. سروش 2هفته در قطر مشغول حفظ‌کردن یک شعر بود و مدام آن را می‌خواند، تازه بعد از عقد قرارداد با پرسپولیس متوجه شدم که چرا 2هفته در قطر مدام شعر می‌خواند! او پسر خوش‌قلبی است و امیدوارم در کنار هم روزهای خوبی را برای پرسپولیس رقم بزنیم.

  با توجه به قهرمانی بدون شکست استقلال، حتما می‌دانی که هواداران پرسپولیس در فصل بعد به چیزی جز قهرمانی راضی نمی‌شوند؟
بله، ماموریت سختی داریم ولی ما به چیزی جز قهرمانی فکر نمی‌کنیم. از هواداران هم می‌خواهیم که حامی تیم باشند.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)