فرشاد پیوس ستاره گلزن دهه‌های ۶۰ و ۷۰ پرسپولیس می‌گوید: شک نکنید که عابدزاده بهترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال ایران و حتی آسیاست. او واقعاً دروازه‌بان بزرگی بود و وقتی درون دروازه قرار می‌گرفت خیال همه بازیکنان تیم راحت بود.

۹۰ دقیقه در محوطه جریمه حریفان بوی گل می‌داد. علی پروین در مورد فرشاد پیوس می‌گفت: «حتی اگر ۹۰ دقیقه پایش به توپ نخورد، در دقیقه ۹۰ گلش را می‌زند.» «آقای گل» لقبی بود که نه تنها پرسپولیسی‌ها بلکه استقلالی‌ها هم به فرشاد می‌گفتند. مردی که به معنای واقعی کلمه گلزن مادرزاد بود و همچنان با ۱۶۳ گل زده عنوان پرطمطراق بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس را یدک می‌کشد. عنوانی که خودش می‌گوید حالاحالاها شکستنی نیست و شاید نوه‌هایش این رکورد را بشکنند.

فرشاد پیوس بازیکن اسبق پرسپولیس و ستاره دهه ۶۰ و ۷۰ این تیم مصاحبه‌ای با خبرورزشی انجام داد که در ادامه می خوانید.

حدود ۱۰ عنوان آقای گلی دارید. آیا کفش طلا هم به شما می‌دادند؟
کفش طلا که زیاد نمی‌دادند اما معمولاً جام آقای گلی را می‌دادند که همه را در خانه دارم و یادگاری نگه داشته‌ام.

کجاها آقای گل شدید؟ 
در بازی‌های آسیایی پکن، لیگ قطر و ۸، ۹ بار هم در لیگ و جام باشگاه‌های تهران. فکر کنم بیشتر از ۱۰ بار آقای گل شدم.

قشنگ‌ترین گل ملی‌تان کدام بود؟ 
همان گلی که در پکن به کره‌شمالی روی سانتر نامجومطلق زدم. آن گل خیلی به دلم چسبید.

در بازی‌های باشگاهی چطور؟
یک گل به صورت یک پا، دو پا به گسترش زدم که آن بازی را ۴- صفر بردیم و یک گل زیر طاقی هم به دارایی زدم که زیبا بود.

مهم‌ترین گل‌تان کدام بود؟
گلی که به کشاورز زدم خیلی مهم بود و آن بازی را یک- صفر بردیم. البته گلی که سال ۶۹ به استقلال و عابدزاده زدم هم خلیلی قشنگ بود.

در همان بازی‌های آسیایی پکن بود که لقب «مار زنگی» را به شما دادند؟
بله، یکی از نشریات معتبر چینی آن لقب را به من داد که بعدها ماندگار شد اما خب در ایران همه لقب فرشاد آقای گل را به من داده بودند و بیشتر با همین عنوان از من تیتر می‌زدند.

قبل از آن دربی معروف سال ۶۹ عابدزاده گفته بود هر کس به من گل بزند به او جایزه می‌دهم. 
آره، بعد از بازی به شوخی گفتم جایزه من ‌چی شد که خندید. هنوز هم جایزه من را نداده است (با خنده).

ولی انصافاً دروازه‌بان خیلی خوبی بود و دیگر مثل عابدزاده نمی‌آید. 
اصلاً شک نکنید که عابدزاده بهترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال ایران و حتی آسیاست. او واقعاً دروازه‌بان بزرگی بود و وقتی درون دروازه قرار می‌گرفت خیال همه بازیکنان تیم راحت بود.

علی پروین قبل از دربی‌ها چیزی به شما نمی‌گفت که در ذهن‌تان ماندگار شده باشد؟
علی‌آقا همیشه به من می‌گفت تو از محوطه جریمه استقلال بیرون نیا. این جمله را در سایر بازی‌های مهم هم می‌گفت و خیلی به من اعتقاد داشت. البته من هم سعی می‌کردم با گل‌هایی که می‌زنم ایشان را روسفید کنم. کلاً گل زدن برای پرسپولیس و تیم ملی لذت خاصی داشت. همین که می‌دیدم مردم با گل‌های من خوشحال می‌شوند و مشکلات را فراموش می‌کنند خستگی را از تنم درمی‌کرد. البته همه تیم زحمت می‌کشیدند تا من گل بزنم و باید از تک‌تک بازیکنان تیم ملی و پرسپولیس و سایر تیم‌هایی که در آنها بازی کردم تشکر کنم.

بهترین همبازیان شما چه کسانی بودند؟
همه خوب بودند از محسن عاشوری و کرمانی گرفته تا مرحوم فریبرز مرادی و سایر بازیکنان.

 یک زمان استانکو در تیم ملی از وجود شما به عنوان هافبک نفوذی استفاده کرد که خیلی از او انتقاد شد.
بله، خیلی به استانکو حمله کردند چون من مهاجم نوک بودم اما خب سنم کمی بالا رفته بود و استانکو من را به همین دلیل در پست هافبک نفوذی و پشت مهاجم قرار داد که الان می‌فهمم کار بدی هم نبود. به هر حال در این قبیل موارد باید به نظر مربی احترام گذاشت.

چرا این روزها بازی‌ها بیشتر دفاعی و کم گل شده و مهاجمان هم زیاد گل نمی‌زنند؟
دلیل اصلی‌اش این است که مربیان تدافعی بازی می‌کنند که برکنار نشوند و در نتیجه بازی‌ها کسل‌کننده و کم‌گل می‌شود. البته مهاجمان هم باید بیشتر تمرینات اختصاصی انجام دهند اما در کل احتیاط مربیان که به خاطر ماندن در تیم است باعث این وضعیت شده.

مردم در کوچه و خیابان هنوز به شما لقب فرشاد آقای گل را می‌دهند؟
بله، مردم که محبت دارند و انگار فامیلی من آقای گل است‌. خیلی از فوتبال دوستان می‌گویند اگر الان بازی می‌کردی باز هم هر سال آقای گل می‌شدی و باید سالی ۱۵، ۲۰ میلیارد می‌گرفتی.

فکر می‌کنید اگر در همین لیگ فعلی بازی می‌کردید چند گل می‌زدید؟
فکر کنم ۲۵ گل را در ۳۰ بازی می‌زدم.

شما همچنان با ۱۶۳ گل زده بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس هستید. فکر می‌کنید چه کسی رکوردتان را بشکند؟
پرسپولیس مهاجمان خیلی خوبی دارد ولی بعید می‌دانم حالاحالاها کسی بتواند این رکورد را بشکند. شاید یک روزی نوه‌هایم این کار را انجام بدهند (باخنده).

بازی‌های پرسپولیس را که دنبال می‌کنید؟
مگر می‌شود دنبال نکنم. هر قدر هم که گرفتار باشم بازی‌های پرسپولیس را با همان علاقه همیشگی می‌بینم. به هر حال پرسپولیس عشق ماست و با این تیم زندگی کردیم و بزرگ شدیم.

گاهی اوقات دوست ندارید در زمین باشید و مثلاً مشکل گلزنی را حل کنید؟
خب، به هر حال در روزهایی که کار گره می‌خورد این احساس را دارم ولی گفتم که پرسپولیس مهاجمان خوبی دارد که اگر بیشتر تمرین گلزنی کنند حتی می‌توانند آقای گل شوند.

راستی از روز خداحافظی‌تان از فوتبال چیزی به خاطر نمی‌آورید؟
روز بزرگی بود. ما آن روز ۳ گل به استقلال زدیم و بچه‌ها برای من سنگ تمام گذاشتند. یادم است اولین دسته گل را به سمت هواداران استقلال بردم که آنها هم تشویقم کردند و بعد هزاران پرسپولیسی بامعرفت، آن‌قدر تشویقم کردند که بازی چند دقیقه کاملاً تحت‌الشعاع جو ورزشگاه قرار گرفته بود.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)